21 червня 2017 року о/об 16 год. 04 хв.Справа № 808/3392/16 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Татаринова Д.В., за участю секретаря судового засідання Стратулат С.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Публічного акціонерного товариства «Завод будівельно-опоряджувальних машин» до Василівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізької області про визнання дій протиправним та зобов'язання вчинити певні дії, -
за участі представників:
від позивача - ОСОБА_1
(діє на підставі довіреності № 4 від 31.12.2016 року)
від відповідача - ОСОБА_2
(діє на підставі довіреності № 7401/11 від 14.12.2015 року)
07 листопада 2016 року до Запорізького окружного адміністративного суду (далі - суд) надійшов адміністративний позов від Публічного акціонерного товариства “Завод будівельно-опоряджувальних машин” (далі - позивач, ПАТ «Завод БОМ») до Василівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізької області (далі - відповідач, УПФУ в Василівському районі Запорізької області), в якому позивач просить суд:
- визнати протиправними дії суб'єкта владних повноважень - Управління Пенсійного фонду України в Василівському районі Запорізької області, щодо складання ОСОБА_3 № 733/06 від 11 лютого 2016 року, № 1225/06 від 12 березня 2016 року, № 1757/06 від 12 квітня 2016 року, № 2205/06 від 11 травня 2016 року, № 2647/06 від 07 червня 2016 року, фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, в частині пенсій, призначених відповідно, до пунктів «б»-«з» статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення”;
- скасувати ОСОБА_3 № 733/06 від 11 лютого 2016 року, № 1225/06 від 12 березня 2016 року, № 1757/06 від 12 квітня 2016 року, № 2205/06 від 11 травня 2016 року, № 2647/06 від 07 червня 2016 року, фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів «б»-«з» статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення”, за лютий 2016 року, березень 2016 року, квітень 2016 року, травень 2016 року, червень 2016 року.
Представник позивача обґрунтував позовні вимоги з підстав викладених в адміністративному позові, зазначивши, що особи, зазначені у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пенсій мають право на пільгову пенсію відповідно до статті 100 Закону України “Про пенсійне забезпечення”, тому підстави для відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за положеннями частини 2 Прикінцевих положень Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” відсутні. Також позивач зазначає, що відповідачем неправомірно включено до вище зазначених розрахунків надбавки, суми доплат та підвищень до пенсій, в тому числі за понаднормативний стаж. Крім того позивач вказує, що правові підстави для відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій особам, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №2, та отримали право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до підпункту «б»-«з» частини 1 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до 01 січня 2004 року - відсутні. Отже, на думку позивача, дії відповідача щодо включення до ОСОБА_3 № 733/06 від 11 лютого 2016 року, № 1225/06 від 12 березня 2016 року, № 1757/06 від 12 квітня 2016 року, № 2205/06 від 11 травня 2016 року, № 2647/06 від 07 червня 2016 року суми витрат Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій є протиправними, суми включені безпідставно і відшкодуванню за рахунок ПАТ “Завод БОМ” не підлягають.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив суд їх задовольнити.
Представник відповідача проти позову заперечив з підстав, викладених у письмових запереченнях, відповідно до яких зазначає, що оскаржувані розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій в повній мірі відповідають нормам чинного законодавства України, оскільки частиною 2 Прикінцевих положень Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” від 09 липня 2003 року №1058-ІV не встановлюється зв'язок відшкодування фактичних витрат з моментом набуття права осіб на отримання пільгової пенсії. Вказує, що згідно з пунктом 6.6 Інструкції додаткові пенсії, додаткові витрати на виплату підвищеного розміру пенсії відповідно до статті 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці”, доплати, надбавки та підвищення, призначені відповідно до законодавства України, які виплачуються за рахунок інших джерел, ніж кошти Пенсійного фонду України не включаються до розміру фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, що підлягають відшкодуванню. Відмінність розмірів пенсій, що виплачуються в поточному році від розмірів, які зазначені в протоколах про призначення пенсій, полягає у їх збільшенні внаслідок перерахунку. Таким чином зазначені розрахунки в повній мірі відповідають нормам чинного законодавства, а суми фактичних витрат, зазначені в них підлягають відшкодуванню в повному обсязі. На підставі викладеного УПФУ в Василівському районі Запорізької області просить в задоволенні адміністративного позову ПАТ «Завод БОМ» відмовити в повному обсязі.
