29 червня 2017 року № 810/2104/17
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Лиска І.Г., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Північного офісу Держаудитслужби України до Виконавчого комітету Ірпінської міської ради про продовження терміну проведення ревізії,
Північний офіс Держаудитслужби України звернулось до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Виконавчого комітету Ірпінської міської ради про продовження терміну проведення ревізії Виконавчого комітету Ірпінської міської ради на 15 робочих днів, починаючи з 01 липня 2017 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що враховуючи значний обсяг отриманих бюджетних коштів, використання яких необхідно дослідити в ході ревізії, необхідність додаткового часу на отримання відповідей на запити від фізичних осіб-підприємців, проведення перевірок у виконавців робіт третьої ланки (субпідрядників), а також виконання постановочних питань, які сформульовані в листі прокуратури Київської області від 16.06.2017 №04/2/6-994вих17 виникає необхідність продовження планової ревізії окремих питань бюджету та фінансово-господарської діяльності Виконавчого комітету Ірпінської міської ради на 15 робочих днів, з 1 по 21 липня 2017 року.
Відповідач надав суду письмові заперечення, в яких просив суд у задоволенні позову відмовити з тих підстав, що позивач як на підставу продовження терміну проведення планової ревізії посилається на лист прокуратури Київської області від 16.06.2017 за вих. №04/2/6-994вих17, в якому прокуратура в рамках проведення досудового слідства у кримінальному провадженні №42016111200000878 під час проведення ревізії просить дослідити фінансово-господарської діяльності відповідача з ТОВ «Буденергосоюз», ТОВ «Лігабуд Груп», ФОП ОСОБА_1, ФОП ОСОБА_2. Разом з тим, відповідач зазначає, що вся документація щодо фінансово-господарських відносин з ТОВ «Буденергосоюз», ТОВ «Лігабуд Груп», ФОП ОСОБА_1, ФОП ОСОБА_2 вилучена на підставі ухвали Обухівського районного суду Київської області від 18.05.2017.
Представники позивача та відповідача подали до суду письмові клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження на основі наявних в матеріалах справи доказів.
Відповідно до ч.4 ст.122 КАС України, особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Виходячи з вищевикладеного суд вважає за можливе розглядати справу в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, надавши оцінку доказам, суд встановив наступні обставини справи та правовідносини, що склалися між сторонами.
Як вбачається з матеріалів справи, Північним офісом Держаудитслужби відповідно до п.1.1.6.1 Плану контрольно-ревізійної роботи на І квартал 2017 року проводиться планова ревізія окремих питань бюджету та фінансово-господарської діяльності Виконавчого комітету Ірпінської міської ради за період з 01.01.2014 по 31.03.2017 на підставі направлень №559-562 від 30.03.2017 та №836 від 18.05.2017. Ревізію розпочато 31.03.2017.
З 18.04.2017 по 22.05.2017 контрольний захід було зупинено для проведення зустрічних звірок та направлення запитів та повідомлено відповідача листом від 13.04.2017 №26-07-14-14/3881. Поновлення ревізії відбулось з 22.05.2017, про що відповідач повідомлявся також листом від 18.05.2017 №26-07-14-14/4952.
Листом від 15.06.2017 №26-07-14-14/6117 відповідача повідомлено про зупинення ревізії з 16.06.2017 по даний час.
Очікуваний термін завершення ревізії з урахуванням вимог ч. 12 ст. 11 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» від 26.01.1993 №2939-ХІІ в межах 60-ти робочих днів -30 червня 2017 року.
В обґрунтування необхідності продовження термінів проведення ревізії, позивач посилається на наступні обставини.
Так, позивач зазначає, що в ході ревізії досліджуються питання законності витрат горових коштів на ремонтно-будівельні роботи, пайової участі юридичних та фізичних осіб в господарській діяльності Виконавчого комітету Ірпінської міської ради. Необхідно врахувати, що обсяг фінансування за ревізійній період становить 259225490 грн., з них ремонтно-будівельні роботи - 190214100 грн.
