04 липня 2017 р. Справа № 804/1216/17
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Захарчук - Борисенко Н.В.
при секретарі - Музиці Я.І.
за участю:
представника позивача - ОСОБА_1
представника позивача - ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпрі адміністративну справу за позовом Комунального підприємства “Нікопольське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства” Нікопольської міської ради до Нікопольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області про визнання дій протиправними та скасування рішення, -
16.02.2017 Комунальне підприємство “Нікопольське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства” Нікопольської міської ради звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Нікопольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області, в якому з урахуванням заяви про зміну позовних вимог просить: визнати протиправними дії Нікопольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області щодо винесення рішення про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду № 99 від 26.12.2016 у вигляді пені в розмірі 100 279, 32 грн. в тому числі 32% - 97 972, 03 грн., 2% - 2307, 29 грн. за період з 20.01.2011 по 18.05.2015; скасувати рішення про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, утому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду №99 від 26.12.2016 у вигляді пені в розмірі 100279, 32 грн. в тому числі 32% - 97972, 03 грн., 2% - 2307, 29 грн. за період з 20.01.2011 по 18.05.2015.
В обґрунтування позовних вимог, позивач зазначив, що відповідач виніс рішення № 99 від 26.12.2016 року про застосування фінансових санкцій та нарахування пені з порушенням вимог Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». З огляду на викладене, позивач вважає дане рішення незаконним та таким, що підлягає скасуванню.
Представники позивача у судове засідання з'явились, позовні вимоги підтримали в повному обсязі та просили позов задовольнити.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, надав письмові заперечення, в яких зазначив оскаржуване рішення було винесено відповідачем правомірно за порушення позивачем строків перерахування страхових внесків. З огляду на викладене у задоволенні позовних вимог просив відмовити.
Заслухавши пояснення представників позивача, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог, виходячи з наступного.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, Комунальне підприємства “Нікопольське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства” Нікопольської міської ради станом на час виникнення спірних зобов'язань було платником обов'язкових страхових внесків до Пенсійного фонду України та зобов'язано щомісячно їх сплачувати з встановленою базовою ставкою.
Згідно з п.6 ч. 2 ст. 17 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»№ 1058-IV від 09.07.2003 року (далі -Закон), страхувальники зобов'язані нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.
Частиною 6 ст. 20 Закону та п. 5.1.4 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України № 21-1 від 19.12.2003 року та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 року за № 64/8663 (далі - Інструкція) передбачено, що страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовим звітним періодом для страхувальників є календарний місяць.
Відповідно ч. 2 ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі - недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.
Відповідно до пункту 2 частини 9 ст. 106 Закону (в редакції, чинній до внесення змін Законом України № 1074-VI від 05.03.2009 р.), було передбачено накладення штрафних (фінансових) санкцій за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, розмір яких залежав від строку затримки платежу:
10 відсотків своєчасно не сплачених зазначених сум - у разі затримки їх сплати у строк до 30 календарних днів включно;
20 відсотків зазначених сум - у разі затримки їх сплати у строк до 90 календарних днів включно;
50 відсотків зазначених сум - у разі затримки їх сплати понад 90 календарних днів.
Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо погашення заборгованості перед Пенсійним фондом України та посилення відповідальності за порушення законодавства у сфері загальнообов'язкового державного пенсійного страхування»від 05.03.2009 р. № 1074-VI, який набрав чинності 11.06.2009 р., внесено зміни до п. 2 ч. 9 ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», відповідно до яких, на страхувальника накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.
Пеня розраховується за кожний день прострочення платежу в розмірі 0,1% своєчасно не сплачених сум.
Отже, на момент винесення відповідачем оскаржуваного рішення, діяла нова редакція п. 2 ч. 9 ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», якою передбачено застосування штрафу у розмірі 10% своєчасно не сплачених сум, незалежно від кількості днів затримки платежу.
У відповідності з п.п. 10.1, 10.5 п. 10 Інструкції, рішення про нарахування пені посадові особи органів Пенсійного фонду виносять одночасно з прийняттям рішення про застосування фінансових санкцій, зазначених у підпункті 9.3.2 пункту 9.3 цієї Інструкції, за формою згідно з додатком 14, та на підставі документів, що підтверджують суму та дату погашення недоїмки за страховими внесками та боргу за фінансовими санкціями (виписок з рахунків у вигляді електронного реєстру розрахункових документів тощо), яке протягом трьох робочих днів із дня його винесення надсилається страхувальнику з повідомленням про вручення.
Факт несвоєчасної сплати підприємством самостійно обчислених страхових внесків протягом вказаного в оскаржуваному рішенні періоді, позивачем також не заперечується, відповідні обґрунтування з цього приводу у позовній заяві відсутні. Натомість, його доводи про порушення відповідачем порядку прийняття оскаржуваного рішення про застосування фінансових санкцій, у зв'язку з необхідністю винесення трьох окремих рішень в залежності від кількості днів затримки, є безпідставними, оскільки, як вже зазначалося вище, з урахуванням внесених змін до п. 2 ч. 9 ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», на страхувальника накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум, незалежно від кількості днів затримки.
Рішення № 99 від 26.12.2016 року про застосування до позивача фінансових санкцій та нарахування пені оскаржувалося позивачем до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та Пенсійного фонду України.
За результатами розгляду, рішенням Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області від 30.01.2017 за вих. №2408/09/30 було повернуто без розгляду у зв'язку з пропущенням строку на оскарження даного рішення так як відповідно до поштового повідомлення позивач отримав зазначене рішення про застосування фінансових санкцій 03.01.2017, а тому строки для оскарження рішення платником 10 робочих днів були пропущенні, у зв'язку із чим Рішення про застосування фінансових санкцій №99 від 26.12.2016 є узгодженим зобов'язанням.
З урахуванням сукупності викладених обставин, суд дійшов висновку про безпідставність позовних вимог та необхідність відмови у їх задоволенні у повному обсязі, у зв'язку з тим, що рішення Нікопольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області про застосування фінансових санкцій та нарахування пені № 99 від 26.12.2016 року прийняте у відповідності до вимог діючого законодавства.
Відповідно до ст.94 КАС України судові витрати у справі покладаються на сторону, проти якої ухвалена постанова.
Керуючись ст.ст. 160-162, 167 КАС України, суд, -
У задоволенні адміністративного позову Комунального підприємства “Нікопольське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства” Нікопольської міської ради до Нікопольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області про визнання дій протиправними та скасування рішення - відмовити.
Постанова суду набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови складено 06 липня 2017 року.
Суддя ОСОБА_3