В судовому засіданні проти позову заперечив та просив суд відмовити у задоволенні адміністративного позову у повному обсязі.
Відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) 21 червня 2016 року сторонам проголошено вступну та резолютивну частину постанови та оголошено про час виготовлення постанови у повному обсязі.
Розглянувши матеріали справи суд встановив наступні обставини.
УПФУ в Василівському районі Запорізької області сформовано та направлено на адресу позивача ОСОБА_3 № 733/06 від 11 лютого 2016 року, № 1225/06 від 12 березня 2016 року, № 1757/06 від 12 квітня 2016 року, № 2205/06 від 11 травня 2016 року, № 2647/06 від 07 червня 2016 року, фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, в частині пенсій, призначених відповідно, до пунктів «б»-«з» статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення”, з лютого 2016 року, березня 2016 року, квітня 2016 року, травня 2016 року, червня 2016 року, в яких зазначені суми відшкодувань Пенсійному фонду України витрат на виплату та доставку пенсій колишнім працівникам ПАТ «Завод будівельно-опоряджувальних машин».
Відповідно до розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пенсій №736/06 від 11 лютого 2016 року, УПФУ в Василівському районі Запорізької області було визначено місячний розмір фактичних витрат на виплату та доставку пенсії, що підлягає відшкодуванню органам Пенсійного фонду України. До кола осіб, яким призначена пенсія на пільгових умовах за зазначеним розрахунком увійшли ОСОБА_4, розмір відшкодування пільгової пенсії по якій визначено у сумі 1189,49 грн. за період лютий 2016 року, та ще 11 пенсіонерів (ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15), по яких за період лютий 2016 року визначено розмір відшкодування пільгової пенсії у загальній сумі 17979,06 грн.
Відповідно до розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пенсій №1225/06 від 12 березня 2016 року, УПФУ в Василівському районі Запорізької області було визначено місячний розмір фактичних витрат на виплату та доставку пенсії, що підлягає відшкодуванню органам Пенсійного фонду України. До кола осіб, яким призначена пенсія на пільгових умовах за зазначеним розрахунком увійшли ОСОБА_4, розмір відшкодування пільгової пенсії по якій визначено у сумі 1188,49 грн. за період з березня 2016 року, та ще 10 пенсіонерів (ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15), по яких за період з березня 2016 року визначено розмір відшкодування пільгової пенсії у загальній сумі 13420,14 грн.
Відповідно до розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пенсій № 1757/06 від 12 квітня 2016 року, УПФУ в Василівському районі Запорізької області було визначено місячний розмір фактичних витрат на виплату та доставку пенсії, що підлягає відшкодуванню органам Пенсійного фонду України. До кола осіб, яким призначена пенсія на пільгових умовах за зазначеним розрахунком увійшли ОСОБА_4, розмір відшкодування пільгової пенсії по якій визначено у сумі 1188,49 грн. за період з квітня 2016 року, та ще 10 пенсіонерів (ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15), по яких за період з квітня 2016 року визначено розмір відшкодування пільгової пенсії у загальній сумі 13851,41 грн.
Відповідно до розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пенсій № 2205/06 від 11 травня 2016 року, УПФУ в Василівському районі Запорізької області було визначено місячний розмір фактичних витрат на виплату та доставку пенсії, що підлягає відшкодуванню органам Пенсійного фонду України. До кола осіб, яким призначена пенсія на пільгових умовах за зазначеним розрахунком увійшли ОСОБА_4, розмір відшкодування пільгової пенсії по якій визначено у сумі 1188,49 грн. за період з травня 2016 року, та ще 10 пенсіонерів (ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15), по яких за період з травня 2016 року визначено розмір відшкодування пільгової пенсії у загальній сумі 12956,61 грн.
Відповідно до розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пенсій № 2647/06 від 07 червня 2016 року, УПФУ в Василівському районі Запорізької області було визначено місячний розмір фактичних витрат на виплату та доставку пенсії, що підлягає відшкодуванню органам Пенсійного фонду України. До кола осіб, яким призначена пенсія на пільгових умовах за зазначеним розрахунком увійшли ОСОБА_5, розмір відшкодування пільгової пенсії по якій визначено у сумі 195.41 грн. за період з червня 2016 року, та ще 9 пенсіонерів (ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15), по яких за період з червня 2016 року визначено розмір відшкодування пільгової пенсії у загальній сумі 12759.23 грн.
