Справа № 815/5600/15
29 червня 2017 року Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Стеценко О.О.
за участю секретаря - Левчук О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Одеського окружного адміністративного суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Одеського міського голови Труханова Г.Л., Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів ОСОБА_4 про визнання протиправним та скасування розпорядження Одеського міського голови № 376-к від 01.04.2015 року, поновлення на посаді, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу,-
В провадженні Одеського окружного адміністративного суду перебуває справа за адміністративним позовом ОСОБА_2, з урахуванням заяви про зміну позовних вимог (т.3 а.с.148-150) до Одеського міського голови Труханова Г.Л., Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів ОСОБА_4 про визнання протиправним та скасування розпорядження Одеського міського голови від 01 квітня 2015 року № 376-к, поновлення ОСОБА_2 на посаді заступника начальника управління - адміністратора управління надання адміністративних послуг Одеської міської ради, стягнення з Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради середнього заробітку за час вимушеного прогулу.
29.05.2017 року до канцелярії суду надійшло клопотання представника відповідача - Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради про передачу зазначеної адміністративної справи на розгляд до Приморського районного суду міста Одеси, як адміністративного на підставі ст.ст. 18 та 22 КАС України (т.3 а.с.166-168).
В обґрунтування зазначеного клопотання представником відповідача зазначено, що згідно п. 1 ч. 1 ст. 18 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, посадова чи службова особа органу місцевого самоврядування, крім тих, які підсудні окружним адміністративним судам.
Відповідно до п. 1.1. Положення Про Департамент надання адміністративних послуг Одеської міської ради, затвердженого у новій редакції рішенням Одеської міської ради від 16.03.2016 року № 419, Департамент надання адміністративних послуг Одеської міської ради (далі - Департамент) є виконавчим органом Одеської міської ради і створюється відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» для виконання повноважень, віднесених до відання виконавчих органів Одеської міської ради щодо надання адміністративних послуг.
Крім цього, згідно з відомостями Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, організаційна-правова форма Департаменту - орган місцевого самоврядування.
Також, відповідно до ч. 1 ст. 12 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", міський голова є головною посадовою особою територіальної громади міста.
Враховуючи викладене, представник відповідача вважає, що зазначена справа підлягає передачі на розгляд до Приморського районного суду міста Одеси, як адміністративного суду.
13.06.2017 року до канцелярії суду надійшло клопотання представника відповідача - Одеського міського голови Труханова Г.Л. про передачу зазначеної адміністративної справи на розгляд до Приморського районного суду міста Одеси, як адміністративного на підставі ст.ст. 18 та 22 КАС України (т.3 а.с.169-173).
Відповідач - Департамент надання адміністративних послуг Одеської міської ради та третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів ОСОБА_4 до судового засідання не з'явились.
До початку розгляду справи по суті, судом поставлені на обговорення подані представниками відповідачів клопотання від 29.05.2017 року та 13.06.2017 року.
В судовому засіданні представник відповідача - Одеського міського голови Труханова Г.Л. підтримав власне клопотання та клопотання представника відповідача - Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради.
В обґрунтування клопотання, представник відповідача зазначив, що відповідачами у даній справі є Департамент надання адміністративних послуг Одеської міської ради та Одеський міський голова.
Згідно із ч. 1 ст. 2 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.
Згідно із ч. 1 ст. 5 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» система місцевого самоврядування включає: територіальну громаду; сільську, селищну, міську раду; сільського, селищного, міського голову; виконавчі органи сільської, селищної, міської ради; старосту; районні та обласні ради, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст; органи самоорганізації населення
Згідно із ч. 1 ст. 11 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи.
Рішенням Одеської міської ради від 25.02.2015 року № 6268-VІ, найменування управління надання адміністративних послуг Одеської міської ради змінено на департамент надання адміністративних послуг Одеської міської ради (надалі - Департамент), а також цим самим рішенням затверджено нове положення про Департамент.
Відповідно до п. 1.1. розділу 1 вищезазначеного Положення Департамент є виконавчим органом Одеської міської ради і створюється відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» для виконання повноважень, віднесених до відання виконавчих органів Одеської міської ради щодо надання адміністративних послуг.
Таким чином, Департамент є органом місцевого самоврядування, виконавчим органом Одеської міської ради.
Крім того, згідно із ч. 1 ст. 12 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільський, селищний, міський голова є головною посадовою особою територіальної громади відповідно села (добровільного об'єднання в одну територіальну громаду жителів кількох сіл), селища, міста.
Виходячи з приписів Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» міський голова є посадовою особою місцевого самоврядування.
Відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема, спори з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби.
