22 червня 2017 р. Справа № 804/7986/16
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіОСОБА_1
при секретаріОСОБА_2
за участю:
представника позивача: представник відповідача: ОСОБА_3, не зявився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпро адміністративну справу за адміністративним позовом Державної податкової інспекції у Центральному районі м. Дніпра Головного управління ДФС у Дніпропетровській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "ФЕРО-МД" про застосування арешту коштів на розрахункових рахунках платника податків,
Державна податкова інспекція у Кіровському районі м. Дніпра Головного управління ДФС у Дніпропетровській області (далі - позивач) звернулася до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «ФЕРО-МД» (далі - відповідач) про застосування арешту коштів на розрахункових рахунках Товариства з обмеженою відповідальністю «ФЕРО-МД»: ПАТ КБ «ПРИВАТБАНК», МФО 305299, №26008050284581; ПАТ КБ «ПРИВАТБАНК», МФО 305299, №26003050338250; ПАТ «ОСОБА_4 ДНІПРО», МФО 305749, №2600430736401; ПАТ «ОСОБА_4 ДНІПРО», МФО 305749, №2604830736401; ПАТ «ОСОБА_4 ДНІПРО», МФО 305749, №2600430736401; ПАТ «ОСОБА_4 ДНІПРО», МФО 305749, №2600530736402.
В обґрунтування позову зазначено, що відповідно до наказу начальника Державної податкової інспекції у Кіровському районі м. Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області від 15.11.2016 року №703 здійснено вихід за податковою адресою ТОВ «ФЕРО-МД» з метою проведення перевірки. Проте за результатами виходу з метою здійснення перевірки посадовими особами ТОВ «ФЕРО-МД» відмовлено у допуску до перевірки, про що складено акт №459/04-65-14-00/38434431 від 16.11.2016 року. Рішенням в.о. начальника Державної податкової інспекції у Кіровському районі м. Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області від 16.11.2016 року застосовано адміністративний арешт майна платника податків ПП ТОВ «ФЕРО-МД». Таким чином, у зв'язку з неможливістю проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «ФЕРО-МД», позивач просить підтвердити обґрунтованість застосування адміністративного арешту коштів ТОВ «ФЕРО-МД».
Відповідно до Закону України "Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки" від 09.04.2015 року №317, Постанови Кабінету Міністрів України від 14.12.2016 року №941 "Про перейменування деяких територіальних органів Державної фіскальної служби" Державну податкову інспекцію у Кіровському районі м. Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області перейменовано на Державну податкову інспекцію у Кіровському районі м. Дніпра Головного управління ДФС у Дніпропетровській області. Дана обставина підтверджується Випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємці та громадських формувань.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, посилаючись на обставини, викладені у позові.
Відповідач у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце повідомлений належним чином. Надано клопотання про перенесення розгляду справи у зв'язку з неможливістю бути присутнім. Проте таке клопотання задоволенню не підлягає, оскільки у поданому клопотанні не наведено обґрунтовані причин неявки до судового засідання уповноваженого представника. 17.12.2016 року відповідачем подано письмові заперечення на позов, в обґрунтування яких вказано, що застосування арешту коштів є можливим лише у разі існування арешту майна, застосовано згідно п.94.2 ст.94 Податкового кодексу України - після перевірки судом правомірності та обґрунтованості застосування арешту майна платника.
Суд враховує, що ч. 1 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України, встановлено, що адміністративна справа має бути розглянута і вирішена протягом розумного строку, але не більше місяця з дня відкриття провадження у справі, якщо інше не встановлено цим Кодексом.
Відповідно до ч. 4 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно якої у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали, з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги позову, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив такі обставини справи.
Товариство з обмеженою відповідальністю «ФЕРО-МД» (код ЄДРПОУ 38434431) зареєстроване як юридична особа 29.11.2012 року, та знаходиться на обліку в Державній податковій інспекції у Центральному районі м. Дніпра Головного управління ДФС у Дніпропетровській області, як платник податків.
