22 червня 2017 року м. Київ К/800/20845/17
Суддя Вищого адміністративного суду України Швець В.В., перевіривши касаційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Тростянецького районного суду Вінницької області від 10 квітня 2017 року та ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 1 червня 2017 року у справі за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Тростянецькому районі Вінницької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, -
В лютому 2017 року ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом, в якому просила визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови у перерахунку їй пенсії на підставі статті 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року №3723-ХІІ та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату їй пенсії, призначеної в розмірі 80% заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу за останнім її місцем роботи з врахуванням усіх видів виплат, в тому числі й інших виплат, на які нараховується та перераховується до пенсійного фонду страхові внески (надбавка за ранг, винагорода за вислугу років, матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань) з 1 лютого 2017 року з врахуванням довідки про заробітну плату №48 від 30 січня 2017 року, що надається для перерахунку пенсії непрацюючим пенсіонерам, виданою фінансовим управлінням Тростянецької районної державної адміністрації Вінницької області у зв'язку із підвищенням зарплати державних службовців за постановою Кабінету Міністрів України «Питання оплати праці працівниками державних органів» від 18 січня 2017 року №15 в порядку, визначеному законами і нормативними актами, що діяли до 1 грудня 2015 року відповідно до вимог статті 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ, у редакції Закону, що діяла станом на момент призначення їй пенсії по інвалідності.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що вона перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України у Тростянецькому районі та отримує пенсію по інвалідності II групи відповідно до вимог Закону України «Про державну службу» у розмірі 80% заробітної плати. У січня 2017 року вона звернулася до відповідача з заявою про перерахунок пенсії у зв'язку із збільшенням заробітної плати працюючих державних службовців, проте відповідач відмовив у проведенні перерахунку її пенсії.
Так, судами встановлено, що позивач з 1 грудня 2006 року перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у Тростянецькому районі та отримує пенсію по інвалідності II групи відповідно до вимог Закону України «Про державну службу» у розмірі 80% заробітної плати.
Останнім місцем роботи позивача була посада головного спеціаліста фінансово-господарського відділу фінансового управління Тростянецької районної державної адміністрації Вінницької області.
У січні 2017 року позивач звернулась до відповідача із заявою про здійснення перерахунку її пенсії відповідно до вимог статті 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ у зв'язку із підвищенням заробітної плати за посадою, з якої їй було призначено пенсію.
Проте відповідач у проведенні перерахунку пенсії позивачу відмовив у зв'язку із відсутністю на те правових підстав.
Постановою Тростянецького районного суду Вінницької області від 10 квітня 2017 року, яка залишена ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 1 червня 2017 року, в задоволенні позову відмовлено.
Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції, з висновками якого погодився апеляційний суд виходив з того, що у зв'язку із прийняттям Законів України «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин» від 28 грудня 2014 року № 79-VІІІ та «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року №889-VIII втратили чинність норми, які передбачали право осіб, які отримують пенсію державного службовця на перерахунок її розміру у зв'язку із підвищенням заробітної плати за відповідною посадою, та змінено норми законодавства, які визначають та регулюють порядок, умови та підстави проведення перерахунку призначених пенсій.
ОСОБА_1 подала касаційну скаргу, в якій просить скасувати судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій та прийняти нове судове рішення, яким задовольнити позов.
Відповідно до пункту 5 частини п'ятої статті 214 Кодексу адміністративного судочинства України суддя-доповідач відмовляє у відкритті касаційного провадження у справі, якщо касаційна скарга є необґрунтованою і викладені в ній доводи не викликають необхідності перевірки матеріалів справи.
За змістом цієї норми касаційна скарга повинна містити не лише посилання на помилкове застосування норм матеріального права при вирішенні справи та порушення судами норм процесуального права, а і пояснення, яким чином такі порушення вплинули на правильність вирішення справи.
У касаційній скарзі позивач посилається на те, що право на перерахунок пенсії позивачу надано з моменту її призначення та на підставі діючого на той час законодавства та не може бути обмежене чи скасоване при прийнятті нових законів чи інших нормативно-правових актів, що це суперечить статті 22 Конституції України, яка є нормою прямої дії. Вважає, що зміна законодавства не може бути підставою відмови у проведенні перерахунку пенсії, оскільки вказані зміни не містять вимогу щодо перерахунку раніше призначених пенсій, а стосуються лише призначення пенсій особам, які підпадають під його дію.
Крім того, позивач посилається на те, що відповідно до частини першої статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Проте із вказаними доводами позивача погодитись не можна з огляду на те, що Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2014 року №76-VIII , який набрав чинності з 1 січня 2015 року, внесено зміни до статті 37-1 Закону України «Про державну службу» і викладено цю норму у такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України». Вказані зміни Конституційним Судом України в установленому порядку неконституційними не визнавались.
В свою чергу, постановою Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» врегульовано лише питання щодо упорядкування структури заробітної плати та її індексації працюючим державним службовцям і не передбачено ані можливості, ані механізму перерахунку пенсії державного службовця у зв'язку зі зміною розміру заробітної плати.
Згідно Перехідних положень Закону України «Про державну службу» №889-VIII від 10 грудня 2015 року втратив чинність Закон України «Про державну службу», крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 розділу XI Закону №889- VIII. Так, новий закон «Про державну службу» не містить норм щодо перерахунку раніше призначених пенсій державних службовців, а тому оскільки у відповідача на момент звернення позивача із заявою про перерахунок його пенсії, не було правових підстав для здійснення перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати, суди першої та апеляційної інстанцій обґрунтовано прийшли до висновку про відмову в задоволенні позову.
Виходячи зі змісту касаційної скарги та оскаржуваних судових рішень, дана касаційна скарга є необґрунтованою, а викладені в ній доводи не викликають необхідності перевірки матеріалів справи, оскільки особа, яка її подала, не наводить підстав, які б дозволили вважати, що суди неправильно застосували норми матеріального та процесуального права.
Керуючись статтями 211, 213, пунктом 5 частини п'ятої статті 214 Кодексу адміністративного судочинства України,
Відмовити у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Тростянецького районного суду Вінницької області від 10 квітня 2017 року та ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 1 червня 2017 року у справі за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Тростянецькому районі Вінницької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, а додані до касаційної скарги матеріали повернути.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя В.В. Швець