Згідно із п. 15 ч. 1 ст. 3 КАС України публічна служба - діяльність на державних політичних посадах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, дипломатична служба, інша державна служба, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» служба в органах місцевого самоврядування - це професійна, на постійній основі діяльність громадян України, які займають посади в органах місцевого самоврядування, що спрямована на реалізацію територіальною громадою свого права на місцеве самоврядування та окремих повноважень органів виконавчої влади, наданих законом.
Крім того, розпорядженням Одеського міського голови від 01.04.2015 року № 376-к ОСОБА_2 звільнена з посади заступника начальника управління - адміністратора управління надання адміністративних послуг Одеської міської ради, у зв'язку з реорганізацією структури управління, відповідно до п. 1 ст. 40 КЗпП України з 06.04.2015 року. Отже, у даній адміністративній справі має місце спір з приводу звільнення ОСОБА_2 з публічної служби - служби в органах місцевого самоврядування.
Враховуючи викладене, представник відповідача вважає, що зазначена справа підлягає передачі на розгляд до Приморського районного суду міста Одеси, як адміністративного суду.
В судовому засіданні представник позивача заперечував проти задоволення клопотання представників відповідачів про передачу зазначеної адміністративної справи до Приморського районного суду міста Одеси, як адміністративного суду у зв'язку з тим, що 08.05.2015 року Приморський районний суд м. Одеси ухвалою по справі № 522/9185/15-ц відмовив ОСОБА_2 у відкритті провадження по справі мотивувавши рішення тим, що за правилом ч. 3 ст. 1 Закону України «Про адміністративні послуги», суб'єктом надання адміністративних послуг є орган виконавчої влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, орган місцевого самоврядування. їх посадові особи, уповноважені відповідно до закону надавати адміністративні послуги. Таким чином, відповідач по справі є державним органом надання адміністративних послуг та суб'єктом публічної служби, у зв'язку із чим спір за таким предметом між цими сторонами не може бути розглянутий у порядку цивільного судочинства.
За наслідками розгляду апеляційної скарги ОСОБА_2 на ухвалу Приморського районного суду м. Одеси від 08.05.2015 року, апеляційний суд Одеської області ухвалою від 19.08.2015 року апеляційну скаргу позивачки відхилив, а ухвалу Приморського районного суду м. Одеси від 08 травня 2015 року - залишив без змін.
Таким чином позивач ОСОБА_2 керуючись ухвалами суду першої та апеляційної інстанції прийшла до правильного висновку щодо звернення з адміністративним позовом до Одеського окружного адміністративного суду відповідно до приписів п. 1 ч.2 ст. 18 КАС України.
Як вбачається з трудової книжки, позивач разом з керівною посадою, також обіймала посаду адміністратора, яка відносяться до державних службовців та належить відповідно до ІІІ групи посад державної служби.
У зв'язку з вищенаведеним представник позивача вважає, що адміністративна справа має розглядатись Окружним адміністративним судом, а заява про передачу адміністративної справи з одного адміністративного суду до іншого не підлягає задоволенню.
Розглянувши письмові клопотання представників відповідачів від 29.05.2017 року та 13.06.2017 року, вислухавши пояснення представника відповідача - Одеського міського голови Труханова Г.Л., пояснення представника позивача, вивчивши матеріали справи в частині заявлених клопотань, судом встановлено наступне.
Судом встановлено, що згідно з розпорядженням В.о. Одеського міського голови № 55/К-01р від 14.01.2013 року ОСОБА_2 призначено на посаду - заступника начальника управління надання адміністративних послуг Одеської міської ради (т.1 а.с.65). Цим же розпорядженням ОСОБА_2 присвоєно 9 ранг посадової особи місцевого самоврядування.
Рішенням Одеської міської ради від 25.02.2015 року № 6268-VІ, найменування управління надання адміністративних послуг Одеської міської ради змінено на департамент надання адміністративних послуг Одеської міської ради (надалі - Департамент), а також цим самим рішенням затверджено нове положення про Департамент.
Судом також встановлено, що розпорядженням Одеського міського голови Труханова Г.Л. № 376-к від 01.04.2015 року ОСОБА_2 звільнено з публічної служби - служби в органах місцевого самоврядування у зв'язку з реорганізацією структури управління, відповідно до п. 1 ст. 40 КЗпП України з 06.04.2015 року (т.1 а.с.12).
Вважаючи зазначене розпорядження протиправним, Позивач звернулась з позовом про його скасування та поновлення на посаді.
Проаналізувавши матеріали справи, письмові клопотання представників відповідачів, доводи представника позивача, суд приходить до висновку про те, що клопотання представників відповідачів підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виконавчі органи ради - органи, які відповідно до Конституції України та цього Закону створюються сільськими, селищними, міськими, районними в містах (у разі їх створення) радами для здійснення виконавчих функцій і повноважень місцевого самоврядування у межах, визначених цим та іншими законами.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.
