Справа № 569/10316/17
04 липня 2017 року м.Рівне
Рівненський міський суд Рівненської області
в складі головуючого-судді Кучиної Н.Г.
секретар Добенко Г.В.
з участю представника позивача ОСОБА_1
відповідача ОСОБА_2 ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Рівне справу за адміністративним позовом Управління Державної міграційної служби України в Рівненській області до ОСОБА_2 ОСОБА_3 про примусове видворення з території України,
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить видворити за межі території України у примусовому порядку громадянина ОСОБА_4 ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1.
В обґрунтування заявлених вимог покликається на те, що ОСОБА_2 ОСОБА_3 прибув на територію України 08 вересня 2014 року через міжнародний аеропорт « Бориспіль» по паспорту громадянина ОСОБА_4 для виїзду за кордон 618758 по візі Y02922562 типу Д, мета поїздки - 04/12 ( навчання). Приїхав з метою навчання в Національному університеті водного господарства та природокористування в м.Рівне.
20 жовтня 2014 року УДМС України в Рівненській області був документований посвідкою на тимчасове проживання серії ТР № 079727 дійсна до 30 серпня 2015 року, з подальшим продовженням до 01.03.2017 року. За продовження терміну дії посвідки іноземець не звертався, тому з 09.03.2017 року закінчився дозволений строк перебування на території України, за таких підстав, він вважається таким, що знаходиться в Україні на нелегальному положенні. Невиконання рішення про примусове повернення мотивує тим, що отримував диплом. Законні джерела існування в Україні у іноземця відсутні, підстав для подальшого його перебування на території держави не має. У зв'язку з тим, що ОСОБА_2 ОСОБА_3 ухиляється від виїзду з території України, підлягає видворенню в примусовому порядку.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримала з аналогічних підстав. Просить позов задовольнити.
Відповідач позов визнав та пояснив, що отримував диплом, та на даний час через брак коштів не може виїхати за межі України.
Суд, заслухавши пояснення сторін, з'ясувавши обставини та дослідивши представлені у справі докази, вважає позовні вимоги обгрунтованими.
Відповідно до п.15 ст.4 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" іноземці та особи без громадянства, які в'їхали в Україну на інших законних підставах, вважаються такими, які тимчасово перебувають на території України на законних підставах на період наданого візою дозволу на в'їзд або на період, встановлений законодавством чи міжнародним договором України.
Відповідно до абз.2 п.2 "Порядку продовження строку перебування та продовження або скорочення строку тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства на території України", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 лютого 2012 р. № 150, іноземці та особи без громадянства, які на законній підставі прибули в Україну, можуть тимчасово перебувати на її території не більш як 90 днів протягом 180 днів з дати першого в'їзду з держав з безвізовим порядком в'їзду, якщо інший строк не визначено міжнародними договорами України.
Суд встановив, що ОСОБА_2 ОСОБА_3 прибув на територію України 08 вересня 2014 року через міжнародний аеропорт « Бориспіль» по паспорту громадянина ОСОБА_4 для виїзду за кордон 618758 по візі Y02922562 типу Д, мета поїздки - 04/12 ( навчання).
04 квітня 2017 року Рівненським МВ УДМС України в Рівненській області за порушення правил перебування на території України ОСОБА_2 ОСОБА_3 було притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.203 КУпАП та накладено штраф в розмірі 510 гривень і попереджено про необхідність в добровільному порядку залишити територію України.
04 квітня 2017 Рівненським МВ УДМС України в Рівненській області було прийнято рішення про примусове повернення громадянина ОСОБА_4 ОСОБА_3 за межі України, про яке відповідач повідомлений 04 квітня 2017 року. Окрім цього, він був попереджений про необхідність залишити територію України до 03 травня 2017 року, а також йому роз'яснено, що у разі невиконання рішення про примусове повернення його буде видворено за межі України у примусовому порядку. Вказане рішення відповідачем не оскаржувалося і є чинними.
Відповідач продовжує проживати в м.Рівне, офіційно ніде не працює, дохід отримує від тимчасових заробітків, територію України не покинув.
Згідно із ч.1 ст.30 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органи охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України) або органи Служби безпеки України можуть лише на підставі винесеної за їх позовом постанови адміністративного суду примусово видворити з України іноземця та особу без громадянства, якщо вони не виконали в установлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення або якщо є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятимуться від виконання такого рішення.
Враховуючи, що ОСОБА_2 ОСОБА_3 добровільно не виконав у встановлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення, а підстав для його подальшого перебування на території держави немає, суд дійшов висновку про необхідність його примусового видворення з України.
Відповідно до статті 3 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод або статті 31 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства", іноземець або особа без громадянства не можуть бути примусово повернуті чи примусово видворенні або видані чи передані до країн: де їх життю або свободі загрожуватиме небезпека за ознаками раси, віросповідання, національності, громадянства (підданства), належності до певної соціальної групи або політичних переконань; де їм загрожує смертна кара або страта, катування, жорстоке, нелюдське або таке, що принижує гідність, поводження чи покарання; де їх життю або здоров'ю, безпеці або свободі загрожує небезпека внаслідок загальнопоширеного насильства в ситуаціях міжнародного або внутрішнього збройного конфлікту чи систематичного порушення прав людини або природного чи техногенного лиха, або відсутності медичного лікування чи догляду, який забезпечує життя; де їм загрожує видворення або примусове повернення до країн, де можуть виникнути зазначені випадки.
Обставин, вказаних у статті 31 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства", у даній справі судом не встановлено.
Також відсутні обставини, відповідно до яких на відповідача поширюється дія Закону України "Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту".
Таким чином, позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають до задоволення.
На підставі наведеного та керуючись ст.11, 71, 86, 160-163, 167, 183-7 КАС України, суд
Адміністративний позов Управління Державної міграційної служби України в Рівненській області до ОСОБА_2 ОСОБА_3 про примусове видворення з території України - задовольнити.
Примусово видворити громадянина ОСОБА_4 ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 за межі території України.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського адміністративного апеляційного суду через Рівненський міський суд Рівненської області шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя