Постанова від 08.06.2017 по справі 804/1774/17

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 червня 2017 р. Справа № 804/1774/17

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого суддіОСОБА_1

при секретаріОСОБА_2

представника позивача ОСОБА_3

представника відповідача ОСОБА_4

розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпро адміністративну справу за адміністративним позовом ТОВ "Торговий дім "АВІАС" до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м.Дніпро ГУ ДФС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -

Обставини справи: Товариство з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "АВІАС" звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом, в якому позивач просить:

- скасувати прийняте ОСОБА_5 податковою інспекцією у Бабушкінському районі м.Дніпропетровська податкове повідомлення-рішення №0011431201 від 17.10.2016р., яким визначена сума штрафних санкцій 2401153,11 грн.

Позовні вимоги мотивовані тим, що податкове повідомлення-рішення №0011431201 від 17.10.2016 року є протиправним та підлягає скасуванню, оскільки позивачем податкові накладні були подані в строки передбачені чинним законодавством. Електронні документи по суті не прийнято на стадії надходження через блокування можливості їх подання позивачем технічним шляхом. Однак дійсних доказів проведення технічного блокування подачі позивачем податкових накладних відповідачем, матеріали справи не містять.

Ухвалами Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14.03.2017 року відкрито провадження в адміністративній справі, закінчено підготовче провадження та справу призначено до судового розгляду.

У судове засідання 08.06.2017 року всі сторони по справі з'явились.

Представник позивача позов підтримав в повному обсязі.

Відповідач ОСОБА_5 податкова інспекція у Шевченківському районі м.Дніпро ГУ ДФС у Дніпропетровській області проти позову заперечував в повному обсязі. У письмових запереченнях на позов зазначив, що позивачем не надано жодних доказів у розумінні ст.ст. 70,79 КАС України, щодо блокування можливості подання податкових документів, а єдиним правовим обґрунтуванням позиції позивача є Інструкція з підготовки і подання податкових документів в електронному вигляді засобами телекомунікаційного зв'язку, затвердженої наказом ДПА України від 10.04.2008 року №233 "Про подання електронної податкової звітності та висновок: електронні документи по суті не прийнято на стадії надходження лише з однієї причини, шляхом блокування можливості подання їх ТОВ "Торговий дім "АВІАС", тобто по суті технічним шляхом. На підтвердження означеного відповідачем надана роздруківка по ТОВ "Торговий дім "Авіас" згідно якої видно, що в період з 12.01.2016 року по 22.03.2017 року позивачем подаються податкові декларації, блокування під час їх отримання не відбувається.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача та відповідача, суд ,-

ВСТАНОВИВ:

26.09.2016 року ОСОБА_5 податковою інспекцією у Бабушкінському районі м.Дніпропетровська ГУ ДФС у Дніпропетровській області відповідно до пп.20.1.4, п.54.3 ст.54, п.57.3 ст.57, пп.75.1.1 п.75.1 ст75 абз.11 п.201.10 Податкового кодексу України проведено камеральну перевірку термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям-платникам податку ПДВС та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених статтею 201 Кодексу ТОВ "Торговий дім "АВІАС" (код ЄДРПОУ 37149148) за липень 2016 року, якою встановлено порушення вимог абз.11 п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України (далі ПК України), а саме реєстрацію податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у ЄРПН, по яким має бути здійснена реєстрація протягом 15 календарних днів, наступних за датою виникнення податкових зобов'язань, відображених у відповідних податкових накладних та/або розрахунках коригування.

За результатами проведеної камеральної перевірки було складено акт №3439/12-01/37149148 від 26.09.2016 року про результати камеральної перевірки термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям-платникам податку ПДВС та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених статтею 201 Кодексу ТОВ "Торговий дім "АВІАС" (код ЄДРПОУ 37149148) за липень 2016 року.

Згідно додатку №1 до акту камеральної перевірки про результати камеральної перевірки граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних з податку на додану вартість ТОВ "Торговій дім "АВІАС" №3439/12-37149148 від 26.09.2016 року, позивачем виписано 8589 податкових накладних/розрахунків зареєстрованих з порушенням граничного терміну реєстрації.

17.10.2016 року ДПІ у Бабушкінському районі м.Дніпропетровська винесено податкове повідомлення-рішення №0011431201 на підставі акта перевірки №3439/12-01/37149149 від 26.09.2016 року та додатку №1, яким встановлено порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, визначених статтею 201, та згідно зі статтею120.1 ПК України, яким до ТОВ "Торговий дім "АВІАС" застосовані штрафні санкції на загальну суму 2401153,11 грн.

31.10.2016 року ТОВ "Торговий дім "АВІАС" подано скаргу до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області на винесене податкове повідомлення рішення ДПІ у Бабушкінському районі м.Дніпропетровська №0011431201 від 17.10.2016 року.

За результатами застосованої Товариством процедури адміністративного оскарження, ГУ ДФС у Дніпропетровській області прийнято рішення від 13.12.2016 №8176/10/04-36-10-01-09, яким залишено без змін податкове повідомлення-рішення ДПІ у Бабушкінському районі м.Дніпропетровська від 17.10.2016 року №0011431201 про застосування штрафних санкцій у розмірі 2401153,11 грн. за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, а скаргу платника податків без задоволення.

Враховуючи викладене, вказане податкове повідомлення-рішення було оскаржено позивачем в судовому порядку до Дніпропетровського окружного адміністративного суду.

