23 травня 2017 р. Справа № 804/7810/16
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді ОСОБА_1
розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного територіального управління юстиції у Луганській області Лисичанського міського відділу державної виконавчої служби про визнання протиправними дій, скасування постанов та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_2 звернулася до суду з адміністративним позовом до Головного територіального управління юстиції у Луганській області Лисичанського міського відділу державної виконавчої служби, третя особа: Публічне акціонерне товариство "Комерційний банк "Приватбанк" з позовними вимогами:
визнати незаконними дії державного виконавця Безволенко А.С. Лисичанського міського відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області при винесенні Постанови про відкриття виконавчого провадження та Постанови про арешт майна боржника та оголошення заборони на його відчуження від 19.08.2016 року, які винесені по реєстраційному номеру виконавчого провадження 51990791;
скасувати постанову державного виконавця Безволенко А.С. Лисичанського міського відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області про відкриття виконавчого провадження від 19.08.2016 року, яка винесена по реєстраційному номеру виконавчого провадження 51990791;
скасувати постанову державного виконавця Безволенко А.С. Лисичанського міського відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області про відкриття виконавчого провадження про арешт майна боржника та оголошення заборони на його відчуження від 19.08.2016 року, яка винесена по реєстраційному номеру виконавчого провадження 51990791;
зобов'язати державного виконавця Безволенко А.С. Лисичанського міського відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області відмовити Публічному акціонерному товариству "Комерційний банк Приватбанк" (код ЄДРПОУ 14360570) у відкритті виконавчого провадження на підставі виконавчого напису приватного нотаріусу Дніпропетровського міського нотаріального округу від 07.12.2015, про що винести відповідну постанову.
В обґрунтування позову зазначено, що державним виконавцем Безволенко А.С. Лисичанського міського відділу державної виконавчої служби було протиправно винесено постанову про відкриття виконавчого провадження не за місцем та не за підвідомчістю виконання виконавчого напису нотаріуса. Таким чином, оскаржувані постанови підлягають скасуванню.
Представник позивача просив суд розглянути справу в порядку письмового провадження.
Представник відповідача просив розглядати справу за його відсутністю, надав суду заперечення на позов в яких зазначив, що виконавче провадження було відкрито правомірно, на підставі виконавчого напису стягувача та заяви в якій, відповідно до ст.20 п.1 Закону України "Про виконавче провадження" зазначено, що місце проживання боржника: м.Лисичанськ, кв.Молодіжний, 1/112.
Підстав, передбачених законом, на винесення постанови про відмову у відкритті виконавчого провадження у державного виконавця не було і постанова про відкриття виконавчого провадження була винесена відповідно до положень Закону України "Про виконавче провадження".
Відповідно до ст.128 КАС України суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності відповідача в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що 16.08.2016 до Лисичанського міського ВДВС ГТУЮ у Луганській області від представника ПАТ "Приват Банк" надійшла заява про примусове виконання рішення разом з виконавчим написом № 7162 від 07.12.2015 виданим приватним нотаріусом ОСОБА_3 про стягнення заборгованості з ОСОБА_2 в сумі 226 038,59 грн.
19.08.2016 державним виконавцем винесено постанову про відкриття виконавчого провадження № 51990791.
В постанові про відкриття виконавчого провадження від 19.08.2016 року вказана наступна адреса позивача: кв. Молодіжний, 1/112, м. Лисичанськ, Луганська область.
Також, у заяві відповідно до ст.57 Закону України "Про виконавче провадження", заявник просив накласти арешт на все рухоме та нерухоме майно, що належить боржнику.
Постановою державного виконавця Безволенко А.С. Лисичанського міського відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області накладено арешт на майно боржника та оголошено заборону на його відчуження від 19.08.2016 року, яка винесена по реєстраційному номеру виконавчого провадження 51990791.
Надаючи оцінку діям державного виконавця під час відкриття виконавчого провадження суд зазначає, що згідно до ст.19 Закону України «Про виконавче провадження», від 21.04.1999 №606-XIV, (який був чинний на дату відкриття виконавчого провадження, далі - Закон) державний виконавець відкриває виконавче провадження на підставі виконавчого документа, зазначеного в статті 17 цього Закону: 1) за заявою стягувача або його представника про примусове виконання рішення; 2) за заявою прокурора у випадках представництва інтересів громадянина або держави в суді; 3) у разі якщо виконавчий лист надійшов від суду на підставі ухвали про надання дозволу на примусове виконання рішення іноземного суду в порядку, встановленому законом; 4) в інших передбачених законом випадках.
У заяві про відкриття виконавчого провадження стягувач вправі зазначити відомості, що ідентифікують боржника чи можуть сприяти примусовому виконанню рішення (рахунок боржника, місце роботи чи отримання ним інших доходів, місцезнаходження його майна тощо), а також шляхи отримання ним коштів, стягнутих з боржника.
У заяві про відкриття виконавчого провадження щодо виконання рішення про майнове стягнення стягувач має право просити державного виконавця накласти арешт на майно та кошти боржника та оголосити заборону на його відчуження.
