ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
м. Київ
26 червня 2017 року № 826/14764/16
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Вєкуа Н.Г., суддів: Костенка Д.А., Кузьменка В.А., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом Вільної профспілки медичних працівників України
до Кабінету Міністрів України, Міністерства охорони здоров'я
про визнання протиправним та скасування розпорядження КМУ № 618-р від
31.08.2016 року "Про призначення ОСОБА_1 заступником Міністра охорони
здоров'я України з питань європейської інтеграції",
Вільна профспілка медичних працівників України звернулася до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Кабінету Міністрів України, Міністерства охорони здоров'я про визнання протиправним та скасування розпорядження КМУ № 618-р від 31.08. 2016 року "Про призначення ОСОБА_1 заступником Міністра охорони здоров'я України з питань європейської інтеграції".
Позовні вимоги мотивовані тим, що оскаржуване розпорядження Кабінету Міністрів України № 618-р від 31.08.2016 року "Про призначення ОСОБА_1 заступником Міністра охорони здоров'я України з питань європейської інтеграції" є протиправним та підлягає скасуванню, оскільки прийняте КМУ на підставі подання Прем'єр-міністра України щодо призначення на зазначену посаду, згідно пропозиції, внесеної неуповноваженою особою, а саме в.о. Міністра охорони здоров'я Супрун Уляною.
Так у поданому адміністративному позові позивач зазначає, що розпорядженням КМУ №550-р від 27.07.2016 року тимчасове виконання обов'язків Міністра охорони здоров'я покладено на Супрун Уляну, яка за посадою згідно розпорядження КМУ № 511-р від 22.07.2016 року є першим заступником Міністра охорони здоров'я та відповідно не складала присягу і не вступала на посаду Міністра охорони здоров'я, а відтак не мала права у відповідності до визначеної КМУ процедури вносити Прем'єр-міністру України листом №11.02.-21.27/465/20920 від 12.08.2016 року пропозиції щодо призначення ОСОБА_1 заступником міністра охорони здоров'я України з питань європейської інтеграції.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, будучи належним чином повідомлений про дату, час і місце судового розгляду справи, причини неявки суду не повідомив.
Відповідач-Міністерство охорони здоров'я України проти задоволення вказаного адміністративного позову заперечив з підстав викладених у письмових запереченнях, залучених до матеріалів справи.
Представник Кабінету Міністрів України у судове засідання не прибув про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, письмових заперечень проти позову до суду не надав.
Суд, розглянувши та оцінивши матеріали справи в порядку письмового провадження, встановив наступне.
Згідно із розпорядженням Кабінету Міністрів України від 22.07.2016 року №511-р Супрун Уляну призначено першим заступником Міністра охорони здоров'я.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 27.07.2016 року №550-р виконання обов'язків Міністра охорони здоров'я з 01.08.2016 року тимчасово покладено на першого заступника Міністра охорони здоров'я Супрун Уляну.
Листом від 12.08.2016 року №11.02.-21.27 /465 /20920 в.о. Міністра охорони здоров'я Супрун Уляною внесено на розгляд Прем'єр- міністру України Гройсману В.Б. пропозицію щодо призначення заступником Міністра охорони здоров'я з питань європейської інтеграції ОСОБА_1.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України №618-р від 31.08.2016 року ОСОБА_1 призначено заступником Міністра охорони здоров'я з питань європейської інтеграції .
У відповідності до частини 2 статті 6 Конституції України органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України.
Згідно частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до приписів статтей 113-116 Конституції України Кабінет Міністрів України є вищим органом у системі органів виконавчої влади, який у своїй діяльності керується Конституцією України та законами України, а також указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, здійснює визначені Конституцією України та законами України повноваження, зокрема спрямовує і координує роботу міністерств, інших органів виконавчої влади, призначає на посади та звільняє з посад за поданням Прем'єр-міністра України керівників центральних органів виконавчої влади, які не входять до складу Кабінету Міністрів України.
Статтею 21 Закону України "Про Кабінет Міністрів України" встановлено, що Кабінет Міністрів України призначає на посаду та звільняє з посади за поданням Прем'єр- міністра України перших заступників і заступників міністрів.
Статтею 1 Закону України "Про центральні органи виконавчої влади" передбачено, що систему центральних органів виконавчої влади складають міністерства України та інші центральні органи виконавчої влади. Система центральних органів виконавчої влади є складовою системи органів виконавчої влади, вищим органом якої є Кабінет Міністрів України.
Відповідно до частини 1 статті 9 Закону міністр має першого заступника та заступників, один з яких є заступником з питань боротьби з корупцією.
Частиною 2 вищевказаної статті Закону встановлено, що перший заступник міністра призначається та звільняється з посади Кабінет Міністром України за поданням Прем'єр - Міністра України відповідно до пропозицій відповідного міністра.
