02 червня 2017 р. справа 804/3465/17
Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Сидоренко Д.В., перевіривши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Публічного акціонерного товариства "ОСОБА_2 в особі уповноваженої особи ФГВФО з повноваженнями ліквідатора, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Фонд гарантування вкладів фізичних осіб про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-
31.05.2017 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Публічного акціонерного товариства "ОСОБА_2 в особі уповноваженої особи ФГВФО з повноваженнями ліквідатора, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Фонд гарантування вкладів фізичних осіб, в якому позивач просить:
- визнати протиправною бездіяльність уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, щодо включення чи не включення ОСОБА_1, до переліку вкладників Публічного акціонерного товариства "Банк Михайлівський", які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб;
- зобов'язати уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення ліквідації Публічного акціонерного товариства "Банк Михайлівський" включити позивача із сумою 100 000,00 грн. до Переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами в Публічному акціонерному товариства "Банк Михайлівський" за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб додаткову інформацію про позивача для внесення даних позивача до Загального реєстру вкладників ПАТ "Банк Михайлівський", які отримують кошти в межах гарантованої суми відшкодування за рахунок коштів Фонду.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 107 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтею 106 цього Кодексу.
Вивчивши подані позовні матеріали, суд дійшов висновку, що адміністративний позов подано з порушенням вимог, встановлених статтею 106 Кодексу адміністративного судочинства України (далі -КАС України), і підлягає залишенню без руху з наступних підстав.
У відповідності до положень ч.3 ст.106 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
Після ознайомлення із матеріалами позовної заяви судом було встановлено те, що подана позовна заява не відповідає вимозі ч.3 ст.106 КАС України.
Порядок обчислення та справляння судового збору визначений Законом України "Про судовий збір".
Відповідно до ст. 4 Закону України “Про судовий збір” за подання адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою сплачується судовий збір у розмірі 0,4 розміру прожиткового мінімуму на одну працездатну особу.
Згідно абзацу 4 статті 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2017 рік» з 1 січня 2017 року встановлено прожитковий мінімум на одну працездатну особу в розрахунку на місяць у розмірі 1600 гривень.
Заявлені позивачем вимоги свідчать про немайновий характер позовних вимог.
Таким чином, за подання адміністративного позову позивачу необхідно сплатити судовий збір за вимоги немайнового характеру в загальному розмірі 1280,00 грн.
Разом з позовом позивачем було подано клопотання про звільнення від сплати судового збору. В обґрунтування свого клопотання позивач зазначив, що вона є пенсіонером та отримує пенсію за віком, яка є її основним та єдиним джерелом існування. Крім тога, на її утриманні перебуває донька, яка має третю групу інвалідності та потребує лікування.
На підтвердження зазначеного, позивачем додані копії: пенсійного посвідчення, свідоцтва про народження, паспорту ОСОБА_3, довідки до акту огляду медико-соціальною експертною комісією.
Так, питання зменшення розміру судових витрат або звільнення від їх оплати, відстрочення та розстрочення судових витрат врегульовані статтею 88 Кодексу адміністративного судочинства України.
Так, відповідно до частини першої статті 88 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 8 Закону України “Про судовий збір”, враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
У розумінні приписів ст. 8 Закону України “Про судовий збір” відстрочення або розстрочення сплати судового збору, зменшення розміру судового збору, звільнення його від сплати може мати місце за наявності виключних обставин.
Даною статтею передбачено право суду, а не обов'язок щодо відстрочки, розстрочки, зменшення розміру судового збору або звільнення позивача від сплати судового збору.
Аналіз судової практики дає підстави зробити висновок про те, що визначення майнового стану сторони є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується рівень майнового стану сторони. Якщо залежно від рівня майнового стану сторона позбавлена можливості сплатити судовий збір, то такі обставини є підставою на відстрочення та розстрочення судового збору, зменшення його розміру або звільнення сторони від сплати.
Враховуючи вищевикладене та відсутність довідки з Пенсійного фонду України, яка б показала розмір пенсії позивача, а також доказів скрутного матеріального становища, суд доходить висновку про відсутність підстав для звільнення ОСОБА_1 від сплати судового збору за звернення із даним позовом.
Також, з матеріалів позову вбачається, що позивач просить визнати протиправною та скасувати бездіяльність уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб щодо включення чи не включення позивача, до переліку вкладників Публічного акціонерного товариства "Банк Михайлівський"; зобов'язати уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення ліквідації Публічного акціонерного товариства "Банк Михайлівський" включити позивача із сумою 100 000,00 грн. до Переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами в Публічному акціонерному товариства "Банк Михайлівський". Але, відповідачем заявлено Публічне акціонерне товариство "Банк Михайлівський" в особі уповноваженої особи ФГВФО з повноваженнями ліквідатора.
Відповідно до п.9 ч.1 ст. 3 Кодексу адміністративного судочинства України відповідач - суб'єкт владних повноважень, а у випадках, передбачених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача.
Суд зазначає, що відповідачем у справі не може бути Публічне акціонерне товариство "Банк Михайлівський" в особі уповноваженої особи ФГВФО з повноваженнями ліквідатора. Оскільки банк перебуває в процесі ліквідації. А уповноважена особа Фонду - працівник Фонду, який від імені Фонду та в межах повноважень, передбачених цим Законом та/або делегованих Фондом, виконує дії із забезпечення виведення банку з ринку під час здійснення тимчасової адміністрації неплатоспроможного банку та/або ліквідації банку.
Таким чином, позивачу необхідно уточнити суб'єктний склад відповідачів.
У відповідності до ч. 1 ст. 108 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків. Копія ухвали про залишення позовної заяви без руху невідкладно надсилається особі, що звернулася із позовною заявою.
На підставі викладеного суд залишає подану позовну заяву без руху та пропонує позивачу усунути наступні недоліки, а саме:
- сплатити судовий збір у належному розмірі та надати до суду оригінал квитанції про його сплату;
- надати уточнений адміністративний позов із уточненням суб'єктного складу сторін.
На підставі викладеного, керуючись ст. 106, 108 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
В клопотанні позивача про звільнення від сплати судового збору - відмовити.
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Публічного акціонерного товариства "ОСОБА_2 в особі уповноваженої особи ФГВФО з повноваженнями ліквідатора, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Фонд гарантування вкладів фізичних осіб про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без руху.
Надати десятиденний строк з дня одержання ухвали суду про залишення позову без руху для усунення недоліків позовної заяви, а саме:
- сплатити судовий збір у належному розмірі та надати до суду оригінал квитанції про його сплату;
- надати уточнений адміністративний позов із уточненням суб'єктного складу сторін.
Якщо недоліки позовної заяви не будуть усунені у зазначений строк, позовна заява буде вважатися неподаною та повернута. Залишення позовної заяви без руху не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена особою, яка подала позовну заяву, до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд у п'ятиденний строк з дня отримання копії ухвали.
Суддя Д.В. Сидоренко