У відповідності до ст. 20 Закону, виконавчі дії провадяться державним виконавцем за місцем проживання, перебування, роботи боржника або за місцезнаходженням його майна. У разі якщо боржник є юридичною особою, то виконання провадиться за місцезнаходженням його постійно діючого органу або майна. Право вибору місця виконання між кількома органами державної виконавчої служби, що можуть вчиняти виконавчі дії з виконання рішення на території, на яку поширюються їх функції, належить стягувачу.
У разі необхідності перевірки інформації щодо наявності боржника чи його майна або його місця роботи на території, на яку не поширюється компетенція державного виконавця, державний виконавець може своєю мотивованою постановою, затвердженою начальником відділу, якому він безпосередньо підпорядкований, доручити проведення перевірки вказаної інформації відповідному відділу державної виконавчої служби. Державний виконавець відділу державної виконавчої служби, якому доручено проведення перевірки зазначеної інформації, у разі виявлення майна боржника повинен здійснити його опис та арешт. Виконавчі дії за дорученням проводяться у строк не пізніше десяти робочих днів з моменту надходження до відділу державної виконавчої служби відповідної постанови державного виконавця в межах виконавчого провадження, у якому винесено цю постанову. За результатами проведених дій складається акт, що направляється державному виконавцю, який виніс постанову.
Пунктами 1,3 частини 1 статті 18 Закону визначено, що у виконавчому документі зазначаються:
1) назва і дата видачі документа, найменування органу, прізвище та ініціали посадової особи, що його видали;
3) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, власне ім'я та по батькові) (для фізичних осіб) стягувача і боржника, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), ідентифікаційний код суб'єкта господарської діяльності стягувача та боржника (для юридичних осіб), індивідуальний ідентифікаційний номер стягувача та боржника (для фізичних осіб - платників податків) або номер і серія паспорта стягувача та боржника для фізичних осіб - громадян України, які через свої релігійні або інші переконання відмовилися від прийняття ідентифікаційного номера, офіційно повідомили про це відповідні органи державної влади та мають відмітку в паспорті громадянина України, а також інші дані, якщо вони відомі суду чи іншому органу, що видав виконавчий документ, які ідентифікують стягувача та боржника чи можуть сприяти примусовому виконанню, зокрема, дата народження боржника та його місце роботи (для фізичних осіб), місцезнаходження майна боржника, рахунки стягувача та боржника тощо.
Розділом 3 Наказу Міністерства Юстиції України «Про затвердження Інструкції з організації примусового виконання рішень» від 02.04.2012р. № 512/5 визначено, що :
3.1. Примусовому виконанню підлягають виконавчі документи, визначені у статті 17 Закону.
3.2. Підставою для вжиття заходів примусового виконання рішень є виконавчий документ, який пред'явлений до виконання в установленому Законом порядку.
3.3. Виконавчий документ повинен відповідати вимогам до виконавчого документа, зазначеним у статті 18 Закону.
При перевірці відповідності виконавчого документа вимогам пункту 3 частини першої статті 18 Закону державний виконавець враховує таке:
а) повне найменування для юридичних осіб повинно містити інформацію про організаційно-правову форму такої особи відповідно до вимог чинного законодавства;
б) ім'я фізичної особи (яка є громадянином України) складається з її прізвища, власного імені та по батькові (частина перша статті 28 Цивільного кодексу України). Відповідно до частини третьої статті 12 Закону України «Про національні меншини в Україні» громадяни, в національній традиції яких немає звичаю зафіксовувати по батькові, мають право записувати в паспорті лише ім'я та прізвище, а у свідоцтві про народження - імена батька та матері;
в) відсутність коду за Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України стягувача та боржника (для юридичних осіб) допускається, якщо законодавством країни, на території якої зареєстровано юридичну особу, не передбачено присвоєння юридичній особі такого коду;
г) для фізичних осіб реєстраційний номер облікової картки платника податків не зазначається у виконавчому документі, якщо особа є іноземцем та законодавством країни, на території якої проживає фізична особа, встановлено інші форми обліку або якщо особа відмовилась його мати через свої релігійні переконання, про що є відповідна відмітка у паспорті особи.
ґ) реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія і номер паспорта можуть не зазначатися в постановах у справах про адміністративні правопорушення, які виносяться на місці вчинення правопорушення або без участі особи.
3.4. Заява про відкриття виконавчого провадження подається до органу ДВС у письмовій формі разом із оригіналом (дублікатом) виконавчого документа, в якій у разі наявності можуть зазначатися номер мобільного телефону, факсу (телефаксу), адреса електронної пошти.
3.5. Місце виконання рішення визначається відповідно до вимог, встановлених статтею 20 Закону.
3.5.1. Проведення державним виконавцем виконавчих дій на території органу ДВС, який підпорядкований іншому регіональному органу ДВС, здійснюється за погодженням з Департаментом державної виконавчої служби Міністерства юстиції України.
