Копія
Справа № 822/559/17
27 червня 2017 року м. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд
в складі:головуючого-суддіОСОБА_1
при секретаріОСОБА_2
за участі:представників сторін
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом заступника керівника Хмельницької місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Шаровечківської сільської ради Хмельницького району до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області , Районного кооперативно-державного міжгосподарського будівельно-монтажного об'єднання "Райагробуд" , третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Державний кадастровий реєстратор, про визнання протиправною та скасування державної реєстрації земельної ділянки в Державному земельному кадастрі, -
Заступник керівника Хмельницької місцевої прокуратури звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду в інтересах держави в особі Шаровечківської сільської ради Хмельницького району з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, Районного кооперативно-державного міжгосподарського будівельно-монтажного об'єднання "Райагробуд" (далі - РайКДМБМО "Райагробуд") за участі третьої особи на стороні відповідача - Державного кадастрового реєстратора, в якому просить визнати протиправною та скасувати в Державному земельному кадастрі державну реєстрацію земельної ділянки за РайКДМБМО "Райагробуд" (кадастровий номер 6825089600:03:004:2450) з цільовим призначенням: для розміщенням та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд будівельних організацій та підприємств, площею 2,9874 га, проведену 16.03.2014 року державним кадастровим реєстратором управління Держгеокадастру у Хмельницькому районі Хмельницької області.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що вивченням питання законності реєстрації вказаної земельної ділянки за РайКДМБМО "Райагробуд" прокуратура встановила, що вказана реєстрація підлягає скасуванню, оскільки проведена із порушенням чинного законодавства. А саме: станом на момент звернення РайКДМБМО "Райагробуд" до державного кадастрового реєстратора управління Держгеокадастру у Хмельницькому районі, вказане підприємство не було її постійним користувачем, оскільки відповідний державний акт на право постійного користування земельною ділянкою площею 3,14 га, серія І-ХМ №000305, виданого Шаровечківською сільською радою народних депутатів 28.12.1998 року. визнано рішенням суду, яке набрало законної сили 05.04.2012 року, недійсним.
Вважає, що відповідачем неправомірно сформовані відомості у Державному земельному кадастрі, в зв'язку з чим Шаровечківська сільська рада не в змозі розпоряджатися земельною ділянкою, що суперечить принципам регулювання земельних відносин в Україні.
В судовому засіданні прокурор та представник сільської ради позов підтримали повністю, просили позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Представники відповідача та третя особа в судовому засіданні проти позову заперечили, зазначили, що проведенням державної реєстрації вказаної земельної ділянки жодним чином права позивача не порушені, земельна ділянка із земель комунальної власності не вибула, отже під час проведення державної реєстрації земельної ділянки (кадастровий номер 6825089600:03:004:2450) з цільовим призначенням: для розміщенням та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд будівельних організацій та підприємств, площею 2,9874 га, державний реєстратор діяв в межах закону, на підставі та у спосіб, передбаченими законодавством.
Крім того зазначають, що чинне законодавство встановлює вичерпний перелік підстав, згідно яких державний кадастровий реєстратор може прийняти рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки. Таким підставами є поділ чи об'єднання земельної ділянки, або відсутність протягом одного року рішень щодо державної реєстрації речового права на земельну ділянку з вини заявника (у порядку, визначеному Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень"). Просили відмовити у задоволенні позовних вимог.
Разом з тим наголошували, що прокурор пропустив строк для звернення до суду, у зв'язку з цим подали клопотання про залишення позовної заяви без розгляду.
Заслухавши пояснення учасників судового процесу, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про поновлення строку звернення до суду для захисту прав та відмову у задоволенні позову, враховуючи наступне.
Суд встановив, що за результатами здійснення наданих законом повноважень, Хмельницька місцева прокуратура 02.11.2016 року під час моніторингу Єдиного державного реєстру судових рішень, Публічної кадастрової карти, виявила, що 28.07.2014 року в Державному земельному кадастрі державну реєстрацію земельної ділянки за РайКДМБМО "Райагробуд" (кадастровий номер 6825089600:03:004:2450) з цільовим призначенням: для розміщенням та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд будівельних організацій та підприємств, площею 2,9874 га на підставі державного акту на право постійного користування земельною ділянкою площею 3,14 га, серія І-ХМ №000305, виданого Шаровечківською сільською радою народних депутатів 28.12.1998 року (який Господарський суд Хмельницької області визнав недійсним).
З метою підтвердження вказаної інформації, 03.11.2016 року місцевою прокуратурою направлено відповідну вимогу до Шаровечківської сільської ради. Згідно відповіді на вимогу, яка надійшла до Хмельницької місцевої прокуратури 8.11.2016, вказана інформація підтвердилася та прокурору стало відомо про будь-які права на спірну земельну ділянку Шаровечківською сільською радою РайКДМБМО "Райагробуд" не передавалися.
