Постанова від 15.06.2017 по справі 804/2998/17

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 червня 2017 р. Справа № 804/2998/17

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого суддіОСОБА_1

при секретаріОСОБА_2

за участю:

представника позивача представника відповідача ОСОБА_3 ОСОБА_4

розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпро адміністративну справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Гінза» до Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-

ВСТАНОВИВ:

16.05.2017 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Гінза» звернулося до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області про скасування податкового повідомлення-рішення № НОМЕР_1 від 18.04.2017 року про застосування штрафних санкцій у розмірі 10314,60 грн.

В обґрунтування позову позивачем зазначено, що на підставі Акту перевірки №925/04-64-12-01/32349985 від 21.02.2017 року «Про результати камеральної перевірки ТОВ «Гінза» (код ЄДРПОУ 32349985) з питання своєчасності реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, складених за грудень 2015 року; березень, квітень, червень, липень, серпень, листопад і грудень 2016 року» відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення №0012411201 від 18.04.2017 року про застосування штрафних санкцій у розмірі 10314,60 грн. Зазначене податкове повідомлення-рішення позивач вважає таким, що підлягає скасуванню з огляду на те, що зазначені в акті перевірки податкові накладні/розрахунки коригування до податкових накладних дійсно були зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних із порушенням встановлених п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України строків. Однак, їх реєстрація із порушенням встановлених строків відбувалась у зв'язку із тим, що ПАТ «ДТЕК Дніпрообленерго», яке надавало підприємству послуги з постачання електроенергії вносило до Єдиного реєстру податкових накладних податкові накладні із запізненням і тому, ТОВ «Гінза» було позбавлено можливості своєчасного внесення до реєстру податкових накладних, складених на дату виникнення податкових зобов'язань з надання/постачання послуг по договорам оренди нерухомого майна. За таких обставин, позивач вважає, що штрафні санкції застосовані до нього протиправно, а податкове повідомлення-рішення № НОМЕР_1 від 18.04.2017 року підлягає скасуванню.

У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги, просив задовольнити позов із підстав, викладених у ньому.

Відповідач - Головне управління ДФС у Дніпропетровській області подав до суду заперечення проти позову, які залучені до матеріалів справи (а.с. 62-64). Представник відповідача в судовому засіданні пояснив, що суб'єкт владних повноважень (відповідач) проводячи камеральну перевірку позивача, за результатами якої встановлено факти порушення терміну реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних в грудні 2015 року; березні, квітні, червні, липні, серпні, листопаді і грудні 2016 року, діяв на підставі та у межах повноважень і способу, що передбачені Конституцією та законами України. Відповідач також вважає, що факт несвоєчасної реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних - податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних із порушенням строків, встановлених п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України, позивачем не спростований, що свідчить про правомірність винесеного податкового повідомлення-рішення № НОМЕР_1 від 18.04.2017 року. За наведених обставин просив у задоволенні позову відмовити.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши докази, наявні в матеріалах справи, встановив наступне.

На підставі підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20, підпункту 75.1.1 пункту 75.1 статті 75, статті 76 Податкового кодексу України, 21.02.2017 року головним державним ревізором - інспектором відділу адміністрування ПДВ та контролю за відшкодуванням ПДВ управління податків і зборів з юридичних осіб Лівобережної ОДПІ м. Дніпро, прикомандированим до управління податків і зборів з юридичних осіб ГУ ДФС у Дніпропетровській області ОСОБА_5 проведено камеральну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю «Гінза» (код ЄДРПОУ 32349985) з питання своєчасності реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, складених за грудень 2015 року; березень, квітень, червень, липень, серпень, листопад і грудень 2016 року, за результатами якої складено Акт перевірки №925/04-64-12-01/32349985 від 21.02.2017 року.