Як встановлено з матеріалів справи, на виконання ухвали слідчого судді Індустріального районного суду м. Дніпропетровська Слюсар Л.П. від 24.10.2016 р. в рамках кримінального провадження №12016040660002247, 15.11.2016 року в.о. начальника Державної податкової інспекції у Центральному районі м. Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області винесено наказ №703 “Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «ФЕРО-МД» (код ЄДРПОУ 38434431)”.
Копію зазначеного наказу та направлення на перевірку від 16.11.2016 року №№ 429, 430 були вручені під розписку представнику ТОВ «ФЕРО-МД» ОСОБА_5 16.11.2016 року
На виконання наказу №703 від 15.11.2016 року та відповідно до направлень від 16.11.2016 року №№ 429, 430 Державною податковою інспекцією у Центральному районі м. Дніпра здійснено вихід за податковою адресою ТОВ «ФЕРО-МД»: м. Дніпро, вул..Ю. Савченко, буд. 9, проте представником ТОВ «ФЕРО-МД» було відмовлено у допуску до перевірки, про що складено акт 459/04-65-14-00/38434431 від 16.11.2016 року про відмову ТОВ «ФЕРО-МД» від допуску до проведення перевірки.
16.11.2016 року в.о. начальника Державної податкової інспекції у Центральному районі м. Дніпра Головного управління ДФС у Дніпропетровській області винесено рішення про застосування адміністративного арешту майна платника ТОВ «ФЕРО-МД» (код ЄДРПОУ 38434431), що перебуває за адресою: м. Дніпро, вул. Ю. Савченко, буд. 9. Підставою для прийняття зазначеного рішення слугували обставини, передбачені ст. 94 Податкового кодексу України, а саме відмова у допуску посадових осіб Державної податкової інспекції у Центральному районі м. Дніпра до проведення перевірки.
Аналізуючи спірні правовідносини суд зазначає наступне.
Відповідно до п. 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Згідно з п.п. 75.1.2 п. 75. 1 ст. 75 Податкового кодексу України документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків. Документальна позапланова перевірка не передбачається у плані роботи контролюючого органу і проводиться за наявності хоча б однієї з обставин, визначених цим Кодексом. Документальною невиїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться в приміщенні контролюючого органу.
Пунктом 81.1 ст. 81 Податкового кодексу України передбачено, що посадові особи контролюючого органу мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред'явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, таких документів:
- направлення на проведення такої перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, реквізити наказу про проведення відповідної перевірки, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) або об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична), підстави, дата початку та тривалість перевірки, посада та прізвище посадової (службової) особи, яка проводитиме перевірку. Направлення на перевірку у такому випадку є дійсним за наявності підпису керівника контролюючого органу або його заступника, що скріплений печаткою контролюючого органу;
- копії наказу про проведення перевірки;
- службового посвідчення осіб, які зазначені в направленні на проведення перевірки.
Непред'явлення або ненадіслання у випадках, визначених цим Кодексом, платнику податків (його посадовим (службовим) особам або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції) цих документів або пред'явлення зазначених документів, що оформлені з порушенням вимог, встановлених цим пунктом, є підставою для недопущення посадових (службових) осіб контролюючого органу до проведення документальної виїзної або фактичної перевірки.
Відмова платника податків та/або посадових (службових) осіб платника податків (його представників або осіб, які фактично проводять розрахункові операції) від допуску до перевірки на інших підставах, ніж визначені в абзаці п'ятому цього пункту, не дозволяється.
При пред'явленні направлення платнику податків та/або посадовим (службовим) особам платника податків (його представникам або особам, які фактично проводять розрахункові операції) такі особи розписуються у направленні із зазначенням свого прізвища, імені, по батькові, посади, дати і часу ознайомлення.
У разі відмови платника податків та/або посадових (службових) осіб платника податків (його представників або осіб, які фактично проводять розрахункові операції) розписатися у направленні на перевірку посадовими (службовими) особами контролюючого органу складається акт, який засвідчує факт відмови. У такому випадку акт про відмову від підпису у направленні на перевірку є підставою для початку проведення такої перевірки.
