Рішення від 13.06.2017 по справі 911/116/17

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13.06.2017Справа №911/116/17

Суддя Мудрий С.М. розглянувши справу

за позовом Васильківської міської ради

до публічного акціонерного товариства "Концерн Галнафтогаз"

про визнання укладеною додаткову угоду та стягнення 182 110,40 грн.

Представники сторін:

від позивача: Корчинський Б.І. - представник за довіреністю № 07/09.03-10 від 17.03.2017 р.;

від відповідача: Брацкова О.С. - представник за довіреністю № 12-05/17 від 12.05.2017 р.

ВСТАНОВИВ:

Васильківська міська рада звернулася до господарського суду Київської області з позовом до публічного акціонерного товариства "Концерн Галнафтогаз" про визнання укладеною додаткову угоду та стягнення 182 110,40 грн.

Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що 27.10.2014 року між ним та відповідачем укладено договір про пайову участь у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Василькова від 27.10.2014 року для здійснення будівництва АЗС по вул.. Робкорівська, 1-А в м. Васильків, Київської області.

На виконання умов договору відповідачем сплачено на користь позивача 341 189,60 грн.

У акті позапланової ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності Васильківської міської ради за період з 01.07.2010 по 01.07.2015, складеним Васильківсою об'єднаною державною фінансовою інспекцією ДФІ в Київській області 29.09.2015 № 16-23/13, зазначено, що відповідачем сплачено пайову участь не в повному обсязі:- кошторисна вартість будівництва - 3233000,00 грн., сплачено коштів пайової участі в сумі 341189,60 грн., різниця становить 182110,40 грн.

У зв'язку з чим, позивачем 16.11.2016 року на адресу відповідача направлено претензію щодо оплати пайового внеску в розмірі 182110,40 грн. та 13.12.2016 року додаткова угода від 01.12.2016 року до договору про пайову участь у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Василькова від 27.10.2014 року з внесеними змінами до п.2.2.2., а саме сума до сплати «триста сорок одна тисяча сто вісімдесят дев'ять грн..60коп.», змінена на суму, яка зазначена у акті фінансової інспекції від 29.09.2015р. та відповідає кошторисній вартості будівництва, зазначеною відповідачем у п.10 Акту готовності об'єкта до експлуатації від 22.10.2014, а саме: «п'ятсот двадцять три тисячі триста грн.00коп.» та нову редакцію розрахунку величини пайової участі у розвитку інженерно - транспортної та соціальної інфраструктури м. Васильків щодо об'єкту, з пропозицією доплатити різницю на розрахунковий рахунок №31511921700006 у Васильківському управлінні Державної казначейської служби України в Київській області - 182110,40 грн.

Оскільки, відповідачем не вчинено будь-яких дій, позивач звернувся в суд з вимогами визнати укладено додаткову угоду від 01.12.2016 року до договору про пайову участь у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Василькова від 27.10.2014 року між Васильківською міською радою та публічним акціонерним товариством "Концерн Галнафтогаз" та стягнути з відповідача за додатковою угодою 182110,40 грн.

Ухвалою господарського суду Київської області від 13.01.2017 р. позовні матеріали Васильківської міської ради до публічного акціонерного товариства "Концерн Галнафтогаз" про визнання укладеною додаткову угоду та стягнення 182 110,40 грн. передано за підсудністю до господарського суду Львівської області.

Ухвалою господарського суду Львівської області від 23.01.2017 р. відповідно до ст. 64 господарського процесуального кодексу України порушено провадження у справі № 911/116/17.

Ухвалою господарського суду Львівської області від 28.02.2017 р. матеріали справи № 911/116/17 передано за підсудністю до господарського суду м. Києва.

Ухвалою господарського суду міста Києва від 16.03.2017 р. прийнято справу до провадження, призначено розгляд справи на 04.04.2017 р.

У судове засідання 04.04.2017 р. представник відповідача не з'явився, вимоги ухвали суду від 16.03.2017 р. не виконав, про поважні причини неявки суд не повідомив, хоча про час та дату судового засідання повідомлений належним чином, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення потового відправлення № 01030 39293661, але 04.04.2017 р. до канцелярії господарського суду міста Києва подав клопотання про відкладення розгляду справи.

Представник позивача не заперечував проти клопотання відповідача про відкладення розгляду справи.

