05 липня 2017 р. Справа № 804/3434/17
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіОСОБА_1
розглянувши у скороченому провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області до КОМУНАЛЬНОЇ УСТАНОВИ "ЦЕНТР ПЕРВИННОЇ МЕДИКО-САНІТАРНОЇ ДОПОМОГИ №2" КРИВОРІЗЬКОЇ ОСОБА_2" про застосування заходів реагування, -
30 травня 2017 року Головне управління Держпраці у Дніпропетровській області звернулося до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до КОМУНАЛЬНОЇ УСТАНОВИ "ЦЕНТР ПЕРВИННОЇ МЕДИКО-САНІТАРНОЇ ДОПОМОГИ №2" КРИВОРІЗЬКОЇ ОСОБА_2" та просить застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до відповідача, а саме: заборонити експлуатацію ліфтів №67047 та №67788.
Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що позивачем було проведено планову перевірку стану дотримання законодавства з питань охорони праці та промислової безпеки КОМУНАЛЬНОЇ УСТАНОВИ "ЦЕНТР ПЕРВИННОЇ МЕДИКО-САНІТАРНОЇ ДОПОМОГИ №2" КРИВОРІЗЬКОЇ ОСОБА_2" у ході якої були виявлені порушення нормативно-правових актів з охорони праці, а саме: не проведено технічний огляд ліфтів №67047 та №67788; закінчився зазначений у паспорті термін роботи ліфтів №67047 та №67788; відсутній атестований обслуговуючий персонал (ліфтери) П.9.7.15. Правила будови і безпечної експлуатації ліфтів НПАОП 0.00-1.02-08, а тому позивач просить застосувати заходи реагування на підставі ч.5 ст.4, ст.7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», ст.39 Закону України «Про охорону праці».
Ухвалою суду від 02.06.2017р. було відкрите скорочене провадження у даній справі та запропоновано відповідачеві надати письмові заперечення на позов та докази в обґрунтування заперечень або надати заяву про визнання позову у десятиденний строк з дня одержання цієї ухвали згідно до вимог ч.3 ст. 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України (а.с.2).
Позивач про відкриття скороченого провадження у цій справі був повідомлений шляхом направлення ухвали про відкриття скороченого провадження від 02.06.2017р., яка була отримана позивачем 22.06.2017р., що підтверджується наявним в матеріалах справи поштовим повідомленням (а.с.22).
Відповідач про відкриття скороченого провадження у цій справі повідомлений належним чином шляхом надіслання на його адресу ухвали суду, яка отримана відповідачем 20.06.2017р., що підтверджується наявним в матеріалах справи поштовим повідомленням (а.с.23).
Проте, відповідач у встановлений судом строк з дня отримання ухвали протягом десяти днів, тобто з 21.06.2017р. до 03.07.2017р. письмових заперечень на позов не надав, а також не надав і заяви про визнання позову.
За приписами п.2 ч.5 ст. 183-2 вказаного Кодексу встановлено, що справа повинна бути розглянута у порядку скороченого провадження, зокрема, не пізніше трьох днів з дня закінчення строку, передбаченого частиною третьою цієї статті, якщо до суду не було подано заперечення відповідача та за умови, що справа розглядається судом за місцезнаходженням відповідача.
Враховуючи наведене, дана справа має бути розглянута у вказаний у п.2 ч.5 ст.183-2 Кодексу адміністративного судочинства України строк, оскільки відповідач отримав ухвалу суду про відкриття скороченого провадження у цій справі 20.06.2017р., проте у десятиденний термін після отримання цієї ухвали, тобто до 03.07.2017р. письмових заперечень або заяви по визнання позову суду не надав.
Із наданих документів судом встановлені наступні обставини у даній справі.
У період з 07.04.2017р. по 21.04.2017р. відповідно до наказу Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області від 06.04.2017р. № 161-ПЛ було призначено комісію для проведення планової перевірки стану дотримання законодавства з питань промислової безпеки, охорони праці, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю КОМУНАЛЬНОЇ УСТАНОВИ "ЦЕНТР ПЕРВИННОЇ МЕДИКО-САНІТАРНОЇ ДОПОМОГИ №2" КРИВОРІЗЬКОЇ ОСОБА_2", що підтверджується копією відповідного наказу та копією направлення на проведення перевірки від 06.04.2017р. (а.с.10-12).
За результатами проведеної перевірки був складений акт перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) №25/2.7 від 21.04.2017р. комунальної установи за висновками якого були встановлені порушення нормативно-правових актів з охорони праці, які створюють загрози життю та здоров'ю працюючих, серед іншого:
- не проведено технічний огляд ліфтів №67047 та №67788;
- закінчився зазначений у паспорті термін роботи ліфтів №67047 та №677884;
- відсутній атестований облслуговуючий персонал (ліфтери) П. 9.7.15 Правила будови і безпечної експлуатації ліфтів НПАОП 0.00-1.02-08 (а.с.13-18).
