Ухвала від 22.06.2017 по справі 809/767/17

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 червня 2017 рокуЛьвів№ 876/6691/17

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого судді: Глушка І.В.,

суддів: Большакової О.О., Макарика В.Я.,

за участю секретаря судового засідання: Омеляновської Л.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" на ухвалу Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 17 травня 2017 року про повернення позовної заяви у справі за адміністративним позовом Публічного акціонерного товариства Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" до Тлумацької районної ради Івано-Франківської області, з участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, - Арбітражного керуючого ОСОБА_1, Комунального підприємства "Дирекція теплопотачання", Комунального підприємства "Теплоцентр" Тлумацької районної ради, про визнання протиправним та скасування рішення, зобов"язання до вчинення дій,-

ВСТАНОВИВ:

16 березня 2017 року Публічне акціонерне товариство Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" звернулось до суду з адміністративним позовом до відповідача - Тлумацької районної ради Івано-Франківської області, з участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, - Арбітражного керуючого ОСОБА_1, Комунального підприємства "Дирекція теплопотачання", Комунального підприємства "Теплоцентр" Тлумацької районної ради, у якому просило визнати протиправним та скасувати рішення Тлумацької районної ради Івано-Франківської області від 10.05.2016 №091-05/16 «Про передачу майна спільної власності територіальних громад сіл, селища, міста, району на праві господарського відання»; зобов'язати Тлумацьку районну раду Івано-Франківської області утриматись від вчинення дій щодо вилучення та передачі у володіння, користування або розпорядження третіх осіб майна, що було закріплене на праві господарського відання за Комунальним підприємством "Дирекція теплопотачання" станом на 09.05.2016.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 17 травня 2017 року позовну заяву Публічного акціонерного товариства Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" до Тлумацької районної ради Івано-Франківської області, з участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, - Арбітражного керуючого ОСОБА_1, Комунального підприємства "Дирекція теплопотачання", Комунального підприємства "Теплоцентр" Тлумацької районної ради, про визнання протиправним та скасування рішення, зобов"язання до вчинення дій повернуто позивачу.

Ухвала мотивована тим, що оскарження рішення Тлумацької районної ради Івано-Франківської області є предметом розгляду місцевих загальних судів як адміністративних.

Не погоджуючись із ухвалою суду, позивач оскаржив її в апеляційному порядку. Вважає, що оскаржувана ухвала прийнята з неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи, з помилковим застосуванням норм матеріального права, порушенням норм процесуального права та підлягає скасуванню з підстав, викладених у апеляційній скарзі. Просить апеляційну скаргу задовольнити, скасувати оскаржувану ухвалу та направити справу для продовження розгляду до суду першої інстанції.

Заслухавши суддю-доповідача, представника позивача, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, колегія суддів приходить до висновку, що в задоволенні апеляційної скарги слід відмовити з наступних підстав.

Відповідно до статті 55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб. Кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.

Відповідно до ч. 1, ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ. До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Згідно з ч.1 ст.6 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси. Реалізація порушеного чи оспорюваного права відбувається шляхом пред'явлення позову у формі позовної заяви до суду першої інстанції.

При цьому слід враховувати деякі особливості правил підсудності.

Підсудністю справи вважається правовий інститут, що містить сукупність юридичних ознак (властивостей) справи, на основі яких закон визначає суд, що має право та зобов'язаний розглянути таку справу й вирішити її по суті. При цьому підсудність справи визначається за допомогою трьох критеріїв, які позначаються як різновиди підсудності справ, а саме: предметної, територіальної та інстанційної. Питання адміністративної юрисдикції і підсудності адміністративних справ врегульовані главою 1 розділу ІІ КАС України.

Предметна підсудність забезпечує відповідний розподіл адміністративних справ між місцевими загальними судами як адміністративними, окружними адміністративними судами та Вищим адміністративним судом України, як судом першої інстанції.

Статтею 18 КАС України встановлено предметну підсудність адміністративних справ, зокрема, п.1 ч.1 ст.18 КАС України встановлено, що місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, посадова чи службова особа органу місцевого самоврядування, крім тих, які підсудні окружним адміністративним судам.

Згідно з ч. 1 ст. 5 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 №280/97-ВР система місцевого самоврядування включає: територіальну громаду; сільську, селищну, міську раду; сільського, селищного, міського голову; виконавчі органи сільської, селищної, міської ради; старосту; районні та обласні ради, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст; органи самоорганізації населення.

Відповідно до ч.2 ст.10 цього закону обласні та районні ради є органами місцевого самоврядування, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст, у межах повноважень, визначених Конституцією України, цим та іншими законами, а також повноважень, переданих їм сільськими, селищними, міськими радами.

Таким чином, оскільки Тлумацька районна рада Івано-Франківської області є суб'єктом місцевого самоврядування, позовна заява не підсудна окружному адміністративному суду та повинна розглядатися місцевим загальним судом як адміністративним судом, з урахуванням вимог щодо територіальної підсудності адміністративних справ, встановлених статтею 19 КАС України.

Відповідно до пункту 6 частини 1 статті 107 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи немає підстав для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.

Вичерпний перелік підстав повернення позовної заяви визначений ч.3 ст.108 КАС України, зокрема, згідно пункту 6 позовна заява повертається позивачеві, якщо справа не підсудна цьому адміністративному суду.

При цьому суд апеляційної інстанції зауважує, що згідно з ч.6 ст.108 КАС України повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.

Аналізуючи вищенаведені законодавчі приписи та фактичні обставини справи, апеляційний суд погоджується з висновком суду першої інстанції про повернення позовної заяви позивачу.

Відповідно до частини першої статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим.

Суд першої інстанції повністю виконав вказані вимоги процесуального закону, оскільки до спірних правовідносин вірно застосував норми матеріального та процесуального права, що призвело до ухвалення законного рішення, яке скасуванню не підлягає.

Керуючись частиною 3 статті 160, статтями 195, 196, 199, 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" залишити без задоволення, а ухвалу Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 17 травня 2017 року про повернення позовної заяви у справі №809/767/17 - без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання ухвалою законної сили, а у разі складення ухвали в повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України - з дня складення ухвали в повному обсязі.

Головуючий суддя ОСОБА_2

судді ОСОБА_3

ОСОБА_4

Ухвала складена в повному обсязі 27.06.2017.