Донецький окружний адміністративний суд
17 жовтня 2009 р. Справа № 2а-17037/09/0570
14 год. 30 хв.
Донецький окружний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Папазової Г.П.,
суддів: Ісаєнко Ю.А., Бєломєстнова О.Ю.
при секретарі Абралава Н.Т.,
за участю
представника позивача Козієнка І.С. за дов. від 02.12.2008 року
представника третьої особи Гнатюка В.А. за дов. від 16.10.2009 року
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом виконавчого комітету Донецької міської ради до Донецької обласної організації «Спілка Української Молоді», третя особа без самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача, Донецький міський комітет Комуністичної партії України, про заборону проведення 18 жовтня 2009 року з 13 год. 30 хв. до 16 год. 00 хв. маршу на честь 67-ої річниці створення Української повстанської армії та мітингу, -
Позивач звернуся до суду з адміністративним позовом до Донецької обласної організації «Спілка Української Молоді» про заборону проведення 18 жовтня 2009 року з 13 год. 30 хв. до 16 год. 00 хв. маршу на честь 67-ої річниці створення Української повстанської армії, який почнеться з пам'ятника Пушкіну, розташованому на бул. Пушкіна напроти драматичного театру, а закінчиться невеликим мітингом біля пам'ятника Шевченку.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на наступне. 16.10.2009 року Донецька обласна організація «Спілка Української Молоді» в особі Головка С.С. звернулась до виконавчого комітету Донецької міської ради з повідомленням про організацію проведення маршу та мітингу, які відбудуться 18.10.2009 року з 13.30 год. до 16.00 год. Орієнтована кількість учасників 50-70 осіб. Виконавчий комітет Донецької міської ради отримав вказану заяву 16.10.2009 року, тобто у останній робочий день тижня, а проведення маршу та мітингів планується на неділю 18.10.2009 року. Позивач вважає, що відповідач несвоєчасно повідомив виконавчий комітет про проведення вказаного мітингу, чим позбавив можливості визначитись, наскільки проведення таких зібрань відповідає закону. При цьому, 16.10.2009 року до виконкому Донецької міської ради звернувся Донецький міський комітет Комуністичної партії України із повідомленням про проведення 18 жовтня 2009 року заходів щодо протидії проведенню маршу на честь 67-ої річниці створення Української повстанської армії. Крім того, за інформацією Донецького міського управління ГУМВС України в Донецькій області проведення маршу, запланованого відповідачем, може призвести до виникнення масових безпорядків та порушень громадського порядку на території міста.
Ухвалою суду від 17 жовтня 2009 року до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача, залучений Донецький міський комітет Комуністичної партії України.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та пояснив, що відповідач повідомив про проведення заходу лише о 14 год. 16 жовтня 2009 року, тобто в п'ятницю, а захід запланований на неділю. Також вказане повідомлення не містить повної інформації щодо маршруту заходу, так, наприклад, в ньому не визначено, чи буде марш по вул. Артема проходити по пішохідній частині вулиці, чи по проїзній. Тобто у позивача відсутня можливість належним чином забезпечити цей захід. Крім того, позивач зазначив, що у неділю 18 жовтня 2009 року в м. Донецьку буде проходити футбольний матч між футбольними командами «Шахтар» (м. Донецьк) та «Карпати» (м. Львів), що супроводжуватиметься приїздом вболівальників з Західної України. Проведення маршу та мітингу разом з даним заходом також в свою чергу може спровокувати масові безпорядки.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином. Клопотань про відкладення розгляду справи від представника відповідача не надходило. За приписами частини 4 статті 182 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративна справа про обмеження права на мирні зібрання вирішується судом протягом трьох днів після відкриття провадження у справі, а в разі відкриття провадження менш як за три дні до проведення відповідних заходів - невідкладно. За таких обставин суд визнав за можливе розглянути справу за відсутності представника відповідача.