Під час розгляду справи судом перевірено прийняте відповідачем рішення на відповідність вимогам законодавства та встановлено наступне.

Відповідно до ст.58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, а тому до правовідносин, які стосуються порушень позивачем строку реєстрації податкових накладних в ЄРПН, слід застосовувати положення Податкового кодексу України в редакції на момент вчинення цих порушень (липень 2016 р.), а до правовідносин, які стосуються проведення відповідачем камеральної перевірки, слід застосовувати положення Податкового кодексу України в редакції на момент здійснення цієї перевірки (26.09.2016р.).

Так, з додатку №1 до акту камеральної перевірки від 26.09.2016, вбачається, що ТОВ "Торговий дім "АВІАС" зареєстровані в ЄРПН з порушенням граничного терміну 8589 податкових накладних.

Згідно з абз.1, 4 п.201.10 ст.201 ПК України (в редакції на момент вчинення виявлених відповідачем порушень, липень 2016 р.) при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Згідно з абз.11 п.201.10 ст.201 ПК України (в редакції на липень 2016 р.) з огляду на внесення змін Законом від 24.12.2015 № 909-VIII, який набрав чинності з 01.01.2016) реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних має бути здійснена протягом 15 календарних днів, наступних за датою виникнення податкових зобов'язань, відображених у відповідних податкових накладних та/або розрахунках коригування. У разі порушення цього терміну застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.

Отже, п.201.10 ст.201 ПК України встановлює обов'язок платника податків, який виступає в господарській операції продавцем товарів/послуг скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) у строк не пізніше п'ятнадцяти календарних днів, наступних за датою виникнення податкових зобов'язань, відображених у відповідних податкових накладних та/або розрахунках коригування (станом на липень 2016 р.).

При цьому з матеріалів справи вбачається і не заперечується позивачем, що реєстрація перелічених в акті камеральної перевірки від 26.09.2016 податкових накладних в ЄРПН здійснена Товариством з порушенням строку, визначеного в абз.11 п.201.10 ст.201 ПК України.

Разом з тим, у п.120-1.1 ст.120-1 ПК України (в редакції на липень 2016) встановлено, що порушення платниками податку на додану вартість граничних термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість, та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених статтею 201 цього Кодексу, тягнуть за собою накладення на платників податку на додану вартість, на яких відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:

10 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів;

20 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 16 до 30 календарних днів;

30 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 31 до 60 календарних днів;

40 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації на 61 і більше календарних днів.

В свою чергу, у п.35 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" ПК України встановлено, що норми пункту 120-1.1 статті 120-1 цього Кодексу не застосовуються при порушенні термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, складених до 1 жовтня 2015 року.

Таким чином, за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних в ЄРПН і на момент вчинення позивачем порушення, і на момент проведення камеральної перевірки передбачена відповідальність у вигляді штрафу, який і був застосований відповідачем спірним податковим повідомленням-рішенням від 17.10.2016 №0011431201.

Отже, наведене свідчить про наявність законних підстав для винесення відповідачем спірного податкового повідомлення-рішення від 17.10.2016 №0011431201, яким до Товариства за порушення п.201.10 ст.201 ПК України застосовано штраф у відповідності до п.120-1 ст.120 ПК України у розмірі 10 %, 20 % та 30 % за затримку реєстрації податкових накладних на суму ПДВ на загальну суму 2401153,11 грн.

В абз.2 п.75.1 ст.75 ПК України визначено, що камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.

В свою чергу, у п.п.75.1.1 п.75.1 ст.75 ПК України (в редакції на момент здійснення перевірки 26.09.2016р.) камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального.

Отже, враховуючи положення п.п.75.1.1 п.75.1 ст.75 ПК України, камеральною перевіркою (у контексті спірних правовідносин) вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу на підставі даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість, яка складається, зокрема, і з даних Єдиного реєстру податкових накладних, що свідчить про наявність законних підстав для проведення відповідачем камеральної перевірки щодо термінів реєстрації податкових накладних в ЄРПН, за результатами якої складений акт №3439/12-01/37149148 від 26.09.2016 року.

У відповідності до абз.16 п.201.10 ст.201 ПК України виявлення розбіжностей даних податкової декларації та даних Єдиного реєстру податкових накладних є підставою для проведення контролюючими органами документальної позапланової виїзної перевірки продавця та, у відповідних випадках, покупця товарів/послуг.

Отже, вказана норма встановлює підставу для проведення контролюючими органами документальної позапланової виїзної перевірки, яка виникає у разі виявлення податковим органом розбіжностей між даними податкових декларацій та даними ЄРПН, чого у даному випадку не мало місця, дана позиція викладена колегією суддів в постанові Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 06.04.2017 року у справі №804/8347/16.

На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що вимога Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "АВІАС" до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м.Дніпро ГУ ДФС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення є необґрунтованою, а в задоволенні адміністративного позову слід відмовити.

Вступна та резолютивна частини постанови проголошені в судовому засіданні 08.06.2017 року.

У повному обсязі постанову складено 08.06.2017 р.

Керуючись ст.ст.160-163, 167 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складення постанови у повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна, скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

У разі якщо справа розглядалась судом за місцезнаходженням суб'єкта владних повноважень і він не був присутній у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, але його було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо у суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя ОСОБА_1