Постанова від 27.06.2017 по справі 206/28/17

Справа 206/28/17

ПОСТАНОВА

Іменем України

"27" червня 2017 р. Самарський районний суд м. Дніпропетровська у складі:

головуючого судді Сухоруков А.О.,

при секретарі Ременяк М.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду у м. Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Лівобережного об'єднаного Управління пенсійного фонду України м. Дніпро про спонукання до вчинення дій,

ВСТАНОВИВ:

04 січня 2017 року від представника позивача ОСОБА_2 поштою до Самарського районного суду м. Дніпропетровська надійшов зазначений позов, який обґрунтував тим, що до 1997р. ОСОБА_1, 08.03.1937р.н., проживав у м. Дніпропетровську по проспекту ім. Газети «Правда»АДРЕСА_1, надалі виїхав на постійне місце проживання до Ізраїлю, де перебуває на консульському обліку посольства України в державі Ізраїль. 07.07.2016р. представник ОСОБА_1 - ОСОБА_3 особисто звернулася до Лівобережного об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в м. Дніпропетровську із заявою про призначення пенсії за віком. Управлінням Пенсійного фонду в призначенні пенсії відмовлено з підстав викладених у листі № 1880/02/33 від 20.07.2016р., а саме позивач не надав уточнюючу довідку про період роботи та оригінал трудової книжки. Копію рішення про відмову у призначенні пенсії не надіслано в зв'язку з відсутністю марок та конвертів. Оригінал трудової книжки надано відповідачу 07.07.2016р. при зверненні за призначенням пенсії за віком. Спеціалістом управління засвідчено копію трудової книжки згідно оригіналу, а оригінал повернуто, про що зазначено у розписці-повідомленні. В трудовій книжці позивача наявні всі необхідні записи щодо прийняття на роботу, переведення та звільнення з роботи з посиланням на відповідні накази, підписами службових осіб, скріплених печатками, що підтверджують наявний трудовий стаж позивача. Оскільки надання уточнюючої довідки передбачено у разі призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, а позивач звертався до відповідача за призначенням пенсії з інших підстав, то вимога відповідача надати таку довідку є безпідставною. Станом на 2 вересня 1945 року вік ОСОБА_1 складав 7 років. Таким чином, позивач має право на надбавку до пенсії, як дитині війни. Такі дії відповідача позивач вважає протиправними, оскільки вони не ґрунтуються на законі і порушують його конституційні права.

На підставі викладеного, представник позивача просить суд справу розглянути без участі позивача та представника позивача. Зобов'язати Лівобережне об'єднане Управління Пенсійного фонду України в м. Дніпропетровську призначити та виплачувати ОСОБА_1 пенсію за віком з врахуванням стажу зазначеного у трудовій книжці, як не працюючому пенсіонеру та дитині війни, з дати звернення - 07 липня 2016р. Вирішити питання про розподіл судових витрат (а.с.1-2).

Позивач та його представник в судове засідання не з'явилися, повідомлялися належним чином, у позові просили розглядати справу за їх відсутності.

Представник відповідача ОСОБА_4 в судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечував та просив відмовити.

Також представник відповідача надав до суд заперечення проти позову в яких зазначає, що документи про стаж, вік та заробітну плату подаються тільки в оригіналах. Позивачем або його представником для призначення пенсії повинен був наданий оригінал паспорту. Фактично ж, представником позивача ОСОБА_3 07.07.2016 було додано до заяви про призначення пенсії за віком: ксерокопію паспорта АС 129409, виданий органом 0401 25.121996, та термін дії якого продовжено до 25.12.2016; оригінал трудової книжки; копія ІПН; заява на банк; зобов'язання; копія паспорта; копія довіреності. Відповідачем запропоновано представнику позивача в строк до 06.10.2016 надати такі документи, яких недостатньо для призначення пенсії: трудова книжка; довідка про роботу з 1960 по 1993; довідка про заробітну плату. Про те, що представнику позивача було запропоновано надати вищезазначені документи свідчить підпис представника позивача на розписці-повідомленні № 575 від 07.07.2016. У зазначений термін, тобто до 06.10.2016 зазначені документи позивачем надані не були, тому відповідач був позбавлений можливості розглянути питання призначення пенсії позивачу. Також зазначені документи не надані відповідачу і у теперішній час на момент розгляду справи. Як вбачається із вищезазначеного, позивачем не надані такі документи, без яких неможливо почати процес розгляду заяви про призначення пенсії: оригінал довіреності; оригінал паспорту (або іншого документу, що засвідчує особу, місце ії проживання (реєстрації) та вік; довідку про заробітну плату; довідка про роботу. Звертають особливу увагу суду, що Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затверджений Постановою Правління Пенсійного Фонду України № 22-1 від 25.11.2005 регулює питання як подання так і оформлення документів для призначення пенсій у нерозривній єдності. Тобто не маючи повного переліку вищезазначених документів, відповідач не мав змоги навіть почати процедуру розгляду питання призначення пенсії відповідачу. Питання щодо подання та оформлення документів для призначення пенсій урегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою правління ПФУ 25 листопада 2005 року № 22-1 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846). Згідно з пунктом 30 Порядку документи, необхідні для призначення пенсії, можуть бути подані як в оригіналах, так і копіях, засвідчених у нотаріальному порядку або адміністрацією підприємства, установи, організації, що подає документи заявника для призначення пенсії, чи органом, що призначає пенсію. Таким чином підставою для вчинення дій, спрямованих на призначення пенсії за віком, є відповідна заява особи та додані до неї необхідні документи, подані до уповноваженого органу ПФУ в установленому порядку.

