05 липня 2017 року Справа № 608/891/17
Номер провадження2-а/608/86/2017
Чортківський районний суд Тернопільської області в складі :
головуючого судді Яковець Н. В.
з участю секретаря Олійник О.С.,
позивачки ОСОБА_1
представника позивача ОСОБА_2,
представника відповідача ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Чорткові справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_4 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області про визнання протиправною відмови у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах та зобов'язання призначити таку пенсію,-
В червні 2017 року ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до відповідача ОСОБА_4 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області про визнання протиправною відмови у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах та зобов'язання призначити таку пенсію. В позовній заяві позивачка ОСОБА_1 зазначила, що звернулася до відповідача про призначення пенсії за вислугу років до досягнення віку 55 років, як працівникам охорони здоров"я відповідно до п. «е» ст.55 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Однак, в призначенні такої пенсії їй було відмовлено у зв'язку із відсутністю необхідного пільгового стажу, що вбачається з рішення пенсійного органу. Так як позивач таку відмову вважає протиправною, вона була вимушена звернутись до суду з метою захисту її порушеного права.
Позивачка ОСОБА_1 та представник позивачки ОСОБА_2 позов підтримують, просять задовольнити, оскільки суду надано докази, які підтверджують право позивачки на призначення пільгової пенсії.
Представник відповідача - управління ПФУ в ОСОБА_4 районі ОСОБА_3 в судовому засіданні позов не визнає, заперечує проти позову з тих підстав, що у позивачки немає достатнього для призначення пенсії за вислугу років необхідного спеціального стажу роботи в призначенні пенсії за вислугу років відповідно до ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення». А тому просить в позові відмовити.
Суд, вислухавши сторони, повно і всебічно з'ясувавши обставини в адміністративній справі, підтверджені тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, приходить до переконання, що позовні вимоги позивача підлягають до задоволення, виходячи з наступних підстав.
Позивачка ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, звернулася до ОСОБА_4 об"єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області (надалі - Відповідач) про призначення пенсії за вислугу років до досягнення віку 55 років, як працівникам охорони здоров"я відповідно до п. «е» ст.55 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Однак їй було відмовлено у призначені такої пенсії в зв'язку із відсутністю необхідного пільгового стажу, що вбачається з рішення пенсійного органу.
Згідно протоколу № 16 від 14.04.2017 року виданого ОСОБА_4 об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України в Тернопільській області вбачається, що наданими позивачкою документами до спеціального стажу роботи, що дає право на пенсію за вислугу років відповідно до Переліку закладів і установ освіти, охорони здоров"я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років їйзараховано 25 років 2 місяці, тоді як необхідно 26 років стажу. Період роботи з 12.01.1987 року по 05.12.1988 року фармацевтом аптечного складу до спеціального стажу не враховано, так як аптечні склади не передбачені вищевказаним Переліком.
Як вбачається з диплома ( з відзнакою) ВТ-І № 407502, виданим 2 липня 1980 року Житомирським фармацевтичним училищем за реєстраційним № 1062, ОСОБА_5 закінчила назване училище в 1980 році з присвоєнням кваліфікації фармацевт.
Відповідно до записів трудової книжки БТ-І № 6894423, виданої 01 серпня 1980 року ОСОБА_5 ( змінено на прізвище ОСОБА_1 у шлюбі) ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_2, займані нею посади були пов"язані з функціями фармацевта (пункти 1-15 записів) у період з 01.08.1980 року по 27.02.2017 року. При цьому характер роботи відповідав спеціальності та присвоєній кваліфікації фармацевта. Тому не можна визнати правильним тлумаченням відповідача щодо не зарахування до спеціального стажу роботи посади фармацевта, яку обіймала ОСОБА_1 з 12.01.1987 року по 05.12.1988 року, перебуваючи в трудових відносинах з Чернівецьким обласним аптечним складом ( пункти 5-6 записів трудової книжки).
Відповідно до п. «е» ст.55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», право на пенсію за вислугу років мають працівники освіти, охорони здоров'я та соціального забезпечення до досягнення 55 років і за наявності спеціального стажу роботи за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, станом на 1 квітня 2015 - не менше 25 років та після цієї дати:
з 1 квітня 2015 року по 31 березня 2016 року - не менше 25 років 6 місяців;
з 1 квітня 2016 року по 31 березня 2017 року - не менше 26 років.