Згідно із ч. 1 ст. 5 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» система місцевого самоврядування включає: територіальну громаду; сільську, селищну, міську раду; сільського, селищного, міського голову; виконавчі органи сільської, селищної, міської ради; старосту; районні та обласні ради, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст; органи самоорганізації населення.
Частиною 1 ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Відповідно до п. 1.1. Положення Про Департамент надання адміністративних послуг Одеської міської ради, затвердженого у новій редакції рішенням Одеської міської ради від 16.03.2016 року № 419, Департамент надання адміністративних послуг Одеської міської ради (далі - Департамент) є виконавчим органом Одеської міської ради і створюється відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» для виконання повноважень, віднесених до відання виконавчих органів Одеської міської ради щодо надання адміністративних послуг.
Згідно із п. 15 ч. 1 ст. 3 КАС України публічна служба - діяльність на державних політичних посадах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, дипломатична служба, інша державна служба, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» служба в органах місцевого самоврядування - це професійна, на постійній основі діяльність громадян України, які займають посади в органах місцевого самоврядування, що спрямована на реалізацію територіальною громадою свого права на місцеве самоврядування та окремих повноважень органів виконавчої влади, наданих законом.
Як встановлено судом, Позивач була посадовою особою виконавчого органу місцевого самоврядування. Відповідачами по даній справі виступають посадова особа органу місцевого самоврядування - Одеський міський голова Труханов Г.Л. та виконавчий орган місцевого самоврядування - Департамент надання адміністративних послуг Одеської міської ради.
Предметом розгляду адміністративної справи є спір з приводу законності звільнення Позивача з публічної служби - служби в органах місцевого самоврядування.
Пунктом 1 ч.1 ст.18 КАС України визначено предметну підсудність адміністративних справ, а саме - місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні справи, у яких однією зі сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування.
Відповідно до ч. 2 ст. 18 КАС України окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи: 1) однією зі сторін в яких є орган державної влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, обласна рада, Київська, Севастопольська міська рада, їх посадова чи службова особа, крім випадків, передбачених цим Кодексом, та крім справ щодо їх рішень, дій чи бездіяльності у справах про адміністративні проступки та справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам; 2) про застосування у випадках, передбачених законом, заходів реагування щодо державного нагляду (контролю), дозвільної системи у сфері господарської діяльності, якщо вони можуть бути застосовані виключно за судовим рішенням.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що дана справа не підсудна Одеському окружному адміністративному суду та предметно підсудна місцевому загальному суду, як адміністративному суду.
Згідно з п. 2 ч. 3 ст. 22 КАС України, суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо відкрито провадження у справі, яка предметно підсудна іншому суду.
Крім того, в пункті 6 Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України № 2 від 06.03.2008 року зазначено, що у разі відкриття провадження в адміністративній справі без дотримання правил предметної підсудності суд повинен передати справу на розгляд адміністративного суду, якому вона підсудна, незалежно від того, на якій стадії розгляду справи виявлено порушення правил цієї підсудності, оскільки суд, який відкрив провадження у справі з таким порушенням, не є компетентним у її розгляді (пункт 2 частини першої статті 22 КАС України). Порушення правил предметної підсудності є підставою для скасування рішень судів нижчих інстанцій з направленням справи на новий розгляд до належного суду.
Відповідно до ч. 1 ст. 19 КАС України, адміністративні справи вирішуються адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, передбачених цим Кодексом.
Таким чином, суд дійшов висновку, що дана справа не підсудна Одеському окружному адміністративному суду та предметно підсудна Приморському районному суду міста Одеси, як адміністративному суду, згідно правил територіальної підсудності.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що клопотання представників відповідачів про передачу адміністративної справи № 815/5600/15 на розгляд до Приморського районного суду міста Одеси, як адміністративного суду підлягають задоволенню.
На підставі викладеного та керуючись п.1 ч.1 ст.18, п.2 ч. 1 ст. 22, ст. ст. 160, 165 КАС України, суд,-
Клопотання представників відповідачів про передачу адміністративної справи № 815/5600/15 за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Одеського міського голови Труханова Г.Л., Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів ОСОБА_4 про визнання протиправним та скасування розпорядження Одеського міського голови № 376-к від 01.04.2015 року, поновлення на посаді, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу на розгляд до Приморського районного суду міста Одеси, як адміністративного суду - задовольнити.
Справу № 815/5600/15 за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Одеського міського голови Труханова Г.Л., Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів ОСОБА_4 про визнання протиправним та скасування розпорядження Одеського міського голови № 376-к від 01.04.2015 року, поновлення на посаді, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу - передати на розгляд до Приморського районного суду міста Одеси, як адміністративного суду
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 5-денний строк з дня проголошення ухвали апеляційної скарги, або в порядку ч. 3 ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Стеценко О.О.