05 липня 2017 р. м. Вінниця Справа № 802/1060/17-а
Вінницький окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Воробйової Інни Анатоліївни, розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за поданням ГУ ДФС у Вінницькій області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Лан" про стягнення коштів за податковим боргом
До Вінницького окружного адміністративного суду звернулось ГУ ДФС у Вінницькій області (далі - ГУ ДФС у Вінницькій області, податковий орган, позивач) з подання до Товариства з обмеженою відповідальністю "Лан" (далі - ТОВ "Лан", відповідач) про:
- стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу на суму суму 144 844,76 грн.,
- про стягнення з рахунків у банках кошти у рахунок погашення податкового боргу на суму 144844,79 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що за відповідачем рахується заборгованість перед бюджетом в сумі 144 844,76 грн., яка виникла внаслідок несплати орендної плати за землю з юридичних осіб та єдиного податку з с/г виробників.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, надавши заяву про розгляд справи без його участі (вх.№14463 від 05.07.2017 р.). Одночасно зазначив, що позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Відповідач в судове засідання не з'явився, надавши клопотання про визнання позову в повному обсязі та розгляд справи без його участі (вх.№14517 від 05.07.2017 року).
Відповідно до частини четвертої статті 122 КАС України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Враховуючи наведену норму, заяви сторін, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
ТОВ "Лан" як юридична особа зареєстровано та перебуває на обліку у Жмеринському ОДПІ ГУ ДФС у Вінницькій області (Барське відділення), як платник податків з 24.02.2013 року.
Відповідно до картки обліку платника податків за ТОВ "Лан" рахується податковий борг, зокрема, по єдиному податк у з с/г товавиробників у розмірі 29 929, 44 грн., що виник внаслідок самостійно поданої податкової декларації платника податку четвертої групи від 14.02.2017р. за 2017 рік.
Крім того, внаслідок самостійно поданої податкової декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) від 16.02.2017 р. за 2017 рік, згідно картки обліку платника податків за відповідачем рахується податковий борг з орендної плати з юридичних осіб у сумі 114 915, 32 грн.
Податковим органом на адресу відповідача направлено податкову вимогу №9 від 04.05.2017 року., яка отримана відповідачем.
За таких обставин, а також, враховуючи, що визначена сума податкового зобов'язання відповідачем не сплачена, позивач звернувся із цим поданням до суду.
Визначаючись щодо позовних вимог в частині стягнення коштів з рахунків у банках платника плдатків суд виходить з наступного.
Відповідно до статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Обов'язок сплати податків платником передбачений підпунктом 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України (далі - ПК України), відповідно до якого, платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Грошове зобов'язання платника податків, відповідно до підпункту 14.1.39 пункту 14.1 статті 14 України - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом (п.п.14.1.175 ПК України).
Згідно пункту 54.1 статті 54 ПК України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
З метою реалізації обов'язків платника податків законодавчі акти встановлюють строки сплати податків.
Платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом (пункт 57.1 статті 57 ПК України).
Пунктом 287.3 статті 287 ПК України передбачено, що податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Згідно пункту 59.1 статті 59 ПК України, у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення..
Податкова вимога надсилається (вручається) також платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суми податкових зобов'язань у встановлені цим Кодексом строки, без попереднього надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення (п. 59.4 ПК України).
Відповідно до підпункту 20.1.34 пункту 20.1 статті 20 ПК України, контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Враховуючи, що податковий борг відповідачем не сплачений, суд доходить висновку про наявність підстав для його стягнення з рахунків платника податків.
Щодо вимоги про стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу, то суд дійшов висновку, про відмову в її задоволенні, виходячи з наступного.
В силу пункту 95.3 статті 95 ПК України, стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Згідно пункту 95.4 статті 95 ПК Уукраїни, контролюючий орган на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Так, зокрема, відповідно до пункту 2 Порядку стягнення готівки, яка належить платникові податків, у рахунок погашення його податкового боргу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 р. № 1244, вилучення готівки у платника податків у рахунок погашення його податкового боргу здійснюється працівниками контролюючого органу (далі - працівники) з урахуванням вимог пунктів 95.2-95.5 статті 95 Податкового кодексу України.
