79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128
17.04.07 Справа№ 1/183-26/85
За позовом: Відкритого акціонерного товариства «Український Професійний Банк», м. Київ
до відповідача: Управління Пенсійного фонду України в Галицькому районі м. Львова, м. Львів
Про скасування рішення про застосування фінансових санкцій
Суддя: Деркач Ю.Б.
при секретарі: Боровець Я.
Представники:
від позивача Самборська Г.М. -начальник договірно-правового відділу
від відповідача Василів О.А. -завідувач юридичного сектору, Шупер Н.Б. -спеціаліст І категорії, Золототрубова В.Б. -начальник юридичного відділу
Представникам сторін роз'яснено їх права та обов'язки
передбачені ст.ст. 49, 51 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено та підписано 03.05.2007 р.
Суть спору: Відкрите акціонерне товариство «Український Професійний Банк», м. Київ звернулося до господарського суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Галицькому районі м. Львова, м. Львів про скасування рішення № 125 від 25.01.2007 р. про застосування фінансових санкцій за несвоєчасне перерахування або несвоєчасне зарахування на банківські рахунки органів Пенсійного фонду сум страхових внесків, фінансових санкцій.
Ухвалою суду від 26.02.2007 р. прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та призначено справу до розгляду на 13.03.2007 р. В судовому засіданні13.03.2007 р. оголошувалась перерва до 17.04.2007 р.
Представник позивача в судове засідання з'явився, позовні вимоги підтримав повністю.
Позовні вимоги мотивовані тим, що в пункті 1.24. Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті Національний банк України встановив, що банк не несе відповідальності за достовірність змісту платіжного доручення, оформленого клієнтом, а також за повноту і своєчасність сплати клієнтом податків, зборів/страхових внесків (обов'язкових платежів). Відповідальність за правильність нарахування (обчислення) цих платежів несе страхувальник, як це передбачено ст. 17 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Таким чином, позивач вважає, що рішення про накладення штрафу у розмірі 885 714,26 грн. не відповідає вимогам чинного законодавства, а тому підлягає скасуванню.
Представники відповідача в судове засідання з'явилися, подали заперечення № 2620/06-25 від 07.03.2007 р. на позову заяву та заперечення № 4064/06 від 16.04.2007 р. по додаткових поясненнях, проти позовних вимог заперечили з підстав наведених у запереченнях.
В своїх запереченнях відповідач зазначає, що оскільки банк здійснив видачу коштів підприємству в сумі 2 061 083,29 грн., на яку повинно бути нараховано та сплачено до Пенсійного фонду страхових внесків на суму 696 646,15 грн, за ставкою 31,8%, а фактично сплачено 4 грн., з порушенням ч. 12 ст. 20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», то відповідно до п. 2 ч. 10 ст. 106 цього Закону, банк несе відповідальність у розмірі суми страхових внесків, які підлягають сплаті страхувальником. Всього за період з жовтня по листопад 2006 р. при одержанні заробітної плати через банк підприємством не доплачено страхових внесків в сумі 885 714,26 грн. Зазначені санкції і були застосовані до позивача за рішенням № 125 від 25.01.2007 р.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне:
12.01.2007 р. Управлінням Пенсійного фонду України у Галицькому районі м. Львова проведена перевірка своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування Закритого акціонерного товариства «Завод Комунального Транспорту»в ході якої встановлено порушення банком п. 12 ст. 20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», який в період з жовтня по листопад 2006 р. прийняв від Закритого акціонерного товариства «Завод Комунального Транспорту»документи на видачу заробітної плати та здійснив виплату таких коштів не здійснивши при цьому перевірки правильності нарахування та повноти сплати страхових внесків, які підлягали до сплати в Пенсійний фонд.
За результатами перевірки складено акт № 8 від 12.01.2007 р.
Управлінням Пенсійного фонду України у Галицькому районі м. Львова за результатами перевірки прийнято рішення № 125 від 25.01.2007 р. про застосування до позивача фінансової санкції у розмірі 885 714,26 грн. згідно зі статтею 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV від 09.07.2003 р.
Відповідно до ч. 12 ст. 20 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", установи банків приймають від страхувальників платіжні доручення та інші платіжні документи на видачу (перерахування) коштів для виплат заробітної плати (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески, та здійснюють видачу (перерахування) зазначених коштів лише за умови одночасного подання страхувальником платіжних документів про перерахування коштів для сплати відповідних сум страхових внесків або документів, що підтверджують фактичну сплату цих сум. У разі невиконання банками цієї вимоги вони за рахунок власних коштів у порядку, встановленому Національним банком України, сплачують відповідному територіальному органу Пенсійного фонду суму, що дорівнює сумі несплачених страхових внесків, з правом зворотньої вимоги до страхувальників щодо відшкодування цієї суми.