В ході перевірки відповідачем було встановлено порушення ТОВ «Гінза» вимог пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України, а саме суб'єктом господарювання порушено граничні строки реєстрації по 73 податковим накладним в Єдиному реєстрі податкових накладних за грудень 2015 року; березень, квітень, червень, липень, серпень, листопад і грудень 2016 року на загальну суму податку на додану вартість 94104,03 грн., у тому числі порушення строку реєстрації - до 15 календарних днів на загальну суму ПДВ 85062,46 грн.; від 16 до 30 календарних днів на загальну суму ПДВ 9041,57 грн.

З посиланням на Акт перевірки № 925/04-64-12-01/32349985 від 21.02.2017 року Головним управлінням Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області було винесено податкове повідомлення - рішення № НОМЕР_1 від 18.04.2017 року на загальну суму 10314,60 грн., яким за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних на 15 і менше календарних днів на суму ПДВ 85062,46 грн. застосовано штраф у розмірі 10% у сумі 8506,29 грн.; за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних від 16 до 30 календарних днів на суму ПДВ 9041,57 грн. застосовано штраф у розмірі 20% у сумі 1808,31 грн. (а.с. 14).

Перевіряючи юридичну та фактичну обґрунтованість вказаних висновків відповідача і винесених на підставі висновку спірних актів індивідуальної дії на відповідність вимогам частини 3 статті Кодексу адміністративного судочинства України, проаналізувавши положення законодавчих актів, якими врегульовані спірні правовідносини, суд зауважує на наступному.

Підпунктом 14.1.60 п. 14.1. ст. 14 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI (далі - ПК України) встановлено, що Єдиний реєстр податкових накладних - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.

Реєстрація податкових накладних відбувається у відповідності до положень п. 200-1.3 ст. 200-1, ст. 201 ПК України та Порядку електронного адміністрування податку на додану вартість, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.10.2014 № 569 (далі - Порядок № 569).

Пунктом 201.1 ст. 201 ПК України передбачено, що на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Пунктом 9 Порядку № 569 передбачено, що платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Реєстрі на суму податку (? Накл), обчислену за такою формулою:? Накл= ? НаклОтр + ? Митн + ? ПопРах + ? Овердрафт - ? НаклВид - ? Відшкод - ? Перевищ.

Якщо сума, обчислена відповідно до пункту 9 цього Порядку, є меншою, ніж сума податку в податковій накладній, яку платник податку повинен зареєструвати в Реєстрі, такий платник перераховує необхідну суму коштів з поточного рахунка на електронний рахунок (в тому числі на додаткові електронні рахунки) На електронні рахунки (в тому числі додаткові електронні рахунки) не можуть перераховуватися кошти із спеціальних рахунків (п. 12 Порядку № 569).

Згідно з абз.1, 4 п.201.10 ст.201 ПК України (в редакції на момент вчинення виявлених відповідачем порушень, тобто грудень 2015 року - грудень 2016 року) при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

При цьому, у відповідності до абз.11 п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України (в редакції станом на грудень 2015 року), реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється не пізніше п'ятнадцяти календарних днів, наступних за датою їх складання.

Абз.11 п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України (в редакції, чинній на січень-травень 2016 року з огляду на внесення змін Законом від 24.12.2015 року № 909-VIII, який набрав чинності з 01.01.2016 року) визначено, що реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних має бути здійснена протягом 15 календарних днів, наступних за датою виникнення податкових зобов'язань, відображених у відповідних податкових накладних та/або розрахунках коригування. У разі порушення цього терміну застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.

Отже, п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України встановлює обов'язок платника податків, який виступає в господарській операції продавцем товарів/послуг скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) у строк не пізніше п'ятнадцяти календарних днів, наступних за датою їх складання (станом на грудень 2015 року), та у строк не пізніше п'ятнадцяти календарних днів, наступних за датою виникнення податкових зобов'язань, відображених у відповідних податкових накладних та/або розрахунках коригування (станом на січень - грудень 2016 року).

При цьому, з матеріалів справи вбачається і не заперечується позивачем, що реєстрація перелічених в акті камеральної перевірки № 925/04-64-12-01/32349985 від 21.02.2017 року 73 податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних здійснена ТОВ «Гінза» з порушенням строку, визначеного в абз.11 п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України.

