ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10
з питань сплати судового збору
04 липня 2017 року № 813/2177/17
м.Львів
Суддя Львівського окружного адміністративного суду Сакалош Володимир Миколайович, ознайомившись з позовною заявою ОСОБА_1 до Дрогобицького міського відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області, Дрогобицького управління державного казначейства ГУ ДКУ у Львівській області про визнання дій протиправними, стягнення збитків, -
ОСОБА_1 звернувся до Львівського окружного адміністративного суду із позовом до Дрогобицького міського відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області, Дрогобицького управління державного казначейства ГУ ДКУ у Львівській області, в якому просить:
-“визнати дії державних виконавців відділу ДВС Дрогобицького МРУЮ щодо видачі довідок №09-13/530 від 11.11.2014 року, №09-13/272 від 27.03.2013 року, №09-13/874 від 23.05.2013 року протиправними”;
-“стягнути з Дрогобицького управління державного казначейства ГУ ДКУ у Львівській області в користь ОСОБА_1 відшкодування збитків 10 179,27 грн.”
03.07.2017 року позивачем на електронну адресу суду було скеровано за вх.№1644ел клопотання про відстрочення та розстрочення сплати судового збору.
Вказане клопотання мотивоване тим, що позивач не має можливості сплатити судовий збір, у зв'язку із складним матеріальним становищем. На підтвердження зазначеного до вищевказаного клопотання долучено: копія розрахунку заборгованості по сплаті аліментів, копія довідки №7177/10/08-00-11 від 26.10.2016 року, копія відомостей з інформаційного фонду Державного реєстру фізичних осіб ДФС України №2021 від 20.03.2017 року, копія довідки від 26.06.2017 року.
Вирішуючи вказане клопотання по суті, суд виходить з такого.
Відповідно до ст.88 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України), суд враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
При цьому, слід зазначити, що за приписами вищезазначених норм відстрочення або розстрочення сплати судового збору чи звільнення від сплати судового збору є правом суду, а відповідна заява сторони розглядається виходячи із визначених стороною обставин, що унеможливлюють сплату судового збору та підтвердження цих обставин належними доказами.
З 01.11.2011 року набрав чинності Закон України "Про судовий збір" від 08.07.2011 року №3674-VI (далі Закон №3674-VI), який визначає правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору.
Відповідно до ст.8 Закону України "Про судовий збір" враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі.
Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Таким чином, єдиною підставою, з урахуванням якої суд може відстрочити або розстрочити сплату судового збору чи звільнити від сплати судового збору, є майновий стан сторони. Жодної іншої підстави для постановлення судом ухвали про звільнення від сплати судового збору ні Закон №3674, ні КАС України не передбачають.
Відповідно до правової позиції, викладеної у постанові Пленуму Вищого адміністративного суду України від 23 січня 2015 року №2 "Про практику застосування адміністративними судами положень Закону України від 8 липня 2011 року №3674-VI "Про судовий збір", визначення майнового стану сторони є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується рівень майнового стану сторони. Якщо залежно від рівня майнового стану сторона позбавлена можливості сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення сторони від його сплати.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Пленуму Вищого адміністративного суду України від 05 лютого 2016 року №2 Про судову практику застосування адміністративними судами положень Закону України від 8 липня 2011 року №3674-VI "Про судовий збір" у редакції Закону України від 22 травня 2015 року №484-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору".
В п.44 рішення Європейського суду з прав людини від 12.07.2001 року у справі “Prince Hans-Adam II of Liechtenstein проти Німеччини” зазначено, що право на доступ до суду, гарантоване п.1 ст.6 Конвенції, не є абсолютним і може підлягати обмеженню; такі обмеження допускаються з огляду на те, що за своїм характером право доступу потребує регулювання з боку держави.
Наведене зумовлює висновок про відсутність передбачених ч.1 ст.8 Закону №3674 та ч.1 ст.88 КАС України підстав для відстрочення або розстрочення сплати судового збору.
Таким чином, суд не вбачає підстав для відстрочення та розстрочення позивачеві сплату судового збору за подання даного адміністративного позову.
Керуючись ст. 8 Закону України “Про судовий збір”, ст.ст.88, 108, 165, Кодексу адміністративного судочинства України, -
У задоволенні клопотання ОСОБА_1 про відстрочення та розстрочення сплати судового збору - відмовити.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом 5 днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку не було подано.
Суддя Сакалош В.М.