Відповідно до п. 81.2 ст. 81 Податкового кодексу України у разі відмови платника податків та/або посадових (службових) осіб платника податків (його представників або осіб, які фактично проводять розрахункові операції) у допуску посадових (службових) осіб контролюючого органу до проведення перевірки складається акт, який засвідчує факт відмови.
Згідно з п. 94.1 ст. 94 та пп. 94.2.3 п. 94.2 ст. 94 Податкового кодексу України, адміністративний арешт майна платника податків (далі - арешт майна) є винятковим способом забезпечення виконання платником податків його обов'язків, визначених законом. Арешт майна може бути застосовано, якщо платник податків відмовляється від проведення документальної перевірки за наявності законних підстав для її проведення або від допуску посадових осіб органу державної податкової служби.
Відповідно до п.94.6 ст.94 Податкового кодексу України керівник контролюючого органу (його заступник) за наявності однієї з обставин, визначених у пункті 94.2 цієї статті, приймає рішення про застосування арешту майна платника податків, яке надсилається:
- платнику податків з вимогою тимчасово зупинити відчуження його майна;
- іншим особам, у володінні, розпорядженні або користуванні яких перебуває майно такого платника податків, з вимогою тимчасово зупинити його відчуження.
Арешт коштів на рахунку платника податків здійснюється виключно на підставі рішення суду шляхом звернення контролюючого органу до суду.
Згідно із п.п.7.1 розділу 7 Порядку застосування адміністративного арешту майна платника податків, затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів України №568 від 10.10.2013 р., зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 31.10.2013 р. за №1839/24371, арешт коштів на рахунку платника податків здійснюється виключно на підставі рішення суду шляхом звернення органу державної податкової служби до суду.
Отже арешт коштів на рахунку платника податків, відповідно до абзацу другого підпункту 94.6.2 пункту 94.6 статті 94, здійснюється виключно на підставі рішення суду шляхом звернення органу державної податкової служби до суду. Жодного рішення податковий орган в такому разі не приймає.
Судом встановлено, що ТОВ “Феро-МД до Дніпропетровського окружного адміністративного суду оскаржено наказ Державної податкової інспекції у Центральному районі м. Дніпра Головного управління ДФС у Дніпропетровській області №703 від 15.11.2016 р. “Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ “Феро-МД”.
Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26.12.2016 року у справі №804/7991/16 у задоволенні адміністративного позову ТОВ “Феро-МД” про визнання протиправним та скасування наказу №703 від 15.11.2016р. “Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ “Феро-МД” відмовлено.
Згідно інформації ПК «Діловодство спеціалізованого суду» вказане рішення набрало законної сили 20.04.2017 року.
Відповідно до ч. 1 ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Отже питання правомірності проведення перевірки встановлено судовим рішенням у справі №804/7991/16.
Враховуючи наведені обставини та положення чинного законодавства, суд вважає, що наявні підстави для застосування арешту коштів на розрахункових рахунках ТОВ «ФЕРО-МД», а тому адміністративний позов підлягає задоволенню.
Відповідно до частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 128, 158-163, Кодексу адміністративного судочинства України, -
Адміністративний позов Державної податкової інспекції у Центральному районі м. Дніпра Головного управління ДФС у Дніпропетровській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «ФЕРО-МД» про застосування арешту коштів на розрахункових рахунках платника податків - задовольнити.
Застосувати арешт коштів на розрахункових рахунках Товариства з обмеженою відповідальністю «ФЕРО-МД»: ПАТ КБ «ПРИВАТБАНК», МФО 305299, №26008050284581; ПАТ КБ «ПРИВАТБАНК», МФО 305299, №26003050338250; ПАТ «ОСОБА_4 ДНІПРО», МФО 305749, №2600430736401; ПАТ «ОСОБА_4 ДНІПРО», МФО 305749, №2604830736401; ПАТ «ОСОБА_4 ДНІПРО», МФО 305749, №2600430736401; ПАТ «ОСОБА_4 ДНІПРО», МФО 305749, №2600530736402.
Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова суду набирає законної сили в порядку та у строки, визначені ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови складено 27 червня 2017 року
Суддя ОСОБА_1