21 червня 2017 р.м.ОдесаСправа № 510/2198/16-а
Категорія: 2 Головуючий в 1 інстанції: Гончарова-Парфьонова О.О.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді -ОСОБА_1,
судді -ОСОБА_2,
судді -ОСОБА_3
при секретарі -ОСОБА_4
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_5 на постанову Ренійського районного суду Одеської області від 05 квітня 2017 року по справі за позовом ОСОБА_5 до Ренійської районної ради Одеської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Ренійська районна державна адміністрація Одеської області про визнання протиправним та скасування рішення, -
В грудні 2016 року ОСОБА_5 (надалі - позивач), звернувся до Ренійського районного суду Одеської області з адміністративним позовом до Ренійської районної ради Одеської області (надалі - відповідач), в якому просив визнати протиправним та скасувати рішення Ренійської районної ради Одеської області №111/14-VІІ від 15.12.2016 року «Про висловлення недовіри голові Ренійської районної державної адміністрації Одеської області ОСОБА_5».
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що спірне рішення було прийняте без наявності для цього правових підстав та із порушенням регламенту районної ради, а тому підлягає скасуванню як неправомірне.
Постановою Ренійського районного суду Одеської області від 05.04.2017 року в задоволенні позовних вимог було відмовлено.
Не погоджуючись з вищезазначеною постановою, позивач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить постанову суду першої інстанції скасувати та винести нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Слід зазначити, що провадження у даній справі було відкрито Ренійським районним судом Одеської області з порушення правил предметної підсудності, оскільки відповідно до п.1 ч.2 ст.18 КАС України окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи однією зі сторін в яких є орган державної влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, обласна рада, Київська, Севастопольська міська рада, їх посадова чи службова особа, крім випадків, передбачених цим Кодексом, та крім справ щодо їх рішень, дій чи бездіяльності у справах про адміністративні проступки та справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам.
На час звернення до суду позивач ОСОБА_5 займав посаду голови Ренійської районної державної адміністрації. Позивача було звільнено з посади голови Ренійської районної державної адміністрації Розпорядженням Президента України від 20.02.2017 року №41/2017-рп.
Якщо справа не підсудна цьому адміністративному суду, то це згідно п.6 ч.2 ст.106 КАС є підставою для повернення позовної заяви.
Якщо відкрито провадження у справі, яка предметно підсудна іншому суду, то відповідно до п.2 ч.1 ст.22 КАС України суд повинен передати таку справі на розгляд іншого адміністративного суду.
Отже, після відкриття провадження у даній справі і до моменту звільнення позивача з посади голови Ренійської районної державної адміністрації, у суду першої інстанції існував обов'язок по передачі цієї справи до Одеського окружного адміністративного суду.
Однак, враховуючи, що Розпорядженням Президента України від 20.02.2017 року №41/2017-рп позивача було звільнено з посади голови Ренійської районної державної адміністрації, тобто позивач втратив статус посадової особи органу державної влади, колегія суддів вважає, що на момент винесення судом першої інстанції оскарженої постанови дана справа за свої суб'єктним складом була підсудна місцевому загальному суду як адміністративному, а тому підстави для передачі цієї справи на розгляд іншого адміністративного суду вже відпали.
Відтак, вказані порушення норм процесуального права на стадії відкриття провадження у даній справі, на думку колегії судів не є підставою для скасування постанови суду першої інстанції, як такої, що винесена неповноважним судом.
З матеріалів справи вбачається, що розпорядженням Президента України №708/2015-рп від 10.09.2015 року позивача було призначено головою Ренійської районної державної адміністрації Одеської області.
На підставі розпорядження Ренійської районної державної адміністрації №49-к від 14.09.2015 року позивач з 15.09.2015 року приступив до виконання повноважень голови Ренійської районної державної адміністрації Одеської області.
Розпорядженням Ренійської районної ради Одеської області №69/Р-2016 від 02.12.2016 року було вирішено 15.12.2016 року провести пленарне засідання 14 сесії Ренійської районної ради Одеської області сьомого скликання, на яке було запрошено і позивача.
15.12.2016 року відбулось позачергове засідання 14 сесії Ренійської районної ради Одеської області сьомого скликання.
Згідно протоколу засідання 14 сесії Ренійської районної ради Одеської області сьомого скликання від 15.12.2016 року (а.с.45-51), до порядку денного депутатом ОСОБА_6 було запропоновано включити питання про висловлення недовіри голові Ренійської районної державної адміністрації ОСОБА_5. Дана пропозиція була підтримана 23 депутатами з 32 присутніх, і питання про висловлення недовіри голові Ренійської районної державної адміністрації було включено до порядку денного сесії під номером 1.