Як зазначено у пункті «б» статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення” (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників ( 461-2016-п ), затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах. До досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту, право на пенсію за віком на пільгових умовах мають жінки ІНФОРМАЦІЯ_1 і старші після досягнення ними такого віку: 50 років - по 31 березня 1965 року включно; 50 років 6 місяців - з 1 квітня 1965 року по 30 вересня 1965 року; 51 рік - з 1 жовтня 1965 року по 31 березня 1966 року; 51 рік 6 місяців - з 1 квітня 1966 року по 30 вересня 1966 року; 52 роки - з 1 жовтня 1966 року по 31 березня 1967 року; 52 роки 6 місяців - з 1 квітня 1967 року по 30 вересня 1967 року; 53 роки - з 1 жовтня 1967 року по 31 березня 1968 року; 53 роки 6 місяців - з 1 квітня 1968 року по 30 вересня 1968 року; 54 роки - з 1 жовтня 1968 року по 31 березня 1969 року; 54 роки 6 місяців - з 1 квітня 1969 року по 30 вересня 1969 року; 55 років - з 1 жовтня 1969 року по 31 грудня 1970 року. За відсутності стажу роботи, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності стажу роботи: з 1 квітня 2015 року по 31 березня 2016 року - не менше 25 років 6 місяців у чоловіків і не менше 20 років 6 місяців у жінок; з 1 квітня 2016 року по 31 березня 2017 року - не менше 26 років у чоловіків і не менше 21 року у жінок; з 1 квітня 2017 року по 31 березня 2018 року - не менше 26 років 6 місяців у чоловіків і не менше 21 року 6 місяців у жінок; з 1 квітня 2018 року по 31 березня 2019 року - не менше 27 років у чоловіків і не менше 22 років у жінок; з 1 квітня 2019 року по 31 березня 2020 року - не менше 27 років 6 місяців у чоловіків і не менше 22 років 6 місяців у жінок; з 1 квітня 2020 року по 31 березня 2021 року - не менше 28 років у чоловіків і не менше 23 років у жінок; з 1 квітня 2021 року по 31 березня 2022 року - не менше 28 років 6 місяців у чоловіків і не менше 23 років 6 місяців у жінок; з 1 квітня 2022 року по 31 березня 2023 року - не менше 29 років у чоловіків і не менше 24 років у жінок; з 1 квітня 2023 року по 31 березня 2024 року - не менше 29 років 6 місяців у чоловіків і не менше 24 років 6 місяців у жінок. Працівникам, які не мають стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого загального стажу роботи пенсії за віком на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування": чоловікам - на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи; жінкам - на 1 рік за кожні 2 роки такої роботи. Зазначене зменшення пенсійного віку жінкам застосовується також у період збільшення віку виходу на пенсію по 31 грудня 2021 року.
в) трактористи-машиністи, безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - чоловіки після досягнення 55 років і при загальному стажі роботи не менше 30 років, з них не менше 20 років на зазначеній роботі. За відсутності стажу роботи, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності стажу роботи: з 1 квітня 2015 року по 31 березня 2016 року - не менше 25 років 6 місяців; з 1 квітня 2016 року по 31 березня 2017 року - не менше 26 років; з 1 квітня 2017 року по 31 березня 2018 року - не менше 26 років 6 місяців; з 1 квітня 2018 року по 31 березня 2019 року - не менше 27 років; з 1 квітня 2019 року по 31 березня 2020 року - не менше 27 років 6 місяців; з 1 квітня 2020 року по 31 березня 2021 року - не менше 28 років; з 1 квітня 2021 року по 31 березня 2022 року - не менше 28 років 6 місяців; з 1 квітня 2022 року по 31 березня 2023 року - не менше 29 років; з 1 квітня 2023 року по 31 березня 2024 року - не менше 29 років 6 місяців;
г) жінки, які працюють трактористами-машиністами, машиністами будівельних, шляхових і вантажно-розвантажувальних машин, змонтованих на базі тракторів і екскаваторів, - після досягнення 55 років і при загальному стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 15 років на зазначеній роботі. За відсутності стажу роботи, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності стажу роботи: з 1 квітня 2015 року по 31 березня 2016 року - не менше 20 років 6 місяців; з 1 квітня 2016 року по 31 березня 2017 року - не менше 21 року; з 1 квітня 2017 року по 31 березня 2018 року - не менше 21 року 6 місяців; з 1 квітня 2018 року по 31 березня 2019 року - не менше 22 років; з 1 квітня 2019 року по 31 березня 2020 року - не менше 22 років 6 місяців; з 1 квітня 2020 року по 31 березня 2021 року - не менше 23 років; з 1 квітня 2021 року по 31 березня 2022 року - не менше 23 років 6 місяців; з 1 квітня 2022 року по 31 березня 2023 року - не менше 24 років; з 1 квітня 2023 року по 31 березня 2024 року - не менше 24 років 6 місяців. До досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту, право на пенсію за віком на пільгових умовах мають жінки ІНФОРМАЦІЯ_1 і старші після досягнення ними віку, встановленого абзацами третім - тринадцятим пункту "б" частини першої цієї статті;
