15 червня 2017 р.Р і в н е 817/801/17
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Друзенко Н.В. за участю секретаря судового засідання Романчук В.В. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі: позивача: представник не прибув, відповідача: представник Гоч Н.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Товариства з обмеженою відповідальністю "Західтехромторг"
до Головного управління ДФС України у Рівненській області
про визнання неправомірними дій , -
Товариство з обмеженою відповідальністю "Західтехпромторг" звернулося до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДФС України у Рівненській області про визнання неправомірними дій.
В обґрунтування позову зазначає, що 15.05.2017 отримано лист №1994/10/17-00-14-03-06 від 11.05.2016 про надання інформації (пояснень та їх документальних підтверджень) щодо взаємовідносин між ТОВ "Західтехпромторг" та ТОВ "КІНГ БІЛД", ТОВ "ТК ТЕРМ", ТОВ "СЕНТАВО КОМПАНІ" та ТОВ "БЕЛОДИН". Вказує, що податковий орган у порядку визначеному законом наділений правом надсилати платникам податків письмові запити про надання інформації (пояснень) та документальних підтверджень, зокрема, якщо за результатами аналізу податкової звітності виявлено факти, що свідчать про можливі порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби. Водночас обов'язок у платника податків надати відповідь на запит не виникає, якщо запит складено з порушенням вимог чинного законодавства. Зазначає, що вимога про надання відповідної інформації має визначати у запиті саме фактичні дані підстави (тобто наявність конкретних обставин), а не посилання на відповідні норми Податкового кодексу України. Податковий орган у разі наявності обставин визначених пп.73.3.1 п.73.3 ст.73 Податкового кодексу України для подання інформаційного запиту має зазначити, які саме факти, що свідчать про порушення платником податків законодавства, виявлено податковим органом. Без повідомлення вказаних фактів платник податків не в змозі надати будь-які пояснення та їх документальне підтвердження. В отриманому листі зазначено, що податковим органом встановлено, що посадові особи ТОВ "КІНГ БІЛД", ТОВ "ТК ТЕРМ", ТОВ "СЕНТАВО КОМПАНІ" та ТОВ "БЕЛОДИН" порушили податкове законодавство. Але на ТОВ "Західтехпромторг" не покладено обов'язок з'ясовувати де були придбані товари постачальниками та яким чином вони здійснювали податковий та бухгалтерський облік даних товарів. Жодних відомостей про виявлені факти під час аналізу податкової звітності по ПДВ з використанням результатів автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів даних ЄРПН, які свідчать про порушення ТОВ "Західтехпромторг" податкового, валютного законодавства, законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи у спірному запиті не наведено.
Позивач в судове засідання не прибув, подав клопотання про розгляд справи без участі його представників за наявними матеріалами справи (а.с.27).
Відповідач - Головне управління ДФС України у Рівненській області позов не визнав, подав письмове заперечення (а.с.29). Представник відповідача в судовому засіданні пояснила, що телеграмою ДФС України №6450/7-99-99-0704-06-07 від 16.03.2017 доведено перелік підприємств, якими зареєстровано податкові накладні, якими здійснено реалізацію товарів, відмінних від придбаних, та їх контрагенти. В оспорюваному запиті, складеному відповідно до вимог Податкового кодексу України та постанови Кабінету Міністрів України №1245 від 27.12.2010, наведено конкретні підстави для направлення такого запиту, зокрема, аналізом податкових накладних за даними ЄРПН позивача виявлено отримання доходу від ряду конкретних контрагентів, в яких згідно з ЄРПН відсутні податкові накладні напридбання такої продукції, натомість в придбанні зовсім інший товар. За податковою інформацією вказаних контрагентів встановлена неможливість виконання операцій з постачання, відсутні трудові ресурси , основні засоби, реальне джерело їх походження. Відтак, сумлінний та добросовісний платник у відповідності до визначеного статтею 16 Податкового кодексу України обов'язку після отримання відповідного запиту був зобов'язаний подати документи з обліку доходів, витрат та інших показників, пов'язаних із визначенням об'єктів оподаткування (податкових зобов'язань), первинні документи, регістри бухгалтерського обліку, фінансова звітність, інші документи, пов'язані з обчисленням та сплатою податків та зборів. На підставі викладеного просила відмовити в задоволенні позову повністю за безпідставністю вимог.