Дана норма права врахована в Інструкції про безготівкові розрахунки в національній валюті, затвердженої Постановою Правління Національного банку України № 22 від 21.01.2004 р., зареєстрована в Міністерстві юстиції України 29.03.2004 р. за № 377/8976.
Пунктом 3.9. цієї Інструкції передбачено, що банк приймає від платника платіжне доручення на перерахування заробітної плати на рахунки працівників підприємств, що відкриті в банках, або грошовий чек на отримання заробітної плати лише за умови одночасного подання платником у строк, встановлений законодавством України, платіжних доручень на перерахування платежів, утриманих із заробітної плати працівників та нарахованих на фонд оплати праці податків до бюджету і зборів/страхових внесків до державних цільових фондів, або документального підтвердження їх сплати раніше.
Банк приймає від платника платіжне доручення на перерахування доходу або грошовий чек на виплату доходу, на який відповідно до законодавства України нараховуються страхові внески до Пенсійного фонду України, лише за умови одночасного подання платником у строк, встановлений законодавством України, платіжних доручень на перерахування страхових внесків або документального підтвердження їх сплати раніше.
Документальним підтвердженням про сплату платником утриманих з цієї заробітної плати/доходу сум податків і зборів/страхових внесків є примірники платіжних доручень про їх перерахування, у яких у реквізиті "Призначення платежу" платник зазначив період, за який заробітна плата нарахована, а банк платника заповнив реквізит "Дата виконання", або оригінал документа відповідного органу про звільнення цього платника від сплати податку чи збору/страхового внеску, або наявність за ним переплати.
В судовому засіданні встановлено дотримання позивачем вимог вказаного пункту Інструкції, що підтверджується поданими ним копіями платіжних доручень на підставі яких здійснювались банком за дорученням Закритого акціонерного товариства «Завод Комунального Транспорту»перерахування внесків до Пенсійного фонду.
Перерахування та поступлення на рахунок відповідача перерахованих за наданими в судове засідання платіжними дорученнями внесків відповідачем не заперечено.
Однак, незважаючи на те, що вимоги Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» враховані у вказаній Інструкції банк не перевіряє правильність нарахування (обчислення) платежів, утриманих із заробітної плати/доходу і нарахованих на фонд оплати праці податків до бюджету та зборів/страхових внесків до державних цільових фондів. Відповідальність за правильність нарахування (обчислення) цих платежів несе платник (абз. 1 п. 1.9 та абз. 4 п. 3.9 Інструкції).
Також слід зазначити, що відповідно до ч. 6 ст. 51 Закону України «Про банки і банківську діяльність»при виконанні розрахункової операції банк зобов'язаний перевірити достовірність та формальну відповідність документа.
Пункт 10 ст. 20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»встановлює, що якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Таким чином, законодавцем у вказаних нормах права відповідальність за правильність та повноту нарахованих та сплачених страхових внесків до Пенсійного фонду покладена на платників (страхувальників), а не на банк.
Згідно ч. 1 ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Частиною 2 ст. 71 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
За таких обставин суд приходить до висновку щодо неправомірності прийняття Управлінням Пенсійного фонду України у Галицькому районі м. Львова рішення № 125 від 25.01.2007 р. про застосування штрафних санкцій в розмірі 885 714,26 грн., а тому позов підлягає до задоволення в повному обсязі.
Суд в порядку ч. 1 ст. 94 КАС України присуджує судовий збір (державне мито) з державного бюджету України на користь позивача в сумі 3 грн. 40 коп. (відповідно до п. 3 Прикінцевих та перехідних положень КАС України). Решта суми може бути повернута в порядку ст. 89 КАС України за клопотанням особи, яка його сплатила.
З огляду на викладене, керуючись Конституцією України, Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Законом України «Про банки і банківську діяльність» та ст.ст. 1-2, 4-12, 41, 42, 49, 51, 71, 72, 73, 76, 76, 79, 82, 86, 122-126, 127, 130, 133-135, 137, 138-139, 140, 143, 151-154, 158, 159-163, 167, 254 та п. 6 розділу 7 Прикінцевих та перехідних положень КАС України, суд -
1. Позов задоволити повністю.
2. Скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України у Галицькому районі м. Львова № 125 від 25.01.2007 р. про застосування фінансових санкцій за несвоєчасне перерахування або несвоєчасне зарахування на банківські рахунки органів Пенсійного фонду сум страхових внесків, фінансових санкцій.
3. Відшкодувати з державного бюджету України на користь Відкритого акціонерного товариства «Український Професійний Банк» (м. Київ, вул. М. Раскової, 15, код ЄДРПОУ 19019775) 3 грн. 40 коп. -судового збору (державного мита).
4. Виконавчі листи видати після набрання постановою законної сили.
Постанова набирає законної сили в строк та в порядку, передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена в строк та в порядку, передбаченому ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя