Постанова від 30.06.2017 по справі 815/2918/17

Справа № 815/2918/17

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 червня 2017 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Стефанова С.О.,

розглянувши у скороченому проваджені адміністративну справу за позовом Головного управління Держпраці в Одеській області до Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Наш дім» про застосування заходів реагування щодо державного нагляду (контролю), дозвільної системи у сфері господарської діяльності, -

ВСТАНОВИВ:

До суду надійшов адміністративний Головного управління Держпраці в Одеській області (надалі - позивач або ГУ Держпраці в Одеській області) до Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Наш дім» (надалі - відповідач або ОСББ «Наш дім»), в якому позивач просить суд застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до ОСББ «Наш дім» шляхом зобов'язання останнього повністю зупинити виконання: робіт, що виконуються на висоті понад 1,3 м.; робіт з експлуатації ліфтів реєстр. №№ 7764, 7765, 7766, 7767, 7768, 7769, які розташовані за адресою: вул. Першого травня, буд. 19, м. Чорноморськ, Одеська область, 68009, у зв'язку із загрозою життю та здоров'ю людей.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідно до наказу ГУ Держпраці в Одеській області від 18.04.2017 року № 558 у період з 04.05.2017 року по 11.05.2017 року посадовими особами Головного управління було проведено планову перевірку ОСББ «Наш Дім», а саме: організація експлуатації та технічний стан ліфтів реєс. №№ 7764, 7765, 7767, 7768, 7769; організація СУОП, на предмет дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки. За результатами проведеної перевірки було виявлено всього 26 порушень нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, з яких 2

створюють загрозу життю та здоров'ю людей.

Ухвалою судді від 25 травня 2017 року відкрите скорочене провадження в даній адміністративній справі відповідно до пункту 5 частини 1 ст.183-2 Кодексу адміністративного судочинства України.

Дослідивши матеріали справи, повно та всебічно з'ясувавши обставини, підтверджені письмовими доказами, проаналізувавши положення чинного законодавства, суд дійшов висновку про повне задоволення позовних вимог виходячи з наступного.

Відповідно до п.1 Положення про Державну службу України з питань праці (далі - Положення) затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2015 року № 96 Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов'язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.

Пункт 7 Положення передбачає, що Держпраці України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Наказом Державної служби України з питань праці від 04 лютого 2016 року № 8 затверджено положення про Головне управління Держпраці в Одеській області (далі - Головне управління), у пункті 1 якого зазначено, що головне управління є територіальним органом Держпраці України та здійснює свої повноваження на території Одеської області.

Згідно статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (далі - Закон № 877-У) державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.

Відповідно до вимог статті 38 Закону України «Про охорону праці» державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Згідно підпункту 16 пункту 4 Положення, Держпраці відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства у сфері охорони праці в частині безпечного ведення робіт, гігієни праці, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, у тому числі з питань:

забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального та колективного захисту;

монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва і машин механізмів, устаткування підвищеної небезпеки;

безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами, проведення робіт з утилізації звичайних видів боєприпасів, ракетного палива та вибухових матеріалів військового призначення;

виробництво, зберігання, використання отруйних речовин у технологічних процесах, у тому числі продуктів біотехнологій та інших біологічних агентів;

організації проведення навчання (в тому числі спеціального) і перевірки знань з

питань охорони праці; навчання працівників у сфері поводження з вибуховими

матеріалами та перевірки їх знань.

Судом встановлено, що відповідно до наказу Головного управління Держпраці в Одеській області від 18.04.2017 року № 558 у період з 04.05.2017 року по 11.05.2017 року посадовими особами Головного управління було проведено планову перевірку ОСББ «Наш Дім»

(код за ЄДРПОУ: 37913975, юридична адреса - вул. Першого травня, буд. 19, м. Чорноморськ, Одеська обл., 68009) з дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки.

За результатом проведеної перевірки складено акт перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) № 466 від 11.05.2017 року, примірник якого отримано головою правління ОСББ ОСОБА_1 (а.с. 16-20).

Як вбачається з акту, під час проведення планової перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) ОСББ «Наш Дім» було виявлено всього 26 порушень нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, з яких 2 створюють загрозу життю та здоров'ю людей.