д) жінки, які працюють доярками (операторами машинного доїння), свинарками - операторами в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - після досягнення 55 років і при стажі зазначеної роботи не менше 20 років за умови виконання встановлених норм обслуговування. Норми обслуговування для цих цілей встановлюються в порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України. До досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту, право на пенсію за віком на пільгових умовах мають жінки ІНФОРМАЦІЯ_1 і старші після досягнення ними віку, встановленого абзацами третім - тринадцятим пункту "б" частини першої цієї статті;
е) жінки, зайняті протягом повного сезону на вирощуванні, збиранні та післязбиральній обробці тютюну, - після досягнення 55 років і при стажі зазначеної роботи не менше 20 років. До досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту, право на пенсію за віком на пільгових умовах мають жінки ІНФОРМАЦІЯ_1 і старші після досягнення ними віку, встановленого абзацами третім - тринадцятим пункту "б" частини першої цієї статті;
є) робітниці текстильного виробництва, зайняті на верстатах і машинах, - за списком виробництв і професій ( 461-2016-п ), затверджуваним у порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України, - після досягнення 55 років і при стажі зазначеної роботи не менше 20 років. До досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту, право на пенсію за віком на пільгових умовах мають жінки ІНФОРМАЦІЯ_1 і старші після досягнення ними віку, встановленого абзацами третім - тринадцятим пункту "б" частини першої цієї статті;
ж) жінки, які працюють у сільськогосподарському виробництві та виховали п'ятеро і більше дітей, - незалежно від віку і трудового стажу, в порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України;
з) водії міського пасажирського транспорту (автобусів, тролейбусів, трамваїв) і великовагових автомобілів, зайнятих у технологічному процесі важких і шкідливих виробництв, після досягнення 55 років і при стажі роботи: для чоловіків - не менше 30 років, у тому числі на зазначеній роботі не менше 12 років 6 місяців; для жінок - не менше 25 років, у тому числі на зазначеній роботі не менше 10 років.
Згідно зі статтею 100 Закону України “Про пенсійне забезпечення” особам, які працювали до введення в дію цього Закону на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених раніше діючим законодавством, пенсії за віком призначаються на таких умовах: а) особам, які мають на день введення в дію цього Закону повний стаж на зазначених роботах, що давав право на пенсію на пільгових умовах, пенсії в розмірах, передбачених цим Законом, призначаються відповідно до вимог за віком і стажем, встановлених раніше діючим законодавством; б) особам, які не мають повного стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, вік, необхідний для призначення пенсії відповідно до статті 12, знижується пропорційно наявному стажу в порядку, передбаченому статтями 13-14 цього Закону, виходячи з вимог цього стажу, встановлених раніше діючим законодавством.
Згідно матеріалів справи, пенсії призначені вище вказаним пенсіонерам після введення у дію Закону України “Про пенсійне забезпечення”.
Принципи, засади і механізм функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду визначені Законом України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” №1058-ІV від 09 липня 2003 року.
Згідно з абзацом 1 пункту 2 Прикінцевих положень Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
Як зазначено у підпункті 1 пункту 2 Прикінцевих положень Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, до запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди: особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбачених Законом України “Про пенсійне забезпечення”. У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону. При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.
З урахуванням зазначеного, суд вважає, що позивач повинен покривати витрати на виплату і доставку пенсій, призначених до 01 січня 2004 року фізичним особам відповідно до пункту «б»-«з» Закону України “Про пенсійне забезпечення”, з 01 січня 2004 року, тобто з дати набрання чинності Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, виходячи з норми пункту 2 Прикінцевих положень Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” “… Підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону …”.
