Постанова від 28.09.2009 по справі 30647/09/2070

Харківський окружний адміністративний суд

61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

28.09.2009 р. № 2-а- 30647/09/2070

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді - Бартош Н.С.,

при секретарі судового засідання - Супрун Ю.О.

за участю: представника позивача - Хитрової О.М., представника відповідача - Яковлевій О.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом

Товариства з обмеженою відповідальністю "Ловис" Лімітед

до Державної податкової інспекції в Комінтернівському районі м. Харкова

про визнання протиправним та скасування рішення ,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Ловіс" Лімітед звернулось доХарківського окружного адміністративного суду з позовом до Державної податкової інспекції в Комінтернівському районі м. Харкова, в якому просить: визнати протиправним та скасувати рішення відповідача про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0003892350 від 12.09.2008 р..

В обґрунтування позову зазначено, що рішення від 12.09.2008 р. № 0003892350 про застосування фінансових санкцій було прийнято на підставі акту перевірки щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу суб'єктами підприємницької діяльності, складеного працівниками Державної податкової адміністрації у Харківській області 25.08.2008 року.

Відповідно до вказаного акту перевіркою було встановлено факт невідповідності суми готівкових коштів на місті проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті РРО на суму 1013,30 грн..

Рішення від 12.09.2008 р. № 0003892350 оскаржено в адміністративному порядку, оскільки перевірка проводилась з порушеннями діючого законодавства, проте відповіддю від 14.10.2008 р. № 4206/10/25-203 рішення залишено без змін, а скарга без задоволення.

В судове засідання представник позивача з'явився, позов підтримав у повному обсязі, посилався на обставини які викладені в адміністративному позові.

Представник відповідача у судове засідання з'явився, просив відмовити в задоволенні адміністративного позову.

В обґрунтування своїх заперечень зазначив, що перевірка була проведена у відповідності з приписами Закону України "Про державну податкову службу в Україні", а також ст.ст. 15, 16 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" (далі Закон № 265), крім того зазначив, що співробітниками ДПА було проведено планову перевірку.

Підстави та порядок проведення планових перевірок суб'єктів господарювання, що використовують реєстратори розрахункових операцій, визначаються крім Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", п. 2 Методичних рекомендацій щодо порядку складання плану-графіка перевірок суб'єктів господарювання та взаємодії між структурними підрозділами при їх проведенні, які затверджено наказом ДПА України від 11.10.05 № 441 та Наказом ДПА України від 04.04.02 № 155/ДСК. Відповідно до положень вказаних актів, перевірки з метою контролю за здійсненням розрахункових операцій в сфері готівкового та безготівкового обігу проводяться на об'єктах господарювання (торгівельних точках) суб'єктів підприємницької діяльності. Завчасне повідомлення щодо проведення перевірок торгових об'єктів з питань додержання касової дисципліни та вимог нормативно-правових актів, які регулюють готівковий обіг в Україні не передбачається. Співробітниками ДПА була проведена перевірка з метою здійснення контролю за дотриманням вимог Законів України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг".

Крім того представник відповідача зазначив, що в ході проведення перевірки позивача встановлена невідповідність суми коштів на місці проведення розрахункових операцій сумі коштів, зазначеній у денному звіті РРО, чим порушений п. 13 ст. 3 Закону № 265, за що ст. 22 вказаного Закону передбачена фінансова санкція у п'ятикратному розмірі суми, на яку встановлена невідповідність.

Вислухавши представників позивача та відповідача, дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ч. 1 ст. 8, ст. ст. 9, 11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні", Державна податкова адміністрація України здійснює безпосередньо функції пов'язані зі здійсненням контролю за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку.

Згідно зі ст.ст. 15, 16 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України. Контролюючі органи мають право відповідно до законодавства здійснювати планові або позапланові перевірки осіб, які підпадають під дію цього Закону. Планові або позапланові перевірки осіб, що використовують реєстратори розрахункових операцій, розрахункові книжки або книги обліку розрахункових операцій, здійснюються у порядку, передбаченому законодавством України.

Згідно п. 2 ч. 1 ст. 11 Закону України "Про державну податкову службу", органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право: здійснювати контроль за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку; наявністю свідоцтв про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності, ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, з наступною передачею матеріалів про виявлені порушення органам, які видали ці документи, торгових патентів.

Державною податковою адміністрацією у Харківській області 21.08.2008 р. видано направлення № 16993, бланк № 052364, головному державному податковому ревізору - інспектору податкової служби ІІ рангу Державної податкової адміністрації у Харківській області - Герасимову О.В. та старшому державному податковому ревізору - інспектору податкової служби ІІІ рангу Державної податкової адміністрації у Харківській області Верменик О.О. на проведення планової перевірки кіоску фірми "Ловіс" Лімітед (21216678).

На підставі направлення проведена перевірка, якою встановлено не забезпечення відповідності суми готівкових коштів на місті проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в деному звіті РРО на суму 1013,30 грн.. За наслідками перевірки складено акт від 25.08.2008 р., № б/н, бланк № 024447. Висновком перевірки зазначено порушення п. 13 ст. 3 Закону України від 06.07.1995 року "Про застосування РРО у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" зі змінами та доповненнями.

