Україна
Донецький окружний адміністративний суд
27 червня 2017 р. Справа №805/1472/17-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
час прийняття постанови: 13:15
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кошкош О.О., при секретарі Зикун Ю.В., за участю представника відповідача ОСОБА_1, розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Маріупольської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Маріупольської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень. В обґрунтування позовних вимог зазначив, що податкові повідомлення-рішення із визначеною сумою податкового зобов'язання з орендної плати з фізичних осіб винесені неправомірно, без урахування всіх обставин, а саме оренда плата нарахована на загальну площу земельної ділянки без урахування частки, що знаходиться у володінні та користування позивача. Просив визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення від 16.06.2014 №0011721502 та від 27.06.2015 №19665-17, визнати протиправною та скасувати вимогу Маріупольської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області від 03.08.2016 №49-12.
Представник позивача до судового засідання не з'явився, через відділ діловодства суду надав заяву в якій просив розглянути справу без його участі, позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача у судовому засіданні заперечував проти задоволення позовних вимог, в обґрунтування зазначив, що орендна плата за землю сплачується орендарем у грошовій формі в розмірі 3% від грошової оцінки земельної ділянки (на рік).
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
10 жовтня 2007 року ухвалою Жовтневого районного суду м.Маріуполя визнано за ОСОБА_3 право власності на 1/4 частку двоповерхового нежитлового приміщення (магазин) літера А-2, загальною площею 3905,7 кв.м, розташованого за адресою м.Маріуполь, вул.Енгельса, 28; ОСОБА_2 право власності на 1/4 частку двоповерхового нежитлового приміщення (магазин) літера А-2, загальною площею 3905,7 кв.м, розташованого за адресою м.Маріуполь, вул.Енгельса, 28; ОСОБА_4 право власності на 1/8 частку двоповерхового нежитлового приміщення (магазин) літера А-2, загальною площею 3905,7 кв.м, розташованого за адресою м.Маріуполь, вул.Енгельса, 28; ОСОБА_5 право власності на 1/8 частку двоповерхового нежитлового приміщення (магазин) літера А-2, загальною площею 3905,7 кв.м, розташованого за адресою м.Маріуполь, вул.Енгельса, 28; ОСОБА_6 право власності на 1/4 частку двоповерхового нежитлового приміщення (магазин) літера А-2, загальною площею 3905,7 кв.м, розташованого за адресою м.Маріуполь, вул.Енгельса, 28.
02 лютого 2010 року укладено договір оренди земельної ділянки між орендодавцем Маріупольською міською радою та орендарями ОСОБА_6, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_5, ОСОБА_4 предметом якого є приймання в строкове платне користування земельну ділянку, яка знаходиться по вулиці Енгельса, 28 в Жовтневому районі міста Маріуполя площею 0,3735 га.
Договір укладено терміном на 10 років (п.3.1).
Орендна плата за землю (платіж) згідно вищезазначених рішень сплачується орендарями пропорційно у грошовій формі у розмірі 3% від грошової оцінки земельної ділянки (за рік) (п.4.3).
16 червня 2014 року Жовтневою ОДПІ м.Маріуполя ГУ Міндоходів у Донецькій області винесене податкове повідомлення-рішення №0011721502, яким згідно з п.п.54.3.3 п.54.3 ст.54 Податкового кодексу України та п.286.5 ст.286 Податкового кодексу України визначено суму податкового зобов'язання з орендної плати з фізичних осіб за 2014 рік у сумі 172766,53 грн.
Орендна плата з фізичних осіб за 2016 рік розрахована на загальну площу 0,3735 га. (3735 кв.м х 1541,87 грн./кв.м х 3% = 172766,53 грн. за рік).
Жовтневу об'єднану державну податкову інспекцію м.Маріуполя Головного управління ДФС у Донецькій області реорганізовано шляхом приєднання до Маріупольської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області відповідно до наказу Державної фіскальної служби України №160 від 24.02.2016.
27 червня 2015 року Жовтневою ОДПІ винесене податкове повідомлення-рішення №19665-17, яким згідно з п.п.54.3.3 п.54.3 ст.54 Податкового кодексу України та п.286.5 ст.286 Податкового кодексу України визначено суму податкового зобов'язання з орендної плати з фізичних осіб за 2015 рік у сумі 215785,89 грн.
