Ухвала від 29.06.2017 по справі 816/1691/16-а

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА

29 червня 2017 року м.Київ К/800/15948/17

Суддя Вищого адміністративного суду України Голяшкін О.В., перевіривши касаційну скаргу Міністерства внутрішніх справ України на постанову Октябрського районного суду м.Полтави від 20 січня 2017 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 11 квітня 2017 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, треті особи - Пенсійний фонд України, Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, Ліквідаційна комісія Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області, про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язати вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

У вересні 2016 року ОСОБА_1 звернувся з адміністративним позовом до Міністерства внутрішніх справ України, в якому просив визнати протиправною бездіяльність щодо неповідомлення Пенсійного фонду України про зміни у грошовому утриманні для здійснення перерахунку його пенсії з урахуванням видів грошового забезпечення, у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських з 29 грудня 2015 року; зобов'язати відповідача повідомити Пенсійний фонд України про зміни у грошовому утриманні для здійснення перерахунку пенсії позивача з урахуванням видів грошового забезпечення, у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських з 29 грудня 2015 року.

Постановою Октябрського районного суду м.Полтави від 20 січня 2017 року, залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 11 квітня 2017 року, адміністративний позов задоволено частково; визнано протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України щодо неповідомлення Пенсійного фонду України про зміни у грошовому утриманні для здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням видів грошового забезпечення, у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських з 29 грудня 2015 року; зобов'язано відповідача повідомити Пенсійний фонд України про зміни в грошовому утриманні для здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, з урахуванням видів грошового забезпечення, у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських з 29 грудня 2015 року; у задоволенні іншої частини вимог відмовлено.

Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, Міністерство внутрішніх справ України звернулося до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій просить судові рішення скасувати, ухвалити нове рішення, яким в задоволенні позову відмовити повністю.

Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 11 травня 2017 року касаційну скаргу Міністерства внутрішніх справ України залишено без руху у зв'язку з ненаданням документа про сплату судового збору; надано строк до 31 травня 2017 року для усунення недоліків.

Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 07 червня 2017 року задоволено клопотання відповідача про продовження строку для усунення недоліків касаційної скарги з продовженням цього строку до 27 червня 2017 року.

На виконання вимог ухвали Вищого адміністративного суду України від 11 травня 2017 року відповідачем надіслано до суду касаційної інстанції платіжне доручення від 30 травня 2017 року №900 про сплату судового збору в сумі 661,44 грн.

Відповідно до п.5 ч.5 ст.214 Кодексу адміністративного судочинства України суддя-доповідач відмовляє у відкритті касаційного провадження у справі, якщо касаційна скарга є необґрунтованою і викладені в ній доводи не викликають необхідності перевірки матеріалів справи.

Згідно положень вказаної норми касаційна скарга повинна містити посилання на помилкове та/або неправильне застосування норм матеріального права при вирішенні справи та/або порушення судами норм процесуального права (у разі оскарження судового рішення по суті - пояснення, яким чином такі порушення вплинули на правильність вирішення справи).

Зі змісту рішень судів першої та апеляційної інстанцій вбачається, що ОСОБА_1 є пенсіонером органів внутрішніх справ та отримує пенсію по інвалідності, що підтверджується пенсійним посвідченням від 16 лютого 2016 року НОМЕР_1.

16 серпня 2016 року позивач звернувся до МВС України із заявою про перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення поліцейських, на яку Департамент фінансово-облікової політики МВС України листом повідомив ОСОБА_1 про те, що для здійснення перерахунку пенсій пенсіонерам з числа колишніх осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, які отримують пенсію на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», немає достатніх законних підстав, оскільки постанова Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції України» прийнята до внесення змін до ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Тому факт її прийняття не породжує підстав для проведення перерахунку пенсій особам з числа колишніх працівників міліції. Додатково інформував, що на даний час відсутні нормативні документи, які б урегульовували порядок визначення відповідності посад поліцейських посадам працівників міліції.

Відповідно до ч.4 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою ст.51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Згідно п.1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 (далі - Порядок №45) перерахунок раніше призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» встановлено грошове забезпечення поліцейських.

Згідно абз.2 п.15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23 грудня 2015 року №900-УIIІ статтю 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».

Відповідно до п.2 Порядку №45 на підставі зазначеного в п.1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, м.Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Пунктом 3 Порядку №45 визначено, що на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Отже, обов'язок щодо направлення до Пенсійного фонду України інформації про зміни в грошовому забезпеченні осіб, які мають право на пенсію за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», тобто колишнім працівникам міліції, покладено на МВС України.

За вказаними обставинами, суди дійшли правильного висновку, що не надіславши Пенсійному фонду України інформацію про зміну грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1, відповідач допустив протиправну бездіяльність.

Обставини, зазначені скаржником у касаційній скарзі, досліджувалися та перевірялися судами попередніх інстанцій з наданням їм належної правової оцінки. Виходячи зі змісту касаційної скарги та оскаржуваних судових рішень, касаційна скарга є необґрунтованою, а викладені в ній доводи не викликають необхідності перевірки матеріалів справи, оскільки заявник не наводить підстав, які б дозволили вважати, що суди неправильно застосували норми матеріального або процесуального права.

За таких обставин у відкритті касаційного провадження за даною касаційною скаргою слід відмовити.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст.211, 213, п.5 ч.5 ст.214 Кодексу адміністративного судочинства України, -

УХВАЛИВ:

Відмовити у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою Міністерства внутрішніх справ України на постанову Октябрського районного суду м.Полтави від 20 січня 2017 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 11 квітня 2017 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, треті особи - Пенсійний фонд України, Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, Ліквідаційна комісія Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області, про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язати вчинити дії.

Додані до касаційної скарги матеріали повернути скаржнику.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя О.В. Голяшкін