ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10
про залишення позовної заяви без розгляду
29 червня 2017 року № 813/2026/17
зал судових засідань № 6
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Гулика А.Г.,
секретар судового засідання Жовковська Ю.В.,
за участю:
представника позивача ОСОБА_1,
представника відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання представника відповідача про залишення позовної заяви без розгляду у справі за позовом Львівського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до товариства з обмеженою відповідальністю «Сапсан» про стягнення заборгованості, -
Львівське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулося до суду з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю «Сапсан» (далі - ТзОВ «Сапсан»), в якому просить стягнути з відповідача заборгованість в сумі 26875,47грн.
Представник відповідача подав до суду клопотання про залишення позовної заяви без розгляду, у зв'язку з пропуском позивачем строку звернення до суду. Клопотання мотивує тим, що для звернення з позовом встановлений шестимісячний строк, визначений ст.99 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), перебіг якого починається з 16 квітня року наступного за роком, коли мало місце порушення нормативу для створення робочих місць для інвалідів.
Представник позивача в судовому засіданні щодо клопотання про залишення позовної заяви заперечила з тих підстав, що про факт наявності заборгованості відповідача зі сплати адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів за 2015 рік позивач дізнався з листа Головного управління Держпраці у Львівській області №3668/1/4-10 від 04.04.2017. Тому, на його думку, перебіг строку звернення до суду починається з моменту, коли позивач дізнався про порушення прав.
Представник відповідача в судовому засіданні клопотання про залишення позовної заяви без розгляду підтримав. Просив суд залишити позовну заяву без розгляду, у зв'язку з пропуском позивачем строку звернення до адміністративного суду.
Заслухавши думку представників сторін, розглянувши клопотання представника відповідача про залишення позовної заяви без розгляду, суд дійшов до висновку про наявність підстав для залишення позовної заяви без розгляду, виходячи з такого.
Суд встановив, що Головне управління Держпраці у Львівській області провело позапланову перевірку ТзОВ «Сапсан» щодо додержання суб'єктами господарювання законодавства про працю та загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
За результатами перевірки складено акт від 24.03.2017 №13031250839, в якому встановлено неподання позивачем щорічного звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів до відділення Фонду соціального захисту інвалідів за 2015 рік за своїм місцезнаходженням та невиконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів за 2015 рік, що є порушенням вимог ст.19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні».
Згідно з розрахунком заборгованості по платежу до Львівського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів за нестворені робочі місця для працевлаштування інвалідів за 2016 рік сума штрафних санкцій становить 23354,29грн., пеня - 3521,18грн.
Головне управління Держпраці у Львівській області листом вих.№3668/1/4-10 від 04.04.2017 повідомило Львівське обласне відділення фонду соціального захисту інвалідів про результати проведення перевірки ТзОВ «Сапсан», а також про виявлені в ході перевірки порушення.
Частиною 1 ст.250 Господарського кодексу України (далі - ГК України) встановлено, що адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 238 вказаного Кодексу за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків.
Згідно з ст. 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» адміністративно-господарські санкції за недотримання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів сплачуються (нараховуються, застосовуються) підприємствами самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого ч.1 ст.19 вказаного Закону.
Тому, саме з 16 квітня відповідного року у контролюючого органу виникає право на стягнення несплачених підприємством самостійно сум санкцій у судовому порядку. При цьому, на вказані правовідносини поширюється строк звернення до суду, встановлений ст.99 КАС України.
Частина 4 ст. 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» за змістом якої до правовідносин із стягнення адміністративно-господарських санкцій, передбачених вказаним Законом, не застосовуються строки, визначені ст. 250 ГК України, не має правового значення для вирішення цього спору, оскільки в ній визначено строки застосування адміністративно-господарських санкцій, а не їх стягнення.
Відповідно до ст.99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого вказаним Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб'єкту владних повноважень право на пред'явлення передбачених законом вимог.
Тому, звернувшись до суду із позовом 06.06.2017 про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені за порушення, що мали місце у 2015 році, право на стягнення яких виникло в позивача 16.04.2016, останній пропустив строк звернення до суду, встановлений ч. 2 ст. 99 КАС України.
Такі висновки суду узгоджуються з правовою позицією Верховного Суду України, викладеною у постанові від 21.02.2011 справа №21-9а11, яка відповідно до ст. 2442 КАС України є обов'язковою для всіх судів України.
Представник позивача не надала жодних інших доказів поважності причин пропуску строків звернення до суду.
У відповідності до п. 9 ч. 1 ст. 155 КАС України суд своєю ухвалою залишає позовну заяву без розгляду, якщо позовну заяву подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до адміністративного суду і суд не знайшов підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними.
Враховуючи те, що суд не знайшов підстав для визнання поважними причин пропуску строку звернення до суду, суд вважає, що клопотання представника відповідача про залишення позовної заяви без розгляду, у зв'язку з пропуском позивачем строку звернення до суду без поважних причин необхідно задовольнити, а позовну заяву Львівського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до ТзОВ «Сапсан» про стягнення заборгованості залишити без розгляду.
Відповідно до п.4 ч.1 ст.7 Закону України «Про судовий збір» сплачена сума судового збору повертається за ухвалою суду в разі залишення заяви або скарги без розгляду (крім випадків, якщо такі заяви або скарги залишені без розгляду у зв'язку з повторним неприбуттям позивача або за його клопотанням). Тому, на користь позивача необхідно повернути сплачений судовий збір в сумі 1600,00грн. відповідно до квитанції №61 від 25.05.2016 з Державного бюджету України.
Керуючись ст.ст. 99, 100, п.9 ч.1 ст.155, ст.160, ст..165 КАС України, суд, -
ухвалив:
клопотання представника відповідача про залишення позовної заяви без розгляду - задовольнити.
Позовну заяву Львівського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до товариства з обмеженою відповідальністю «Сапсан» про стягнення заборгованості - залишити без розгляду.
Повернути з Державного бюджету України на користь Львівського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів судовий збір в сумі 1600 (одна тисяча шістсот)грн. 00коп.
Ухвала суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.
Суддя А. Г. Гулик