Україна
20 березня 2009 р. справа № 2а-951/09/0570
час прийняття постанови: 14-30
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді
при секретарі Куранді Т.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Державної податкової інспекції у Володарському районі Донецької області
до ОСОБА_1, с. Федорівка
про стягнення пені з єдиного податку у розмірі 101 грн. 96 коп. та податкової заборгованості з доходів фізичних осіб у розмірі 170 грн., а взагалі - 271 грн. 96 коп.
за участю представників:
від позивача: не з'явився
від відповідача: не з'явився
Державною податковою інспекцією у Володарському районі Донецької області заявлено позов до ОСОБА_1 про стягнення пені з єдиного податку у розмірі 101 грн. 96 коп. та податкової заборгованості з доходів фізичних осіб у розмірі 170 грн., а взагалі - 271 грн. 96 коп.
Правовою підставою стягнення представник позивача вважає норми статті 67 Конституції України, Закону України «Про систему оподаткування» від 25 червня 1991 року № 1251-ХІІ, Закону України «Про державну податкову службу в Україні» від 4 грудня 1990 року № 509-ХІІ, пункту 30 статті 2 Бюджетного кодексу України, Указу Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку, звітності суб'єктів малого підприємництва» від 3 липня 1998 року № 727/98.
Від позивача через канцелярію суду 27 лютого 2009 року надійшло письмове клопотання про розгляд справи за відсутністю їх представника, у якому позовні вимоги підтримує повністю.
Відповідач у судове засідання не з'явився, письмових заперечень суду не надав, про дату, час і місце судового засідання був повідомлений належним чином.
Дослідивши та оцінивши надані докази за своїм внутрішнім переконанням, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності виконавчим комітетом Володарської районної державної адміністрації Донецької області, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, перебуває на податковому обліку державної податкової інспекції у Володарському районі.
Відповідно до пункту 4 Указу Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку, звітності суб'єктів малого підприємництва» для переходу на спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єкт малого підприємництва подає письмову заяву до органу державної податкової служби за місцем державної реєстрації.
17 березня 2005 року відповідачем до податкового органу подана письмова заява про право застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності на 2005 рік.
Відповідно до пункту 2 Указу Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку, звітності суб'єктів малого підприємництва» суб'єкти підприємницької діяльності - фізичні особи сплачують єдиний податок щомісяця не пізніше 20 числа наступного місяця на окремий рахунок відділень Державного казначейства України.
Згідно із зазначеним пунктом Указу ставка єдиного податку для суб'єктів малого підприємництва - фізичних осіб встановлюється місцевими радами за місцем їх державної реєстрації залежно від виду діяльності і не може становити менше 20 гривень та більше 200 гривень на місяць. Як вбачається з матеріалів справи, відповідач здійснював види діяльності «роздрібна торгівля продуктами харчування». На цей вид діяльності встановлена ставка єдиного податку в сумі 160 грн. за календарний місяць.
27 червня 2007 року відповідачу за несвоєчасну сплату єдиного податку нарахована пеня у розмірі 101 грн. 96 коп.
Спрощена система оподаткування запроваджена Указом Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку, звітності суб'єктів малого підприємництва», суть якої полягає в заміні сплати, передбачених звичайною системою оподаткування податків, сплатою єдиного податку.
Таким чином, при застосування спрощеної системи не застосовуються норми Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21 грудня 2000 року № 2181-ІІІ (надалі - Закон № 2181), тобто заборгованість з єдиного податку є бюджетною заборгованістю, а не податковим боргом, і стягується податковим органом як органом стягнення за пунктом 30 статті 2 Бюджетного кодексу України, а не за нормами Закону № 2181, у зв'язку з чим нарахування пені в порядку статті 16 Закону України не відбувається. Враховуючи викладене, в частині стягнення з відповідача пені в сумі 101 грн. 96 коп. позовні вимоги податкового органу не підлягають задоволенню.
Відповідно до підпункту 5.2.1 пункту 5.2 статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення.
Відповідно до підпункту 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 наведеного Закону у разі визначення податкового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах "а" - "в" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4, платник податків зобов'язаний погасити нараховану суму податкового зобов'язання протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення, крім випадків коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження.
11 жовтня 2006 року податковим органом прийняте податкове повідомлення-рішення № 0002451700/0, яким застосовані штрафні (фінансові) санкції за платежем: податок на доходи від підприємницької діяльності та інші доходи громадян на загальну суму 170 грн.
Згідно до пункту 6.2 статті 6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платники податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» відповідачу були спрямовані перша від 25 квітня 2005 року № 1/123 та друга від 25 травня 2005 року « 2/220 податкові вимоги, які отримані відповідачем особисто, та ним не оскаржені.
За правилами пункту 4 статті 9 Закону України «Про систему оподаткування» обов'язок фізичної особи щодо сплати податків припиняється їх сплатою. Доказів сплати податкового боргу відповідач не надав. Наявність податкового боргу на час розгляду справи підтверджена податковим органом шляхом надання суду розрахунку суми податкового боргу.
Відповідно до пункту 30 статті 2 Бюджетного кодексу України органи стягнення - це податкові, митні та інші державні органи, яким відповідно до закону надано право стягнення до бюджету податків, зборів (обов'язкових платежів) та інших надходжень.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги податкового органу підлягають задоволенню частково, в частині стягнення податкової заборгованості з доходів фізичних осіб у розмірі 170 грн.
Відповідно до частини 4 статті 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Враховуючи вищевикладене та керуючись статтями 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов Державної податкової інспекції у Володарському районі Донецької області до ОСОБА_1 про стягнення пені з єдиного податку у розмірі 101 грн. 96 коп. та податкової заборгованості з доходів фізичних осіб у розмірі 170 грн., а взагалі - 271 грн. 96 коп. задовольнити частково.
Стягнути з ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь місцевого бюджету Зеленоярської сільської ради на рахунок № 33210801700218, отримувач - Зеленоярська сільська рада, код платежу 11010200, МФО 834016, код ЕДРПОУ 34686888, банк ГУ ДКУ у Донецькій області) заборгованість по податку з доходів фізичних осіб у розмірі 170 грн.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Постанова прийнята у нарадчій кімнаті та проголошена у судовому засіданні 20 березня 2009 року.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.
Суддя Смагар С.В.