Постанова від 21.06.2017 по справі 465/1832/17

Справа № 465/1832/17

Номер провадження 2-а/465/302/17

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21.06.2017 Франківський районний суд м. Львова в складі:

Головуючого - судді Лозинський Б.М.

за участі секретаря судового засідання- Бугайчук В.М.

позивача- ОСОБА_1

представник позивача- Кіт С.М.

представника відповідача- Кожухар І.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Залізничного об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Львова про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії, скасування рішення, суд,-

ВСТАНОВИВ:

позивач звернувся до Франківського районного суду міста Львова із адміністративним позовом до УПФУ у Франківському районі м. Львова про визнання протиправними дій щодо відмови у призначенні пенсії відповідно до ст. 55 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із зменшенням пенсійного віку на 10 років, починаючи із 25.10.2016р.; скасування рішення №17362/03-11 від 03.11.2016 р. про відмову у призначенні державної пенсії відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»; зобов'язання призначити, нарахувати державну пенсію відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із зменшенням пенсійного віку, встановленого ст. 26 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на 10 років, як учасника наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році 2 категорії згідно посвідчення ліквідатора другої категорії та запису у військовому квитку, починаючи із 25.10.2016 р.

Свої доводи позивач обґрунтовує тим, що органи державної влади підтвердили його право на отримання даного роду пенсії, видавши посвідчення учасника наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, тому в силу чинного законодавства йому повинна виплачуватись пенсія. Однак, УПФУ у Франківському районі м. Львова незаконно та в порушення вимог ст.ст.14,49,55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст.19 Конституції України прийняло рішення про відмову в призначенні пенсії, з огляду на що позов підлягає задоволенню в судовому порядку.

Залізничним об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України м. Львова подано заперечення на позовну заяву за вих.№ 1336/09-14 від 03.05.2017р., в яких вказано, що рішення УПФ у Франківському районі м. Львова про відмову в призначенні пенсії є законним та просило відмовити в задоволенні адміністративного позову. Свої доводи відповідач мотивував тим, що у позивача відсутні правові підстави на отримання даного роду пенсії, оскільки не підтвердив свою діяльність в зоні відчуження довідкою про період участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питань від 09.03.1988 р. № 122.

Безпосередньо в судовому засіданні 21.06.2017 року позивач, представники позивача та представник відповідача підтримали свої доводи та заперечення з мотивів, викладених у позовній заяві та у запереченнях на неї.

Заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши матеріали справи в сукупності з позовною заявою та запереченнями на неї, оцінивши зібрані докази, суд частково погоджується з доводами позовної заяви, виходячи з наступного.

05 травня 1985 року комісією Залізничного районного комісаріату м. Львова призвано громадянина ОСОБА_1 і направлено на воєнну службу.

З 06 травня 1985 року по 6 червня 1987 року позивач проходив військову службу у військовій частині НОМЕР_1 на посаді водія, військове звання - рядовий. ОСОБА_1 за час проходження військової служби в частині НОМЕР_1 (особливий склад військової частини) приймав участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Дана обставина підтверджується архівною довідкою Федеральної служби Російської Федерації від 08.09.2016 р. № 9/20/4-896у.

Зокрема, ОСОБА_1 в період з 30 квітня 1986 року по 20 травня 1986 року приймав участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у першій зоні шкідливості.

Дана обставина підтверджується військовим квитком НОМЕР_2 , виданим Залізничним районним воєнним комісаріатом м. Львова від 12.12.1984 р.

ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_1 досяг 50- річного віку, звернувся до Управління Пенсійного фону України у Франківському районі м. Львова із Заявою від 25.10.2016 року про призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку в порядку вимог Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

3 листопада 2016 року Управлінням Пенсійного фонду України у Франківському районі м. Львова за результатами розгляду Заяви гр. ОСОБА_1 про призначення пенсії було прийнято рішення за № 17362/03-11 про відмову в задоволенні вимог такої.

При цьому, відповідач свою відмову мотивував відсутністю у позивача права на призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку відповідно до статті 55 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Згідно статті 9 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи є, а саме: «Учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» та «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи».

Таким чином, законодавець прописав, що особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи є учасник та потерпілий Чорнобильської катастрофи.

Відповідно до п.2 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 року № 51 передбачено, що посвідчення є документом, який підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користуватись пільгами й компенсаціями , встановленими Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Отже, єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користування пільгами, встановленими Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», зокрема, призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС».

Судом з'ясовано, що ОСОБА_1 - учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році (2 категорія), про що свідчить посвідчення серії НОМЕР_3 , яке видано у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 20 січня 1997 року №51.

Дане Посвідчення не скасовано і не відкликано.

Згідно ст. 55 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС надається пенсія із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Таким чином, рішення відповідача про відмову в призначенні пенсії є незаконним, оскільки при поданні Заяви про призначення пенсії ОСОБА_1 було надано Посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобиильській АЕС, що в силу Закону є правовою підставою на отримання пенсії із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

В судовому засіданні представник відповідача вказала про неможливість призначити позивачу даного роду пенсії, оскільки ОСОБА_1 не надано довідки, яка б містила період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чонобильській АЕС.