Представник позивача виконав вимоги ухвали суду від 16.03.2017 р.

Ухвалою господарського суду міста Києва від04.04.2017 року розгляд справи відкладено на 22.05.2017 року.

10.04.2017 р. позивач до канцелярії суду подав документи по справі.

19.05.2017 р. відповідач до канцелярії суду подав клопотання про витребування доказів по справі.

В судовому засіданні 22.05.2017 року представник відповідача підтримав подане клопотання про витребування доказів по справі.

Представник позивача надав суду оригінал листа відповідача.

Суд та представник відповідача оглянули наданий документ.

Представник позивача позовні вимоги підтримав, просив суд задовольнити позов.

Представник відповідача заперечував проти позову та просив відмовити у задоволенні позовних вимог.

Суд зобов'язав представника позивача надати суду розрахунок величини пайової участі, проведений Васильківською міською радою в 2014 році.

В судовому засіданні оголошено перерву до 13.06.2017 року.

13.06.2017 р. до канцелярії суду відповідач подав пояснення по справі.

В судовому засіданні 13.06.2017 року представник позивача подав додаткові документи по справі.

Представник позивача позовні вимоги підтримав, просив суд задовольнити позов.

Представник відповідача заперечував проти позову та просив відмовити у задоволенні позовних вимог.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні дані, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позовні вимоги позивача не підлягають задоволенню.

27.10.2014 року між Васильківською міською радою (сторона 1) та публічним акціонерним товариством "Концерн Галнафтогаз" (замовник, сторона 2) укладено договір №79 про пайову участь у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Василькова (вул.. Робкорівська, 1 -А).

Відповідно до п.1.1 договору сторона 2 здійснює пайову участь у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Василькова шляхом перерахування коштів до міського цільового фонду створення і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Василькова, в сторона 1 приймає дані кошти на окремий рахунок.

Пунктом 2.1.1 договору передбачено, що сторона 1 зобов'язана виконати розрахунок розміру пайової участі до оплати замовником у відповідності до ст.. 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».

Згідно з п.2.2.2 договору сторона 2 зобов'язується сплатити кошти пайової участі згідно з розрахунком пайової участі у розвиток інфраструктури міста до Фонду частинами за графіком не пізніше листопада 2014р. у сумі триста сорок одна тисяча сто вісімдесят дев'ять грн.. 60 коп.

Договір набирає чинності з моменту підписання його сторонами та діє до виконання зобов'язань у повному обсязі (п.5.4 договору).

З наявного в матеріалах справи платіжного доручення №0001045447 від 03.11.2014 року вбачається, що відповідачем на виконання умов договору від 27.10.2014 року перераховано позивачу пайовий внесок у розвиток інфраструктури м. Василькова в розмірі 341 189,60 грн.

Васильківською об'єднаною Державною фінансовою інспекцією в Київській області проведено ревізію фінансово-господарської діяльності виконавчого комітету Васильківської міської ради за період з 01.07.2010 року по 01.07.2015 року, за результатами якої 29.09.2015 складено акт №16-23/13.

Згідно даного акту інспекцією встановлено, що будівництво АЗС на 250 заправлень на добу, м. Васильків, вул.. Робкорівська, 1а, введено в дію 04.11.2014 (сплата не в повному обсязі), забудовник - ПАТ «Концерн Галнафтогаз», кошторисна вартість будівництва - 5 233 000,00 грн., договір про пайову участь у розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури від 27.10.2014 №9, в якому визначено величину пайової участі в сумі 341 189,60 грн., тоді як 10% від кошторисної вартості будівництва становить 523 300,00 грн., ПАТ «Концерн Галнафтогаз» сплачено коштів пайової участі в сумі 341 189,60 грн., різниця становить - 182 110,40 грн.

У зв'язку з вищезазначеним позивач направив на адресу відповідача претензію вих.. №815/01.01-20 від 16.11.16 року в якій пропонував терміново, протягом 5 робочих днів з дати отримання претензії, сплатити пайову участь в сумі 182 110,40 грн.