Таким чином, відшкодування витрат на виплату і доставку пільгових пенсій до досягнення працівником пенсійного віку, призначених за Списком №2, з 01 січня 2004 року має здійснюватися незалежно від того, за яким Законом призначена ця пенсія, в порядку передбаченому пунктом 2 Прикінцевих положень Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” та пункту «б»-«з» статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення” всіма підприємствами, установами, організаціями України.
У пункті 6 Постанови Верховної Ради України “Про порядок введення в дію Закону України “Про пенсійне забезпечення” від 06 грудня 1991 року №1931-XII зазначено, що до затвердження Кабінетом Міністрів України списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення, діють наявні списки.
Враховуючи викладене, позивачу обґрунтовано нараховано відсоток відшкодування фактичних витрат, враховуючи період стажу роботи пенсіонерів до 1992 року.
Порядок відшкодування вказаних витрат Пенсійному фонду України врегульований главою 6 “Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками і застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України”, затвердженої постановою Правління Пенсійного фонду України №21-1 від 19 грудня 2003 року, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 року за №64/8663 (далі Інструкція №21-1).
Як стаття 14 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, так і підпункт 2.1.1 пункту 2.1 Інструкції №21-1 визначено перелік роботодавців, що є страхувальниками, якими, зокрема, є: підприємства, установи, організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки та політичні партії, фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи, які використовують працю фізичних осіб, на умовах трудового контракту, або на інших умовах, передбачених законодавством або за договорами цивільно-правового характеру.
Згідно з пунктом 6.1 глави 6 Інструкції №21-1 відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до пункту 2 “Прикінцевих положень” Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” в таких розмірах: відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до п.2 Прикінцевих положень Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” в таких розмірах: для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції, - фактичні витрати на виплату і доставку пенсій працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, крім працівників, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України
Як передбачено пунктом 6.2 глави 6 Інструкції №21-1, витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах особам, які мають стаж, що дає право на призначення цих пенсій на декількох підприємствах, покриваються цими підприємствами пропорційно стажу роботи з урахуванням вимог абзацу третього підпункту 1 пункту 2 розділу XV “Прикінцеві положення” Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”. При цьому стаж роботи на останньому підприємстві враховується у повному розмірі, а з попередніх місць роботи осіб він додається до стажу, необхідного для призначення пенсій на пільгових умовах. При визначенні частки сплати окремого підприємства стаж ураховується в місяцях (шляхом переведення років у місяці). Якщо пенсія на пільгових умовах призначена із взаємним зарахуванням періодів роботи, передбачених статтями 13, 14 та 55 Закону України “Про пенсійне забезпечення”, які дали право на цю пільгову пенсію, то відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку цих пенсій здійснюється тими підприємствами, на яких цей стаж було вироблено у розмірах, передбачених частиною 2 “Прикінцевих положень” Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.
З матеріалів справи суд не вбачає порушень пункту 6.2 Інструкції №21-1 при розрахунку позивачу витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах фізичним особам відповідно до пунктів «б»-«з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
З матеріалів справи встановлено, що колишнім працівникам відповідача ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15 була призначена та виплачувалась пенсія за віком на пільгових умовах за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, що підтверджується наявними у матеріалах справи копіями розпоряджень на перерахунок пенсій.
