Ухвала від 26.06.2017 по справі 675/589/17

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 675/589/17

Головуючий у 1-й інстанції: Демчук П.В.

Суддя-доповідач: ОСОБА_1

26 червня 2017 року

м. Вінниця

Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Сушка О.О.

суддів: Смілянця Е. С. Залімського І. Г. ,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Ізяславського районного суду Хмельницької області від 19 квітня 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Білогірського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

позивач звернувся до суду з позовом, в якому просив визнати протиправними дії відповідача з приводу відмови йому в перерахунку пенсії з 01.12.2015 року згідно довідки № 4 від 31.01.2017 року; зобов'язати Білогірське об'єднане Управління Пенсійного фонду України Хмельницької області здійснити перерахунок розміру його пенсії, обрахованого за нормами Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ, у зв'язку з підвищенням з 01.12.2015 року посадових окладів державним службовцям відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про впорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» з 01.12.2015 року.

Відповідно до постанови Ізяславського районного суду Хмельницької області від 19 квітня 2017 року в задоволенні адміністративного позову відмовлено повністю.

Не погодившись із постановою суду першої інстанції, позивач оскаржив її в апеляційному порядку. У апеляційній скарзі просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги.

Від позивача на адресу суду надійшла заява про відкладення розгляду справи через погіршення стану здоров'я. Однак з указаних позивачем аргументів суд апеляційної інстанції не знаходить достатніх підстав для відкладення розгляду справи, а тому в задоволенні вказаної заяви слід відмовити.

Згідно зі ст. 197 КАС України суд апеляційної інстанції розглядає справу в порядку письмового провадження.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши повноту встановлення обставин справи, правильність їх юридичної оцінки, обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, виходячи з наступного.

Як встановлено судом першої інстанції, позивач перебуває на обліку в Білогірському об'єднаному Управлінні Пенсійного фонду України Хмельницької області та отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про державну службу» в розмірі 84% від заробітної плати, що підтверджується пенсійним посвідченням № НОМЕР_1, та не заперечується відповідачем.

09.02.2017 року позивач звернувся до Білогірського об'єднаного Управлінні Пенсійного фонду України Хмельницької області із заявою про проведення йому перерахунку призначеної раніше пенсії відповідно до статті 37-1 Закону України «Про державну службу», в зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям і надав довідку про заробітну плату виданої Державною Фінансовою Інспекцією Хмельницької області № 4 від 31.01.2017 року, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям.

Листом № 3/л-9 від 22.02.2017 року Білогірським об'єднаним Управлінням Пенсійного фонду України Хмельницької області відмовлено позивачу у проведенні перерахунку пенсії державного службовця, посилаючись на те, що відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213-VІІІ, у разі неприйняття до 01.06.2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 року, скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Закону України «Про державну службу» та деяких інших законів. У зв'язку з чим, з 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищевказаними законами не перераховуються. Відповідно до ст. 37-1 Закону України "Про державну службу" (в редакції, яка була чинна на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України. На даний час відсутня постанова КМУ про здійснення перерахунку раніше призначених пенсій. Постановою КМУ від 09.12.2015 року № 1013 внесено зміни, зокрема до постанови КМУ від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», якими вилучено п. 4 постанови щодо порядку обчислення заробітної плати при проведенні перерахунку пенсій державним службовцям у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України. Закон України "Про державну службу" № 3724-ХІІ від 16.12.1993р. втратив чинність на підставі Закону № 889-VІІІ від 10.12.2015 року, відповідно до якого норми щодо перерахунку раніше призначених пенсій державних службовців відсутні, а тому підстав для проведення перерахунку пенсії відповідно до норм Закону України «Про державну службу» в редакції від 16.12.1993 року та поданої довідки не має.

Відмовляючи в задоволенні позовних вимог позивача суд першої інстанції виходив з того, що підстави для перерахунку пенсії позивача відсутні, тому відмова відповідача у перерахунку пенсії позивача є обґрунтованою та правомірною.

Такі висновки суду, на думку колегії суддів, відповідають нормам матеріального та процесуального права, фактичним обставинам справи.

Так, ст. 37-1 Закону України "Про державну службу" (в редакції чинній на час призначення пенсії) передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

У зв'язку із прийняттям Закону України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" 28.12.2014 №76-VIII текст ст. 37-1 викладено у такій редакції: "Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України".

За змістом п. 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії", в редакції, яка була чинна до 15.12.2015 року, було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 р. №432-IV "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу" заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу", визначається в такому порядку: пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.

Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів", яка діє з 15.12.2015 року, було внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 № 865, а саме, виключено п. 4, яким було визначено умови перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу".

На підставі постанови Кабінету Міністрів України № 622 від 14.09.2016р. постанова Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії, якою визначались умови перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу", втратила чинність 23 вересня 2016 року.

Відповідно до Перехідних положень Закону України "Про державну службу" № 889-VIII від 10.12.2015 року, що набрав законної сили з 01.05.2016 року, втратив чинність Закон України "Про державну службу", крім ст. 37, що застосовується до осіб, зазначених у п.п. 10 і 12 розділу XI Закону № 889-VIII.

Закон України "Про державну службу" № 889-VIII від 10.12.2015, що набрав законної сили з 01.05.2016 року не містить норм, щодо перерахунку раніше призначених пенсій державних службовців.

В силу ст. 90 Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року, яка набула чинності з 01.05.2016 р., пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року не передбачено такої підстави для перерахунку пенсії, як підвищення заробітної плати працюючих державних службовців.

Відтак, з грудня 2015 року чинним законодавством України не визначено суб'єктивного права, і не передбачено підстав, порядку реалізації, обов'язку органів Пенсійного фонду України щодо перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про державну службу".

Разом з тим, на час звернення позивача до управління Пенсійного фонду із заявою про перерахунок пенсії, Кабінетом Міністрів України відповідний нормативно-правовий акт не було прийнято.

Таким чином, у відповідача на момент звернення позивача із заявами про перерахунок йому пенсії, не було правових підстав для здійснення перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати.

Крім того, відмова відповідача у такому перерахунку пенсії не призвела до зменшення розміру пенсії позивача, яка ним отримувалась до цього, і не є звуженням обсягу вже набутих ним прав та/або позбавленням його права на соціальний захист.

За таких обставин оскаржена постанова є законною та обґрунтованою, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції.

Відповідно до ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

апеляційну скаргу ОСОБА_2 залишити без задоволення, а постанову Ізяславського районного суду Хмельницької області від 19 квітня 2017 року - без змін.

Ухвала суду набирає законної сили в порядку встановленому ч.5 ст. 254 КАС України та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст. 212 КАС України.

Головуючий ОСОБА_1

Судді ОСОБА_3 ОСОБА_4