Під час проведення перевірки торгівлю в кіоскові здійснювала Волокітіна Т.В., яка відповідно до трудового договору від 13.06.2008 р. прийнята на посаду продавця до Товариства з обмеженою відповідальністю "Ловіс" Лімітед, а згідно трудового договору від 20.08.2008 р. прийнята на посаду продавця продовольчих товарів до ФОП Писарук Н.В..

Волокітіна Т.В. на вимогу інспектора надала для перевірки всі необхідні документи, що підтверджували здійснення позивачем господарської діяльності у кіоску по вул. Грицевця, 33, у м. Харкові.

В акті перевірки зазначено, що сума готівкових коштів на місці проведення розрахунків в касі позивача складає 0,00 грн., а також суму встановити неможливо, оскільки Волокітіна Т.В. скласти опис відмовилась. В рядку "сума готівкових коштів, яка зазначена в поточному звіті РРО" зазначена сума Х-звіту, що склала 1013,30 грн..

Згідно п.13 ст.3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій.

Під час проведення перевірки перевіряючими не встановлено суму готівки на місці проведення розрахунків, проте встановлено суму готівкових коштів, яка зазначена в поточному звіті РРО, що складає 1013,30 грн. Під час проведення перевірки Волокітіна Т.В. склала опис наявних купюр станом на 25.08.2008 р. 19:30 год., сума яких склала 1013,30 грн. (50х2=100грн., 20х43=860 грн., 10х5=50 грн., монет на суму 3,30 грн.), копія якого знаходиться в матеріалах справи.

На підставі акту перевірки ДПІ у Комінтернівському районі м. Харкова прийнято рішення від 12.09.2008 р. № 0003892350 про застосування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 5066,50 грн.

Зазначене рішення було оскаржено в адміністративному порядку запереченнями від 12.09.2008 р., скаргою від 18.09.2008 р. за результатами розгляду скарг прийнято рішення, яким скарг залишена без задоволення.

Судом встановлено, що на час складання Волокітіною Т.В. опису наявних купюр перевіряючи були присутні у кіоску, тобто мали доступ до суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків.

В судовому засіданні встановлено, що дії відповідача вчиненні з порушенням вимог ст. 2 КАС України, а саме: не на підставі, не у межах повноважень та не у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; не з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; не обґрунтовано, без урахування усіх обставин, що мають значення для вчинення дії; не добросовісно; не розсудливо; без дотриманням принципу рівності перед законом; не пропорційно; без урахування права особи на участь у процесі прийняття рішення.

Таким чином, суд вважає, що перевіряючими в акті перевірки викладені факти без з'ясування всіх істотних обставин, а ДПІ у Комінтернівському районі м. Харкова протиправно прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0003892350 від 12.09.2008 р..

У судовому засіданні в якості свідка був допитаний Герасимов О.В., який пояснив, що є головним державним податковим ревізором - інспектором податкової служби ІІ рангу Державної податкової адміністрації у Харківській області. 25.08.2008 р. разом з старшим державним податковим ревізором - інспектором податкової служби ІІІ рангу Державної податкової адміністрації у Харківській області Верменик О.О. провів планову перевірку позивача. В ході перевірки було встановлено розбіжність суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків яка склала 0,00 грн., з зазначенням, що суму встановити неможливо, проте сума Х-звіту склала 1013,30 грн.. Встановити суму грошових коштів при перевірці було неможливо у зв'язку з їх ненаданням Волокітіною Т.В., проте зазначити які саме перешкоди чинила Волокітіна Т.В. зазначити Герасимов О.В. не зміг. Опис грошових коштів не складався, оскільки встановити їх наявність не вдалося..

У судовому засіданні в якості свідка була допитана Лопухова О.І., яка пояснила, що прибула до перевіряємого кіоску близько 19:00 год., перевірки здійснювали два працівника ДПА України в Харківській області, які надали свої посвідчення та направлення. Також зазначила, що під час перевірки перевіряючи мали змогу встановити суму готівкових коштів на місці проведення розрахунків, проте з невідомих причин не стали це робити.

Суд не бере до уваги свідчення головного державного податкового ревізора - інспектора податкової служби ІІ рангу Державної податкової адміністрації у Харківській області Герасимова О.В., оскільки вони невмотивовані та суперечать матеріалам справи.

У зв'язку за вищевикладеним, суд не встановив порушення п. 13 ст. 3 Закону України від 06.07.1995 р. № 265/95-ВР "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", підстави для застосування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 5066,50 грн. відсутні.

Керуючись ст.ст. 4, 7, 86, 94, ч.1 ст.158, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України Харківський окружний адміністративний суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Ловис" Лімітед до Державної податкової інспекції в Комінтернівському районі м. Харкова про визнання протиправним та скасування рішення - задовольнити в повному обсязі.

Визнати протиправним рішення Державної податкової інспекції в Комінтернівському районі м. Харкова про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0003892350 від 12.09.2008 року.

Скасувати рішення Державної податкової інспекції в Комінтернівському районі м. Харкова про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0003892350 від 12.09.2008 року.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-ти денний строк з дня складення постанови в повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч. 5 ст. 186 КАС України.

Повний текст постанови складено 02.10.2009 року.

Суддя Бартош Н.С.