Зайнятість зазначених пенсіонерів на роботах за списком №2 підтверджується наявними у матеріалах справи копіями довідок, уточнюючих особливий характер роботи та умови праці, що необхідні для призначення пільгової пенсії, та які були надані представником позивача, а саме:
довідка №09/36 від 04 лютого 2013 року, відповідно до якої ОСОБА_10 працював машиністом (кочегаром) котельної, зайнятим на обслуговуванні промислових котелен та промислових печей з 01 грудня 1983 року по 11 листопада 1988 року, машиністом - кочегаром котельної на вугіллі з 29 вересня 1989 року по 03 липня 1992 року;
довідка №672 від 08 жовтня 2008 року, відповідно до якої ОСОБА_16 працювала контролером з термооброблення, зайнятих на гарячих ділянках робіт з 28 вересня 1983 року по 10 травня 1990 року, та з 01 грудня 1990 року по 14 липня 1994 року, контролером з термооброблення, зайнятих на гарячих ділянках робіт відділу технічного контролю з 07 вересня 1994 року по 01 листопада 2001 року;
довідка, відповідно до якої ОСОБА_8 працював машиністом (контролером) котельної на обслуговуванні промислових кателен промислових печей, машиністом (кочегаром) котельної (на вуглі і сланці) з 15 липня 1981 року по 21 серпня 1992 року;
довідка № 09/328 від 23 липня 2012 року, відповідно до якої ОСОБА_13 працювала гальванік цех №2 (5) гальванічне виробництво з 15 червня 1989 року по 03 січня 1993 року, гальванік цех №3 (5) гальванічне виробництво з 01 лютого 1997 року по 11 квітня 2003 року;
довідка № 09/105 від 26 березня 2014 року, відповідно до якої ОСОБА_17 працював (качегар) котельної (на вугіллі), зайнятий на обслуговуванні промислових котелен та виробничих печей в тому числі на видалені золи з 04 жовтня 1984 року по 15 квітня 1993 року;
довідка №69/105 від 09 квітня 2012 року, відповідно до якої ОСОБА_6 працював електрогазозварником з 01 лютого 1980 року по 23 грудня 1989 року;
довідка №09/356 від 15 червня 2011 року, відповідно до якої ОСОБА_7 працювала зольщиком котельної з 11 листопада 1986 року по 01 липня 1988 року, машиністом (кочегаром) котельної на вугіллі в тому числі зайнята на видаленні золи з 01 липня 1988 року по 01 квітня 1993 року;
довідка №09/49 від 03 лютого 2013 року, відповідно до якої ОСОБА_9 працював старшим майстером термогальваничної дільниці з 04 вересня 1986 року по 31 липня 1989 року, начальник термогальваничної дільниці з 01 серпня 1989 року по 14 травня 1996 року, замісником начальника з підготовки виробництва ковальсько - пресового цеху з 01 вересня 1999 року по 30 листопада 2001 року;
довідка від 11 січня 2012 року відповідно до якої ОСОБА_5 працював електрозварником ремонтно - будівельного цеху з 14 липня 1989 року по 31 липня 1990 року, електрозварником ручного зварювання енерго - силового цеху з 13 вересня 1999 року по 13 березня 2001 року;
довідка №09/16-1 від 14 січня 2014 року, відповідно до якої ОСОБА_11 працював електрозварювальником зайнятим різанням та ручним зварюванням на півавтоматичних машинах, а також на автоматичних машинах з використанням що містять шкідливі речовини з 23 жовтня 1995 року по 18 березня 1996 року, електрозварювальником зайнятим різанням та ручним зварюванням на півавтоматичних машинах, а також на автоматичних машинах з використанням що містять шкідливі речовини з 01 березня 1999 року по 28 березня 2010 рік;
довідка №09/194 від 06 червня 2013 року, відповідно до якої ОСОБА_14 працював шліфувальником металевих виробів та інструменту обладнаним кругами сухим способом з 01 березня 1983 року по 14 березня 1995 року;
довідка №09/541 від 26 вересня 2011 року, відповідно до якої ОСОБА_15 працював заточником зайнятим обдиранням, точінням, різанням, шліфуванням металевих виробів та інструмента абразивними кругами сухим способом з 14 березня 1985 року по 20 жовтня 1999 року;
Видаючи зазначені довідки про підтвердження пільгового стажу ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ПАТ “Завод БОМ” підтвердив наявність у останніх пільгового стажу.
Отже, позивач документально не довів, що пенсіонери, зазначені у оскаржуваних розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, не мають відповідного стажу трудових відносин з ПАТ “Завод БОМ” на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених постановою Кабінету міністрів України.
Зазначені громадяни на час прийняття Закону України “Про пенсійне забезпечення” не мали відповідного повного стажу на зазначених роботах для призначення пенсії та віку (в 1992 році вищезазначені пенсіонери не досягли віку з якого можливе призначення пенсії), а призначення пенсії відбулося не раніше 2002 року. У зв'язку з чим, суд вважає посилання позивача щодо призначення пенсії відповідно до статті 100 Закону України “Про пенсійне забезпечення” безпідставним та необґрунтованим.
Пунктом 6.3 Інструкції №21-1 передбачено, що у разі ліквідації або зміни власника підприємства, суми зазначених витрат Пенсійному фонду вносять правонаступники.
Отже, відповідачем обґрунтовано позивачу направлено оскаржувані розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій.
Розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається органами Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 “Прикінцевих положень” Закону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій (пункт 6.4 Інструкції №21-1).
