№ 2а-205/09/0812
21 вересня 2009 року м. запоріжжя
Комунарський районний суд міста Запоріжжя у складі:
головуючого - судді Наумової І.Й.
при секретарі Аристархової Г.О.
за участю представника відповідача ОСОБА_1, розглянувши у судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Комунарської районної адміністрації Запорізької міської ради, про визнання дій неправомірними та стягнення не отриманої суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку,
У лютому 2009 року позивач ОСОБА_2 звернулася з вищевказаними вимогами. В обґрунтування своїх позовних вимог зазначила, що вона має доньку ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1. З 01.08.2007 року вона перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Комунарської районної адміністрації та отримувала допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Вважає, що на підставі ч.1, 2 ст.42 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» має право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку має застрахована особа, яка фактично здійснює догляд за дитиною.
Розмір державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку було передбачено ч.2 ст.56 ЗУ «Про державний бюджет на 2007р.» та дорівнював різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому КМУ.
Відповідно до Рішення Конституційного Суду України №6-рп/2007 від 09.07.2007 року, ст.ст.56, 71 ЗУ «Про державний бюджет на 2007р.», якою була зупинена дія ст.43 ЗУ « Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням », визнані неконституційними. Тому, відповідно до Рішення Конституційного Суду, з 09.07.2007р. та до моменту прийняття 28.12.2007р. ЗУ « Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням » № 107-VI, діяла ст.43 ЗУ « Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням » від 18.01.2001р., яка встановлює розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, що не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Крім того, позивач вважає, що вказана допомога виплачується їй не в повному обсязі. Також, позивач зазначила, що вона зверталася до відповідача з письмовою заявою про здійснення їй перерахунку та виплатити недоплачену суму допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, в задоволенні якої їй було відмовлено.
У судове засідання позивач ОСОБА_2 не з'явилась, хоча про час та місце судового розгляду була повідомлена належним чином, надала до суду клопотання про розгляд справи у її відсутності, тому суд, відповідно до вимог ч.4 ст.128 КАС України, вирішує справу на підставі наявних у справі доказів.
Представник відповідача ОСОБА_4 заперечувала проти позовних вимог та просила відмовити в їх задоволені з наступних підстав: ОСОБА_2 знаходиться на обліку в УПСЗН та з 01 серпня 2007 року отримує допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, як застрахована особа в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування. Покриття витрат на виплату державної допомоги сім'ям з дітьми здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України у вигляді субвенцій до місцевих бюджетів. Управління є бюджетною установою і вправі здійснювати бюджетні платежі тільки за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом України про Державний бюджет України. Управління при здійсненні своїх делегованих повноважень за бюджетним призначенням відповідно до ст. 56 Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік”, згідно розміру і в порядку встановленому Кабінетом Міністрів України (постанова від 27.12.2002 № 1751) виплатило позивачу зазначену допомогу в повному обсязі. Доказом цього є довідка від 04.02.2009 року № 364. Рішення Конституційного Суду України від 09.07.2007 № 6-рп/2007 про визнання неконституційними норми Закону “Про Державний бюджет України на 2007 рік” в частині призупинення на 2007 рік дії частини 1 статті 15 та пункту 3 розділу УІІІ “Прикінцеві положення” Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку на теперішній час не може бути реалізовано, оскільки не було внесено змін до Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік” і не було збільшено фінансування виплат вищезазначеної допомоги.
Вивчивши надані письмові докази у сукупності, заслухавши пояснення представника відповідача та її заперечення, суд дійшов висновку, що заявлений позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
26.07.2007 року ОСОБА_2 народила дитину - ОСОБА_3, що підтверджується свідоцтвом про народження (а.с.5). З 01.08.2007 року знаходиться на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Комунарської районної адміністрації Запорізької міської ради та отримує допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, що підтверджується довідкою № 4124 (а.с.7 ).
Згідно ч. 2 ст. 152 Конституції України, закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані не конституційними, втрачають чинність з дня ухвалення рішення. Отже пункт статті Закону «Про державний бюджет на 2007 рік», на який посилається позивач втратив чинність з моменту прийняття рішення Конституційним судом України, тобто з 09.07.2007 року, тому позовні вимоги з першого січня 2007 року по 09.07.2007 рік задоволені бути не можуть.
Також, рішення Конституційного Суду України №6-рп/2007 від 09.07.2007 року було опубліковано в Офіційному віснику України від 27.07.2007 року, що є офіційним виданням, тому рішення вважається таким, яке доведено до відома громадянам України. ч. 2 ст. 99 КАС України визначає річний строк позовної давності який обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав.
Суд приходить до висновку, що оскільки, як вбачається з матеріалів справи, позивач зверталась до Управління праці та соціального захисту населення Комунарської районної адміністрації Запорізткої міської ради, щодо перерахунку допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку (а.с.8). Тобто, суд вважає, що позивач скористалась можливістю досудового порядку вирішення спору і на підставі ч.4 ст.99 КАС України, якщо законом встановлена можливість досудового порядку вирішення спору і позивач скористався цим порядком, то обчислення строку звернення до адміністративного суду починається з дня, коли позивач дізнався про рішення суб'єкта владних повноважень за результатами розгляду його скарги на рішення, дії або бездіяльність суб'єкта владних повноважень. Таким чином, суд вважає, що позивач звернулась до суду лише в лютому 2009 року, а до Управління праці та соціального захисту населення Комунарської районної адміністрації Запорізткої міської ради в грудні 2008 року, тому позовні вимоги позивача за період з 01.08.2007 року по 01.12.2007 року - задоволенню не підлягають у зв'язку із пропуском строку звернення до суду, відповідно до ч.1 ст.100 КАС України, оскільки представник відповідача наполягав на застосуванні зазначеного строку.
Отже вимоги за 2007 рік підлягають частковому задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 9, 87, 158-163 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Комунарської районної адміністрації Запорізької міської ради, про визнання дій неправомірними та стягнення не отриманої суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку - задовольнити частково.
Визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Комунарської районної адміністрації Запорізької міської ради за грудень 2007 року протиправними.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Комунарської районної адміністрації Запорізької міської ради здійснити перерахунок щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за грудень 2007 року та провести відповідні виплати з урахуванням проведених.
В задоволенні інших позовних вимог ОСОБА_2 - відмовити.
Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через Комунарський районний суд м.Запоріжжя, заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя І.Й.Наумова