Представник третьої особи в судовому засіданні підтримав позовну заяву та просив її задовольнити. В обґрунтування своєї позиції він пояснив, що Донецьким міським комітетом Комуністичної партії України 16.10.2009 року у відповідь на захід відповідача також було надіслано повідомлення до виконкому Донецької міської ради про проведення акції протидії зазначеним маршу та мітингу на території Ворошилівського району з 13 год. до 17 год. 18 жовтня 2009 року. При цьому в заході приймуть участь близько 1000 осіб і організатори акції не можуть гарантувати відсутність провокацій з боку своїх прихильників.
Заслухавши пояснення представників позивача та третьої особи, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
16.10.2009 року о 14 годині Донецька обласна організація «Спілка Української Молоді» в особі Головка С.С. звернулась до виконавчого комітету Донецької міської ради з повідомленням про організацію проведення маршу на честь 67-ої річниці створення Української повстанської армії, який почнеться з пам'ятнику Пушкіну, розташованому по бул. Пушкіна напроти драматичного театру, а закінчиться невеликим мітингом біля пам'ятника Шевченку. Мітинг буде проводитись 18.10.2009 року з 13.30 год. до 16.00 год. Запланована кількість учасників 50 - 70 осіб.
Згідно повідомлення начальника Донецького міського управління ГУМВС України в Донецькій області від 16.10.2009 року проведення маршу-мітингу Донецької обласної організації «Спілка української молоді» може викликати масові безпорядки та порушення громадського порядку на території міста.
Крім того, 16.10.2009 року о 17 годині Донецьким міським комітетом Комуністичної партії України також було надіслано повідомлення до виконкому Донецької міської ради про проведення акції протесту проти запланованого відповідачем заходу. Вказаний захід заплановано на території Ворошилівського району з 13 год. до 17 год. 18 жовтня 2009 року.
Відповідно до положень статті 11 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яка з 11.09.1997 року набрала чинності для України, кожен має право на свободу мирних зібрань. Здійснення цих прав не підлягає жодним обмеженням, за винятком тих, що встановлені законом і є необхідними в демократичному суспільстві в інтересах національної або громадської безпеки, для запобіганням заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я чи моралі або для захисту прав і свобод інших осіб.
Відповідно до статті 39 Конституції України, громадяни мають право збиратися мирно, без зброї і проводити збори, мітинги, походи і демонстрації, про проведення яких завчасно сповіщаються органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування. Отже, вказане право є невідчужуваним і непорушним правом громадян, гарантованим Основним Законом України.
Згідно частини 3 статті 8 Конституції України, норми Конституції України є нормами прямої дії. Вони застосовуються безпосередньо незалежно від того, чи прийнято на їх розвиток відповідні закони або інші нормативно-правові акти.
Рішенням Конституційного Суду України у справі за конституційним поданням Міністерства внутрішніх справ України щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 39 Конституції України про завчасне сповіщення органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування про проведення зборів, мітингів, походів і демонстрацій (справа щодо завчасності сповіщення про мирні зібрання) визначено, що положення частини першої статті 39 Конституції України щодо завчасного сповіщення органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування про проведення зборів, мітингів, походів і демонстрацій в аспекті конституційного подання треба розуміти так, що організатори таких мирних зібрань мають сповістити зазначені органи про проведення цих заходів заздалегідь, тобто у прийнятні строки, що передують даті їх проведення. Ці строки не повинні обмежувати передбачене статтею 39 Конституції України право громадян, а мають служити його гарантією і водночас надавати можливість відповідним органам виконавчої влади чи органам місцевого самоврядування вжити заходів щодо безперешкодного проведення громадянами зборів, мітингів, походів і демонстрацій, забезпечення громадського порядку, прав і свобод інших людей.
Строк завчасного сповіщення має бути достатнім і для того, щоб органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування могли визначитися, наскільки проведення таких зібрань відповідає закону, та в разі потреби, згідно з частиною другою статті 39 Конституції України, звернутися до суду для вирішення спірних питань.