3.5.2. При проведенні перевірки інформації щодо наявності боржника чи його майна або його місця роботи на території, на яку не поширюється компетенція державного виконавця, у постанові про проведення перевірки обов'язково зазначаються обставини, які обумовили проведення перевірки (письмове клопотання стягувача, відповіді на запити державного виконавця тощо), адреса, за якою слід здійснити перевірку, а також інші необхідні відомості, які можуть сприяти перевірці.
Вказаними нормами визначено, що державний виконавець під час відкриття виконавчого провадження перевіряє відповідність виконавчого документа пункту 3 частини першої статті 18 Закону, в якому обов'язково має бути зазначено, місцезнаходження або місце проживання чи перебування боржника та місцезнаходження його майна.
З матеріалів справи встановлено, що в виконавчому написі приватного нотаріусу Дніпропетровського міського нотаріального округу ОСОБА_3 від 07.12.2015 року який було надано відповідачу вказано, що ОСОБА_2, реєстраційний номер облікової картки платника податків за даними Державного реєстру фізичних осіб - платників податків 25559900361, адреса реєстрації: м. Дніпропетровськ, Запорізьке шосе, б. 68, кв. 90, місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_1, б. 35, кв. 51.
Разом з виконавчим написом стягувачем, відповідно до ст.19 п.1.1 Закону України «Про виконавче провадження», було подано заяву в якій, відповідно до ст.20 п.1 Закону країни "Про виконавче провадження" зазначено, що місце проживання боржника: м.Лисичанськ, кв.Молодіжний, 1/112.
З викладеного слідує, що при поданні третьою особою виконавчого документу та заяви про відкриття виконавчого провадження та при винесенні постанови про відкриття виконавчого провадження, відповідач мав дані, що місце проживання та місце реєстрації ОСОБА_2 знаходиться у місті Дніпро, вулиця Дзержинського, 35/51. В виконавчому написі нотаріусу нотаріуса вказано, що місце роботи Позивача - ТОВ "Бізнес Сувеніри". Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб ТОВ "Бізнес Сувеніри" знаходиться за наступною адресою: місто Дніпро, вулиця Софії Ковалевської, будинок 1. Інформація про існування будь-якого нерухомого або рухомого майна позивача, яке знаходилося б на території, що входить до компетенції відповідача, також відсутня.
Окрім того, конверт який надсилався відповідачем на адресу позивача містить вірну адресу, яка вказана у виконавчому написі нотаріуса, а саме: АДРЕСА_1.
Проте, в порушення вимог закону відповідачем під час винесення постанов про відкриття виконавчого провадження та про арешт майна боржника не було перевірено та встановлене дійсне місце проживання (перебування) боржника та його майна. Вказані дії призвели до того, що відповідачем було винесено постанову про відкриття виконавчого провадження не за місцем виконання виконавчого напису нотаріуса.
Відповідно до пункту статті 26 Закону державний виконавець відмовляє у відкритті виконавчого провадження у разі пред'явлення виконавчого документа до органу державної виконавчої служби не за місцем або не за підвідомчістю виконання рішення.
Згідно до ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи, викладене, суд вважає, що позовні вимоги в частині визнання дій відповідача протиправними та скасування постанов про відкриття виконавчого провадження та про арешт майна боржника підлягає задоволенню.
Що стосується позовних вимог в частині зобов'язання державного виконавця Безволенко А.С. Лисичанського міського відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області відмовити Публічному акціонерному товариству "Комерційний банк Приватбанк" (код ЄДРПОУ 14360570) у відкритті виконавчого провадження на підставі виконавчого напису приватного нотаріусу Дніпропетровського міського нотаріального округу від 07.12.2015, про що винести відповідну постанову, то дана частина задоволенню не підлягає, оскільки суд не може своїм рішенням заміняти дії державних органів яким згідно норм законодавства надані відповідні повноваження.
Відповідно до ч.3 ст.94 КАС України якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.
Керуючись ст.ст. 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_2 до Головного територіального управління юстиції у Луганській області Лисичанського міського відділу державної виконавчої служби, третя особа: Публічне акціонерне товариство "Комерційний банк "Приватбанк" про визнання протиправними дій, скасування постанов та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії державного виконавця Безволенко А.С. Лисичанського міського відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області при винесенні Постанови про відкриття виконавчого провадження та Постанови про арешт майна боржника та оголошення заборони на його відчуження від 19.08.2016 року, які винесені по реєстраційному номеру виконавчого провадження 51990791.
Скасувати постанову державного виконавця Безволенко А.С. Лисичанського міського відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області про відкриття виконавчого провадження від 19.08.2016 року, яка винесена по реєстраційному номеру виконавчого провадження 51990791.
Скасувати постанову державного виконавця Безволенко А.С. Лисичанського міського відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області про відкриття виконавчого провадження про арешт майна боржника та оголошення заборони на його відчуження від 19.08.2016 року, яка винесена по реєстраційному номеру виконавчого провадження 51990791.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_1) за рахунок бюджетних асигнувань Головного територіального управління юстиції у Луганській області Лисичанського міського відділу державної виконавчої служби сплачений судовий збір у розмірі 1653,00 грн. за подання адміністративного позову.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складення постанови у повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя ОСОБА_1