Справа № 750/4427/17
Провадження № 2/750/1349/17
03 липня 2017 року м. Чернігів
Деснянський районний суд м. Чернігова в складі:
головуючого судді Карапута Л.В.
секретаря Карацюба М.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у м. Чернігові ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених бюджетних коштів,
10.05.2017 року Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у м. Чернігові ради звернулось з позовом до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених бюджетних коштів у вигляді соціальної допомоги на дітей одиноким матерям у розмірі 2513 грн. 12 коп. за період з 01.01.2016 року по 30.06.2016 року, обґрунтовуючи позов тим, що згідно заяви відповідача було призначено державну допомогу на дітей одиноким матерям. 06.01.2017 року позивачу стало відомо, що відповідач мала у своїй власності земельну ділянку площею 0,043, га та яку продала 27.11.2015 за 60000 грн. 00 коп., проте відомості не були задекларовані відповідачем при зверненні за допомогою, у зв'язку з чим Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у м. Чернігові ради звернулось з позовом до відповідача про стягнення суми надміру сплаченої допомоги.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, подав до суду заяву про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримав.
Відповідач у судове засідання не з'явився, про час і місце розгляду справи сповіщався завчасно і належним чином. Повістка відповідачу надсилалася за зареєстрованим у встановленому порядку місцем проживання. Відповідно ч. 5 ст. 74 ЦПК України, у разі відсутності осіб, які беруть участь у справі, за місцем їх реєстрації, вважається, що судовий виклик або судове повідомлення вручене їм належним чином.
Фіксуванння судового засідання технічним записом не здійснювалося відповідно до ч. 2 ст . 197 ЦПК України.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Судом встановлено, що згідно заяви ОСОБА_1 (а.с. 3-4) рішенням управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у м. Чернігові ради їй було призначено державну соціальну допомогу на дітей одиноким матерям на період з 01.01.2016 року по 31.06.2016 року.
В Інформаційній довідці з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта № 78451852 від 19.01.2017 року зазначено, що у власності ОСОБА_1 перебувала до 27.11.2015 року земельна ділянка з цільовим призначенням «для садівництва», загальною площею 0,043 га, кадастровий номер № НОМЕР_1, яка розташована за адресою: м. Чернігів, садівниче товариство «Ромашка», земельна ділянка НОМЕР_3, отримана на підставі Державного акта на право приватної власності на землю серії НОМЕР_2, виданого виконавчим комітетом Чернігівської міської ради 18.02.1998 року (а.с.11-12).
27.11.2015 року відповідач продала вказану земельну ділянку ОСОБА_2 на підставі договору купівлі-продажу земельної ділянки (а.с.9-10).
Відповідно до ст. 18-1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини (рішенні про усиновлення) відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку державним органом реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.
Допомога на дітей одиноким матерям призначається за наявності витяг; Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження дитини, виданого відділом державної реєстрації актів цивільного ста або довідки про народження, виданої виконавчим органом сільської, селищі міської (крім міст обласного значення) ради, із зазначенням підстави внесених відомостей про батька дитини до актового запису про народження дитини відповідно до абз. 1 ч. 1 ст. 135 Сімейного кодексу України або документа про народження виданого компетентним органом іноземної держави, в якому відсутні відомості і батька, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку.
Допомога на дітей одиноким матерям призначається незалежно від одержаної на дітей інших видів допомоги, передбачених зазначеним Законом.
Так, згідно п. 36 "Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року № 1751 (далі - Порядок) (редакція на момент звернення) даний вид допомоги призначається з місяця, в якому було подано заяву з усіма необхідними документами та виплачується щомісяця по місяць досягнення дитиною 18 - річного віку (як: дитина навчається за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно - технічних та вищих навчальних закладах 1-4 рівня акредитації, - до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення 23 року включно.
Розмір допомоги, яка надається з урахуванням доходів сім'ї, може бути перерахований з місяця подання отримувачем допомоги заяви до закінчення строку її призначення.