Разом з тим, у п.120-1.1 ст.120-1 Податкового кодексу України (в редакції на грудень 2015 року - грудень 2016 року) встановлено, що порушення платниками податку на додану вартість граничних термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість, та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених статтею 201 цього Кодексу, тягнуть за собою накладення на платників податку на додану вартість, на яких відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі: 10 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів; 20 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 16 до 30 календарних днів; 30 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 31 до 60 календарних днів; 40 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації на 61 і більше календарних днів.

В свою чергу, у п.35 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України передбачено, що норми пункту 120-1.1 статті 120-1 цього Кодексу не застосовуються при порушенні термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, складених до 1 жовтня 2015 року.

Таким чином, за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних в ЄРПН і на момент вчинення позивачем порушення, і на момент проведення камеральної перевірки передбачена відповідальність у вигляді штрафу, який і був застосований відповідачем спірним податковим повідомленням-рішенням № НОМЕР_1 від 18.04.2017 року на загальну суму 10314,60 грн.

За таких обставин, суд вважає, що податкове повідомлення - рішення № НОМЕР_1 від 18.04.2017 року про застосування штрафних санкцій на загальну суму 10314,60 грн. винесено відповідачем правомірно і підстави для його скасування відсутні.

Суд також зазначає, що не приймає до уваги твердження позивача з приводу того, що порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, відображених в Акті перевірки № 925/04-64-12-01/32349985 від 21.02.2017 року, відбувалось у зв'язку із тим, що здійснюючи передплату за отримання послуг від ПАТ «ДТЕК Дніпрообленерго» на підставі Договору про постачання електричної енергії від 15.11.2013 року № 061009, підприємство отримує від останнього податкові накладні із запізненням, що позбавляє його можливості своєчасної реєстрації складених податкових накладних за податковими забов'язаннями з надання/постачання послуг по договорам оренди своїм контрагентам, виходячи з наступного.

Відповідно до п.187.1 ст. 187 Податкового кодексу України (в редакції на час виникнення спірних правовідносин), датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

Пунктом 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України встановлено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Крім того, як було зазначено раніше, пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України встановлено обов'язок платника податків, який виступає в господарській операції продавцем товарів/послуг скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) у строк не пізніше п'ятнадцяти календарних днів, наступних за датою їх складання (станом на грудень 2015 року), та у строк не пізніше п'ятнадцяти календарних днів, наступних за датою виникнення податкових зобов'язань, відображених у відповідних податкових накладних та/або розрахунках коригування (станом на січень - грудень 2016 року).

З аналізу вищенаведених норм Податкового кодексу України, суд зазначає, що обов'язком платника податку є складення податкової накладної у зв'язку із виникненням податкових зобов'язань та реєстрація останньої в Єдиному реєстрі податкових накладних у установлені терміни. При цьому, Податковим кодексом України не передбачено інших умов складення та реєстрації податкових накладних продавцем/постачальником послуг, а ніж передбачених ст. ст. 187, 201 цього Закону. Будь - яких виключень, в тому числі і щодо строків реєстрації податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних у зв'язку із несвоєчасним отриманням податкових накладних, складених за результатом інших господарських операцій, Податковий кодекс України не містить.

За таких обставин, суд зазначає, що господарські відносини позивача з ПАТ «ДТЕК Дніпрообленерго» по яких енергопостачальна організація складає зведені податкові накладні та які отримуються позивачем із запізненням, ніяким чином не впливає на його обов'язок скласти та своєчасно зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні у зв'язку із виникненням податкових зобов'язань за надання/постачання послуг по договорам оренди, укладеним ТОВ «Гінза» з контрагентами.

Згідно з ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4)безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу, а суд згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Частиною 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

З огляду на вищенаведене, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Керуючись статтями 11, 70-72, 86, 94, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Гінза» до Лівобережної об'єднаної державної податкової інспекції м. Дніпра Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про скасування податкового повідомлення-рішення - відмовити у повному обсязі.

Постанова суду набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст постанови складено 16.06.2017 року.

Суддя ОСОБА_1