про повернення позовної заяви
Справа № 819/1117/17
05 липня 2017 рокум. Тернопіль
Суддя Тернопільського окружного адміністративного суду Дерех Н.В. перевіривши виконання вимог ст.ст.105, 106 КАС України за позовною заявою ОСОБА_1 до Борщівської міської ради, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору і виступають на стороні відповідача ОСОБА_2, ОСОБА_3 про визнання незаконним та скасування рішення,
До Тернопільського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Борщівської міської ради, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору і виступають на стороні відповідача ОСОБА_2, ОСОБА_3 про визнання незаконним та скасування рішення.
Відповідно до п.4 ч.1 ст.107 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі КАС України), суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи належить позовну заяву розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення (ч.2 ст.4 КАС України).
При цьому, компетенція адміністративного суду щодо розгляду конкретної справи визначається із врахуванням правил предметної підсудності, що встановлені у ст.18 КАС України та визначають, адміністративний суд якої ланки розглядатиме адміністративну справу у першій інстанції.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.18 КАС України, місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, посадова чи службова особа органу місцевого самоврядування, крім тих, які підсудні окружним адміністративним судам.
Як вбачається з ч. 1 ст.5 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21 травня 1997 року №280/97-ВР (надалі Закон № 280/97-ВР), система місцевого самоврядування включає: територіальну громаду, сільську, селищну, міську раду, сільського, селищного, міського голову, виконавчі органи сільської, селищної, міської ради, районні та обласні ради, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст, органи самоорганізації населення.
Згідно з вимогами ч. 1 ст.10 Закону № 280/97-ВР, сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією, цим та іншими законами.
Суд встановив, Борщівська міська рада є органом місцевого самоврядування, відтак, даний позов належать до категорій адміністративних справ, підсудність яких визначена у п.1 ч.1 ст.18 КАС України.
Враховуючи наведене, суд приходить до висновку про непідсудність цієї адміністративної справи Тернопільському окружному адміністративному суду.
Згідно ч.1 ст.19 КАС України, адміністративні справи вирішуються адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, передбачених цим Кодексом.
За таких обставин, позивачу слід звернутись до відповідного місцевого загального суду як адміністративного суду з урахуванням правил територіальної підсудності, встановлених ст. 19 КАС України.
Враховуючи місцезнаходження відповідача даний позов може бути поданий позивачем до Борщівського районного суду Тернопільської області, як адміністративного суду.
Відповідно до п.6 ч.3 ст.108 КАС України, позовна заява повертається позивачеві, якщо справа не підсудна цьому адміністративному суду.
З урахуванням вищенаведеного, суд приходить до переконання, що позовну заяву слід повернути позивачеві разом з усіма доданими до неї матеріалами
Відповідно до ч.6 ст.108 КАС України, повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку встановленому законом.
Керуючись ч.3. ст.108, ст.160 КАС України, суд, -
Позовну заяву ОСОБА_1 до Борщівської міської ради, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору і виступають на стороні відповідача ОСОБА_2, ОСОБА_3 про визнання незаконним та скасування рішення - повернути позивачеві разом з усіма доданими до неї матеріалами.
Ухвала суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд в порядку і строки, передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України та набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Копію ухвали про повернення позовної заяви невідкладно надіслати особі, яка її подала, разом із позовною заявою й усіма доданими до неї матеріалами.
Роз'яснити, що позивач має право звернутися до Борщівського районного суду Тернопільської області, як адміністративного.
Головуючий суддя Дерех Н.В.
копія вірна
Суддя Дерех Н.В.