На підставі викладеного просять суд в залишити позовну заяву без задоволення (а.с.51-53).

Вивчивши матеріали справи, суд доходить висновку про необхідність в задоволенні позовних вимог відмовити з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 є громадянином України, що підтверджується його паспортом громадянина України для виїзду за кордон, дійсного до 25 грудня 2016 року, а постійне його місце проживання держава Ізраїль (а.с.12).

07 липня 2016 року представник ОСОБА_1 - ОСОБА_3 звернувся до Лівобережного об'єднаного Управління Пенсійного фонду України з заявою призначення пенсії за віком (а.с.5).3

З розписки-повідомлення від 07.07.2016 року перелік документів доданих до заяви ОСОБА_1: ксерокопію паспорта АС 129409, виданий органом 0401 25.121996, та термін дії якого продовжено до 25.12.2016; оригінал трудової книжки; копія ІПН; заява на банк; зобов'язання; копія паспорта; копія довіреності. Перелік документів яких не достатньо для призначенні пенсії: трудова книжка; довідка про роботу з 1960 по 1993; довідка про заробітну плату. Документи необхідно додати до 06.10.2016 року, про що був особисто під підпис ознайомлений представник позивача (а.с.6).

Листом від 20 липня 2016 року № 1880/02/33 Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України на ім'я представника позивача ОСОБА_3 повідомлено про необхідність надання необхідних документів для призначення ОСОБА_1 пенсії за віком до 07.10.2016 року (а.с.4).

З цього ж листа вбачається, що відповідачем не було відмовлено позивачу у призначенні пенсії, це питання не було розглянуто у зв'язку з ненаданням необхідних документів.

Аналізуючи спірні правовідносини, співідношуючи їх із встановленими в судовому засіданні фактичними обставинами справи, суд доходить до наступного.

Відповідно до ст. 9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», відповідно до цього Закону за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначається, серед інших виплат, пенсія за віком.

За змістом ст. 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально. Заява про призначення пенсії за віком може бути подана застрахованою особою не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку.

Положеннями ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку. У разі якщо при відстрочці часу призначення пенсії за віком не здійснюється підвищення розміру пенсії за неповний місяць страхового стажу, пенсія, обчислена відповідно до статті 29 цього Закону, призначається з дня, що настає за останнім днем повного місяця відстрочки часу виходу на пенсію, який враховано до страхового стажу; пенсія по інвалідності призначається з дня встановлення інвалідності, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня встановлення інвалідності.

Частиною п'ятою статті 45 цього Закону визначено, що документи про призначення (перерахунок) пенс розглядає територіальний орган ПФУ та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення пенсій урегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою правління ПФУ 25 листопада 2005 року № 22-1 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846; далі - Порядок).

Відповідно до пункту 1 Порядку заява про призначення пенсії непрацюючим громадянам і членам їх сімей подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до органу, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації), або законним представником відповідно до законодавства за місцем проживання (реєстрації) заявника.

Відповідно до пункту 5 Порядку № 22-1 днем звернення за пенсією вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви про призначення, перерахунок, відновлення або переведення з одного виду пенсії на інший. Якщо заява пересилається поштою (крім випадків призначення (поновлення) пенсій), днем звернення за пенсією вважається дата, що зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.

