Ухвала від 02.06.2017 по справі 757/29939/17-к

печерський районний суд міста києва

Справа № 757/29939/17-к

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 червня 2017 року слідчий суддя Печерського районного суду міста Києва ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , за участю прокурора ОСОБА_3 , розглянувши клопотання прокурора відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання державного обвинувачення Генеральної прокуратури України ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей та документів,-

ВСТАНОВИВ:

Прокурор відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання державного обвинувачення Генеральної прокуратури України ОСОБА_3 , розглянувши матеріали кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12014000000000329 від 13.08.2014, за фактами створення та придбання ряду підприємств з ознаками фіктивності та легалізації коштів, отриманих злочинним шляхом, а також зловживання службовим становищем, що спричинило тяжкі наслідки, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 205-1, ч. 2 ст. 209 КК України, звернувся до слідчого судді із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів.

Досудовим розслідуванням установлено, що на території м. Києва групою невстановлених осіб створено та придбано ряд фіктивних суб'єктів господарювання, що зареєстровані на номінальних керівників та засновників, які реального відношення до їх діяльності та управління коштами на їх рахунках не мають, які задіяні в протиправних фінансових механізмах, направлених на незаконне переведення безготівкових грошових коштів у готівку, зменшення податкового навантаження на вітчизняні суб'єкти господарської діяльності (далі - СГД) та розкрадання державних/бюджетних коштів.

Крім того, в ході розслідуванням вказаного кримінального провадження виявлено злочинну групу на чолі зі співробітниками митниці та прикордонної служби, які зловживаючи своїм службовим становищем, з метою одержання неправомірної вигоди всупереч інтересам служби, вступили в злочинну змову з громадянами України, сприяють останнім у незаконному перевезенні (переміщенні) через митний кордон України готівкових коштів, з використанням підроблених або недійсних довідок щодо походження вказаних коштів, тим самим спричинивши тяжкі наслідки.

Так встановлено, що через митні пости та пункти пропуску громадянами України вивозяться готівкові валютні цінності понад 10 тис. дол./євро. При вивозі готівкових валютних цінностей громадяни України надають довідки з банківських установ про зняття готівки з власного рахунку, що дає дозвіл на вивіз коштів згідно чинного законодавства. Маючі на меті незаконне вивезення коштів та подальшу їх легалізацію за межами країни громадяни України вступаючи в злочин змову з працівниками банку та співробітниками митниці надають підроблені довідки або недіючі (строк дії закінчився).

Загальним результатом функціонування описаної схеми є несплата податків організаторами злочинної схеми, приховування незаконного вивозу готівкових коштів шляхом маскування, та подальша їх легалізації на митній території країн Європи, а також службове зловживання, факти корупції співробітників митниці та прикордонної служби на території України. Таким чином до бюджет України не сплачено податку дохід з фізичних осіб України, та військовий збір в особливо великих розмірах.

Так, на даний час виникла необхідність в отриманні та дослідженні всіх документів, що подаються для митного оформлення (переміщення) валютних цінностей і є підставою для їх пропуску через митний кордон України та митного оформлення, які зберігаються у справах митного органу, та які засвідчені особистою номерною печаткою посадової особи митного органу, яка здійснила митне оформлення товарів (митна декларація для письмового декларування товарів, що переміщуються через митний кордон України громадянами для особистих, сімейних та інших потреб, не пов'язаних зі здійсненням підприємницької діяльності, банківські довідки або квитанції з валютно-обмінних установ, анкетні (ідентифікаційні) дані громадян України, які перевозили (переміщували) готівкові валютні цінності та ін.) за період з 01.01.2015 року по теперішній час.

Прокурор ОСОБА_3 , клопотання підтримав, просив його задовольнити з підстав викладених в останньому.

Особа, у володінні якої знаходяться документи, про розгляд клопотання не повідомлялась відповідно до ч. 2 ст. 163 КПК України.

Вислухавши обґрунтування сторони кримінального провадження, дослідивши додані до клопотання документи, слід дійти наступного висновку.

Згідно ч. 1 ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку).

Відповідно до ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до рей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.

Згідно ч. 7 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів.

Згідно ч. 5 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи:

1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи;

2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні;

3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.

Разом з тим, відповідно до ч. 4 ст. 132 КПК України для оцінки потреб досудового розслідування слідчий суддя або суд зобов'язаний врахувати можливість без застосованого заходу забезпечення кримінального провадження отримати речі і документи, які можуть бути використані під час судового розгляду для встановлення обставин у кримінальному провадженні.

Таким чином, відсутні підстави вважати, що відшукувані слідчим речі і документи можливо отримати виключно шляхом проведення слідчої дії передбаченої ст. 159 КПК України.

Крім того, слід зазначити, що документи та речі вказані слідчим в клопотанні можуть бути отримані останнім, відповідно до ч. 2 ст. 93 КПК України, шляхом направлення запиту.

На підставі викладеного і керуючись ст.ст.159,163, 309 КПК України слідчий суддя,-

УХВАЛИВ:

В задоволенні клопотання прокурора відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання державного обвинувачення Генеральної прокуратури України ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей та документів - відмовити.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя ОСОБА_1