Згідно з Переліком до спеціального стажу, який дає право на пенсію за вислугу років, зараховуються періоди роботи на посадах провізорів, фармацевтів (незалежно від найменування посад), лаборантів в аптеках, аптечних кіосках, аптечних магазинах, контрольно-аналітичних лабораторіях. Разом з тим відповідно до примітки 2 Переліку робота за спеціальністю в закладах, установах і на посадах, передбачених цим Переліком, дає право на пенсію незалежно від форми власності та відомчої підпорядкованості закладів і установ.
Визначення аптечного закладу наведено в статті 16 Закону України від 19 листопада 1992 року № 2801-ХІІ «Основи законодавства України про охорону здоров'я» (в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин; далі - Закон № 2801-ХІІ), згідно з якою безпосередню охорону здоров'я населення забезпечують санітарно-профілактичні, лікувально-профілактичні, фізкультурно-оздоровчі, санаторно-курортні, аптечні, науково-медичні та інші заклади охорони здоров'я. Відповідно до частини другої цієї статті заклади охорони здоров'я створюються підприємствами, установами та організаціями з різними формами власності, а також приватними особами при наявності необхідної матеріально-технічної бази і кваліфікованих фахівців. Порядок і умови створення закладів охорони здоров'я, державної реєстрації та акредитації цих закладів, а також порядок ліцензування медичної та фармацевтичної практики визначаються актами законодавства України.
Відповідно до ст. 3 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров'я», заклад охорони здоров'я - юридична особа будь-якої форми власності та організаційно-правової форми або її відокремлений підрозділ, основним завданням яких є забезпечення медичного обслуговування населення на основі відповідної ліцензії та професійної діяльності медичних (фармацевтичних) працівників.
Таким чином, підставою для призначення пенсії ОСОБА_1 за вислугу років є робота на посаді провізора чи фармацевта у закладі, віднесеному до закладів охорони здоров'я, при наявності відповідного стажу та віку.
При цьому, відповідно до п. 3 наказу Міністерства охорони здоров'я України від 28.10.2002 року № 385 «Про затвердження переліків закладів охорони здоров'я, лікарських, провізорських посад та посад молодших спеціалістів з фармацевтичною освітою у закладах охорони здоров»я» до фармацевтичних (аптечних) закладів відносяться: аптека, аптечна база (склад), база (склад) медичної техніки, база спеціальною медичного постачання (центральна, республіканська, обласна), контрольно-аналітична лабораторія, лабораторія з аналізу якості лікарських засобів, магазин (медичної техніки, медичної оптики).
Відповідно до ст.62 цього Закону основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
За правилами ч.1 ст.101 вищенаведеного Закону органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі.
Це означає, що перевірка достовірності виданих документів покладається на пенсійний орган, а сумніви останнього щодо обґрунтованості їх видачі, самі по собі, не можуть бути підставою для відмови у призначенні пенсії, за обставин, коли перевіркою встановлено факт роботи фармацевтом.
Вiдповiдно до п.1 ч.1 ст.17 КАС України спори фiзичних чи юридичних осiб iз суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рiшень (нормативно-правових aктів чи правових aктів індивідуальної дії, дiй чи бездiяльностi) вiдносяться до компетенцiї адмiнiстративних судiв та розгядаються в порядку, визначеному цим Кодексом.
З таких позицій виходить і судова практика з даної категорії справ, що вбачається з ухвали Вищого адміністративного суду України (справа № К/800/8951/16).
Завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у. спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни України мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Таким чином, суд має підстави дійти до висновку про те, що позивачка працювала у закладах охорони здоров'я (аптека) на посаді фармацевта протягом періодів зазначених у трудовій книжці, та стаж її роботи становить понад 26 років, отже, дає право на пенсію за вислугу років відповідно пункту «е» ст.55 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Тому відмову у призначенні пільгової пенсії слід визнати протиправною та зобов'язати відповідача призначити таку пенсію, починаючи із здати звернення за пенсією - 03 березня 2017 року.
Керуючись ст.ст. 2,6,17,18,104-107,159-163 КАС України, п. «е» ч.1 ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст.ст.46,55,124 Конституцiї України, -
Позов задовольнити.
Визнати протиправною відмову ОСОБА_4 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області щодо призначення ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах.
Зобов'язати Чортківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області призначити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. «е» ч.1 ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», починаючи з 03 березня 2017 року.
Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги Львівському апеляційному адміністративному суду через Чортківський районний суд протягом десяти днів з дня його проголошення, а сторонами, які не були присутні під час судового розгляду, в той же термін з дня отримання ними копії постанови.
Суддя ( підпис )
Копія вірна
Оригінал постанови знаходиться в матеріалах справи № 608/891/17.
Постанова набрала законної сили « » 2017 року.
Суддя: Н. В. Яковець
Постанову видано « » 2017 р.
Секретар: