про залишення позовної заяви без руху
04 липня 2017 р. м. ХерсонСправа № 821/977/17
Суддя Херсонського окружного адміністративного суду Хом'якова В.В., перевіривши виконання вимог статей 104, 105, 106 КАС України за адміністративним позовом Міністерства оборони України до Генічеської міжрайонної медико-соціальної експертної комісії, Центральної Військово-лікарської комісії Міністерства оборони України про визнання незаконними та скасування рішень,
встановив:
Позивач звернувся до суду з вказаним адміністративним позовом, у якому просить:
- визнати незаконним та скасувати рішення, прийняте Генічеською міжрайонною медико-соціальною експертною комісією в тій частині, якою встановлена причина інвалідності громадянина ОСОБА_1, яка зазначена в графі 9 Довідок до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серія 10 ААВ №381222,12 ААА №018964, 12 ААА №282790 - "поранення (контузія) та захворювання, так, пов'язані з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велися бойові дії";
- визнати незаконним та скасувати рішення Центральної військово-лікарської комісії Міністерства оборони України, яким встановлено причинний зв'язок поранення у ОСОБА_1 - протокол №1119 від 17.04.2014 року, згідно з яким - "поранення (контузія) та захворювання, так, пов'язані з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах де велись бойові дії".
Вирішуючи питання про відкриття провадження в адміністративній справі, суд виходить з наступного.
Відповідно до статті 107 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтею 106 цього Кодексу, чи подано адміністративний позов у строк, установлений законом (якщо подано заяву про поновлення цього строку, то чи є підстави для її задоволення), немає інших підстав для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
В даному разі позовна заява не відповідає вимогам ч. 3ст. 106 КАС України, за змістом якої, до позовної заяви, зокрема, має додаватися документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
В даному разі позивачем не додано до позовної заяви доказів сплати судового збору.
Відповідно до положень ст. 87 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Розміри ставок судового збору за подання адміністративного позову до адміністративного суду встановлені Законом України "Про судовий збір" (від 08.07.2011, № 3674-VI, із наступними змінами та доповненнями) та складають, відповідно, 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб - за подання позову майнового характеру, який подано суб'єктом владних повноважень, юридичною особою та 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб - за подання позову немайнового характеру, який подано суб'єктом владних повноважень, юридичною особою або фізичною особою-підприємцем (ч. 2 ст. 4 Закону).
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем не надано суду доказів сплати судового збору за подання адміністративного позову немайнового характеру.
Разом із тим позивач просить суд відстрочити йому сплату судового збору до ухвалення судового рішення у справі, мотивуючи це недостатнім фінансуванням.
Суд звертає увагу позивача, що рівність усіх учасників судового процесу перед законом передбачає єдиний правовий режим судочинства, який забезпечує реалізацію їхніх процесуальних прав та обов'язків, тобто є конкретизацією загального принципу рівності всіх перед законом і судом стосовно сфери здійснення судової влади і судочинства. Тому, відстрочення сплати судового збору в окремих категоріях справ може розцінюватися як надання їм певних процесуальних переваг перед іншими учасниками судового процесу.
Разом з тим, майновий стан сторони є оціночним поняттям та залежить від доказів, якими обґрунтовується рівень майнового стану. Однак, позивачем не надано суду належних доказів існування обставин, які б слугували підставою для відстрочення сплати судового збору.
Частинами 1 та 2 ст. 88 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
За таких обставин підстав для відстрочення позивачу сплати судового збору немає, а тому клопотання задоволенню не підлягає.
Окрім того, суд звертає увагу позивача, що у позовній заяві ним вказано у якості третьої особи без самостійних вимог на стороні відповідача - Київське міське клінічне бюро судово-медичної експертизи, однак не заявлено таке клопотання та не обґрунтовані підстави його залучення.
Водночас із матеріалів справи вбачається, що спірні правовідносини стосуються прав та інтересів ОСОБА_1, тому беручи до уваги положення ст. 53 КАС України суд вбачає наявність підстав для залучення вказаної особи до участі в справі в якості третьої особи, однак матеріали справи не містять інформації про місцезнаходження (проживання) ОСОБА_1.
Тому така заява відповідно до ч. 1 ст. 108 КАС України підлягає залишенню без руху із встановленням позивачу строку для усунення її недоліків.
Керуючись ч. 1 ст. 108 КАС України, суд
ухвалив:
Залишити позовну заяву без руху.
Надати позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви до 18 липня 2017 р.
Після усунення недоліків позовної заяви документи до суду направляти із вказівкою на номер справи 821/977/17 та зазначенням прізвища судді, який прийняв ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
У разі невиконання цієї ухвали, позовна заява буде вважатися неподаною та повернута позивачу.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Херсонський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 5-денний строк з дня її проголошення.
Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги, ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Хом'якова В.В.