Вказані вимоги, свідчать про те, що спірні розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій не є виконавчим документом чи то будь-яким іншим документом, який у розумінні статті 1 Першого Протоколу до “Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод” від 04 листопада 1950 року (ратифікованої Законом України №475/97-ВР від 17 липня 1997 року) впливає на активи підприємства (у даному випадку ПАТ “Завод БОМ”).
Згідно з пунктом 6.6 Інструкції №21-1 додаткові пенсії, додаткові витрати на виплату підвищеного розміру пенсії відповідно до статті 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці”, доплати, надбавки та підвищення, призначені відповідно до законодавства України, які виплачуються за рахунок інших джерел, ніж кошти Пенсійного фонду України не включаються до розміру фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, що підлягають відшкодуванню.
Відповідно до частини 1 статті 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” за кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, зазначеного в абзаці першому цієї частини.
Питання індексації та перерахунку пенсій у зв'язку із збільшенням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, прожиткового мінімуму та страхового стажу врегульовані статтею 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.
Згідно зі статтею 1 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” пенсійні виплати це грошові виплати в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, що здійснюються у вигляді пенсії, довічної пенсії або одноразової виплати; пенсія це щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.
Таким чином, підвищення пенсій входять до загального розміру пенсії, яку фактично отримує пенсіонер, та фінансуються за рахунок коштів Пенсійного фонду України.
Відповідно до частини 1 статті 72 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” джерелами формування коштів Пенсійного фонду є: 1) надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у розмірах, визначених законом, крім частини страхових внесків, що спрямовується до накопичувальної системи пенсійного страхування; 2) інвестиційний дохід, який отримується від інвестування резерву коштів для покриття дефіциту бюджету Пенсійного фонду в майбутніх періодах; 3) кошти державного бюджету та цільових фондів, що перераховуються до Пенсійного фонду у випадках, передбачених цим Законом; 3-1) кошти, сплачені виконавчій дирекції Пенсійного фонду за надання послуг з адміністрування Накопичувального фонду та послуг недержавним пенсійним фондам - суб'єктам другого рівня системи пенсійного забезпечення; 4) суми від фінансових санкцій та пені (крім сум пені, сплачених роботодавцем за несвоєчасне перерахування з його вини сум страхових внесків застрахованої особи до накопичувальної системи пенсійного страхування), застосованих відповідно до цього Закону та інших законів до юридичних та фізичних осіб за порушення встановленого порядку нарахування, обчислення і сплати страхових внесків та використання коштів Пенсійного фонду, а також суми адміністративних стягнень, накладених відповідно до закону на посадових осіб та громадян за ці порушення; 5) благодійні внески юридичних та фізичних осіб; 6) добровільні внески; 7) інші надходження відповідно до законодавства.
Згідно з частиною 2 статті 72 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” кошти Пенсійного фонду не включаються до складу Державного бюджету України.
Як зазначено у статті 73 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, кошти Пенсійного фонду використовуються на: 1) виплату пенсій, передбачених цим Законом; 2) надання соціальних послуг, передбачених цим Законом; 3) фінансування адміністративних витрат, пов'язаних з виконанням функцій, покладених на органи Пенсійного фонду; 4) оплату послуг з виплати та доставки пенсій; 5) формування резерву коштів Пенсійного фонду. Забороняється використання коштів Пенсійного фонду на цілі, не передбачені цим Законом.
З урахуванням зазначеного, кошти Державного бюджету України спрямовані Пенсійному фонду України як дотацію на виплату пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за різними пенсійними програмами, стають коштами Пенсійного фонду України.
З урахуванням матеріалів справи, доплати, надбавки та підвищення пенсій, що виплачуються вказаним вище пенсіонерам, врегульовані статтею 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” та виплачуються за рахунок коштів саме Пенсійного фонду України. Звідси, дані доплати, надбавки та підвищення пенсій повинні включатися до розміру фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, що підлягають відшкодуванню.
Позивачем не доведено у суді, що кошти, які виплачуються вказаним вище пенсіонерам в рахунок доплат, надбавок та підвищення пенсій, не є коштами Пенсійного фонду України.