13.12.2016 року позивач направив на адресу відповідача лист №847/01.01-14 від 13.12.16 з додатковою угодою від 01.12.2016 до договору про пайову участь у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Василькова від 27.10.2014 року з внесеними змінами до п.2.2.2., а саме сума до сплати «триста сорок одна тисяча сто вісімдесят дев'ять грн..60коп.», змінена на суму, яка зазначена у акті фінансової інспекції від 29.09.2015р. та відповідає кошторисній вартості будівництва, зазначеною відповідачем у п.10 Акту готовності об'єкта до експлуатації від 22.10.2014, а саме: «п'ятсот двадцять три тисячі триста грн.00коп.» та нову редакцію розрахунку величини пайової участі у розвитку інженерно - транспортної та соціальної інфраструктури м. Васильків щодо об'єкту, з пропозицією доплатити різницю на розрахунковий рахунок №31511921700006 у Васильківському управлінні Державної казначейської служби України в Київській області - 182110,40 грн.

Відповідно до статті 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» (в редакції чинній на дату укладення договору) порядок залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту встановлюють органи місцевого самоврядування відповідно до цього Закону.

Замовник, який має намір щодо забудови земельної ділянки у відповідному населеному пункті, зобов'язаний взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту, крім випадків, передбачених частиною четвертою цієї статті.

Пайова участь у розвитку інфраструктури населеного пункту полягає у перерахуванні замовником до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію до відповідного місцевого бюджету коштів для створення і розвитку зазначеної інфраструктури.

Величина пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту визначається у договорі, укладеному з органом місцевого самоврядування (відповідно до встановленого органом місцевого самоврядування розміру пайової участі у розвитку інфраструктури), з урахуванням загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта, визначеної згідно з будівельними нормами, державними стандартами і правилами. При цьому не враховуються витрати на придбання та виділення земельної ділянки, звільнення будівельного майданчика від будівель, споруд та інженерних мереж, влаштування внутрішніх і позамайданчикових інженерних мереж і споруд та транспортних комунікацій.

У разі якщо загальна кошторисна вартість будівництва об'єкта не визначена згідно з будівельними нормами, державними стандартами і правилами, вона визначається на основі встановлених органом місцевого самоврядування нормативів для одиниці створеної потужності.

Встановлений органом місцевого самоврядування для замовника розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту не може перевищувати граничний розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту.

Граничний розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту з урахуванням інших передбачених законом відрахувань не може перевищувати:

- 10 відсотків загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта - для нежитлових будівель та споруд;

- 4 відсотки загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта - для житлових будинків.

Органам місцевого самоврядування забороняється вимагати від замовника будівництва надання будь-яких послуг, у тому числі здійснення будівництва об'єктів та передачі матеріальних або нематеріальних активів (зокрема житлових та нежитлових приміщень, у тому числі шляхом їх викупу), крім пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту, передбаченої цією статтею, а також крім випадків, визначених частиною п'ятою статті 30 цього Закону.

Розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту визначається протягом десяти робочих днів з дня реєстрації органом місцевого самоврядування звернення замовника про укладення договору про пайову участь та доданих до нього документів, що підтверджують вартість будівництва об'єкта, з техніко-економічними показниками.

Договір про пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту укладається не пізніше ніж через 15 робочих днів з дня реєстрації звернення замовника про його укладення, але до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію.

Істотними умовами договору є:

1) розмір пайової участі;

2) строк (графік) сплати пайової участі;

3) відповідальність сторін.

Невід'ємною частиною договору є розрахунок величини пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту.

Кошти пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту сплачуються в повному обсязі до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію єдиним платежем або частинами за графіком, що визначається договором.

Рішенням двадцять третьої сесії шостого скликання Васильківської міської ради Київської області від 04.04.2012 року затверджено Порядок залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інфраструктури м. Васильків (надалі - Порядок).

Відповідно до п.1.2 Порядку, замовник, який має намір щодо забудови земельної ділянки у відповідному населеному пункті, зобов'язаний взяти участь у створенні інфраструктури м. Васильків.

Пайова участь (внесок) в розвитку інфраструктури м. Васильків полягає у перерахуванні замовником після прийняття закінченого будівництвом об'єкта в експлуатацію до міського бюджету коштів для створення і розвитку зазначеної інфраструктури.

Згідно з п.2.1 Порядку, розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту визначається у договорі, укладеному з Васильківською міською радою (відповідно до встановленого Васильківською міською радою розміру пайової участі у розвитку інфраструктури), з урахуванням кошторисної вартості будівництва об'єкта будівництва, визначеної згідно з державними будівельними нормами, стандартами і правилами. При цьому не враховуються витрати з придбання та виділення земельної ділянки, звільнення будівельного майданчика від будівель, споруд та інженерних мереж, влаштування внутрішніх і позамайданчикових інженерних мереж і споруд та транспортних комунікацій.