Відповідно до ч.2 ст.99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Суд встановив, що до Хмельницького окружного адміністративного суду прокурор звернувся 10.02.2017 року, тобто у межах строку звернення до суду за захистом прав. У зв'язку із цим суд вважає, що підстави для залишення позовної заяви без розгляду відсутні, а також звертає увагу, що дане клопотання вирішене протокольною ухвалою в судовому засіданні.
Стаття 19 Конституції України визначає, що органи державної влади їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 79-1 Земельного кодексу України формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об'єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру. Сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі. Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера.
Земельна ділянка може бути об'єктом цивільних прав виключно з моменту її формування (крім випадків суборенди, сервітуту щодо частин земельних ділянок) та державної реєстрації права власності на неї
Організаційні основи діяльності у сфері Державного земельного кадастру регулюються Законом України "Про Державний земельний кадастр".
Згідно пункту 8 статті 9 Закону України "Про Державний земельний кадастр" державна реєстрація земельних ділянок, обмежень у їх використанні, ведення поземельних книг, внесення до Державного земельного кадастру відомостей про земельні ділянки здійснюються Державними кадастровими реєстраторами, які здійснюють свою діяльність за місцем розташування земельної ділянки (район, місто республіканського значення Автономної Республіки Крим, місто обласного значення).
Стаття 16 Закону України "Про Державний земельний кадастр" вказує, що земельній ділянці, відомості про яку внесені до Державного земельного кадастру, присвоюється кадастровий номер. Кадастровий номер земельної ділянки є її ідентифікатором у Державному земельному кадастрі. Кадастровий номер скасовується лише у разі скасування державної реєстрації земельної ділянки. Зміна власника чи користувача земельної ділянки, зміна відомостей про неї не є підставою для скасування кадастрового номера.
Крім того, процедура та вимоги щодо ведення Державного земельного кадастру визначена Порядком ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 № 1051 (далі за текстом - Порядку).
Пунктом 5 порядку передбачено, що до складу Держгеокадастру та його територіальних органів входять державні кадастрові реєстратори, які здійснюють внесення відомостей до Державного земельного кадастру і надання таких відомостей в межах повноважень, визначених Законом України "Про Державний земельний кадастр" та цим Порядком.
Згідно п. 4 ст. 24 Закону України "Про Державний земельний кадастр" для державної реєстрації земельної ділянки Державному кадастровому реєстратору, який здійснює таку реєстрацію, подаються:
заява за формою, встановленою центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів;
оригінал документації із землеустрою, яка є підставою для формування земельної ділянки;
документація із землеустрою, яка є підставою для формування земельної ділянки у формі електронного документа;
документ, що підтверджує оплату послуг з державної реєстрації земельної ділянки.
Заява з доданими документами надається заявником особисто чи уповноваженою ним особою або надсилається поштою цінним листом з описом вкладення та повідомленням про вручення.
Отже, суд зазначає, що вказана норма встановлює вичерпний перелік документів, що мають подаватися для державної реєстрації земельної ділянки Державному кадастровому реєстратору.
Відповідно до п.70 Порядку державний кадастровий реєстратор у момент надходження до нього заяви про внесення відомостей до Державного земельного кадастру разом з перерахованими вище документами, перевіряє:
1) повноваження особи, що звернулася за внесенням відповідних відомостей до Державного земельного кадастру;
2) наявність повного пакета документів, необхідних для внесення відомостей до Державного земельного кадастру;
3) розташування об'єкта Державного земельного кадастру на території дії його повноважень;
4) придатність електронного документа для проведення його перевірки за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру.
У разі відповідності заяви разом з документами вимогам, зазначеним у цьому пункті, Державний кадастровий реєстратор приймає заяву до розгляду по суті та обліковує її.
Згідно п. 6 ст. 24 Закону України "Про Державний земельний кадастр" підставою для відмови у здійсненні державної реєстрації земельної ділянки є:
розташування земельної ділянки на території дії повноважень іншого Державного кадастрового реєстратора;
подання заявником документів, передбачених частиною четвертою цієї статті, не в повному обсязі;
невідповідність поданих документів вимогам законодавства;
знаходження в межах земельної ділянки, яку передбачається зареєструвати, іншої земельної ділянки або її частини.
Дана норма містить вичерпний перелік підстав для відмови у здійсненні державної реєстрації земельної ділянки. Відмова у здійсненні державної реєстрації земельної ділянки з інших, ніж зазначені вище, причин заборонена.