З метою документального підтвердження виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювались з фізичними особами-підприємцями, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку Виконавчого комітету Ірпінської міської ради направлено 11 запитів, а саме до ФОП ОСОБА_3, ФОП ОСОБА_4, ФОП ОСОБА_5, ФОП ОСОБА_6, ФОП ОСОБА_2, ФОП ОСОБА_7, ФОП ОСОБА_8, ФОП ОСОБА_9, ФОП ОСОБА_10, ФОП ОСОБА_11, ФОП ОСОБА_12 Відповіді на даний час надійшли лише від ФОП ОСОБА_4 та ФОП ОСОБА_7.
До позивача надійшов лист від прокуратури Київської області від 16.06.2017 №04/2/6-994вих17, в якому прокуратура в рамках проведення досудового слідства у кримінальному провадженні №42016112000000878 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.5ст.27, ч.5 ст.191, ч.1ст.205, ч.3,4 ст.358 КК України під час проведення ревізії просить дослідити: - порядок, доцільність, підстави укладення службовими особами Ірпінської міської ради у 2016-2017 роках договорів підряду на виконання робіт за кошти Державного бюджету України із ТОВ «Буденергосоюз», ТОВ «Лігабуд Груп», ФОП ОСОБА_1, ФОП ОСОБА_2 та дотримання сторонами вимог діючого законодавства України; - повноту та стан виконання службовими особами Ірпінської міської ради зобов'язань щодо оплати робіт
ТОВ «Буденергосоюз», ТОВ «Лігабуд Груп», ФОП ОСОБА_1, ФОП ОСОБА_2 за умовами укладених договорів; - повноту та стан виконання зобов'язань ТОВ «Буденергосоюз», ТОВ «Лігабуд Груп», ФОП ОСОБА_1, ФОП ОСОБА_2 в частині виконання робіт за умовами укладених договорів; - порядок та цільове використання коштів
ТОВ «Буденергосоюз», ТОВ «Лігабуд Груп», ФОП ОСОБА_1, ФОП ОСОБА_2, отриманих за умовами договорів, укладених Ірпінською міською радою.
Також позивач зазначає, що під час перевірки приділити увагу в наступному: - чи порушено під час укладення вказаних договорів порядок допорогових торгів відповідно до Закону України «Про державні закупівлі»; - чи порушено вимоги законодавства в частині розбивки робіт на одному об'єкті на декілька та укладання кількох договорів на виконання таких робіт; - чи спричинено під час виконання умов і зобов'язань за вказаними договорами шкоду, якщо так, то з вини яких посадових осіб не допущено та якими документами не підтверджується.
Крім того, на підставі ухвали Обухівського районного суду Київської області від 18.05.2017 по справі №372/1167/17 по кримінальному провадженні №42016111200000878 від 24.11.2016 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.364 КК України, старшим слідчим СУ ГУ НП в Київській області Слоначком Д.О. за участі прокуратури Київської області 07.06.2017 був проведений обшук та виїмка всієї документації щодо фінансово-господарських відносин з ТОВ «Буденергосоюз», ТОВ «Лігабуд Груп», ФОП ОСОБА_1, ФОП ОСОБА_2.
Відтак, враховуючи значний обсяг отриманих бюджетних коштів, використання яких необхідно дослідити в ході ревізії, необхідність додаткового часу на отримання відповідей на запити від фізичних осіб-підприємців, проведення перевірок у виконавців робіт третьої ланки (субпідрядників), а також виконання постановочних питань, які сформульовані в листі прокуратури Київської області від 16.06.2017 №04/2/6-994вих17 виникає необхідність продовження планової ревізії окремих питань бюджету та фінансово-господарської діяльності Виконавчого комітету Ірпінської міської ради на 15 робочих днів, з 1 по 21 липня 2017 року. За таких обставин позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає наступне.
Правові та організаційні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні визначає Закон України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні».
Відповідно до ст. 11 даного Закону плановою виїзною ревізією вважається ревізія у підконтрольних установах, яка передбачена у плані роботи органу державного фінансового контролю і проводиться за місцезнаходженням такої юридичної особи чи за місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така планова виїзна ревізія.