Шляхом відкритого голосування всі присутні депутати проголосували за затвердження складу лічильної комісії для проведення таємного голосування, а також за затвердження форми та змісту бюлетеня для таємного голосування.
За результатами підрахунку голосів з таємного голосування з питання «Про висловлення недовіри голові Ренійської районної державної адміністрації районної державної адміністрації Одеської області ОСОБА_5О.» лічильною комісією було складено Протокол (а.с.29), відповідно до якого у таємному голосування взяли участь 32 депутатів, з яких 26 проголосували за висловлення недовіри, проти -3, утрималось -2, 1 бюлетень визнано недійсним.
Протокол засідання лічильної комісії було затверджено рішенням Ренійської районної ради, за яке проголосували всі 32 присутніх депутатів.
За результатами таємного голосування Ренійською районною радою було прийнято рішення №111/14-VІІ від 15.12.2016 року «Про висловлення недовіри голові Ренійської районної державної адміністрації Одеської області ОСОБА_5».
Саме це рішення Ренійської районної ради є предметом оскарження у даній адміністративній справі.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимоги, суд першої інстанції виходив з того, при прийнятті рішення «Про висловлення недовіри голові Ренійської районної державної адміністрації Одеської області ОСОБА_5О.» було дотримано визначену законом та Регламентом районної ради процедуру прийняття такого рішення, а тому відповідач діяв межах повноважень та у відповідності до вимог діючого законодавства.
Вирішуючи питання про правомірність спірного рішення Ренійської районної ради Одеської області, колегія суддів виходить з наступного.
Відповідно до абз.6, 9 ст.118 Конституції України, місцеві державні адміністрації підзвітні і підконтрольні радам у частині повноважень, делегованих їм відповідними районними чи обласними радами. Обласна чи районна рада може висловити недовіру голові відповідної місцевої державної адміністрації, на підставі чого Президент України приймає рішення і дає обґрунтовану відповідь.
Частинами 1-3 ст.72 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено наступне:
- місцеві державні адміністрації є підзвітними відповідним районним, обласним радам у виконанні програм соціально-економічного і культурного розвитку, районних, обласних бюджетів, підзвітними і підконтрольними у частині повноважень, делегованих їм відповідними районними, обласними радами, а також у виконанні рішень рад з цих питань;
- районна, обласна рада може шляхом таємного голосування висловити недовіру голові відповідної місцевої державної адміністрації, на підставі чого Президент України приймає рішення і дає відповідній раді обґрунтовану відповідь;
- якщо недовіру голові районної, обласної державної адміністрації висловили не менш як дві третини депутатів від загального складу відповідної ради, Президент України приймає рішення про відставку голови місцевої державної адміністрації.
Згідно з частинами 3, 6 ст.34 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», місцеві державні адміністрації підзвітні та підконтрольні відповідним радам у частині делегованих повноважень. Голови місцевих державних адміністрацій щорічно звітують перед відповідними радами з питань виконання бюджету, програм соціально-економічного та культурного розвитку територій і делегованих повноважень.
Відповідно до ч.1 ст.43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», виключно на пленарних засіданнях районної, обласної ради вирішуються такі питання, зокрема: затвердження регламенту ради (пункт 5); заслуховування звітів постійних комісій, керівників органів, які рада утворює, обирає та призначає (пункт 8); заслуховування звітів голів місцевих державних адміністрацій, їх заступників, керівників структурних підрозділів місцевих державних адміністрацій про виконання програм соціально-економічного та культурного розвитку, бюджету, рішень ради із зазначених питань, а також про здійснення місцевими державними адміністраціями делегованих їм радою повноважень (пункт 28); прийняття рішення про недовіру голові відповідної місцевої державної адміністрації (пункт 29).
Згідно з п.3 ч.2 ст.9 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», повноваження голів місцевих державних адміністрацій можуть бути припинені Президентом України у разі висловлення недовіри простою більшістю голосів від складу відповідної ради.
Частинами 2, 3 ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.
Рішення ради приймається відкритим (у тому числі поіменним) або таємним голосуванням. Таємне голосування обов'язково проводиться у випадках, передбачених пунктами 4 і 16 ст.26, пунктами 1, 29 і 31 ст.43 та статтями 55, 56 цього Закону.
