15 червня 2017 р. Справа № 804/1783/17
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі судді Сидоренко Д.В., при секретарі Шпота Я.С., розглянувши за участю представників:
представника позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - ОСОБА_2,
у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Дніпротрактор»,
до Лівобережної ОДПІ м.Дніпра ГУ ДФС у Дніпропетровській області,
про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення.
Обставини справи: до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ТОВ «Дніпротрактор» про визнання не чинним в повному обсязі податкове повідомлення - рішення Лівобережної ОДПІ м.Дніпропетровська ГУ ДФС у Дніпропетровській області №0004901204 від 08.09.2016р. за штрафними (фінансовими) санкціями на суму 199993,68 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що після настання граничного строку сплати податкового зобов'язання позивач не отримав жодної відповіді з приводу звернення про розстрочення грошового зобов'язання, у зв'язку з чим, із врахуванням вимог р.3 Порядку розстрочення (відстрочення) грошових зобов'язань (податкового боргу) платників податків, мало місце узгодження розстрочення. Крім того, позивач зазначає про неможливість застосування штрафних санкцій за наслідками діяльності у 2015 році відповідно до п.31 підрозділу 10 «Інші перехідні положення» Податкового кодексу України.
В судовому засіданні представник позивач підтримав позовні вимоги в повному обсязі. В обґрунтування правової позиції надав письмові пояснення з проводу нормативного врегулювання питання розстрочення (відстрочення) грошового зобов'язання та обставин неповідомлення про відмову у розстроченні по сплаті грошового зобов'язання по податку на прибуток за 2015р.
Відповідач проти задоволення адміністративного позову заперечував. У запереченнях на адміністративний позов зазначив, що товариство несвоєчасно сплатило узгоджену суму грошового зобов'язання протягом визначеного строку, у зв'язку з чим застосовані штрафні (фінансові) санкції. В додаткових письмових поясненнях відповідач посилається на лист ДФС України від 06.05.2016 року №10165/6/99-99-15-02-02-15 щодо застосування п.31 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України, згідно якого штрафні санкції не застосовуються у випадках якщо платник податків у порядку, встановленому п.50.1 ст.50 ПК України виправляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації з податку на прибуток за 2015 рік, шляхом подання уточнюючого розрахунку, чи таке виправлення здійснює у поточній декларації. При цьому у разі несвоєчасної подачі податкової декларації з податку на прибуток підприємств за 2015р. або не своєчасної сплати узгодженої суми грошового зобов'язання, такий платник податків притягується до відповідальності.
Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд, -
Заявою від 03.03.2016р. №191 ТОВ «Дніпротрактор» звернулося до Лівобережної ОДПІ м.Дніпропетровська ГУ ДФС у Дніпропетровській області з проханням надати розстрочення грошового зобов'язання по податку на прибуток у сумі 1000000,00 грн., строк сплати якої ще не настав, на строк 9 місяців з щомісячними періодами сплати.
Відповідно до листа ДФС України вих.№14544/7/99-99-23-04-17 від 22.04.2016р., розглянувши пропозиції, надіслані головними управліннями щодо надання платникам податків розстрочення грошових зобов'язань (податкового боргу) на суми більше 100 тис.грн., ДФС повідомило головні управління про те, що підставою для надання розстрочення грошових зобов'язань (податкового боргу) платника податків є надання ним достатніх доказів існування обставин, що свідчать про наявність загрози виникнення або накопичення податкового боргу такого платника податків, а також економічного обґрунтування, яке свідчить про можливість погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) та/або збільшення податкових надходжень до відповідного бюджету внаслідок застосування режиму розстрочення, протягом якого відбудуться зміни політики управління виробництвом чи збутом такого платника податків. У зв'язку з чим ДФС вважає передчасним надання розстрочення таких грошових зобов'язань (податкового боргу) платникам податків згідно з переліком, що додається.