Суд встановив, що РайКДМБМО "Райагробуд" для здійснення державної реєстрації спірної земельної ділянки подано усі необхідні документи, передбачені п.4 ст.24 Закону України "Про Державний земельний кадастр", розроблена документація із землеустрою містила усі необхідні матеріали, передбачені чинним законодавством, включаючи і правовстановлюючий документ на спірну земельну ділянку, тому підстав для відмови у здійсненні реєстрації земельної ділянки у Державного кадастрового реєстратора Управління Держгеокадастру у Хмельницькому районі не було.
Крім того, згідно п.10 ст. 24 Закону України "Про Державний земельний кадастр" державна реєстрація земельної ділянки скасовується Державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію, у разі:
- поділу чи об'єднання земельних ділянок;
- якщо протягом одного року з дня здійснення державної реєстрації земельної ділянки речове право на неї не зареєстровано з вини заявника.
Тобто, норма встановлює вичерпний перелік підстав, згідно яких державний кадастровий реєстратор може прийняти рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки. Таким підставами є поділ чи об'єднання земельної ділянки, або відсутність протягом одного року рішень щодо державної реєстрації речового права на земельну ділянку з вини заявника.
Крім того, суд звертає увагу, що в матеріалах справи знаходиться рішення Господарського суду Хмельницької області від 03.04.2017 року, яке залишене без змін постановою Рівненського апеляційного господарського суду від 30.05.2017 року. Вказаним рішенням відмовлено у задоволенні позову заступника керівника Хмельницької місцевої прокуратури в інтересах держави до Районного кооперативно-державного міжгосподарського будівельно-монтажного об'єднання "Райагробуд", ТОВ "Будтраст", за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - управління з питань реєстрації Хмельницької міської ради про скасування РайКДМБМО "Райагробуд" державної реєстрації права приватної власності на комплекс споруд загальною площею 3224 кв.м., розташованого за адресою : вул.Центральна, 2, с. Шаровечка, Хмельницький район на земельній ділянці (кадастровий номер 6825089600:03:004:2450) з цільовим призначенням: для розміщенням та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд будівельних організацій та підприємств, з наступними складовими частинами: прохідна - 18,0 кв.м., заправочна станція - 21 кв.м., розчинно-бетонний вузол - 169,4 кв.м., столярний цех - 429,8 кв.м., лісопильний цех - 289,6 кв.м., ремонтно-механічна майстерня з побутовим корпусом - 1152,8 кв.м., матеріальний склад - 672,8 кв.м., адміністративне приміщення - 467,4 кв.м..
Враховуючи викладене, суд не вбачає порушень державного кадастрового реєстратора управління Держгеокадастру у Хмельницькому районі Хмельницької області під час здійснення реєстрації земельної ділянки, відтак вказана реєстрація земельної ділянки (кадастровий номер 6825089600:03:004:2450) з цільовим призначенням: для розміщенням та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд будівельних організацій та підприємств, площею 2,9874 га, яка перебуває у користуванні РайКДМБМО "Райагробуд" на підставі державного акту на право постійного користування земельною ділянкою площею 3.14. га, серія І-ХМ №000305, виданого Шаровечківською сільською радою народних депутатів 28.12.1998 року, є правомірною та не підлягає скасуванню.
Разом з тим, відповідно до ст.69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів. Докази суду надають особи, які беруть участь у справі. Суд може запропонувати надати додаткові докази або витребувати додаткові докази за клопотанням осіб, які беруть участь у справі, або з власної ініціативи.
Згідно ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Суд звертає увагу на те, що наявними матеріалами справи повністю спростовуються твердження позивача про те, що державна реєстрація проведена із порушенням чинного законодавства, а отже, враховуючи викладене, суд дійшов до висновку про правомірність здійснення реєстрації земельної ділянки з цільовим призначенням: для розміщенням та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд будівельних організацій та підприємств, площею 2,9874 га, яка перебуває у користуванні РайКДМБМО "Райагробуд", відтак підстави для задоволення позову відсутні.
Керуючись ст.ст.158-163, 254 КАС України, суд -
В задоволенні адміністративного позову заступника керівника Хмельницької місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Шаровечківської сільської ради Хмельницького району до головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, районного кооперативно-державного міжгосподарського будівельно-монтажного об'єднання "Райагробуд", третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Державний кадастровий реєстратор про визнання протиправною та скасування державної реєстрації земельної ділянки (кадастровий номер 6825089600:03:004:2450) в Державному земельному кадастрі, - відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.
Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено 29 червня 2017 року
Суддя/підпис/ОСОБА_1
"Згідно з оригіналом" Суддя ОСОБА_1