Запорізької області
22.05.07 Справа № 15/400/06-8/70/07
Суддя
За позовом Прокурора Оріхівського району Запорізької області в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати відповідні функції в спірних правовідносинах -позивач -Нестерянська сільська рада, Запорізька область, Оріхівський район, с.Нестерянка
Відповідач -Відкрите акціонерне товариство “Нестерянська птахофабрика», Запорізька область, Оріхівський район, с.Нестерянка
Представники:
Позивача:
Дернова Т.М., дов. від 15.05.2007 р.
Відповідача:
Плецька Ю.В., дов. від 04.09.2006 р.
Прокурор:
Мала О.Р.
Заявлено позовні вимоги про відшкодування збитків, заподіяних безоплатним користуванням землею (без укладення договору оренди) в розмірі 141156 грн.
Ухвалою господарського суду від 13.10.2006 р. провадження по справі №15/400/06 зупинено до розгляду ВГС України касаційної скарги відповідача та повернення матеріалів справи до господарського суду Запорізької області.
Розпорядженням голови господарського суд Запорізької області від 04.01.2007 р. справу № 15/400/06 передано на розгляд судді Поповій. Справу прийнято до провадження, присвоєно номер № 15/400/06-8/70/07 та поновлено провадження по справі.
Розгляд справи, призначений на 08.02.2007 р., відкладався до 16.05.2007 р., в судовому засіданні оголошувалася перерва до 22.05.2007 р.
Рішення оголошено в засіданні 22.05.2007 р.
Позивач підтримує вимоги з підстав, викладених в позові. В обґрунтування вимог позивач зазначає, що під час створення птахорадгоспу “Нестерянський», який в ході приватизації відповідно наказу Регіонального відділення ФДМ України по Запорізькій області від 29.04.1996 р. № 644 був перетворений в ВАТ “Нестерянська птахофабрика», під будівництво промислових споруд на території теперішньої Нестерянської сільської ради, підприємству було виділено земельну ділянку розміром 52,3 га необхідну для здійснення відповідної виробничої діяльності. Земля, яка була використана під споруди птахорадгоспу “Нестерянський», нині ВАТ “Нестерянська птахофабрика», була виділена задовго до створення органів місцевого самоврядування і процес її передачі відбувся не між товариством та Нестерянською сільської радою, а між птахорадгоспом “Нестерянський» та відповідним органом влади, договір оренди землі укладений не був. На сьогоднішній день документи, які свідчили б про передачу вищевказаної земельної ділянки у користування відповідачу не збереглися. В статті 2 Закону України “Про плату за землю» та ст. 206 Земельного кодексу України передбачено, що використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. ВАТ “Нестерянська птахофабрика» протягом багатьох років використовує землі комунальної власності без укладення договору оренди та без сплати орендної плати за її користування. За відмови укласти зазначений договір, місцевий бюджет Нестерянської сільської ради протягом трьох років не отримує відповідні кошти, при тому, що оплата за землю є основним його джерелом доходу. За фактичне користування землею комунальної власності ВАТ “Нестерянська птахофабрика» повинна сплатити Нестерянській сільській раді з 2003 року по 2006 рік 141156 грн. Згідно зі ст. 20 Закону України “Про плату за землю» платежі за землю надходять до бюджетів сільських, селищних, міських рад, на території яких знаходяться земельні ділянки. Тож, ухилення від укладення договору оренди землі керівництвом ВАТ “Нестерянська птахофабрика» призвело до ненадходження до місцевого бюджету плати за користування землею і тим самим створило перешкоди по утворенню та використанню фінансових ресурсів, необхідних для забезпечення функцій та повноважень державного самоврядування, що суттєво зачіпає інтереси держави.
Представник прокуратури позовні вимоги підтримав.
Відповідач заявлені вимоги про стягнення збитків вважає безпідставними. У відзиві на позов вказує, що здійснення позивачем розрахунків збитків, виходячи із вартості 1 кв.м. землі, розташованої на території сільської ради, а також застосування при здійснені таких розрахунків ставок земельного податку на підставі ч. 4 ст. 7 Закону України “Про плату за землю», суперечить вимогам діючого земельного законодавства України. Відповідно до ст. 2 Закону України “Про плату за землю» використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки землі. Статтею 13 цього Закону передбачено, що підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру, а орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності - договір оренди такої земельної ділянки. Законом України “Про оренду землі», а саме ст. 21 встановлено, що орендна плата за землю -це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір та форма внесення орендної плати за земельні ділянки, які перебувають в державній або комунальній власності, не може бути меншою за розмір земельного податку, що встановлюється Законом України “Про плату за землю», та перевищувати 10% їх нормативної грошової оцінки. Таким чином, без нормативної грошової оцінки земельної ділянки, вважає відповідач, не можливо встановлення обґрунтованого, законного розміру орендної плати.