В додатку до листа ДФС України від 22.04.2016р. вих.№14544/7/99-99-23-04-17, зазначено по Дніпропетровській області платник з кодом ЄДРПОУ (ІПН) - 25523816.
Листом вих. №10866/10/04-64.27-40 від 28.04.2016р. «Про неузгодження розстрочення грошових зобов'язань» контролюючий орган повідомним заявника, що згідно наданої відповіді ДФС України у листі від 22.04.2016р. надання розстрочення грошових зобов'язань (податкового боргу) ТОВ «Дніпротрактор» з податку на прибуток в сумі 1000,00 тис.грн. є передчасним, тому Лівобережна ОДПІ м.Дніпропетровська вимушена відмовити в наданні розстрочення сплати грошового зобов'язання по податку на прибуток в сумі 1000,00 грн. по строку сплати 10.03.2016р.
15.08.2016р. головним державним ревізором інспектором відділу адміністрування податку на прибуток управління податків і зборів з юридичних осіб Лівобережної ОДПІ м.Дніпропетровська проведено перевірку ТОВ «Дніпротрактор» з питань своєчасності сплати узгодженої суми грошового зобов'язання по податку на прибуток, за результатами якої складено Акт перевірки своєчасності сплати податку на прибуток до бюджету №1669/12-0325523816.
Згідно висновків вищезазначеного акту, перевіркою встановлено, що на порушення п.п.16.1.4 п.16.1 ст.16, п.57.1 ст.57 Податкового кодексу України, підприємством несвоєчасно сплачено узгоджену суму грошового зобов'язання протягом строку визначено Податковим кодексом України, у саме грошове зобов'язання в розмірі 999968,43 грн. (податкова декларація з податку на прибуток №9276323373 від 29.02.2016р. за 2015р.) граничний термін сплати - 10.03.2016р., сплачено платіжними дорученнями №268 від 20.04.2016р. на суму 111111,12 грн., №7025 від 20.05.2016р. на суму 311112,00 грн., №1301 від 10.06.2016р. на суму 300000,00 грн., №1356 від 14.06.2016р. на суму 277745,31 грн.
08.09.2016р. Лівобережною ОДПІ м.Дніпропетровська ГУ ДФС у Дніпропетровській області прийнято податкове повідомлення - рішення №0004901204 від 08.09.2016р., згідно якого, на підставі ст.126 глави 11 розділу ІІ Податкового кодексу України до товариства застосовано штраф у розмірі 20% за платежем податок на прибуток приватних підприємств на суму 199993,68 грн.
Під час розгляду справи судом перевірено прийняті відповідачем рішення на відповідність вимогам законодавства та встановлено наступне.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Оцінюючи правомірність дій та рішень органу власних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у ст.2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, які повинні дотримуватися при реалізації дискреційних повноважень владного суб'єкта, встановлюючи чи прийняті (вчинені) ним рішення (дії): 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
У відповідності до вимог п.п. 14.1.152. п.14.1. ст.14 ПК України погашенням податкового боргу є зменшення абсолютного значення суми такого боргу, підтверджене відповідним документом.
Згідно статті 36 ПК України податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.
Відповідальність за невиконання або неналежне виконання податкового обов'язку несе платник податків, крім випадків, визначених цим Кодексом або законами з питань митної справи.
Пунктом 37.1. статті 37 ПК України визначено, що підстави для виникнення, зміни і припинення податкового обов'язку, порядок і умови його виконання встановлюються цим Кодексом або законами з питань митної справи.
Пунктом 38.1. статті 38 ПК України передбачено, що виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.
У відповідності до вимог пункту 54.1. статті 54 ПК України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Згідно пункту 57.1. статті 57 ПК України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
У відповідності до вимог пункту 126.1. статті 126 ПК України у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу.