У випадках, передбачених пунктами 95.2-95.4 статті 95 Податкового кодексу України, рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу про погашення усієї суми податкового боргу видається за формою згідно з додатком 1 на підставі рішення суду про стягнення коштів за рахунок готівки, що належить платнику податків.
У випадку, передбаченому пунктом 95.5 статті 95 Податкового кодексу України, стягнення коштів за рахунок готівки, що належить платнику податків, здійснюється за рішенням керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу без звернення до суду, яке видається за формою згідно з додатком 3.
Вищевказаною нормою законодавства визначено право податкового органу на підставі рішення суду стягувати кошти у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки. Крім того, стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України та не потребує додатково рішення суду.
Разом з тим, суд звертає увагу, що такого способу захисту, як стягнення коштів в рахунок погашення податкового боргу, не передбачено нормами ПК України. Отже у цій частині позивачем обрано невірний спосіб захисту.
Окрім того, суд наголошує , що стягнення однієї і тієї самої суми за рахунок готівки та коштів з рахунків у банках, належних платнику податків є подвійним стягненням, що є неприпустим.
Оцінюючи визнання позову відповідачем суд виходить з наступного.
Частиною третьою статті 136 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що судове рішення у зв'язку з визнанням адміністративного позову ухвалюється за правилами, встановленими статтею 112 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до частини першої статті 112 Кодексу адміністративного судочинства України відповідач може визнати адміністративний позов повністю або частково. Згідно з частиною четвертою цієї статті суд не приймає визнання адміністративного позову і продовжує розгляд адміністративної справи, якщо ці дії відповідача суперечать закону чи порушують чиї-небудь права, свободи або інтереси.
Суд, дослідивши матеріали справи та надані докази, дійшов висновку, що визнання позову в частині не суперечить закону, не порушує нічиї права, свободи або інтереси, оскільки, дійсно наявність податкового боргу підтверджується матералами справи. Проте, в частині стягнення коштів в рахунок погашення податкового боргу суперечить нормам чинного законодавства, а відтак така відмова в цій частині не приймається судом.
Відповідно до частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Враховуючи те, що за відповідачем рахується податковий борг, наявність якого ним визнається, суд доходить висновку, що заявлені позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, шляхом стягнення з товариства податкового боргу з єдиного податку та з орендної плати з рахунків у банках. В решті позову слід відмовити.
Згідно частини восьмої статті 183-3 КАС України, у разі постановлення судом ухвали про відкриття провадження у справі суд приймає у триденний строк, але не пізніше ніж протягом 96 годин з моменту встановлення обставин, що зумовлюють звернення заявника до суду, постанову по суті заявлених вимог, яка підлягає негайному виконанню.
Відповідно до частини четвертої статті 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 158, 167, 183-3, 255, 257 Кодексу адміністративного cудочинства України, суд -
подання задовольнити частково.
Стягнути з ТОВ "Лан" (23012, Вінницька область, Барський район, с. Гайове, код ЄДРПОУ 30804480) податковий борг з єдиного податку з с/г товаровиробників в сумі 29929,44 (двадцять дев'ять тисяч дев'ятсот двадцять дев'ять гривень 44 копійки) з рахунків платника податків у банках.
Стягнути з ТОВ "Лан" (23012, Вінницька область, Барський район, с. Гайове, код ЄДРПОУ 30804480) податковий борг з орендної плати з юридичних осіб в сумі 114 915 ,32 (сто чотирнадцять тисяч дев'ятсот п'ятнадцять гривень 32 копійки) з рахунків платника податків у банках.
В решті позовних вимог відмовити.
Постанова підлягає до негайного виконання.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 КАС України.
Відповідно до ст. 186 КАС України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Воробйова Інна Анатоліївна