Ухвала від 06.07.2017 по справі 809/2437/15

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

"06" липня 2017 р. Справа № 809/2437/15

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Біньковської Н.В.

розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні суду заяву товариства з обмеженою відповідальністю "Укртомсоюз" про встановлення способу і порядку виконання судового рішення в адміністративній справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Укртомсоюз" до Державної податкової інспекції у м. Івано-Франківську Головного управління ДФС в Івано-Франківській області про визнання протиправними дій, податкову накладну № 4 від 25.05.2015 року, такою, що подана на момент її фактичного отримання - 08.06.2015 року та зобов'язання до вчинення дій, -

ВСТАНОВИВ:

26.06.2017 року ТОВ "Укртомсоюз" звернулося до суду, в порядку статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України, із заявою від 26.06.2017 року за № 156-13-87 про встановлення способу і порядку виконання судового рішення в адміністративній справі № 809/2437/15 (а.с.216-219).

Вказана заява мотивована неможливістю виконання боржником (Державною податковою інспекцією у м. Івано-Франківську Головного управління ДФС в Івано-Франківській області) постанови Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 19.10.2015 року у справі № 809/2437/15 в частині реєстрації податкової накладної у Єдиному реєстрі податкових накладних, оскільки формування та ведення такого реєстру покладено на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, а відтак ТОВ "Укртомсоюз" просить суд встановити спосіб та порядок виконання судового рішення шляхом зобов'язання Державну податкову інспекцію у м. Івано-Франківську Головного управління ДФС в Івано-Франківській області надіслати постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 19.10.2015 року, що набрала законної сили до Державної фіскальної служби України для прийняття рішення про її реєстрацію та внесення відомостей про її реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних.

Представник заявника в судове засідання не з'явився, згідно заяви від 06.07.2017 року, просив суд проводити розгляд заяви без участі представника товариства.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, хоча, про дату, час та місце судового розгляду справи були належним чином повідомлений.

Згідно частини 2 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.

За таких обставин суд вважає, що, із врахуванням положень частини 2 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд заяви можливий за відсутності заявника, відповідача та розглянув справу в порядку письмового провадження на підставі частини 6 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України.

Розглянувши подану суду заяву про зміну способу і порядку виконання судового рішення, а також матеріали справи, суд зазначає наступне.

19.06.2015 року ТОВ "Укртомсоюз" звернулося до суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у м. Івано-Франківську Головного управління ДФС в Івано-Франківській області про визнання протиправними дій, податкову накладну № 4 від 25.05.2015 року, такою, що подана на момент її фактичного отримання - 08.06.2015 року та зобов'язання до вчинення дій.

Постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 19.10.2015 року в адміністративній справі № 809/2437/15, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 28.01.2016 року (а.с.130-136) та ухвалою Вищого адміністративного суду України від 15.02.2017 року (а.с.167-173), позов задоволено повністю. Визнано протиправними дії Державної податкової інспекції у м. Івано-Франківську Головного управління ДФС в Івано-Франківській області щодо розірвання в односторонньому порядку договору № 290120151 від 29.01.2015 року про визнання електронних документів; визнано протиправними дії Державної податкової інспекції у м. Івано-Франківську Головного управління ДФС в Івано-Франківській області щодо відмови у прийнятті податкової накладної № 4 від 25.05.2015 року Товариства з обмеженою відповідальністю "Укртомсоюз"; визнано протиправними дії Державної податкової інспекції у м. Івано-Франківську Головного управління ДФС в Івано-Франківській області щодо анулювання реєстрації платника податку на додану вартість Товариства з обмеженою відповідальністю "Укртомсоюз" і скасувати рішення комісії № 72/18 від 05.06.2015 року "Про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість Товариства з обмеженою відповідальністю "Укртомсоюз"; визнано податкову накладну № 4 від 25.05.2015 року Товариства з обмеженою відповідальністю "Укртомсоюз" такою, що подана у момент фактичного її отримання Державною податковою інспекцією у м. Івано-Франківську Головного управління ДФС в Івано-Франківській області, а саме 08.06.2015 року; зобов'язано Державну податкову інспекцію у м. Івано-Франківську Головного управління ДФС в Івано-Франківській області зареєструвати у Єдиному державному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 4 від 25.05.2015 року видану Товариством з обмеженою відповідальністю "Укртомсоюз" датою (операційним днем) направлення її як електронного документа для реєстрації у Єдиному державному реєстрі податкових накладних; зобов'язано Державну податкову інспекцію у м. Івано-Франківську Головного управління ДФС в Івано-Франківській області вчинити дії направленні на відновлення свідоцтва платника податку на додану вартість Товариства з обмеженою відповідальністю "Укртомсоюз" з 05 червня 2015 року; стягнуто з Державної податкової інспекції у м. Івано-Франківську Головного управління ДФС в Івано-Франківській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Укртомсоюз" сплачений судовий збір в розмірі 1291,08 грн. (а.с.75-80).

На виконання вищезазначеного судового рішення за заявою стягувача (а.с.140) 05.04.2016 року Івано-Франківським окружним адміністративним судом видано виконавчі листи № 809/2437/15 (а.с.189-191).