Крім того, вказує ВАТ “Нестерянська птахофабрика», позивач, здійснюючи розрахунок несплаченої відповідачем орендної плати, безпідставно застосував ставки, встановлені діючим законодавством для розрахунку земельного податку, вірність нарахування та сплати якого відноситься до виключної компетенції органів державної податкової служби.
Однією з істотних умов договору оренди земельної ділянки згідно ст. 14 Закону України “Про оренду землі» є розмір земельної ділянки та її цільове призначення. В зв'язку з тим, що між позивачем та відповідачем не було укладено договір оренди земельної ділянки, позивачем в розрахунках орендної плати за землі несільськогосподарського призначення на території Нестерянської сільської ради площа земельної ділянки, яка розташована під об'єктами нерухомості, була встановлена незаконно на підставі зроблених землевпорядником Нестерянської сільської ради актів, без врахування встановленого діючим законодавством порядку. Проте, акти самообміру не підтверджують фактичне землекористування ВАТ “Нестерянська птахофабрика» зазначеною земельною ділянкою, і відповідно здійснений позивачем на його підставі розрахунок заборгованості щодо плати за землю не може бути підставою для нарахування орендної плати, оскільки це суперечить вимогам ст. 13 Закону України “Про плату за землю».
Таким чином, обґрунтовує відповідач, доказів того, що ВАТ “Нестерянська птахофабрика» дійсно користується земельними ділянками, якої саме площі та за яким цільовим призначенням, позивачем суду не надано, відповідного обґрунтування стягуваної з відповідача суми заборгованості за користування земельною ділянкою загальною площею 52,28 га здійснено позивачем всупереч вимогам діючого законодавства України.
Крім того, відповідач заявив в засіданні, що має державний акт на право колективної власності на землю. Внаслідок цього відповідач вважає, що вимоги про стягнення збитків у зв'язку з неукладенням договору оренди землі є безпідставними, оскільки на даний час податковими органами винесено на його адресу повідомлення -рішення щодо стягнення земельного податку.
Заслухавши представників, дослідивши додані матеріали, суд вважає позовні вимоги про стягнення збитків безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню.
Предметом позову, що розглядається, є стягнення збитків, які позивач вбачає у неотриманні впродовж 2003 - 2006 років платежів за користування земельною ділянкою -орендної плати, оскільки договір з відповідачем не було укладено.
Відповідно до ст.. 2 Закону України “Про плату за землю» використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати.
Власники земельних ділянок (крім орендарів) сплачують земельний податок. За земельні ділянки, надані в оренду, справляється орендна плата. Орендна плата за землю -це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою, розмір, форма і строки внесення якого встановлюються за згодою сторін у договорі оренди.
Відповідно до Закону України “Про оренду землі» орендодавцями земельних ділянок, що перебувають у комунальній власності є сільські, селищні, міські ради в межах повноважень, визначених законом.
Підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру, а орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності -договір оренди такої земельної ділянки.
Таким чином, Законом України “Про плату за землю» встановлено, що стягнення плати за земельну ділянку, що перебуває у власності або у орендному користуванні можливе лише на підставі відповідного правопідтверджувального документа -свідоцтва про право власності (право постійного або тимчасового користування) або договору оренди.
В судовому засіданні 16.05.2007 р. відповідач надав суду Державний акт на право колективної власності на землю ЗП00495, виданий ВАТ “Нестерянська птахофабрика» Оріхівською радою народних депутатів, за яким відповідачу передано у колективну власність 3156,1 га землі в межах з планом для ведення колективного господарства (в тому числі 52,28 га під виробничі споруди), зареєстрований в Книзі записів актів на право колективної власності на землю за № 17 3 грудня 1996 року. Даний факт свідчить про те, що за приписами Закону України “Про плату за землю» відповідач має бути платником відповідного податку. Контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності здійснюється органами державної податкової служби.
Вчасно не сплачене податкове зобов'язання визнається податковим боргом, стягнення якого здійснюється відповідними органами у встановленому законом порядку, розмірі та строки.
Таким чином, твердження прокурора та позивача щодо того, що ВАТ “Нестерянська птахофабрика» зобов'язана була укласти договір оренди земельної ділянки є безпідставними, необґрунтовані твердження про спричинення сільській раді збитків, внаслідок неотримання орендних платежів у заявленій до стягнення сумі.
Крім того, позивачем не обґрунтований з посиланням на приписи діючого законодавства склад правопорушення за наявності якого можлива відповідальність у вигляді стягнення збитків (за невиконання зобов'язань) або у вигляді відшкодування шкоди (за наявності деліктних правовідносин).
В позові з заявлених підстав та предмету відмовляється.
На підставі викладеного, Закону України “Про плату за землю», керуючись ст.ст.49, 82-85 ГПК України, суд
В позові відмовити.
Суддя І.А.Попова