23 червня 2017 року м. Київ К/800/7619/17
Суддя Вищого адміністративного суду України Швець В.В., перевіривши касаційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області (далі - ГУ ПФ) на постанову Бориспільського міськрайонного суду Київської області від 19 січня 2017 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 2 березня 2017 року у справі за позовом ОСОБА_1 до ГУ ПФ про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
Ухвалами Вищого адміністративного суду України від 14 березня та 10 квітня 2017 року касаційну скаргу ГУ ПФ залишено без руху з наданням строку для усунення недоліків.
У строк, наданий судом, недоліки касаційної скарги усунуто.
Проте, вивчивши зміст касаційної скарги, матеріали долучені до неї, суддя приходить до висновку про необхідність відмови у відкритті касаційного провадження з огляду на таке.
Постановою Бориспільського міськрайонного суду Київської області від 19 січня 2017 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 2 березня 2017 року, позов задоволено частково. Визнано протиправними дії ГУ ПФ щодо відмови позивачу у перерахунку раніше призначеної пенсії на підставі довідки Державного підприємства обслуговування повітряного руху України від 11 вересня 2013 року №1.6.40-39 про розмір грошового забезпечення. Зобов'язано відповідача здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з 26 січня 2016 року на підставі довідки Державного підприємства обслуговування повітряного руху України від 11 вересня 2013 року №1.6.40-39 про розмір грошового забезпечення.
Судовим рішенням Бориспільського міськрайонного суду Київської області від 19 січня 2017 року позовні вимоги ОСОБА_1 до ГУ ПФ за період з 1 січня 2013 року по 26 січня 2010 року залишено без розгляду у зв'язку з пропуском строку звернення до суду.
У касаційній скарзі представник ГУ ПФ просить скасувати судові рішення та ухвалити нове рішення про відмову у задоволені позову. Зазначає, що наказом №579/о встановлені розміри посадових окладів для цивільних працівників, а не військовослужбовців, тому вони не можуть бути підставою для проведення перерахунку пенсій військовослужбовців.
Суди встановили, що наказом заступника Міністра оборони України від 1 грудня 2005 року № 58 позивача звільнено у відставку. На підставі цього наказу наказами Украероруху від 29 грудня 2005 року №631/о та РСП «Київцентраеро» від 30 грудня 2005 року №385/о ОСОБА_1 виключений зі списків особового складу з 31 грудня 2005 року та в подальшому йому призначено пенсію за вислугу років.
На звернення ОСОБА_1 про перерахунок пенсії відповідно до наказу № 579/о на підставі довідки від 11 вересня 2013 року № 1.6.40-39 ГУ ПФ відмовило у зв'язку з тим, що зазначений наказ не може бути підставою для проведення перерахунку пенсії.
Відповідно до пункту 5 частини п'ятої статті 214 Кодексу адміністративного судочинства України суддя-доповідач відмовляє у відкритті касаційного провадження у справі, якщо касаційна скарга є необґрунтованою і викладені в ній доводи не викликають необхідності перевірки матеріалів справи.
За змістом цієї норми касаційна скарга повинна містити не лише посилання на помилкове застосування норм матеріального права при вирішенні справи та порушення судами норм процесуального права, а і пояснення, яким чином такі порушення вплинули на правильність вирішення справи.
За правилами частини третьої статті 63 Закону України від 9 квітня 1992 року №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262-ХІІ, у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
З наведеної норми права вбачається, що підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 19 липня 1999 року №1281 «Про створення об'єднаної цивільно-військової системи організації повітряного руху України» передбачено, зокрема, що грошове та матеріальне забезпечення військовослужбовців, відряджених до Украероруху, потрібно здійснювати у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 7 лютого 2001 року № 104 «Про порядок і норми грошового та матеріального забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України, інших військових формувань, осіб начальницького складу органів внутрішніх справ, органів і установ виконання покарань, відряджених до органів виконавчої влади та інших цивільних установ».
Відповідно до пункту 80 Положення про проходження військової служби відповідними категоріями військовослужбовців, затвердженого Указом Президента України від 7 листопада 2001 року № 1053/2001, пенсійне забезпечення звільнених у запас або у відставку відряджених військовослужбовців здійснюється на загальних підставах, передбачених законодавством для військовослужбовців.
За правилами пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 № 45 (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин; далі - Порядок), перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за зазначеним Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Пунктом 5 постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» передбачено, що керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, надано право установлювати посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою, у відповідних випадках.
Таким чином, Кабінет Міністрів України делегував керівникам державних органів своє право визначати розміри посадових окладів, тому наказ № 579/о, яким з 1 січня 2013 року підвищено посадові оклади військовослужбовців, відряджених до Украероруху, є підставою для перерахунку пенсії відповідно до частини третьої статті 63 Закону № 2262-ХІІ.
Аналогічна правова позиція була висловлена Верховним Судом України у постановах від 10 травня 2016 року (справа № 21-278а16), від 5 липня 2016 року (справа 461/2167/14-а), від 6 липня 2016 року (справа 2-а/638/70/15) та від 13 липня 2016 (справа №638/2700/14-а).
З урахуванням зазначених обставин, висновків Верховного Суду України, викладених у вище згаданих постановах, суди попередніх інстанцій прийшли до обґрунтованого висновку про те, що пенсія позивача підлягає перерахунку з підстав та у порядку, визначених статтею 63 Закону № 2262-ХІІ у зв'язку зі зміною розміру грошового забезпечення на підставу наказу №579/о Украероруху як державного органу, якому Кабінет Міністрів України делегував своє право визначати розміри посадових окладів.
Виходячи зі змісту касаційної скарги та оскаржуваних судових рішень, дана касаційна скарга є необґрунтованою, а викладені в ній доводи не викликають необхідності перевірки матеріалів справи, оскільки особа, яка її подала, не наводить підстав, які б дозволили вважати, що суди неправильно застосували норми матеріального та процесуального права.
Керуючись статтями 211, 213, пунктом 5 частини п'ятої статті 214 Кодексу адміністративного судочинства України,
Відмовити у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області на постанову Бориспільського міськрайонного суду Київської області від 19 січня 2017 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 2 березня 2017 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.
Касаційну скаргу та додані до неї матеріали повернути особі, яка її подала.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя В.В. Швець