Урядом було удосконалено порядок призначення допомоги одиноким матерям та дітям. Відповідну постанову Кабінет Міністрів України ухвалив 25 грудня 20 року. Документ прийнято з метою приведення у відповідність до норм Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, поряді призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми та забезпечення своєчасної виплати одержувачам. Зазначений закон, схвалений Верховною Раде України 24 грудня 2015 року, набув чинності з 1 січня 2016 року.
Допомога на дітей одиноким матерям надається у розмірі, що дорівнює різниці між 100% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячні сукупним доходом сім'ї.
Громадяни, які зверталися до управління у період з січня по березень 2016 року за наданням допомоги одиноким матерям, допомога призначалась з 1 січня 2016 року з врахуванням довідки про доходи за 6 попередніх місяців.
Середньомісячний сукупний дохід сім'ї визначається згідно з Методикою обчислення сукупного доходу сім'ї для всіх видів соціальної допомоги на підете довідки про доходи і декларації про доходи та майновий стан осіб, що звернулися призначенням усіх видів соціальної допомоги.
Так, на підставі поданої заяви про призначення усіх видів соціальної допомоги та декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулись за призначенням усіх видів соціальної допомоги від 02.02.2016 року відповідачу було призначено державі допомогу на дітей одиноким матерям на період з 01.01.2016 року по 31.06.2016 року.
Відповідно до ст. 22 Закону одержувачі державної допомоги зобов'язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги.
Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом.
Органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, мають право перевіряти матеріальний стан сімей з дітьми.
Згідно абз. 2 п. 46 Порядку виплата допомоги припиняється за рішенням органу, що призначає та виплачує цю допомогу, з місяця, що настає після місяця, у якому виникли такі обставини.
Згідно з заключенням відділу державних соціальних інспекторів та контролю за цільовим використанням бюджетних коштів № 140 від 09.02.2017 року було здійснено перерахунок допомоги на дітей одиноким матерям з січня 2016 року з врахуванням доходу у розмірі 60 000, 00 грн. від продажу земельної ділянки.
Так як, виплата допомоги на дітей одиноким матерям була проведена ОСОБА_1 по червень 2016 року включно, то згідно листа відділу грошових вішлат і компенсацій № 06-06/89 від 14.02.2017 року сума переплати за період з 01.01.2016р. по 30.06.2016 року становить 2 513 грн. 12 коп.
Повідомлення про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення № 10-08/56 від 22.02.2017 року було надіслано заявниці листом. Даним повідомленням ОСОБА_1 було запропоновано повернути надміру виплачені кошти у розмірі 2 513 грн. 12 коп. до 22 березня 2017 року та попереджено, що у випадку несплати, питання про їх стягнення буде вирішуватися у судовому порядку.
Відповідно до ст. 22 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" "суми державної допомоги, виплачені надміру, внаслідок приховування обставин, які впливають на призначення і виплату державної допомоги, стягуються згідно з законом".
На даний час надміру виплачені бюджетні кошти у розмірі 2513 грн. 12 коп. відповідачем не сплачені, тому підлягають стягненню з відповідача на користь позивача.
Також підлягає стягненню з відповідача на користь держави судовий збір в розмірі 640 грн. 00 коп.
Керуючись ст.ст. 10, 11, 60, 208, 209, 213-215, 218 ЦПК України, суд,-
позовні вимоги задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь управління праці та соціального захисту населення Деснянського районної у м. Чернігові ради суму надміру виплачених бюджетних коштів у вигляді соціальної допомоги на дітей одиноким матерям у розмірі 2513 грн. 12 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави 640 грн. у відшкодування судового збору.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом 10 днів з дня отримання його копії.
Позивач має право оскаржити заочне рішення до Апеляційного суду Чернігівської області. Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом десяти днів з дня його проголошення в порядку передбаченому ст.294 ЦПК України.
Суддя Л.В. Карапута