Ухвала від 14.10.2009 по справі 2а-16646/09/0570

Донецький окружний адміністративний суд

УХВАЛА

про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі

14 жовтня 2009 р. Справа № 2а-16646/09/0570

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Головіна К.І., ознайомившись з адміністративним позовом ОСОБА_1 до Прокуратури м. Рубіжне Луганської області про визнання бездіяльності прокуратури м. Рубіжне неправомірною та зобов'язання провести перевірку за його повідомленням про злочин від 14.11.2008 року,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Прокуратури м. Рубіжне Луганської області про визнання бездіяльності прокуратури м. Рубіжне неправомірною та зобов'язання провести перевірку за його повідомленням про злочин від 14.11.2008 року.

Позов мотивує тим, що 14.11.2008 року він направив до прокуратури м. Рубіжне Луганської області заяву про порушення кримінальної справи за фактом радіаційної аварії, однак від відповідача не надійшла відповідь на його заяву про прийняте рішення.

Позивач вважає такі дії прокуратури м. Рубіжне Луганської області незаконними, оскільки заява про злочин має бути розглянута у порядку, передбаченому кримінально-процесуальним законодавством, а саме статтями 94 - 97 КПК України.

У позові просить визнати незаконною бездіяльність відповідача та зобов'язати його прийняти рішення згідно ст. 97 КПК України.

У відповідності до п. 1 ч. 1 ст. 17 Кодексу адміністративного судочинства України компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

За змістом п. 1 ч. 1 ст. 3 КАС України справа адміністративної юрисдикції (адміністративна справа) - публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до ч. 2 ст. 4 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.

З матеріалів справи вбачається, що позовні вимоги стосуються зобов'язання відповідача вчинити певні дії, що передбачені ст. 97 КПК України, тобто спірні правовідносини витікають з кримінального та кримінально-процесуального законодавства.

Рішенням Конституційного Суду України від 23.05.2001 року № 6-рп/2001 кримінальне судочинство визначене, як врегульований нормами Кримінально-процесуального кодексу України порядок діяльності органів дізнання, досудового слідства, прокуратури і суду (судді) щодо порушення, розслідування, розгляду і вирішення кримінальних справ, а також діяльність інших учасників кримінального процесу - підозрюваних, обвинувачених, підсудних, потерпілих, цивільних позивачів і відповідачів, їх представників та інших осіб з метою захисту своїх конституційних прав, свобод та законних інтересів.

Відповідно до п. 1 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику розгляду судами справ за скаргами на рішення, дії чи бездіяльність органів державної влади, органів місцевого самоврядування, юридичних, посадових і службових осіб у сфері управлінської діяльності, які порушують права і свободи громадян» № 13 від 03.12.1997 року, захист прав і свобод громадян при розслідуванні кримінальних справ може здійснюватися шляхом оскарження до суду процесуальних актів, дій чи бездіяльності органів дізнання, досудового слідства і прокуратури, але в порядку, встановленому КПК України.

Згідно п. 2 ч. 2 ст. 17 КАС України компетенція адміністративних судів не поширюється на публічно-правові справи, що належить вирішувати в порядку кримінального судочинства.

У відповідності до п. 1 ч. 1 ст. 109 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі у разі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.

З урахування викладеного суд відмовляє у відкритті провадження в справі та роз'яснює позивачеві, що питання про оскарження бездіяльності прокуратури належить вирішувати в порядку кримінально-процесуального судочинства.

На підставі викладеного, керуючись п. 1 ч. 1 ст. 109 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Прокуратури м. Рубіжне Луганської області про визнання бездіяльності прокуратури м. Рубіжне неправомірною, зобов'язання провести перевірку за його повідомленням про злочин від 14.11.2008 року.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 5-денний строк з дня її отримання заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 10 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч. 5 ст. 186 КАС України.

Суддя Головіна К.І.