Відповідно до пункту 6.7 Інструкції №21-1 підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в розрахунку місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах. У разі зміни розміру пенсії або настання обставин, які впливають на суму відшкодування (смерть пенсіонера, зміна місця проживання та ін.), органи Пенсійного фонду повідомляють про це підприємства в місячний термін з моменту виникнення цих обставин. Суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з дати призначення пенсії до дати складання розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 “Прикінцевих положень” Закону, сплачуються одночасно із оплатою фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за перший поточний місяць.
Відтак, ОСОБА_3 № 733/06 від 11 лютого 2016 року, № 1225/06 від 12 березня 2016 року, № 1757/06 від 12 квітня 2016 року, № 2205/06 від 11 травня 2016 року, № 2647/06 від 07 червня 2016 року фактичних витрат на виплату та доставку пенсій є лише повідомленням органу Пенсійного фонду України підприємству про суми відшкодування, а не вимогою до їх сплати. Така вимога сплати передбачена підпунктом 1 пункту 2 Прикінцевих положень Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, тобто, законодавством, а не самими Розрахунками фактичних витрат на виплату та доставку пенсій (які просить позивач скасувати).
Відповідно до пункту 1 частини 2 статті 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема: спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Як зазначено у пункту 1.4 “Порядку подання нормативно-правових актів на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України та проведення їх державної реєстрації”, затвердженого 12 квітня 2005 року наказом Міністерства юстиції України №34/5 (у редакції наказу Міністерства юстиції України 15 травня 2013 року №883/5), зареєстрованого 12 квітня 2005 року в Міністерстві юстиції України за №381/10661, у цьому Порядку терміни вживаються в таких значеннях: нормативно-правовий акт офіційний документ, прийнятий уповноваженим на це суб'єктом нормотворення у визначеній законом формі та порядку, який встановлює норми права для неозначеного кола осіб і розрахований на неодноразове застосування.
Таким чином, оскаржувані розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій не є ані нормативно-правовим документом, ані правовим актом індивідуальної дії у розумінні пункту 1 частини 2 статті 17 КАС України, тому скасуванню не підлягають.
Досліджені судом документи з пенсійних справ ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15 не викликають зауважень щодо визначення УПФУ в Василівському районі Запорізької області пропорційного відсотку відшкодування ПАТ “Завод будівельно-опоряджувальних машин” витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до пункту 2 Прикінцевих положень Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” в частині пенсій, призначених відповідно до пункту «б»-«з» статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення”.
Крім того, позивач, його представник, заперечуючи проти доводів УПФУ в Василівському районі Запорізької області, не надав до суду будь-яких платіжних документів, які б свідчили про повне/часткове відшкодування витрат на виплату і доставку пільгових пенсій: ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, у сумі, яка на його думку є законною і обґрунтованою. Контррозрахунку таких сум відповідачем до суду також не надано.
Таким чином, дії УПФУ в Василівському районі Запорізької області, щодо складання ОСОБА_3 № 733/06 від 11 лютого 2016 року, № 1225/06 від 12 березня 2016 року, № 1757/06 від 12 квітня 2016 року, № 2205/06 від 11 травня 2016 року, № 2647/06 від 07 червня 2016 року фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів «б»-«з» статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення” не суперечать вимогам чинного законодавства.
У статті 19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частиною 3 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частиною 1 статті 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
УПФУ в Василівському районі Запорізької області, заперечуючи проти позову, довело правомірність складання та направлення позивачу ОСОБА_3 № 733/06 від 11 лютого 2016 року, № 1225/06 від 12 березня 2016 року, № 1757/06 від 12 квітня 2016 року, № 2205/06 від 11 травня 2016 року, № 2647/06 від 07 червня 2016 року фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” в частині пенсій, призначених відповідно до пункту «б»-«з» статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення”, дотримання ним вимог частини 3 статті 2 КАС України.
З урахуванням з'ясованих обставин, досліджених матеріалів справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача не підлягають задоволенню. Доводи позивача не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.
Суд вирішує питання щодо судових витрат у постанові суду або ухвалою (частина 1 статті 98 КАС України).
Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи (частина 1 статті 87 КАС України).
На підставі викладеного, керуючись статями 2, 4, 7-12, 14, 86, 158-163, 167 КАС України, суд,
У задоволенні адміністративного позову відмовити у повному обсязі.
Постанова набирає законної сили відповідно до частини 1 статті 254 КАС України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами встановленими статтями 185-186 КАС України.
Суддя /підпис/ ОСОБА_18
Постанова не набрала законної сили.
Суддя Д.В. Татаринов