Справа № 570/5337/16-а
номер провадження 2-а/570/5/2017
02 лютого 2017 року
Суддя Рівненського районного суду Рівненської області, як адміністративного суду, ОСОБА_1, розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про визнання дій неправомірними та протиправними та зобов'язання до видачі довідки, проведення перерахунку та виплати пенсії у зв'язку із підвищенням заробітної плати державним службовцям,
У поданій до суду заяві позивач просить визнати дії відповідача неправомірними та зобов'язати Рівненське об'єднане управління Песійного фонду України Рівненської області видати довідку про заробітну плату державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, включаючи посадовий оклад, надбавку за ранг, надбавку за вислугу років, надбавку за високі досягнення у праці або виконання особливо важливої роботи, премії та інші виплати, станом на 01.12.2015, здійснити перерахунок та виплачувати позивачу пенсію державного службовця, починаючи з 01.12.2015, відповідно до ст. 37-1 Закону України від 16.12.1993 №3723-VIII "Про державну службу" з розрахунку 80% від сум заробітної плати. Та стягнути з державного бюджету України на її користь сплачений судовий збір в розмірі 551 грн. 20 коп.
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначає, що перебуває на обліку в Рівненському об'єднаному управлінні ПФУ Рівненської області з 14 лютого 2011 та отримує пенсію за віком відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу», яка обчислюється виходячи з 80 % заробітної плати. Постановою Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2015 року № 1013 було підвищено посадові оклади працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери. 01 грудня 2015 року підвищено заробітну плату державним службовцям, тому 07 листопада 2016 року вона звернулася до відповідача із заявою про видачу довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, одночасно звернулась з проханням провести перерахунок її пенсії. Листом від 18 листопада 2016 року № 4964/03 відповідачем було відмовлено у видачі довідки про заробітну прату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям та у проведенні перерахунку пенсії з мотивів скасування п.5 прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 2 березня 2015 року №213-VIII з 1 червня 2015 року норм щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про державну службу». Позивач вважає такі дії відповідача неправомірними.
У наданих суду запереченнях проти адміністративного позову, відповідач просить відмовити в задоволенні позову, покликаючись на відсутність підстав для проведення перерахунку пенсії позивача в зв'язку із змінами пенсійного законодавства, відповідно до яких з 1 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених законами України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України» не призначаються, а раніше призначені пенсії не перераховуються. Крім того, постановою Пенсійного фонду № 15-2 від 4 липня 2016 року було скасовано форму довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а тому правових підстав для видачі позивачу такої довідки Рівненське об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області не має.
Позивач подала до суду заяву, в якій вона позовні вимоги підтримала в повному обсязі та просить справу слухати у її відсутність.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, клопотань про відкладення розгляду справи від нього не надходило. Правова позиція відповідача викладена в запереченнях на адміністративний позов.
За ч.6 ст.128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи в судовому засіданні, визначених даною статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні.
За таких обставин суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності сторін в межах наявних в справі доказів в письмовому провадженні.
Дослідивши зібрані по справі докази, суд приходить до висновків, що позов не підлягає задоволенню.
Судом встановлено, що позивач з 14 лютого 2011 року перебуває на обліку у Рівненському об'єднаному управління Пенсійного фонду України Рівненської області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».
07 листопада 2016 року позивач звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати державним службовцям з грудня 2015 року, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09 грудня 2015 року № 1013. Крім того позивач звернулась до Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області (її останнє місце роботи) із заявою про видачу довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям. Однак, відповідач відмовив у видачі довідки та перерахунку пенсії, посилаючись на відсутність правових підстав для проведення такого перерахунку. Згідно із статтею 37-1 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ в редакції Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2014 року № 76-УІІІ, який набрав чинності з 01 січня 2015 року, умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України. Пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31 травня 2000 року № 865 було передбачено, що перерахунок пенсії проводився виходячи із заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено пенсію. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09 грудня 2015 року № 1013 підвищення заробітної плати працюючим державним службовцям проведено з 01 грудня 2015 року. Пунктом 2 зазначеної постанови передбачено внести до постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31 травня 2000 року № 865 зміни, а саме: пункт 4 виключити; абзац перший пункту 5 викласти в такій редакції: «Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики». Вказані зміни застосовуються з 01 грудня 2015 року.
Конституційний Суд України в своєму рішенні від 25 січня 2012 року за №3- рп/2012 зазначив, що державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії можуть бути визнані як Законами України, так і іншими нормативно - правовими актами, зокрема, актами Кабінету Міністрів України. Європейський суд з прав людини у рішенні від 9 жовтня 1979 року у справі «Ейрі проти Ірландії» констатував, що здійснення соціально - економічних прав людини значною мірою залежить від становища в державах, особливо фінансового. Такі положення поширюються і на питання допустимості зменшення соціальних виплат, про що зазначено в рішенні цього суду у справі «Кйартан Асмундсон проти Ісландії» від 12 жовтня 2004 року. Отже, передбачені законами соціально - економічні права не є абсолютними.
Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного розподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства.
Оскільки постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09 грудня 2015 року № 1013 внесено зміни в постанову Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31 травня 2000 року № 865 і виключено пункт 4, яким було передбачено проведення перерахунку пенсій, призначених державним службовцям у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, крім того, відповідно до пункту 5, вказаної постанови внесено зміни в частині затвердження форми довідки, яка надається виключно для призначення пенсії державним службовцям, то відмовляючи позивачу у проведенні перерахунку пенсії, суб'єкт владних повноважень діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з огляду на вищевикладене, адміністративний позов задоволенню не підлягає.
На підставі наведеного та керуючись ст.7, 11, 71, 86, 94, 128, 161-163, 186 КАС України, ст.19, 22, 64, 92 Конституції України, суд,
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 до Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про визнання дій неправомірними та протиправними та зобов'язання до видачі довідки, проведення перерахунку та виплати пенсії у зв'язку із підвищенням заробітної плати державним службовцям - відмовити.
Постанова може бути оскаржена сторонами до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський районний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Сидоренко С.М.