Заслухавши пояснення представника відповідача, повно і всебічно з'ясувавши всі обставини адміністративної справи в їх сукупності, перевіривши їх дослідженими у судовому засіданні доказами, суд дійшов висновку, що позов до задоволення не підлягає.
Судом встановлено, що 11.05.2017 Головним управлінням ДФС у Рівненській області надіслано ТОВ "Західтехпромторг" лист №1994/10/17-00-14-03-06 "Про надання інформації (пояснень та їх документальних підтверджень)" (а.с.7-10), відповідно до якого фіскальним органом виявлено факти, що свідчать про недостовірність визначення ТОВ "Західтехпромторг" даних податкового кредиту по взаємовідносинах з ТОВ "КІНГ БІЛД", ТОВ "ТК ТЕРМ", ТОВ "СЕНТАВО КОМПАНІ" та ТОВ "БЕЛОДИН". Згідно з листом, ТОВ "Західтехпромторг" необхідно надати копії документів та пояснення, що безпосередньо стосуються господарських відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків (відображення в обліку та звітності) із ТОВ "КІНГ БІЛД", ТОВ "ТК ТЕРМ", ТОВ "СЕНТАВО КОМПАНІ" та ТОВ "БЕЛОДИН" за грудень 2016 року, лютий 2017 року. А у разі якщо ТОВ "Західтехпромторг" не є кінцевим споживачем товарів, придбаних у ТОВ "КІНГ БІЛД", ТОВ "ТК ТЕРМ", ТОВ "СЕНТАВО КОМПАНІ" та ТОВ "БЕЛОДИН" за грудень 2016 року, лютий 2017 року фіскальний орган просить надати ряд документів на підтвердження таких обставин. У разі, якщо підприємство є кінцевим споживачем товарів, придбаних у ТОВ "КІНГ БІЛД", ТОВ "ТК ТЕРМ", ТОВ "СЕНТАВО КОМПАНІ" та ТОВ "БЕЛОДИН" у грудні 2016 року, лютому 2017 року або використало товар у власних господарських потребах, фіскальний орган просить письмово повідомити про це та підтвердити документально, як саме використано отримані товари.
Не погоджуючись з вказаним запитом контролюючого органу позивач оскаржив його до суду.
Вирішуючи адміністративний спір по суті суд зазначає наступне.
Відповідно до підпунктів 19-1.1.1, 19-1.1.2 пункту 19-1.1 статті 19 Податкового кодексу України, контролюючі органи здійснюють адміністрування податків, зборів, платежів, у тому числі проводять відповідно до законодавства перевірки та звірки платників податків, контролюють своєчасність подання платниками податків та платниками єдиного внеску передбаченої законом звітності (декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків, зборів, платежів), своєчасність, достовірність, повноту нарахування та сплати податків, зборів, платежів
Згідно з підпунктом 20.1.2 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України, контролюючі органи мають право для здійснення функцій, визначених законом, отримувати безоплатно від платників податків, у тому числі благодійних та інших неприбуткових організацій, усіх форм власності у порядку, визначеному законодавством, довідки, копії документів, засвідчені підписом платника або його посадовою особою та скріплені печаткою (за наявності), про фінансово-господарську діяльність, отримані доходи, видатки платників податків та іншу інформацію, пов'язану з обчисленням та сплатою податків, зборів, платежів, про дотримання вимог законодавства, здійснення контролю за яким покладено на контролюючі органи, а також фінансову і статистичну звітність у порядку та на підставах, визначених законом.
За правилами підпункту 72.1.6 пункту 72.1 статті 72 Податкового кодексу України, для інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності також використовується інша інформація, оприлюднена як така, що підлягає оприлюдненню відповідно до законодавства та/або добровільно чи за запитом надана контролюючому органу в установленому законом порядку.
