Постанова від 21.06.2017 по справі 445/782/17

Справа № 445/782/17

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 червня 2017 року Золочівський районний суд Львівської області в складі:

головуючого судді Кіпчарського О.М.

секретаря судового засідання Притули І.В.

з участю позивача ОСОБА_1

представника позивача ОСОБА_2

представника відповідача ОСОБА_3

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Золочеві Львівської області справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Золочівського об'єднаного управління Пенсійного фрнду України Львівської області про визання протиправним рішення та зобов'язання вчинити дії , -

ВСТАНОВИВ:

позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Золочівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області, в якому просить визнати протиправним та скасувати розпорядження відповідача №140630 від 21.04.2017 року про призначення їй пенсії у розмірі 60 % усіх видів доходу позивача, а також зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії у розмірі 90% від усіх видів її доходів, починаючи з 27.01.2015 року.

В обґрунтування адміністративного позову ОСОБА_1 зазначає, що 06.03.2010 року їй було призначено пенсію, як державному службовцю. Розмір її пенсії, згідно ст. 37 ЗУ «Про державну службу» становив 90 % від заробітної плати державного службовця. Відповідач відмовився включити до її заробітної плати, з якої проводився обрахунок пенсії, суми матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, а також індексацію заробітної плати. Постановою Золочівського районного суду Львівської області від 07.07.2015 року, що залишена без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 08.10.2015 року, вказані дії відповідача визнано неправомірними та зобов'язано органи пенсійного фонду включити зазначені виплати в розрахунок заробітної плати, в зв'язку з чим провести їй перерахунок пенсії, починаючи з 27.01.2015 року. Позивач вказує, що постанова суду від 07.07.2015 року виконана відповідачем в квітні 2017 року, однак з порушенням її прав, зокрема, раніше спірні суми включені відповідачем до розрахунку пенсії та проведено перерахунок пенсії з 27.01.2015 року. Проте, такий перерахунок пенсії їй проведено виходячи із 60 % розміру її доходу, а не 90 %, який діяв на момент її виходу на пенсію.

В судовому засіданні позивач та її представник вимоги адміністративного позову підтримали, надали пояснення аналогічні доводам адміністративного позову, просять такий задовольнити.

Представник відповідача проти задоволення адміністративного позову заперечив, додатково пояснив, що оскаржуваним розпорядженням від 21.04.2017 року проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1, починаючи з 27.01.2015 року, яким постанова Золочівського районного суду Львівської області від 07.07.2015 року фактично виконана, включено до заробітної плати позивача, з якої проводився обрахунок пенсії, суми матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, а також індексацію заробітної плати. Перерахунок та виплата пенсії позивачу проводиться у розмірі 60% від її доходів, оскільки саме такий розмір було встановлено законодавством, станом на 27.01.2015 року, оскільки саме з цього дня постановою суду зобов'язано здійснити перерахунок пенсії позивачу. Додатково свої доводи представник відповідача виклав у письмовому запереченні, що містяться в матеріалах справи.

Заслухавши пояснення позивача, представника позивача та представника відповідача, дослідивши наявні у справі докази та оцінивши їх в сукупності, судом встановлено наступне.

Позивачу ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, з 06.03.2010 року призначено виплату пенсії за віком, як державному службовцю. На момент виходу на пенсію, зарахований стаж позивачу для отримання пенсії становив 36 років 8 місяців та 2 дні.

З 06.03.2010 року пенсія позивачу виплачувалась у розмірі 90 % її заробітної плати, без врахування матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, а також індексації заробітної плати.

27.01.2015 року ОСОБА_1 звернулась до органів пенсійного фонду з заявою про перерахунок її пенсії, якою просила включити до заробітної плати, з розміру якої проводився обрахунок пенсії, матеріальну допомогу на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, а також індексацію заробітної плати. В такому перерахунку пенсії позивачу було відмовлено.

Постановою Золочівського районного суду Львівської області від 07.07.2015 року, що залишена без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 08.10.2015 року, вказані дії відповідача визнано неправомірними та зобов'язано управління Пенсійного фонду України у Золочівському районі Львівської області включити зазначені виплати в розрахунок заробітної плати, в зв'язку з чим провести їй перерахунок пенсії, починаючи з 27.01.2015 року.