Планова виїзна ревізія проводиться за сукупними показниками фінансово-господарської діяльності підконтрольних установ за письмовим рішенням керівника відповідного органу державного фінансового контролю не частіше одного разу на календарний рік.
Тривалість планової виїзної ревізії не повинна перевищувати 30 робочих днів.
Подовження термінів проведення планової або позапланової виїзної ревізії можливе лише за рішенням суду на термін, що не перевищує 15 робочих днів для планової виїзної ревізії та 5 робочих днів для позапланової виїзної ревізії.
Процедуру проведення інспектування в міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов'язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і у суб'єктів господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували в період, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у період, який перевіряється) державне чи комунальне майно, а на підставі рішення суду - в інших суб'єктів господарювання визначає Порядок проведення інспектування Державною аудиторською службою, її міжрегіональними територіальними органами, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20 квітня 2006 р. N 550 зі змінами та доповненнями.
Відповідно до п. 9 Порядку №550 склад, кількість посадових осіб контролюючого органу та строки проведення ревізії визначаються контролюючим органом з урахуванням обсягу передбачених програмою ревізії питань та в межах визначеної її тривалості (30 робочих днів для планової та 15 - для позапланової).
Строк проведення ревізії в межах визначеної Законом тривалості продовжується за рішенням керівника контролюючого органу, а понад визначену Законом тривалість - за рішенням суду на строк, що не перевищує 15 робочих днів для планової виїзної ревізії та 5 - для позапланової виїзної ревізії.
Згідно п. 22 Порядку №550 планова виїзна ревізія може бути зупинена у разі необхідності проведення зустрічних звірок, без завершення яких неможливе якісне проведення ревізії, термінового виконання інших завдань відповідно до повноважень, передбачених Законом, а також у разі обґрунтованого звернення об'єкта контролю за погодженням з керівником контролюючого органу.
Відповідно до ст.2 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» Головними завданнями органу державного фінансового контролю є: здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов'язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб'єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), за дотриманням бюджетного законодавства, дотриманням законодавства про державні закупівлі, діяльністю суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за судовим рішенням, ухваленим у кримінальному провадженні.
Матеріалами справи підтверджується, що позивачем, крім основних питань програми ревізії, досліджуються питання, поставлені в листі прокуратури Київської області від 16.06.2017 №04/2/6-994вих17, в рамках проведення досудового слідства у кримінальному провадженні №42016112000000878 за ознаками кримінальних правопорушень, передбаченого ч.5 ст.27, ч.5 ст.191, ч.1 ст.205, ч.3,4 ст.358 Кримінального кодексу України.
Наведене в сукупності свідчить на користь того, що для забезпечення якісного дослідження питань правомірності використання відповідачем бюджетних коштів, необхідність додаткового часу на отримання відповідей на запити від ФОП, проведення перевірок у виконавців робіт третьої ланки (субпідрядників), а також виконання питань які сформульовані в листі прокуратури Київської області від 16.06.2017 №04/2/6-994вих17, що потребує значного обсягу роботи та часу, необхідним є продовження термінів планової ревізії окремих питань бюджету та фінансово-господарської діяльності Виконавчого комітету Ірпінської міської ради на 15 робочих днів.
Аналогічна правова позиція викладена в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 26.01.2016 №К/800/28496/15.
Частиною 4 ст. 70 КАС України визначено, що обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.
Згідно з ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Таким чином, оскільки представником позивача наведені необхідні підстави для продовження термінів проведення планової виїзної ревізії фінансово-господарської діяльності відповідача терміном на 15 робочих днів, суд дійшов висновку про обґрунтованість адміністративного позову та наявність підстав для його задоволення.
Враховуючи положення ч.4 ст.94 КАС України, судові витрати з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 70 - 72, 94, 128, 159-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов задовольнити.
Продовжити Північному офісу Держаудитслужби України термін проведення ревізії
Виконавчого комітету Ірпінської міської ради (код ЄДРПОУ 05408846, юридична особа: 08200, Київська область, м. Ірпінь, вул. Шевченка, 2-А) терміном на 15 робочих днів, починаючи з 01.07.2017 року.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Лиска І.Г.