Україна
15 жовтня 2009 р. справа № 2а-14827/09/0570
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Логойди Т. В.
при секретарі Кузнецова К.В.,
з участю представника позивачки ОСОБА_1, представників Управління державної автомобільної інспекції Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Донецькій області Бушана В.В. та Галімшиної Г.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_4 до Управління державної автомобільної інспекції Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Донецькій області, Відділення реєстраційно-екзаменаційної роботи селища міського типу Володарське при Управлінні державної автомобільної інспекції Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Донецькій області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити дії,
У вересні 2009 року ОСОБА_4 звернулася до суду з вказаним адміністративним позовом, в якому зазначала, що 08 квітня 2009 року звернулася до Відділення реєстраційно-екзаменаційної роботи селища міського типу Володарське при Управлінні державної автомобільної інспекції Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Донецькій області із заявою про видачу тимчасового реєстраційного талону на автомобіль НОМЕР_1 у зв'язку з втратою свідоцтва про реєстрацію.
10 квітня 2009 року в задоволенні заяви відмовлено на підставі абз. 12 ст. 34 Закону України «Про дорожній рух».
На повторну заяву від 14 квітня 2009 року також було відмовлено листом від 22 квітня 2009 року з посиланням на ту ж саму статтю Закону та на службову телеграму Державної автомобільної інспекції Головного управління Міністерства внутрішніх справ України №4/8-339, де вказувалося на те, що видача тимчасового реєстраційного талону є однією з реєстраційних дій.
Після уточнення позовних вимог просила визнати дії відповідача протиправними та зобов'язати видати тимчасовий реєстраційний талон замість утраченого свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу ЗАЗ-DAEWOO д/н НОМЕР_1.
В судовому засіданні представник позивачки позов підтримав в повному обсязі та пояснив, що, на думку позивачки, видача тимчасового реєстраційного талону не є реєстраційною дією, тому положення абз. 12 ст. 34 Закону України «Про дорожній рух» щодо відмови в проведенні реєстрації (перереєстрації) транспортного засобу через заборгованість зі сплати штрафних санкцій застосовані неправомірно. Крім того, постанови, якими за порушення Закону України «Про автомобільний транспорт» на позивачку накладені фінансові санкції, оскаржуються в судовому порядку. Просив задовольнити позов.
Представник відповідача проти позову заперечував та зазначав, що тимчасовий реєстраційний талон видається заявнику терміном до трьох місяців, протягом яких відбуваються дії по реєстрації (перереєстрації) транспортного засобу. По закінченні терміну дії тимчасового реєстраційного талона, за письмовим зверненням власника (уповноваженої ним особи) працівниками РЕП ДАІ проводиться його заміна на свідоцтво про реєстрацію. Ці дії здійснюються відповідно до Інструкції про проведення державної реєстрації, перереєстрації та обліку транспортних засобів, оформлення і видачі реєстраційних документів, номерних знаків на них та здійснення перевірок реєстраційно-екзаменаційних підрозділів Державтоінспекції МВС України, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 10 квітня 2002 року № 335. Тому видача тимчасового реєстраційного талону є реєстраційною дією.
При розгляді заяви відповідач керувався Правилами державної реєстрації та обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів та мотоколясок, затвердженими Постановою Кабінету Міністрів України від 07 вересня 1998 року №1388. Всі дії проводилися на підставі Інструкції про порядок дій працівників підрозділів РЕР при УДАІ ГУМВС України в Донецькій області по контролю за сплатою штрафів порушниками правил, норм та стандартів у сфері безпеки дорожнього руху під час здійснення реєстраційно-екзаменаційної діяльності, затвердженої начальником УДАІ ГУМВС України в Донецькій області 10 грудня 2008 року, якою передбачено, що працівники підрозділів РЕР, які розглядають та виносять рішення, зокрема, по заяві про видачу тимчасових реєстраційних талонів, дублікатів втрачених документів в обов'язковому порядку повинні здійснювати перевірку за базою «АПРА» про наявність діючих штрафних санкцій за порушення правил дорожнього руху особою, що звернулася із заявою. Відповідно до вказаної Інструкції, у випадку наявності штрафних санкцій потрібно запропонувати особі, що звернулася із заявою, сплатити штраф. В разі відмови - запропонувати особі надати письмове пояснення на зворотному боку заяви з інформацією в якій термін буде сплачено. У разі наявності у особи, що звернулася із заявою, заборгованості зі сплати штрафних санкцій за порушення правил норм і стандартів у сфері безпеки дорожнього руху (коли з моменту вручення постанови про накладення адміністративного стягнення пройшло 15 діб) - здійснити додаткову перевірку про цей факт по обліку адміністративної практики підрозділу ДАІ за місцем мешкання заявника. У випадку підтвердження інформації про заборгованість на підставі вимог абз. 12 ст. 34 Закону України «Про дорожній рух» відмовити у проведенні реєстрації (перереєстрації) до сплати ними зазначеної заборгованості.