Суд заслухавши доводи відповідача та оглянувши в судовому засіданні документи долучені до матеріалів адміністративного позову критично оцінює такі, з огляду на наступне.

Згідно зі ст.15 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» довідки про період роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є лише підставою для визнання статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Таким чином, законодавець визначив, що первинним документом та підставою для призначення пенсії є «Посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС».

Частиною 3 ст. 55 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що даного роду виплата пенсії призначається та провадиться відповідно до ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Відповідно до п. 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1 до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988р. №122, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Тобто, законодавцем визначено, що первинним документом, який може підтвердити період та об'єкт виконання робіт по ліквідації наслідків аварії є не тільки довідка, затвердженої форми ДК СРСР №122, довідка архівної установи, а й інший первинний документ, який може підтвердити даний факт.

Відповідно до п. 10 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 року № 51 передбачено, що учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС посвідчення видаються на підставі військового квитка.

Отже, військовий квиток є належним первинним документом, який підтверджує період та об'єкт, в якому позивачем виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Судом з'ясовано, що позивачем до Заяви про призначення пенсії долучено наступні документи, а саме: Посвідчення учасника наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 р. (категорія 2) Серії НОМЕР_4 ; Архівна Довідка Федеральної Служби охорони Російської Федерації від 08.09.2016 р. вих. № 9/20/4-896у; Воєнний білет НК №4927880.

Отже, позивач при зверненні з заявою до відповідача про призначення пенсії документально таку обґрунтував, долучивши первинний документ - військовий квиток,- в якому зазначено період та об'єкт проведення робіт, які надають право на пенсію в порядку вимог ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Суд зазначає про документальну обґрунтованість даного позову ще й з огляду на ту обставину, що командиром військової частини НОМЕР_1 видано Довідку №29, про те що ОСОБА_2 в період з 30.04.1986р. по 20.05.1986р. брав участь по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в першій зоні небезпеки (оригінал даної довідки оглянуто в судовому засіданні).

Отже, посилання відповідача у запереченнях на відсутність у позивача первинних документів безпідставне, єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користування пільгами, встановленими Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», зокрема, призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» або «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи».

Частиною 2 ст.71 КАС України передбачений обов'язок відповідача щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності.

Враховуючи зазначене, а також те, що позивач звернувшись до відповідача з заявою про призначення йому пенсії відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», подав всі необхідні документи, визначені вимогами вищезазначеного Закону, які підтверджують особливий статус позивача, у зв'язку з чим такий має право на отримання даного роду пенсії.

Водночас, щодо вимог позивача про визнання протиправними дій відповідача щодо відмови у призначенні пенсії відповідно до ст. 55 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із зменшенням пенсійного віку на 10 років суд вважає за необхідне зазначити наступне.

В даному випадку, відмовляючи в призначенні пенсії позивачу відповідач виходив з того, що ОСОБА_1 до заяви не долучив довідку про період роботи в зоні відчуження, яка передбачена п. 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.07.2015 р. №13-2.

Відповідно до п.2 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також у містах та районах, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 №28-2 Управління пенсійного Фонду у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими нормативно-правовими актами, а також постановами правління Фонду, у тому числі цим Положенням, та наказами Фонду і головних управлінь Фонду.

На підставі аналізу вказаних законодавчих положень та обставин справи, суд приходить до висновку, що відповідач у своїй діяльності керувався Постановою правління Пенсійного фонду України, а отже позов в цій частині є документально необґрунтований та не підлягає задоволенню в судовому порядку.

Керуючись ст. ст. 9-12, 17, 18, 71, 72, 86, 99, 158-163, 167 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

позов ОСОБА_1 до Залізничного об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Львова про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії, скасування рішення - задовольнити частково.

Скасувати рішення №17362/03-11 від 03.11.2016 суб'єкта владних повноважень - Управління пенсійного фонду України у Франківському районі м. Львова щодо не призначення пенсійного фонду України у Франківському районі м. Львова щодо не призначення і не нарахування ОСОБА_1 пенсії відповідно до вимог ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Зобов'язати Залізничне об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Львова призначити, нарахувати та виплатити ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , паспорт серії НОМЕР_5 , виданий Залізничним РВ УМВС України у Львівській області, 12.08.1997 року, адреса: АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_6 ) пенсію відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із зменшенням пенсійного віку, встановленого ст.26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на десять років, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році 2 категорії на підставі посвідчення ліквідатора другої категорії та запису у військовому квитку, починаючи з 25.10.2016.

В задоволенні решти вимог відмовити.

Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови до адміністративного суду апеляційної інстанції через Франківський районний суд міста Львова з одночасним направленням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.

Постанову виготовлено в нарадчій кімнаті в єдиному примірнику.

Суддя Франківського

районного суду м. Львова: Б.М. Лозинський