Позивач вважає, що вказані порушення нормативно-правових актів з охорони праці створюють загрозу життю та здоров'ю працюючих, а тому позивач просить застосувати заходи реагування на підставі ч.5 ст.4, ст.7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», ст.39 Закону України «Про охорону праці».
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про наявність обґрунтованих правових підстав для задоволення даного позову та застосування заходів реагування шляхом зупинення експлуатації ліфтів №67047 та №67788, виходячи з наступного.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права,обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» №877-У від 05.04.2007р. (далі - Закон №877), Законом України «Про охорону праці» від 14.10.1992р. № 2694-ХІІ ( далі - Закон № 2694).
За змістом статті 3 Конституції України людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.
Крім того, статтею 4 Закону №2694 визначено, що державна політика в галузі охорони праці базується, у тому числі на принципах пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.
Відповідно до пункту 1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 року №96, Держпраці є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов'язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
Відповідно до частини 7 статті 7 Закону №877 на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.
Згідно зі статтею 39 Закону 2694 посадові особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, мають право, зокрема забороняти, зупиняти, припиняти, обмежувати експлуатацію підприємств, окремих виробництв, цехів, дільниць, робочих місць, будівель, споруд, приміщень, випуск та експлуатацію машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів праці, виконання певних робіт, застосування нових небезпечних речовин, реалізацію продукції, а також скасовувати або припиняти дію виданих ними дозволів і ліцензій до усунення порушень, які створюють загрозу життю працюючих.
А за приписами ч.5 ст.4 Закону №877 встановлено, що виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.
Аналізуючи наведені правові норми можна дійти висновку про те, що застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) є необхідним оперативним та превентивним способом впливу на порушника з метою усунення існування загрози життю та здоров'ю людей.
Відповідно до ст. 86 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Частина 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України встановлює, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Відповідач у десятиденний строк після одержання ухвали суду про відкриття скороченого провадження у даній справі письмових заперечень на позов не надав, а також відповідачем не було надано суду і доказів на спростування відсутності виявлених у акті перевірки від 21.04.2017р. порушень чи їх усунення до розгляду даної справи по суті.
Також судом враховуються Правила будови і безпечної експлуатації ліфтів НПАОП 0.00-1.02-08, зокрема, п.9.7.15 за яким робота ліфта не дозволяється у разі, якщо: не проведено технічний огляд або експертне обстеження ліфта; закінчився зазначений у паспорті термін роботи ліфта; відсутній атестований обслуговуючий персонал (електромеханіки, ліфтери).
Таким чином, суд приходить до висновку, що використання відповідачем ліфтів №67047 та №67788 без усунення виявлених перевіркою порушень з охорони праці створює загрозу життю і здоров'ю працюючих, а тому застосування заходів реагування є необхідним до усунення відповідачем порушень, виявлених актом перевірки від 21.04.2017р.
Проте, виходячи з норми ч.5 ст.4, ч.7 ст.7 Закону №877, якою передбачено лише зупинення повністю або частково за рішенням суду виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання, слід не заборонити, а слід зупинити експлуатацію ліфтів №67047 та №67788.
У відповідності до вимог ст.ст.8, 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом законності відповідно до якого вирішує справи відповідно до Конституції України та законів України.
Приймаючи до уваги викладене, позовні вимоги позивача підлягають задоволенню у спосіб, визначений ч.5 ст.4 та ч.7 ст.7 Закону № 877.
Також слід зазначити, що пунктом 10 частини 1 статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що негайно виконуються постанови суду про повне або часткове зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, проведення робіт, у тому числі-будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо це загрожує життю та/або здоров'ю людей.
Відповідно до частини 2 статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яке набрало законної сили або яке належить виконати негайно, є підставою для його виконання.
Керуючись ст.ст. 2-10, 11, 12, 71, 72, 86, 94, 122, 160, 161, 162, 163,167, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Адміністративний позов Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області до КОМУНАЛЬНОЇ УСТАНОВИ "ЦЕНТР ПЕРВИННОЇ МЕДИКО-САНІТАРНОЇ ДОПОМОГИ №2" КРИВОРІЗЬКОЇ ОСОБА_2" про застосування заходів реагування - задовольнити.
Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до ОМУНАЛЬНОЇ УСТАНОВИ "ЦЕНТР ПЕРВИННОЇ МЕДИКО-САНІТАРНОЇ ДОПОМОГИ №2" КРИВОРІЗЬКОЇ ОСОБА_2" шляхом повного зупинення експлуатації ліфтів №67047 та №67788.
Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною та підлягає негайному виконанню відповідно до статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку. Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку також іншими особами у зв'язку з тим, що суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки. Строк для подання апеляційної скарги стороною або іншою особою, яка брала участь у справі, обчислюється з моменту отримання копії постанови.
Постанова суду набирає законної сили у порядку та у строки, визначені ст.ст.183-2, 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя ОСОБА_1