Справа № 2-а-1123/11
09 листопада 2011 р. м.Червоноград
Суддя Червоноградського міського суду Львівської області Савуляк Р. В. розглянувши у скороченому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Червонограді Львівської області про визнання дій неправомірними та виплату соціальної допомоги як дитині війни ,-
ОСОБА_1 звернувся до суду із зазначеним позовом посилаючись на те, що він має статус дитини війни, тому відповідно до Закону України “Про соціальний захист дітей війни”має право на щомісячне довічне грошове утримання, державну соціальну допомогу, шляхом підвищення на 30 % мінімальної пенсії за віком. Однак відповідачем - Управлінням Пенсійного Фонду України в м. Червонограді така допомога виплачувалася йому у неповному обсязі.
Просив визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Червонограді Львівської області відносно невиплати йому підвищення до пенсії за віком відповідно до ст.6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”.
Стягнути з відповідача в його користь невиплачену щомісячну державну соціальну допомогу за період з січня 2006 року по час розгляду справи в суді з компенсацією за несвоєчасну виплату зазначеної допомоги.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Червонограді Львівської області нараховувати йому з 01.07.2011 року і надалі щомісячно соціальну допомогу у вигляді надбавки до пенсії визначеної Законом України “Про соціальний захист дітей війни”.
В подальшому позивач подав письмову заяву у якій позовні вимоги уточнив, просить нарахувати та виплатити йому як дитині війни недоплачену щомісячну державну соціальну допомогу, що передбачена ст.6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”, починаючи з 12.01.2011 року. Від решти позовних вимог відмовляється. (а.с.17).
В той же час, розглядаючи письмове заперечення представника управління Пенсійного фонду України в м. Червонограді Львівської області по суті позову, останній зазначив, що на законодавчому рівні не прийнято відповідних актів на виконання вимог ст.6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”, не визначено, які органи повинні виплачувати підвищену пенсію , за рахунок яких коштів і джерел, у якому порядку і яким чином обчислювати її розмір за відсутності поняття “мінімальна пенсія за віком”як розрахункової величини. Тому кошти на виплату оскаржуваного підвищення були відсутні.
Крім того, позивачу з 01.01.2008 року виплачується підвищення до пенсії як дитині війни у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни (10%). Просить у позові відмовити.
Дослідивши повідомлені позивачем та представником відповідача обставини, а також матеріали справи, оцінивши докази по справі в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позовна заява підлягає до задоволення із наступних підстав.
Відповідно до ст.6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”від 18.11.2004 року, який набрав чинності з 01.01.2006 року, дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 % мінімальної пенсії за віком.
Судом встановлено, що позивач наділений правовим статусом дитини війни, знаходиться на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м. Червонограді.
Відповідно до ст.21 Закону України “Про державний бюджет України на 2011 рік”від 23.12.2010р., прожитковий мінімум у 2011 році на одну особу для осіб, які втратили працездатність встановлений у розмірах: з 1 січня - 750 гривень, з 1 квітня - 764 гривні, з 1 жовтня - 784 гривні, з 1 грудня - 800 гривень.
В свою чергу, дія ст.6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”в редакції, яка передбачає виплату дітям війни підвищення у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, була чиною до 18.06.2011 року включно.
Законом України “Про внесення змін до Закону України “Про державний бюджет України на 2011 рік” від 14.06.2011 року, який набрав чинності 19.06.2011 року, передбачено, що норми і положення ст.6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”застосовуються в порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік.
Постановою Кабінету Міністрів України №745 від 06.07.2011 року “Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету”, яка прийнята на виконання пункту 7 Закону України від 14 червня 2011 р. N 3491-VI "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік", встановлено, що дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Законів України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та "Про жертви нацистських переслідувань") до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, підвищення проводиться у розмірі 49,8 гривні. Дана постанова набрала чинності 23.07.2011 року.
Разом з тим, відповідно до підпункту 6 пункту 2.2 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 30.04.2002 року № 80-2, у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 25.02.2008 року № 5-5 (зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 13.03.2008 року), управління Пенсійного фонду України в місті (районі) відповідно до покладених на нього завдань призначає (здійснює перерахунок) і виплачує пенсії, допомогу на поховання та інші виплати відповідно до чинного законодавства.
Таким чином, суд приходить до висновку, що відповідач зобов'язаний провести нарахування та виплату позивачу державної соціальної допомоги як дитині війни за період з 12.01.2011 року по 22.07.2011 року включно у розмірі, визначеному ст. 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”.
Посилання представника відповідача на відсутність бюджетного фінансування на виплату, передбачених Законом України “Про соціальний захист дітей війни”підвищення до пенсії не може бути причиною невиконання покладених на нього зобов'язань , оскільки реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів , яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути постановлена у залежність від бюджетних асигнувань, на що звернуто увагу Європейським судом з прав людини у справі Кечко проти України.
Відтак вимоги позивача підлягають до задоволення.
На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 6, 17, 94, 104, 158, 160, 161,162,163, 183?2, 256 КАС України, суд -
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Червонограді Львівської області провести нарахування та виплату ОСОБА_1 щомісячної державної соціальної допомоги як дитині війни за період з 13.01.2011 р. по 22.07.2011р. у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, відповідно до ст.6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”.
Копію постанови направити сторонам.
Постанова підлягає до негайного виконання.
Постанова може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через Червоноградський міський суд Львівської області шляхом подання апеляційної скарги в 10-денний строк з дня отримання копії постанови.
Суддя: Р. В. Савуляк