Статтею 4 Закону України «Про охорону праці» визначено, що державна політика в галузі охорони праці базується, у тому числі на принципах пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.

Відповідно до Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженого наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України від 11.08.2011 року № 826 (далі - Положення), загроза життю та здоров'ю працівників - виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об'єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків.

Пунктом 2.26 Положення передбачено, що право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки: порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників: відсутності дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; не проведення у встановленому порядку та в терміни технічного огляду, випробування або експертного обстеження машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки; виникнення нещасного випадку зі смертельним або тяжким наслідком, групового нещасного випадку.

У разі виявлення факту перевищення допустимих норм технологічного навантаження виробничого об'єкта (окремого виробництва, машин і механізмів) або, якщо дійсний рівень технологічного навантаження створює загрозу життю працівників, уникнути чого можливо за рахунок його зниження, роботи такого об'єкта (виробництво, експлуатація машин і механізмів) можуть бути обмежені до допустимого безпечного рівня.

Враховуючи зазначене, а також порушення законодавства, викладене у рядках №№ 1, 8 розділу V акту перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) від 11 травня 2017 року № 466 у зв'язку із виникненням загрози життю та/або здоров'ю людей, а також з метою недопущення спричинення шкоди життю чи здоров'ю людей, суд вважає наявні підстави для негайного зупинення ОСББ «Наш Дім»: робіт, що виконуються на висоті понад 1,3 м.; робіт з експлуатації ліфтів реєс. №№ 7764, 7765, 7766, 7767, 7768, 7769, які розташовані за адресою: вул. Першого травня, буд. 19, м. Чорноморськ, Одеська область, 68009.

Відповідно до пункту 5 статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (далі - Закон № 877-У) повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ГУ ДСНС України в Одеській області є обґрунтованими та підлягають задоволенню у повному обсязі.

Одночасно, суд вважає за необхідне роз'яснити відповідачу, що у відповідності до частин 12-13 ст. 183-2 КАС України особа має право подати заяву про скасування заходів реагування, застосованих судом за результатом розгляду справи, передбаченої пунктом 5 частини першої цієї статті, якщо обставини, які стали підставою для вжиття заходів реагування, перестали існувати або усунуті, що підтверджується відповідними доказами. Така заява подається до адміністративного суду, який прийняв постанову про застосування відповідних заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).

Заява про скасування заходів реагування підлягає розгляду та вирішенню суддею одноособово з повідомленням осіб, які беруть участь у справі, протягом п'яти днів з дня її отримання судом. Неприбуття у судове засідання осіб, яким належним чином повідомлено про час і місце розгляду, не перешкоджає розгляду такої заяви. У разі якщо суд дійде висновку про можливість ухвалення законного судового рішення без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі, він розглядає заяву у порядку письмового провадження.

За результатами розгляду заяви суд постановляє ухвалу про задоволення заяви або про відмову в її задоволенні, яка не підлягає оскарженню.

Відмова у задоволенні заяви не перешкоджає повторному зверненню до суду із заявою про скасування заходів реагування.

Згідно з ч. 1 статті 256 КАС України постанови суду про повне або часткове зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо це загрожує життю та/або здоров'ю людей - виконуються негайно.

Отже, постанова підлягає до негайного виконання.

Керуючись ст.ст. 158-163, 183-2 КАС України, на підставі Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Головного управління Держпраці в Одеській області до Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Наш дім» про застосування заходів реагування щодо державного нагляду (контролю), дозвільної системи у сфері господарської діяльності - задовольнити.

Зобов'язати Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Наш дім» (код ЄДРПОУ 37913975, вул. Першого травня, 19, м. Чорноморськ, Одеська область, 68009) повністю зупинити виконання: робіт, що виконуються на висоті понад 1,3 м.; робіт з експлуатації ліфтів реєстр. №№ 7764, 7765, 7766, 7767, 7768, 7769, які розташовані за адресою: вул. Першого травня, буд. 19, м. Чорноморськ, Одеська область, 68009 до усунення порушень, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей, які зафіксовані у пунктах 1, 8 акту перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) від 11.05.2017 року № 466.

Постанова підлягає негайному виконанню.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги. Якщо апеляційну скаргу не буде подано в строк, встановлений ст. 186 КАС України, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Постанова суду може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги до Одеського окружного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя С.О. Cтефанов