Системний аналіз наведених норм свідчить, що погашення податкового боргу, виконання податкового обов'язку - це сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений строк. За невиконання або неналежне виконання податкового обов'язку платник податків несе певну відповідальність, крім випадків, визначених цим Кодексом. ПК України передбачено, що платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та зазначає її у податковій декларації або уточнюючому розрахунку і така сума грошового зобов'язання вважається узгодженою. Сплата податкового зобов'язання здійснюється протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів. У разі не сплати узгодженої суми грошового зобов'язання у визначений строк платник податків сплачує штраф.
З матеріалів справи вбачається, що позивач самостійно обчислив суму грошового зобов'язання та зазначив її у податковій декларації з податку на прибуток №9276323373 від 29.02.2016р. за 2015р. та сплатив податкове зобов'язання здійснюється після 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку для подання податкової декларації, чотирьом платежами із затримкою більше 30 календарних днів.
Разом з тим, як зазначалося вище, у відповідності до вимог статті 36 ПК України відповідальність за невиконання або неналежне виконання податкового обов'язку несе платник податків, крім випадків, визначених цим Кодексом або законами з питань митної справи.
Саме такий випадок визначений пунктом 31 підрозділу 10 «Інші перехідні положення» розділу ХХ ПК України, згідно якого за наслідками діяльності у 2015 році штрафні (фінансові) санкції до платників податку на прибуток підприємств за порушення порядку обчислення, правильності заповнення податкових декларацій з податку на прибуток підприємств та повноти його сплати не застосовуються.
Суд не приймає до уваги посилання відповідача на податкову консультацію ДФС України, яка викладена у листі від 06.05.2016 року №10165/6/99-99-15-02-02-15, оскільки у відповідності до вимог статті 52 ПК України вказана податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію. Податковими консультаціями взагалі користуються виключно платники податків, а не суб'єкти владних повноважень. Крім того роз'яснення надано після спливу граничних строків сплати платниками податкових зобов'язань з податку на прибуток за 2015 рік, що унеможливлювало його врахування платниками податку для своєчасної сплати податку.
Також, згідно п.36.1 ст.36 ПК України, податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.
Аналіз наведеної правової норми, в контексті податку на прибуток, дозволяє дійти висновку, що дефініцією поняття - повнота сплати, є правильність обчислення, декларування та вчасність сплати до бюджету суму податкового зобов'язання. Отже, повнота сплати податку на прибуток включає в себе, зокрема, його попередній розрахунок і декларування, а тому несвоєчасна сплата податку свідчить про порушення повноти його сплати, оскільки однією зі складових частин податкового обов'язку є своєчасність.
Таким чином, суд доходить висновку, що застосування до позивача відповідальності у вигляді штрафу у розмірі 20% не може вважатися обґрунтованим та законним, відповідно спірне податкове повідомлення-рішення є протиправним і підлягає скасуванню.
Щодо доводів позивача відносно узгодження розстрочення, внаслідок відсутності жодної відповіді на відповідне звернення, із врахуванням вимог р.3 Порядку розстрочення (відстрочення) грошових зобов'язань (податкового боргу) платників податків, суд констатує їх помилковість з огляду на наступне.
Відповідно до п.100.13. ст.100 ПК України Порядок розстрочення та відстрочення грошових зобов'язань або податкового боргу платника податків встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Наказом Міністерства доходів і зборів України №574 від 10.10.2013р. «Про затвердження Порядку розстрочення (відстрочення) грошових зобов'язань (податкового боргу) платників податків» затверджено відповідний Порядок, розділ III. «Прийняття рішення про розстрочення та відстрочення грошових зобов'язань або податкового боргу» якого, не містить положень щодо реалізації питання надання розстрочення (відстрочення) грошових зобов'язань (податкового боргу) за принципом мовчазної згоди.
У судовому засіданні, яке відбулось 15.06.2017 року, оголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Повний текс постанови складено 20.06.2017 року.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №0004901204 від 08.09.2016р.
Стягнути на користь ТОВ «Дніпротрактор» судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 2999,91 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Лівобережної ОДПІ м.Дніпра ГУ ДФС у Дніпропетровській області.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду.
Суддя ОСОБА_3