Орендна плата з фізичних осіб за 2016 рік розрахована на загальну площу 0,3735 га. (3735 кв.м х 1925,80 грн./кв.м х 3% = 215785,89 грн. за рік).
На підставі п.1 ст.59 Податкового кодексу України, відповідачем складена податкова вимога №49-12 від 03.08.2016 на суму боргу з орендної плати - 267307,98 грн.
Надаючи правову оцінку обставинам викладеним сторонами, суд виходить з наступного.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, регулюються Податковим кодексом України (далі - ПК України).
Згідно з пп. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Підпунктом 14.1.147 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, визначено, що плата за землю - загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Згідно із ст. 288 Податкового кодексу України, підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Платником орендної плати є орендар земельної ділянки. Об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.
Відповідно до ст. 287 Податкового кодексу України, власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою. У разі припинення права власності або права користування земельною ділянкою плата за землю сплачується за фактичний період перебування землі у власності або користуванні у поточному році. Облік фізичних осіб - платників податку і нарахування відповідних сум проводяться щороку до 1 травня. Податок фізичними особами сплачується протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення.
Відповідно до вимог ст.288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний контролюючий орган про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни.
Платником орендної плати є орендар земельної ділянки.
Об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду.
Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.
Податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285-287 цього розділу.
Відповідно до п.286.6 ст.286 Податкового кодексу України за земельну ділянку, на якій розташована будівля, що перебуває у спільній власності кількох юридичних або фізичних осіб, податок нараховується з урахуванням прибудинкової території кожному з таких осіб: 1) у рівних частинах - якщо будівля перебуває у спільній сумісній власності кількох осіб, але не поділена в натурі, або одній з таких осіб-власників, визначеній за їх згодою, якщо інше не встановлено судом; 2) пропорційно належній частці кожної особи - якщо будівля перебуває у спільній частковій власності; 3) пропорційно належній частці кожної особи - якщо будівля перебуває у спільній сумісній власності і поділена в натурі. За земельну ділянку, на якій розташована будівля, що перебуває у користуванні кількох юридичних або фізичних осіб, податок нараховується кожному з них пропорційно тій частині площі будівлі, що знаходиться в їх користуванні, з урахуванням прибудинкової території.
З контексту наведених вище норм вбачається, що фізична особа сплачує до бюджету орендну плату з урахуванням пропорційної частки, що знаходиться у її користуванні згідно нарахувань контролюючого органу та на підставі відповідного податкового повідомлення-рішення.
Разом з цим, судом встановлено, що ОСОБА_2 нарахована орендна плата за землю загальною площею 0.3735 га., тобто без урахування пропорційної частки, що знаходиться у її користуванні.
Враховуючи вищевикладене, та зауважуючи на тому, що суд не може підміняти державний орган, рішення якого оскаржується, приймаючи замість рішення, яке визнається протиправним, інше рішення, яке б відповідало закону, та давати вказівки, які б свідчили про вирішення питань, які належать до компетенції такого суб'єкта владних повноважень, суд приходить до висновку щодо скасування податкового повідомлення-рішення в цілому, та як наслідок скасування податкової вимоги.
Відповідно до ч.1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 8, 9, 10, 11, 112, 159, 160, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Позовні вимоги ОСОБА_2 до Маріупольської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Жовтневої об'єднаної державної податкової інспекції м.Маріуполя Головного управління Міндоходів у Донецькій області від 16.06.2014 №0011721502
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Жовтневої об'єднаної державної податкової інспекції м.Маріуполя Головного управління Міндоходів у Донецькій області від 27.06.2015 №19665-17.
Визнати протиправною та скасувати вимогу Маріупольської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області від 03.08.2016 №49-12.
Присудити за рахунок бюджетних асигнувань Маріупольської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області на користь ОСОБА_2 судовий збір у розмірі 6558 (шість тисяч п'ятсот п'ятдесят вісім) грн. 60 коп.
У судовому засіданні 27 червня 2017 року проголошена вступна та резолютивна частина постанови. Повний текст постанови складено 29 червня 2017 року.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови особами, які беруть участь у справі, з подачею її копії до суду апеляційної інстанції.
Суддя Кошкош О.О.