Згідно статті 1 Закону України «Про основи національної безпеки України» національна безпека - захищеність життєво важливих інтересів людини і громадянина, суспільства і держави, за якої забезпечується сталий розвиток суспільства, своєчасне виявлення, запобігання і нейтралізація реальних та потенціальних загроз національним інтересам.
Відповідно до статті 3 цього Закону, об'єктом національної безпеки є людина і громадянин - їхні конституційні права і свободи. У відповідності до ст. 27 Конституції України кожна людина має невід'ємне право на життя, обов'язок держави - захищати життя людини.
За приписами статті 38 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» на виконавчий комітет органу місцевого самоврядування (за обставинами даної справи - виконавчий комітет Донецької міської ради) покладено вжиття необхідних заходів відповідно до закону щодо забезпечення державного і громадського порядку, життєдіяльності підприємств, установ та організацій, врятування життя людей, захисту їх здоров'я, збереження матеріальних цінностей.
Встановивши обставини справи, суд зазначає, що відповідачем надана неповна інформація щодо проведення запланованого заходу та у строк, недостатній для забезпечення позивачем всіх необхідних заходів безпеки.
Фактично з повідомлення організатора заходу не вбачається, яким чином буде проходити марш по вул. Артема: по пішохідній частині вулиці, чи по проїзній та у якій спосіб. При цьому суд враховує, що вул. Артема - це центральна вулиця міста з дуже напруженим дорожнім рухом і проведення там будь-яких акцій потребує значних заходів для забезпечення громадського порядку та безпеки дорожнього руху.
Частиною 5 статті 182 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд задовольняє вимоги позивача в інтересах національної безпеки та громадського порядку в разі, якщо визнає, що проведення зборів, мітингів, походів, демонстрацій чи інших зібрань може створити реальну небезпеку заворушень чи злочинів, загрозу здоров'ю населення або правам і свободам інших людей.
Таким чином, суд приходить до висновку, що проведення відповідачем маршу та мітингу саме 18 жовтня 2009 року, тобто у вихідний день, у центральній частині міста та за вірогідної наявності акції протидії з боку третьої особи, може створити реальну небезпеку та загрозу для прав, свобод та інтересів, як осіб, задіяних у проведенні заходу, так і інших сторонніх осіб.
На думку суду, за таких обставин, приймаючи до уваги необґрунтовано короткі строки (за дві доби) сповіщення відповідачем про проведення мітингу, позивач не має можливості забезпечити громадський порядок та належний рівень безпеки, з огляду на що позов підлягає задоволенню.
Суд у відповідності до приписів частини 6 статті 182 та пункту 6 частини 1 статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України допускає негайне виконання постанови.
На підстав викладеного та керуючись ст. ст. 122, 158-163, 167, 182, 185-186, 254, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Позов виконавчого комітету Донецької міської ради до Донецької обласної організації «Спілка Української Молоді», третя особа без самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача, Донецький міський комітет Комуністичної партії України, про заборону проведення 18 жовтня 2009 року з 13 год. 30 хв. до 16 год. 00 хв. маршу на честь 67-ої річниці створення Української повстанської армії та мітингу - задовольнити.
Заборонити Донецькій обласній організації «Спілка Української Молоді» проведення 18 жовтня 2009 року з 13 год. 30 хв. до 16 год. 00 хв. маршу на честь 67-ої річниці створення Української повстанської армії, який заплановано розпочати з пам'ятника Пушкіну, розташованому на бул. Пушкіна напроти драматичного театру, а закінчити мітингом біля пам'ятника Шевченку.
Постанова підлягає негайному виконанню.
Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду може бути подана протягом десяти днів з дня її проголошення.
Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Головуючий суддя Папазова Г.П.
Судді Ю.А. Ісаєнко
О.Ю. Бєломєстнов