Процедура розгляду питань щодо призначення на посаду, зокрема перших заступників та заступників міністрів регламентована Порядком розгляду питань, пов'язаних з підготовкою і внесенням подань щодо осіб, призначення на посаду та звільнення з посади яких здійснюється Верховною Радою України, Президентом України або Кабінетом Міністрів України чи погоджується з Кабінетом Міністрів України, затвердженим постановою КМУ від 11.04.2012 року № 298 (далі-Порядку) .
Згідно підпункту 3 пункту 2 Порядку перший заступник та заступники міністра, заступник міністра-керівник апарату міністерства призначаються на посаду та звільняються з посади Кабінетом Міністрів України за поданням Прем'єр-міністра України відповідно до пропозиції міністра.
Відповідно до пункту 4 Порядку опрацювання подання щодо призначення на посаду і документів, що додаються до нього, здійснюється за дорученням Міністра Кабінету Міністрів України структурним підрозділом з питань кадрового забезпечення Секретаріату Кабінету Міністрів України-стосовно перших заступників та заступників міністрів, заступників міністрів-керівників апарату, керівників інших центральних органів виконавчої влади, їх перших заступників та заступників, керівників підприємств, їх перших заступників та заступників.
Згідно із підпунктом 2 пункту 7 Порядку подання щодо призначення на посаду та звільнення з посади або погодження призначення на посаду вноситься Прем'єр-міністром України Кабінету Міністрів України стосовно керівника центрального органу виконавчої влади, що не входить до складу Кабінету Міністрів України, його першого заступника та заступника керівника центрального органу виконавчої влади із спеціальним статусом, утвореного Кабінетом Міністрів України, його першого заступника та заступника, першого заступника та заступника міністра, заступника міністра-керівника апарату міністерства, першого заступника та заступників голови Антимонопольного комітету, Голови Фонду державного майна і Голови Держкомтелерадіо.
Пропозиції Прем'єр-міністрові щодо кандидатур на призначення на посаду та звільнення з посади першого заступника та заступника міністра, заступника міністра-керівника апарату міністерства вносить міністр.
Як встановлено судом, в зв'язку із відсутністю відповідного нормативного акту Верховної Ради України при призначення Міністра охорони здоров'я та вакантність вказаної посади з метою забезпечення безперервної та належної роботи центрального органу виконавчої влади розпорядженням КМУ від 27.07.2016 № 550-р з 1 серпня 2016 року виконання обов'язків Міністра охорони здоров'я було тимчасово покладено на першого заступника Міністра охорони здоров'я Супрун Уляну.
При цьому суд зазначає, що чинне законодавство не містить застережень чи обмежень щодо можливості виконання обов'язків Міністра охорони здоров'я та відповідного обсягу повноважень.
Таким чином, з 01.08.2016 на Уляну Супрун з дотриманням процедури визначеної Законом покладено виконання обов'язків Міністра охорони здоров'я з відповідними повноваженнями, визначеними Законами України " Про Кабінет Міністрів України", " Про центральні органи виконавчої влади", Положенням про Міністерство охорони здоров'я та іншими нормативними актами.
Відповідно до ч.3 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, в тому числі, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
На підставі вищенаведеного, за наслідками судового розгляду суд дійшов до висновку про те ,що розпорядження КМУ № 618-р від 31.08.2016 "Про призначення ОСОБА_1 заступником Міністра охорони здоров'я України з питань європейської інтеграції" відповідає вимогам чинного законодавства, як таке, що прийняте Кабінетом Міністрів України на підставі подання Прем'єр-міністра України щодо призначення на зазначену посаду, згідно пропозиції, внесеної уповноваженою особою, а саме в.о. Міністра охорони здоров'я Супрун Уляною.
Крім того згідно приписів статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України, до адміністративного суду має право звернутися кожна особа, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Як вбачається із змісту вищенаведених приписів КАС України право на судовий захист в порядку адміністративного судочинства має особа, суб'єктивне право якої не може бути реалізоване належним чином або на неї покладено обов'язок внаслідок протиправних дій ( бездіяльності) суб'єкта владних повноважень.
Однак у поданому адміністративному позові позивачем не надано жодних доказів порушення відповідачами його законних прав, свобод і інтересів внаслідок прийняття оскаржуваного розпорядження КМУ № 618-р від 31.08. 2016 "Про призначення ОСОБА_1 заступником міністра охорони здоров'я України з питань європейської інтеграції".
Враховуючи вищевикладене в сукупності, колегія суддів приходить до висновку про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною третьою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 69, 70, 71, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволені адміністративного позову Вільної профспілки медичних працівників України відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя Н.Г. Вєкуа
Судді Д.А. Костенко
В.А. Кузьменко