Справа № 442/1178/17
Провадження № 2-а/442/65/2017
11 квітня 2017 року Дрогобицький міськрайонний суд Львівської області в складі:
головуючого - судді Крамара О.В.
при секретарі - Малик О.Я.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду міста Дрогобича адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Дрогобицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії,-
встановив:
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить: визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо відмови у здійсненні перерахунку йому пенсії на підставі поданої ним заяви від 12.01.2017 року та згідно довідки Західного офісу Держаудитслужби від 10.01.2017 року №11-19/169 та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату йому пенсії виходячи з 81% від середньої заробітної плати згідно вказаної вище довідки починаючи з 01.01.2017 року.
В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що він перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» в розмірі 81% суми заробітної плати за посадою начальника контрольно-ревізійного відділу у м.Трускавці. 12.01.2017 року він звернувся до відповідача із заявою здійснити перерахунок раніше призначеної йому пенсії. Проте, відповідачем було відмовлено у такому перерахунку. Вважає таку відмову безпідставною та неправомірною.
Позивач в судовому засіданні позов підтримав, покликаючись на обставини, викладені у позовній заяві, просить позов задоволити.
Представник відповідача в судовому засіданні позов заперечив з підстав, виклдених у письмовому запереченні, долученому до матеріалів справи, просить в задоволенні позову відмовити.
З'ясувавши обставини справи, дослідивши надані сторонами докази, заслухавши пояснення сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, суд вважає, що в задоволенні позову слід відмовити, виходячи з наступних міркувань:
Встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію за віком, яка йому призначена згідно з положеннями Закону України «Про державну службу».
12.01.2017 року позивач звернувся із заявою до відповідача про перерахунок пенсії із врахуванням довідки від 10.01.2017 року №11-19/16.
16.01.2017 року у відповідь на зазначену заяву відповідач повідомив позивача, що у нього немає можливості здійснити перерахунок призначеної йому пенсії через відсутність відповідних норм у законодавстві, які б регулювали порядок перерахунку вже призначеної пенсії державним службовцям.
Не погоджуючись із такою відмовою відповідача позивач звернувся до суду із цим позовом.
Відповідно до ст.37 Закону №3723-XII (в редакції, що була чинною на час призначення пенсії позивачу) на одержавння пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством України пенсійного віку, за наявності загального трудового стажу для чоловіків - не менше 25 років, у тому числі стажк державної служби - не менше 10 років. Зазначених особам призначаються пеннсії в розмірі 80% суми їх посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим Законом, без обмеження граничного розміру пенсії. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на 1% заробітку, але не більше 90% посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим Законом, без обмеження граничного розміру пенсії.
Статтею 37-1 Закону №3723-ХІІ, передбачалось, що в разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Зазначеною нормою ст.37-1 було визначено таку підставу (умову) для перерахунку раніше призначених пенсій як підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.
Пунктом 4 постанови КМУ «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31.05.2000 № 865 (далі - Постанова №865) встановлено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень КМУ (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16.01.2003 №432-IV «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом №3723-ХІІ, визначається в такому порядку:
1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;
2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
Відповідно до п.5 вказаної Постанови №865 перерахунок пенсій провадився з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням ПФУ за погодженням з Міністерством соціальної політики. У разі ліквідації державного органу довідку видає орган, який є правонаступником, а у разі його відсутності та перейменування (відсутності) посад довідка видається у порядку, встановленому Міністерством соціальної політики за погодженням з Головним управлінням державної служби.
Однак, в наступному законодавство, яке регулює зазначені правовідносини, змінилось.
Законом України від 28.12.2014 №76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» (далі - Закон №76-VIII), який набрав чинності 01.01.2015, ст. 37-1 Закону №3723-ХІІ викладено у такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України».
Тобто, починаючи з 01.01.2015 змінилося правове регулювання перерахунку пенсій колишніх державних службовців. Така підстава (умова) для перерахунку раніше призначених пенсій, як підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відсутня в ст.37-1 Закону №3723-ХІІ (в редакції Закону №76-VIII), а визначення умов перерахунку раніше призначених пенсій делеговано КМУ.
Постановою №1013, яка набрала чинності з 01.12.2015 були внесені зміни до Постанови №865, а саме: виключено п.4, а п.5 викладено в новій редакції: «Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням ПФУ за погодженням з Міністерством соціальної політики».
На час звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії КМУ не визначено іншого порядку перерахунку призначених пенсій державним службовцям.
Постановою №1013 регламентовано лише питання щодо упорядкування структури заробітної плати та її індексації працюючим державним службовцям і не передбачено можливості чи механізму перерахунку пенсії державного службовця у зв'язку зі зміною розміру заробітної плати.
Крім того, у відповідності до ст.90 Закону «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VIII, який набрав чинності з 01.05.2016 та діяв на момент звернення позивача до відповідача за перерахунком, пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058-IV), яким не передбачено перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючого державного службовця за відповідною посадою.
За таких обставин, відповідач правомірно відмовив позивачеві у перерахунку пенсії.
Така відмова не призвела до зменшення розміру пенсії державного службовця, яку він отримував до цього, і не є звуженням обсягу вже набутих ним прав та/або позбавленням його права на соціальний захист.
Європейський суд з прав людини у рішенні від 09 жовтня 1979 року у справі «Ейрі проти Ірландії» констатував, що здійснення соціально-економічних прав людини значною мірою залежить від становища в державах, особливо фінансового. Такі положення поширюються і на питання допустимості зменшення соціальних виплат, про що зазначено в рішенні цього суду у справі «Кйартан Асмундсон проти Ісландії» від 12 жовтня 2004 року.
З огляду на вищевказане, суд вважає, що в задоволенні позову слід відмовити.
Керуючись ст.ст. 11, 71, 86, 158-163 КАС України, , суд -
вирішив:
В задоволені позову ОСОБА_1 до Дрогобицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії - відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення апеляційної скарги, а у випадку відкладення складення постанови у повному обсязі чи її прийняття у письмовому провадженні - в цей же строк з дня отримання копії постанови.
Постанова виготовлена в нарадчій кімнаті.
Суддя О.В. Крамар