Представники відповідача просили в задоволенні позову відмовити.
Судом встановлено, що 08 квітня 2009 року ОСОБА_4 звернулася до Відділення реєстраційно-екзаменаційної роботи селища міського типу Володарське при Управлінні державної автомобільної інспекції Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Донецькій області із заявою, в якій у зв'язку з втратою свідоцтва про реєстрацію автомобіля НОМЕР_1, який належить їй на праві приватної власності, просила видати тимчасовий реєстраційний талон.
10 квітня 2009 року в задоволенні заяви відмовлено на підставі абз. 12 ст. 34 Закону України «Про дорожній рух» через наявність заборгованості зі сплати штрафних санкцій за порушення правил, норм і стандартів у сфері безпеки дорожнього руху, - до сплати зазначеної заборгованості.
14 квітня 2009 року повторно звернулася з аналогічною заявою, в задоволенні якої 22 квітня 2009 року відмовлено з посиланням на ту ж саму статтю Закону та на службову телеграму Державної автомобільної інспекції Головного управління Міністерства внутрішніх справ України №4/8-339, де вказувалося на те, що видача тимчасового реєстраційного талону є однією з реєстраційних дій.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд приходить до висновку про те, що позов не підлягає задоволенню з таких підстав.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України та ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України органи державної влади зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Згідно з п. 1 й 2 ч. 3 ст. 2 вказаного Кодексу у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою повноваження надано.
Відповідно до ч. 7 ст. 34 Закону України «Про дорожній рух» власники транспортних засобів та особи, які використовують їх на законних підставах, зобов'язані зареєструвати (перереєструвати) належні їм транспортні засоби протягом десяти діб після придбання, митного оформлення, одержання транспортних засобів або виникнення обставин, що потребують внесення змін до реєстраційних документів.
Статтею 4 Закону визначено, що порядок здійснення державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку транспортних засобів, проведення їх державного технічного огляду належить до компетенції Кабінету Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 07 вересня 1998 року №1388 затверджені Правила державної реєстрації та обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів та мотоколясок, відповідно до п. 1 яких цими Правилами встановлюється єдиний на території України порядок державної реєстрації та обліку транспортних засобів та видачі реєстраційних документів і номерних знаків.
Відповідно до п. 20 Правил замість втрачених або непридатних для користування свідоцтв про реєстрацію (технічних паспортів) і номерних знаків на підставі заяв власників або їх представників видаються дублікати свідоцтв про реєстрацію, а також нові номерні знаки.
Відповідно до п. 22 Правил до одержання підтвердження, передбаченого пунктами 20 і 21 цих Правил, з місця попередньої реєстрації власникові на термін до трьох місяців видається тимчасовий реєстраційний талон і номерні знаки. Знайдені після видачі дубліката втрачені свідоцтва про реєстрацію (технічні паспорти) і номерні знаки вважаються недійсними і здаються підрозділам ДАІ.
У позивачки виникла обставина - а саме втрата реєстраційного свідоцтва, що потребувала внесення змін до реєстраційних документів, внаслідок чого у неї виник обов'язок зареєструвати (перереєструвати) належний їй транспортний засіб.
В своїй заява вона просила видати тимчасовий реєстраційний талон на автомобіль.
Тимчасовий реєстраційний талон є одним із видів реєстраційних документів на транспортний засіб. Тому посилання позивачки на те, що його видача не є реєстраційною дією, не відповідає вимогам законодавства.
Частиною 12 ст. 34 Закону України «Про дорожній рух» передбачено, що власникам транспортних засобів або уповноваженим на використання цих транспортних засобів особам може бути відмовлено в проведенні реєстрації (перереєстрації) таких транспортних засобів, коли такі особи мають заборгованість зі сплати штрафних санкцій за порушення правил, норм і стандартів у сфері безпеки дорожнього руху, - до сплати ними зазначеної заборгованості.
За наявності заборгованості зі сплати штрафних санкцій за порушення правил, норм і стандартів у сфері безпеки дорожнього руху, яка існувала на час виникнення спірних правовідносин, позивачці правомірно відмовлено у видачі реєстраційного документу.
Суб'єкт владних повноважень діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені законодавством, і не порушив права та законні інтереси позивачки.
Керуючись статтями 23, 94, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Відмовити в задоволенні позову ОСОБА_4 до Управління державної автомобільної інспекції Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Донецькій області, Відділення реєстраційно-екзаменаційної роботи селища міського типу Володарське при Управлінні державної автомобільної інспекції Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Донецькій області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити дії.
Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 КАС України, і може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції у порядку, визначеному статтею 186 КАС України, шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня складення постанови у повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання вказаної заяви, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанову складено в повному обсязі 16 жовтня 2009 року.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.
Суддя Логойда Т. В.