Пунктом 2.2 Порядку передбачено, що розмір пайової участі у розвиток інфраструктури м. Васильків з урахуванням інших передбачених законом відрахувань, становить:

- 10 відсотків загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта - для нежитлових будівель та споруд;

- 4 відсотки загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта - для житлових будинків.

Розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту визначається протягом десяти робочих днів з дня реєстрації Васильківською міською радою звернення замовника про укладення договору про пайову участь та доданих до нього документів, що підтверджують вартість будівництва об'єкта, з техніко-економічними показниками (п.4.1 Порядку).

Відповідно до п.4.2 договору пайовий внесок сплачується на підставі договору про пайову участь у створенні інфраструктури м. Васильків, що укладається між замовником та Васильківською міською радою в особі Васильківського міського голови (п.4.2 Порядку).

В матеріалах справи наявний акт готовності об'єкта до експлуатації від 22.10.2014 року («Будівництво АЗУ на 250 заправлень на добу по вул.. Робкорівська, 1-А в м. Васильків, Київської області») в п.10 якого зазначено, що кошторисна вартість будівництва за затвердженою проектною документацією на будівництво 5233 тис. гривень, у тому числі: витрати на будівельно-монтажні роботи 3071 тис. гривень, витрати на машини, обладнання та інвентар 1047 тис. гривень.

Позивачем надано лист від 10.10.2014 року підписаний директором відповідача, в якому зазначено, що сума пайової участі розраховується від вартості будівництва, яка вказується в зведеному кошторисному розрахунку вартості будівництва, а саме в пунктах 1-9 включно і становить 2909,194 тис.грн. А також, надано Розрахунок пайової пайової участі у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Василькова (підписаний головою правління відповідача) в якому зазначено, що розмір пайової участі у розвитку інфраструктури м. Васильків з урахуванням інших передбачених законом відрахувань становить 341189 грн. 60 коп.

Також, в матеріалах справи наявний зведений кошторисний розрахунок вартості будівництва («Будівництво АЗУ на 250 заправлень на добу по вул.. Робкорівська, 1-А в м. Васильків, Київської області»), відповідно до якого всього по зведенеому кошторисному розрахунку 5233,180 тис. грн.

Відповідно до ст. 627 ЦК України сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору.

Враховуючи вищезазначене та беручи до уваги те, що на момент укладання договору позивачу було відомо про кошторисну вартість об'єкта та те, що розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту визначається у договорі, укладеному з Васильківською міською радою (відповідно до встановленого Васильківською міською радою розміру пайової участі у розвитку інфраструктури) з урахуванням інших передбачених законом відрахувань, тому вимога позивача щодо визнання укладеною додаткову угоду від 01.12.2016 року до договору про пайову участь у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Василькова від 27.10.2014 року є необґрунтованою та такою, що не підлягає задоволенню.

Оскільки вимога позивача щодо стягнення з відповідача за додатковою угодою від 01.12.2016 року коштів в розмірі 182 110,40 грн. є похідною (від вимоги про визнання укладеною додаткову угоду від 01.12.2016 року) тому вона також не підлягає задоволенню.

Відповідно до ч.1 статті 32 ГПК України, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.

Згідно з ч.1 статті 33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Статтею 34 ГПК України передбачено, що господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи.

Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Відповідно до статті 44 ГПК України, судові витрати складаються з судового збору, сум, що підлягають сплаті за проведення судової експертизи, призначеної господарським судом, витрат, пов'язаних з оглядом та дослідженням речових доказів у місці їх знаходження, оплати послуг перекладача, адвоката та інших витрат, пов'язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

Судовий збір, відповідно до статті 49 Господарського процесуального кодексу України, покладається на позивача.

На підставі викладеного та керуючись ч.1 ст. 32, ч.1 ст. 33, ст.ст. 34, 44, 49, ст.ст. 82 - 85 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

В позові відмовити повністю.

Відповідно до частини 5 статті 85 ГПК України, рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Дата підписання рішення: 30.06.2017 року.

Суддя С.М. Мудрий