Як вбачається із листа Золочівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області від 25.04.2017 року за № 2320/04-40 та оскаржуваного розпорядження № 140630 від 21.04.2017 року, вищевказана постанова суду органами пенсійного фонду виконана. При цьому, заробітна плата позивача, від якої проводиться розрахунок пенсії, становить 5 289,98 грн., виплачувана пенсія встановлена у розмірі 3 173,99 грн., тобто 60 % від розміру заробітної плати позивача, станом на 27.01.2015 року.

Надаючи оцінку правомірності дій відповідача, що пов'язані із винесенням оскаржуваного розпорядження, суд виходить з наступного.

Згідно ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

З врахуванням того, що позивач отримала право на пенсію 06.03.2010 року, до правовідносин, що пов'язані із виплатою їй пенсії, слід застосовувати норму статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-XII «Про державну службу», що діяла в момент виходу на пенсію.

Відповідно до ст. 37 Закону №3723-XII (в редакції, що була чинною на час призначення пенсії позивачу) на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством України пенсійного віку, за наявності загального трудового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років. Зазначеним особам призначаються пенсії в розмірі 80 відсотків суми їх посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим Законом, без обмеження граничного розміру пенсії. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати, без обмеження граничного розміру пенсії.

Вказана позиція відповідає не лише вимогам законодавства, але й практиці Верховного суду України, що прийнята останнім внаслідок перегляду судових рішень, в зв'язку із неоднаковим застосуванням одних і тих же норм матеріального та процесуального права. (постанова ВСУ у справі 732/48/15-а від 08.07.2015 року).

Постанова Золочівського районного суду Львівської області від 07.07.2015 року стосувалася лише перерахунку пенсії позивача пов'язаного із включенням до заробітної плати, від розміру якої обраховувались пенсійна виплата, суми матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, а також індексація заробітної плати, при цьому, розмір пенсії позивача у відсотковому відношенні до її заробітної плати вказаною постановою не змінювався.

Таким чином, покликання відповідача, що зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 з 90 % до 60 % від її заробітної плати, яке проведено на підставі постанови Золочівського районного суду Львівської області від 07.07.2015 року, є безпідставними.

Відповідно до ч.1, 2 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу. При цьому, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач не надав суду будь-яких доказів на обґрунтування правомірності своїх дій щодо винесення оскаржуваного розпорядження, правомірність прийнятого рішення відповідачем не доведена.

Натомість, судом встановлено, що зменшення розміру пенсії позивача з 90 % до 60 % від її заробітної плати вимогам законодавства не відповідає, а тому, такі дії відповідача слід визнати неправомірними та зобов'язати його провести перерахунок пенсії позивача у розмірі 90% від її заробітної плати, а адміністративний позов відповідно задовольнити.

Оскільки п. 18 ч. 1 ст. 5 ЗУ «Про судовий збір», Пенсійний фонд України та його органи, під час розгляду справ в усіх судових інстанціях звільнені від сплати судового збору, позивачу слід компенсувати сплачений нею судовий збір на рахунок держави.

Керуючись ст. 2, 7-14, 17-20, 50, 69-72, 86, 138, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

адміністративний позов ОСОБА_1 до Золочівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати розпорядження Золочівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області №140630 від 21 квітня 2017 року про визначення ОСОБА_1 пенсії за віком у розмірі 60 % (шістдесяти) від заробітної плати.

Зобов'язати Золочівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Львівської області провести перерахунок та здійснити виплату ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1) пенсії за віком у розмірі 90 % (дев'яносто) від заробітної плати, з врахуванням постанови Золочівського районного суду Львівської області від 07 липня 2015 року у справі № 445/357/15-а, починаючи з 27 січня 2015 року.

Компенсувати ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1) 640,00 (шістсот сорок грн. 00 коп.) оплаченого нею судового збору за рахунок держави.

З повним текстом постанови сторони можуть ознайомитись та отримати її копію 26.06.2017 року.

Постанова може бути оскаржена, згідно зі ст. 186 КАС України, протягом 10 днів з дня її проголошення чи отримання копії постанови, шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Золочівський районний суд Львівської області.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили, згідно зі ст. 254 КАС України, після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя О. М. Кіпчарський