У разі, якщо до заяви про призначення, відновлення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис. Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за пенсією вважається день приймання заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.

У пункті 7 Порядку міститься перелік документів, необхідних для призначення пенсії.

Згідно з пунктом 16 Порядку № 22-1 особа, яка звертається за пенсією (незалежно від виду пенсії), повинна пред'явити паспорт (або інший документ, що засвідчує цю особу, місце її проживання (реєстрації) та вік).

Згідно з пунктом 30 Порядку документи, необхідні для призначення пенсії, можуть бути подані як в оригіналах, так і копіях, засвідчених у нотаріальному порядку або адміністрацією підприємства, установи, організації, що подає документи заявника для призначення пенсії, чи органом, що призначає пенсію.

Відповідно до вимог пункту 37 Порядку № 22-1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, відстрочку часу її призначення, перерахунок та відновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою.

Документи про стаж, вік та заробітну плату подаються тільки в оригіналах. У разі, якщо підтвердженням страхового стажу є трудова книжка, подається копія з неї, засвідчена адміністрацією підприємства, установи, організації за місцем останньої роботи або органом, що призначає пенсію.

При прийманні документів орган, що призначає пенсію:

а) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж;

б) здійснює попередню правову експертизу змісту і належного оформлення представлених документів;

в) перевіряє правильність копій відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розходження (пункт 38 Порядку).

Не пізніше 10 днів після надходження заяви з необхідними для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення раніше призначеної пенсії документами орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до ПФУ (пункт 39 Порядку).

Право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.

Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження (пункт 43).

Аналіз наведених норм права дозволяє дійти висновку, що підставою для вчинення дій, спрямованих на призначення пенсії за віком, є відповідна заява особи та додані до неї необхідні документи, подані до уповноваженого органу ПФУ в установленому порядку.

Статтею 5 Закону № 105 8-ІV визначено, що цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.

Виключно цим Законом визначаються умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат, порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням.

Разом із тим, статтею 7 Закону № 393/96-ВР встановлено, що якщо питання, порушені в одержаному органом державної влади, місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, об'єднаннями громадян або посадовими особами зверненні, не входять до їх повноважень, воно в термін не більше п'яти днів пересилається ними за належністю відповідному органу чи посадовій особі, про що повідомляється громадянину, який подав звернення. У разі якщо звернення не містить даних, необхідних для прийняття обґрунтованого рішення органом чи посадовою особою, воно в той же термін повертається громадянину з відповідними роз'ясненнями.

Преамбулою цього Закону визначено, що він регулює питання практичної реалізації громадянами України наданого їм Конституцією України права вносити в органи державної влади, об'єднання громадян відповідно до їх статуту пропозиції про поліпшення їх діяльності, викривати недоліки в роботі, оскаржувати дії посадових осіб, державних і громадських органів. Закон забезпечує громадянам України можливості для участі в управлінні державними і громадськими справами, для впливу на поліпшення роботи органів державної влади і місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, для відстоювання своїх прав і законних інтересів та відновлення їх у разі порушення.

Таким чином, законами № 1058-ІV і № 393/96-ВР врегульовані різні суспільні відносини.

Системний аналіз норм вказаних законів з урахуванням відмінності відносин, які ці норми регулюють, дає підстави для висновку, що Законом № 1058-ІV визначено принципи, засади і механізми призначення, перерахунку і виплати пенсій, а відтак при вирішенні питань щодо правомірності дій органу ПФУ, пов'язаних з призначенням і виплатою пенсії, підлягають застосуванню положення саме цього Закону.

Такого ж висновку дійшов Верховний Суд України у своїй постанові від 06 грудня 2016 року у справі № 2-а-4639/11/2414.

Враховуючи викладене суд доходить висновку, що позивачем не дотримано встановленого порядку звернення за призначенням пенсії, оскільки він не додав до заяви встановленого зразка про призначення та виплату пенсії за віком відповідно до вимог статті 44 Закону № 1058-ІV необхідний пакет документів, що визначає право на даний вид пенсії, а відтак територіальний орган ПФУ не приймав рішення про відмову в призначенні позивачу пенсії, а тому позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Керуючись ст.ст. 44, 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.ст. 12, 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст. ст. 8, 9, 17-19, 71, 94, 99, 100, 159-163, 183, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на постанову може бути подана до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Самарський районний суд м. Дніпропетровська протягом десяти днів з дня її проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні під час проголошення постанови, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя А.О. Сухоруков