Згідно постанови про відкриття виконавчого провадження від 07.04.2016 року ВП № 50756980, заступником начальника відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Івано-Франківської області ОСОБА_1, відкрито виконавче провадження з примусового виконання виконавчого листа № 809/2437/15, виданого Івано-Франківським окружним адміністративним судом 05.04.2016 року про зобов'язання Державну податкову інспекцію у м. Івано-Франківську Головного управління ДФС в Івано-Франківській області зареєструвати в Єдиному державному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 4 від 25.05.2015 року видану Товариством з обмеженою відповідальністю "Укртомсоюз" датою (операційним днем) направлення її як електронного документа для реєстрації у Єдиному державному реєстрі податкових накладних (а.с.228). Відповідно до вказаної постанови сторонами виконавчого провадження є стягувач - ТОВ "Укртомсоюз" та боржник - Державна податкова інспекція у м. Івано-Франківську Головного управління ДФС в Івано-Франківській області.

Приписами частини 3 статті 33 Закону України "Про виконавче провадження" визначено, що за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення або роблять його неможливим, сторони, а також виконавець за заявою сторін або державний виконавець з власної ініціативи у випадку, передбаченому Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень", мають право звернутися до суду, який видав виконавчий документ, із заявою про встановлення або зміну способу і порядку виконання рішення.

Частиною 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження можуть звернутися до адміністративного суду першої інстанції (незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист) із заявою про відстрочення або розстрочення виконання судового рішення.

За наявності обставин та в порядку, передбачених абзацом першим цієї частини, сторона виконавчого провадження, а також державний виконавець за заявою сторони виконавчого провадження або з власної ініціативи у випадку, передбаченому Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень", мають право звернутися до суду із заявою про зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.

Поняття "спосіб і порядок" виконання судового рішення мають спеціальне значення, яке розраховане на виконавче провадження. Вони означають визначену рішенням суду послідовність і зміст вчинення відповідних дій. Спосіб виконання судового рішення - це спосіб реалізації захисту порушеного права. Під зміною та встановленням способу та порядку виконання рішення суду слід розуміти прийняття судом заходів для реалізації рішення в разі неможливості його виконання раніше визначеним способом і порядком.

Відповідно до підпункту 14.1.60. пункту 14.1. статті 14 Податкового кодексу України єдиний реєстр податкових накладних - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.

Згідно пункту 1 Положення про Державну фіскальну службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.05.2014 року за № 236, Державна фіскальна служба України (ДФС) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів і який реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок), державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового, митного законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску.

ДФС відповідно до покладених на неї завдань здійснює в межах повноважень, передбачених законом, формування та ведення реєстрів, банків та баз даних, а також забезпечує ведення реєстру страхувальників єдиного внеску (підпункт 36 пункту 4 Положення).

Нормами пункту 20.2. статті 20 Податкового кодексу України (в редакції Закону № 1797-VІІІ від 21.12.2016 року) визначено, що центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, приймає рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних у порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 року за № 146.

Враховуючи вищевикладене, а також те, що постанова Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 19.10.2015 року до теперішнього часу в повному обсязі не виконана, заява про встановлення способу і порядку виконання судового рішення не спрямована на зміну судового рішення по суті, а орієнтована на встановлення порядку виконання судового рішення, необхідну для захисту порушеного права позивача, суд прийшов до переконання, що заява ТОВ "Укртомсоюз" про встановлення способу і порядку виконання судового рішення є обґрунтованою та підлягає задоволенню.

Зважаючи на ту обставину, що територіальні органи ДФС позбавлені права реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, оскільки здійснення такої реєстрації входить до компетенції Державної фіскальної служби України, суд вважає за необхідне встановити порядок виконання постанови Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 19.10.2015 року у справі № 809/2437/15 в частині зобов'язання Державну податкову інспекцію у м. Івано-Франківську Головного управління ДФС в Івано-Франківській області зареєструвати у Єдиному державному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 4 від 25.05.2015 року видану товариством з обмеженою відповідальністю "Укртомсоюз" датою (операційним днем) направлення її як електронного документа для реєстрації у Єдиному державному реєстрі податкових накладних, шляхом направлення Державною податковою інспекцією у м. Івано-Франківську Головного управління ДФС в Івано-Франківській області постанови Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 19.10.2015 року у адміністративній справі № 809/2437/15, що набрала законної сили до Державної фіскальної служби України для прийняття рішення про її реєстрацію та внесення відомостей про її реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних.

Керуючись статтями 160, 165, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Заяву товариства з обмеженою відповідальністю "Укртомсоюз" про встановлення способу і порядку виконання судового рішення в адміністративній справі № 809/2437/15 - задовольнити.

Встановити порядок виконання постанови Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 19.10.2015 року у справі № 809/2437/15 в частині зобов'язання Державну податкову інспекцію у м. Івано-Франківську Головного управління ДФС в Івано-Франківській області зареєструвати у Єдиному державному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 4 від 25.05.2015 року видану товариством з обмеженою відповідальністю "Укртомсоюз" датою (операційним днем) направлення її як електронного документа для реєстрації у Єдиному державному реєстрі податкових накладних, шляхом направлення Державною податковою інспекцією у м. Івано-Франківську Головного управління ДФС в Івано-Франківській області постанови Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 19.10.2015 року у адміністративній справі № 809/2437/15, що набрала законної сили до Державної фіскальної служби України для прийняття рішення про її реєстрацію та внесення відомостей про її реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних.

Ухвала може бути оскарженою в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 КАС України апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.

Ухвала набирає законної сили в порядку та строки встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Біньковська Н.В.