Відповідно ч.14 ст.46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», не пізніш як на другій сесії затверджується регламент роботи відповідної ради, а також положення про постійні комісії ради.
Відповідно до п.6 ч.2 ст.19 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», депутат місцевої ради має право вносити на розгляд ради та її органів проекти рішень з питань, що належать до їх відання.
Вищезазначені законодавчі норми не ставлять в залежність реалізацію права районної ради на висловлення недовіри голові місцевої державної адміністрації від звітування голови адміністрації про підсумки роботи адміністрації.
Колегія суддів зазначає, що під час судового розгляду правомірності рішення районної ради щодо висловлення недовіри голови районної державної адміністрації суд не повинен здійснювати власну оцінку роботи голови районної державної адміністрації щодо виконання чи невиконання ним службових обов'язків, а також не може будь-яким чином переоцінювати позицію депутатів районної ради, які висловились за недовіру голови районної державної адміністрації.
Рішення Ренійської районної ради про висловлення недовіри голові районної державної адміністрації може бути перевірено судом лише на предмет дотримання визначеної законодавством процедури його прийняття.
Оцінку рішенню районної ради про висловлення недовіри голові районної державної адміністрації відповідно до приписів ст.118 Конституції України, ст.72 Закону України ««Про місцеве самоврядування в Україні» та ст.9 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» може дати лише Президент України.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що відповідачем не порушено порядок розгляду та вирішення питання про висловлення недовіри голові Ренійської районної державної адміністрації.
Статтею 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що районна рада проводить свою роботу сесійно (п.1); рішення про скликання сесії ради відповідно до частин четвертої, шостої та восьмої цієї статті доводиться до відома депутатів і населення не пізніш як за 10 днів до сесії, а у виняткових випадках - не пізніш як за день до сесії із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань, які передбачається внести на розгляд ради (п.10); порядок скликання чергової та позачергової сесії ради, призначення пленарних засідань ради, підготовка і розгляд питань на пленарних засіданнях, прийняття рішень ради про затвердження порядку денного сесії та з інших процедурних питань, а також порядок роботи сесії визначаються регламентом роботи районної ради (п.14).
Відповідно до ч.1 ст.34 Регламенту Ренійської районної ради Одеської області рішення по пропозиціям про зміни або доповнення в порядку денному ухвалюються більшістю від присутніх на пленарному засіданні. Згідно з положеннями ст.47 Регламенту рада може прийняти рішення з процедурних питань без підготовки у постійних комісіях та включення до порядку денного; процедурне рішення приймається відразу після обговорення і заноситься до протоколу пленарного засідання Ради, а затвердження порядку денного пленарного засідання, внесення до нього змін, повернення до формування порядку денного є процедурним рішенням..
Колегія суддів погоджується з доводами відповідача про те, що включення питання про висловлення недовіри голові Ренійської РДА до порядку денного засідання сесії Ренійської районної ради 15.12.2016 року, а також розгляд та вирішення цього питання шляхом проведення таємного голосування було здійснено цілком правомірно та у відповідності до вимог Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та Регламенту Ренійської районної ради.
Також колегія суддів звертає увагу на той факт, що Розпорядженням Президента України від 20.02.2017 року №41/2017-рп позивача було звільнено з посади голови Ренійської районної державної адміністрації відповідно до частини десятої статті 118 Конституції України, яка визначає, що якщо недовіру голові районної чи обласної державної адміністрації висловили дві третини депутатів від складу відповідної ради, Президент України приймає рішення про відставку голови місцевої державної адміністрації.
Враховуючи все вище наведене, колегія суддів приходить до висновку, що при прийнятті рішення про висловлення недовіри голові Ренійської районної державної адміністрації було дотримано процедуру прийняття даного рішення та його прийнято відповідно до вимог чинного законодавства в рамках повноважень відповідної ради, наданих Конституцією та Законами України.
Колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи, порушень матеріального права при вирішенні справи не допустив, а наведені в скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують.
За таких обставин апеляційна скарга задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.195, ст.196, п.1 ч.1 ст.199, п.1 ч.1 ст.205, ст.206, ч.5 ст.254 КАС України, апеляційний суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_5 - залишити без задоволення, а постанову Ренійського районного суду Одеської області від 05 квітня 2017 року - залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає чинності негайно після її проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Повний текст судового рішення виготовлений 23 червня 2017 року.
Головуючий суддя:ОСОБА_1
Суддя: Суддя: ОСОБА_2 ОСОБА_3