Відповідно до пункту 73.3 статті 73 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право звернутися до платників податків та інших суб'єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про подання інформації (вичерпний перелік та підстави надання якої встановлено законом), необхідної для виконання покладених на контролюючі органи функцій, завдань, та її документального підтвердження. Такий запит підписується керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу і повинен містити: 1) підстави для надіслання запиту відповідно до цього пункту, із зазначенням інформації, яка це підтверджує; 2) перелік інформації, яка запитується, та перелік документів, які пропонується надати; 3) печатку контролюючого органу. Платники податків та інші суб'єкти інформаційних відносин зобов'язані подавати інформацію, визначену в запиті контролюючого органу, та її документальне підтвердження (крім проведення зустрічної звірки) протягом 15 робочих днів з дня, наступного за днем отримання запиту (якщо інше не передбачено цим Кодексом). У разі якщо запит складено з порушенням вимог, визначених абзацами першим - п'ятим пункту 73.3, платник податків звільняється від обов'язку надавати відповідь на такий запит.
Відповідно до пунктів 9, 10 та 16 Порядку періодичного подання інформації органам державної податкової служби та отримання інформації зазначеними органами за письмовим запитом, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1245 від 27.12.2010 (зі змінами та доповненнями), органи державної податкової служби мають право звернутися до суб'єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про подання інформації (вичерпний перелік та підстави надання якої встановлено законом), необхідної для виконання покладених на органи державної податкової служби функцій, завдань, та документального підтвердження такої інформації. В окремих випадках зазначений запит може надсилатися з використанням засобів телекомунікаційного зв'язку з накладенням електронного цифрового підпису органу державної податкової служби. Запит щодо отримання податкової інформації від платників податків та інших суб'єктів інформаційних відносин оформляється на бланку органу державної податкової служби та підписується керівником (заступником керівника) зазначеного органу. У запиті зазначаються: посилання на норми закону, відповідно до яких орган державної податкової служби має право на отримання такої інформації; підстави для надіслання запиту; опис інформації, що запитується, та в разі потреби перелік документів, що її підтверджують. У разі коли запит складено з порушенням вимог, визначених у пунктах 9 і 10 цього Порядку, суб'єкт інформаційних відносин звільняється від обов'язку надавати відповідь на такий запит.
Таким чином, єдиним правовим наслідком складання та направлення фіскальним органом на адресу позивача письмового запиту про подання інформації є виникнення обов'язку в останнього подати інформацію, визначену у запиті контролюючого органу, та її документальне підтвердження, при цьому у випадку, якщо запит складено з порушенням вимог чинного законодавства відповідний обов'язок у платника податків не виникає.
Отже, діяльність фіскального органу та його посадових осіб щодо складання та направлення запиту на адресу платника податків є лише службовою діяльністю посадових осіб спрямованою на отримання інформації, необхідної для виконання покладених на органи державної фіскальної служби функцій, завдань, та документального підтвердження такої інформації, з огляду на що, не створює жодних правових наслідків для суб'єкта господарювання та не змінює стану його суб'єктивних прав, оскільки сама по собі не породжує настання будь-яких юридичних наслідків та не впливає на права та обов'язки суб'єкта господарювання.
Згідно з частиною першою статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, діями або бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Дії відповідача щодо направлення позивачу запиту №1994/10/17-00-14-03-06 від 11.05.2016 не породжують для позивача настання будь-яких юридичних наслідків та не впливають на його права та обов'язки, а тому позовні вимоги щодо визнання протиправними вказаних дій не можуть бути визнані такими, що спрямовані на захист та відновлення порушених прав та інтересів позивача.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, в задоволенні позовних вимог слід відмовити повністю за безпідставністю позовних вимог.
Відповідно до статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати на користь позивача не присуджуються.
Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Товариству з обмеженою відповідальністю "Західтехпромторг" в позові до Головного управління ДФС України у Рівненській області про визнання неправомірними дій щодо складання та направлення запиту №1994/10/17-00-14-03-06 від 11.05.2017 про надання інформації (пояснень та їх документальних підтверджень), - відмовити повністю.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Друзенко Н.В.