08 червня 2017 року м. Київ К/800/28737/16
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
Суддів:Черпіцької Л.Т.
Гончар Л.Я.
Шведа Е.Ю.
провівши попередній розгляд адміністративної справи за касаційною скаргою ОСОБА_4 на постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 27.09.2016 року у справі № 425/1624/16-а за позовом ОСОБА_4 до Управління Пенсійного фонду України в м. Рубіжному Луганської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
У травні 2016 року ОСОБА_4 звернувся в суд з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Рубіжному Луганської області, в якому просив: 1) визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Рубіжному Луганської області щодо відмови в перерахунку пенсії в розмірі 90 відсотків місячної (чинної) заробітної плати на підставі довідки прокуратури Луганської області від 05.04.2016 року № 18-264 вих.16; 2) скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Рубіжному Луганської області № 39/С-14 від 12.04.2016 року щодо відмови в перерахунку пенсії; 3) зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Рубіжному Луганської області здійснити починаючи з грудня 2015 року перерахунок призначеної ОСОБА_4 пенсії в розмірі 90 % від розміру заробітної плати, зазначеної в довідці прокуратури Луганської області від 05.04.2016 року № 18-264 вих.16, без обмеження її максимального розміру; 4) зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Рубіжному Луганської області виплатити недоплачену різницю між фактично отриманою та перерахованою пенсією за період з грудня 2015 по день винесення судового рішення.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що дії відповідача про відмову у проведенні позивачу перерахунку пенсії відповідно до ст. 50-1 Закону України від 05.11.1991 № 1789-ХІІ «Про прокуратуру» є незаконними і такими, що порушують його конституційні права на соціальний захист і пенсійне забезпечення, передбачені Конституцією України, іншими Законами України.
Постановою Рубіжанського міського суду Луганської області від 21 червня 2016 року позовні вимоги задоволено частково. Визнано дії Управління Пенсійного фонду України в м. Рубіжне Луганської області щодо відмови ОСОБА_4 в перерахунку пенсії у розмірі 90 % місячної заробітної плати на підставі довідки прокуратури Луганської області № 18-264 вих.16 від 05.04.2016 року пенсії за вислугою років у розмірі 90 % місячного заробітку неправомірними.
Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м. Рубіжне Луганської області здійснити перерахунок призначеної ОСОБА_4 пенсії у розмірі 90 % місячної заробітної плати на підставі довідки прокуратури Луганської області № 18-264 вих.16 від 05.04.2016 року без обмеження її максимального розміру, починаючи з 01 квітня 2016 року. В задоволенні інших вимог відмовлено за необґрунтованістю.
Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 27.09.2016 року скасовано рішення суду першої інстанції, прийнято нову постанову. У задоволенні позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись з ухваленим по справі рішенням суду апеляційної інстанції, ОСОБА_4 звернувся до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення суду апеляційної інстанції та залишити в силі рішення суду першої інстанції.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи касаційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що з 01 грудня 2003 року ОСОБА_4 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Рубіжне Луганської області, отримує пенсію за вислугу років, як працівник прокуратури, яку призначено на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру». Відповідно до розрахунку пенсії станом на 01.07.2012, загальний відсоток розрахунку пенсії від заробітку складає 80 %.
Після призначення пенсії позивач продовжував працювати в органах прокуратури та був звільнений 22.12.2006 року за власним бажанням відповідно до ст. 38 Кодексу законів про працю України.
Позивач 06 квітня 2016 року звернувся до Управління Пенсійного фонду України Луганської області із заявою, в якій просив провести перерахунок призначеної пенсії відповідно до довідки, виданої прокуратурою Луганської області № 18-264 вих.16 від 05.04.2016 року. Згідно з довідкою прокуратури Луганської області від 05 квітня 2016 року № 18-264 вих.16 заробітна плата керівника Рубіжанського відділу Сєвєродонецької місцевої прокуратури станом на 15 грудня 2016 року становить 14102,75 грн.
Листом відповідача від 12.04.2016 року № 39/п-14 позивачу було повідомлено про розгляд його письмового звернення та роз'яснено, що підстави для проведення перерахунку його пенсії відсутні.
Не погоджуючись із таким рішенням відповідача позивач звернувся в суд з даним позовом.
Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що відповідно до ч. 13 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05 листопада 1991 року № 1789-VІІ обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком. Згідно вимог ч. 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року № 1789-VІІ перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
З огляду на наведене суд першої інстанції дійшов висновку про те, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. При цьому, внесені зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ відповідно до положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213-VIII щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.
Натомість, скасовуючи рішення суду першої інстанції та відмовляючи в задоволенні позовних вимог суд апеляційної інстанції виходив з того, що на час звернення позивача до відповідача із заявою про перерахунок пенсії (06.04.2016) частини тринадцята та вісімнадцята статі 50-1 Закону України «Про прокуратуру» втратили чинність (з 15.07.2015). Згідно ч. 20 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII (чинної на час виникнення спірних відносин) умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
Суд апеляційної інстанції дійшов висновку про те, що зміни до законодавства не позбавляють позивача права на перерахунок пенсії, який був йому гарантований ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року № 1789-VІІ при призначенні пенсії, проте визначення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури покладено на Кабінет Міністрів України. На час звернення позивача за перерахунком пенсії, Кабінетом Міністрів України відповідний нормативно-правовий акт не було прийнято.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України погоджується з висновками суду апеляційної інстанції виходячи з наступного.
Підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам були врегульовані частинами тринадцятою, вісімнадцятою статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ.
Згідно з частиною вісімнадцятою статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Поряд з цим, Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2014 року № 76-VІІI, частина вісімнадцята статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ викладена в наступній редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України». Даний Закон згідно пункту 1 Прикінцевих положень набрав чинності 01 січня 2015 року.
Судом апеляційної інстанції встановлено, що на момент звернення позивача до відповідача із заявою про перерахунок пенсії (06 квітня 2016 року) Кабінетом Міністрів України не було прийнято відповідний нормативно-правовий акт на виконання положень статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ у чинній редакції.
Колегія суддів погоджується з висновком суду апеляційної інстанції про те, що відсутність на час звернення позивача до відповідача затвердженого Кабінетом Міністрів України порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури, не є доказом неправомірності дій відповідача.
За таких обставин колегія суддів погоджується з висновками суду апеляційної інстанції щодо відсутності підстав для задоволення позову.
Колегія суддів вважає, що доводи касаційної скарги не дають підстав для висновку про неправильне застосування судами норм матеріального чи процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.
Керуючись ст.ст. 220, 220-1, 223, 224, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України, -
Касаційну скаргу ОСОБА_4 відхилити, а постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 27.09.2016 року у справі № 425/1624/16-а залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення копії особам, які беруть участь у справі та може бути переглянута в порядку ст.ст. 235-2391 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді:
.