15 червня 2017 рокусправа № 185/8471/16-а (2-а/185/38/17)
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Чумака С. Ю.,
суддів: Гімона М.М. Юрко І.В. ,
секретар судового засідання: Федосєєва Ю.В.,
за участю представника відповідача ОСОБА_1, розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Дніпрі апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Павлоградського міськрайнного суду Дніпропетровської області від 4 квітня 2017 року у справі № 185/8471/16-а (2-а/185/38/17) за позовом ОСОБА_2 до Павлоградського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просив:
- визнати протиправними дії відповідача щодо розрахунку доплати за понаднормативний стаж роботи та стаж роботи в підземних шкідливих умовах праці до основного розміру пенсії;
- зобов'язати відповідача сплачувати щомісячно згідно ст. 19 Закону України «Про пенсійне забезпечення» доплату до основного розміру пенсії за понаднормативний стаж роботи в розмірі 1 проценту заробітку за кожний повний рік роботи понад 25 років за стаж роботи в підземних і шкідливих умовах праці в розмірі 1 проценту заробітку за кожний рік роботи, який дає право на пенсію на пільгових умовах з 20.04.2016 року.
Постановою Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 4 квітня 2017 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Не погодившись з таким судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить постанову суду скасувати та прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.
ОСОБА_2 народився 30 березня 1958 року.
З 11.12.1998 року перебуває на обліку у відповідача (Тернівський відділ з питань призначення та перерахунку пенсій) і отримує пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 відповідно до ст. 14 Закону «Про пенсійне забезпечення» № 1788-ХІІ від 05.11.1991 року (далі Закон № 1788-ХІІ).
30.09.2016 року позивач звернувся до відповідача із заявою про надання інформації щодо розрахунку його пенсії.
10.10.2016 року листом № 588 відповідач повідомив позивача, що його пенсія розрахована за нормами Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058 (далі - Закон № 1058-ІV) згідно стажу роботи 31 рік 9 місяців 27 днів (по 23.09.2005 року) в тому числі пільговий стаж на підземних роботах по видобутку вугілля з повним робочим днем під землею - 25 років 11 місяців 27днів. Коефіцієнт стажу з урахуванням коефіцієнту підвищення 1,35 становить 0.84713. Заробіток для призначення пенсії враховано за період з 01.01.1992 року по 31.12.1996 року та з 01.07.2000 року по 31.08.2005 року. Коефіцієнт заробітної плати після оптимізації становить 3,78501. Розрахунок пенсії позивача: 3840,97 грн. - розмір пенсії за віком, розрахований із застосуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2007 рік, яка складає 1197,91коп. (3,78501*1197,91 *0.84713= 3840,97); 418,10грн. - доплата за понаднормативний стаж за 37 років (1130*37%); 89,50 грн. - підвищення по ст. 42 Закону № 1058-ІV (з 01.03.2011 року); 95,46 грн. - підвищення по ст. 42 Закону № 1058-ІV (з 01.03.2012 року); Загальний розмір пенсії позивача станом на 01.09.2016 року становить 4444,03 грн. ( а.с. 8-9).
Не погоджуючись з вказаним розрахунком, позивач звернувся до суду, вважаючи, що відповідачем безпідставно розмір його пенсії не збільшується на 1 процент заробітку за кожний рік роботи, яка дає право на пенсію на пільгових умовах, як це передбачено частиною 2 статті 19 Закону № 1788.
При вирішенні справи колегія суддів виходить з наступного.
Згідно пункту 2 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону № 1058 до запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зокрема, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбачених Законом України "Про пенсійне забезпечення".
У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
Відповідно до частини 1 статті 27 Закону № 1058 розмір пенсії за віком визначається за формулою:
П = Зп ? Кс, де:
П - розмір пенсії, у гривнях;
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях;
Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.
За приписами частини другої статті 40 Закону № 1058-ІV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою:
Зп = Зс х (Ск : К), де:
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;
Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики.
Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз 1 + Кз 2 + Кз 3 + … + Кз n);
К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Крім того, згідно частини 3 статті 24 Закону № 1058 за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
З матеріалів справи та наданих сторонами доказів вбачається, що пенсія позивачу розрахована згідно Закону № 1058, тобто у відповідності із зазначеними нормами Прикінцевих положень та статті 27 цього Закону.
При цьому частиною 2 статті 19 Закону № 1788 дійсно передбачено, що працівникам, зайнятим на роботах, передбачених пунктом "а" статті 13 і статтею 14 цього Закону, за кожний рік роботи, яка дає право на пенсію на пільгових умовах, пенсія збільшується на 1 процент заробітку, проте таке збільшення підлягало застосуванню виключно у випадках обчислення пенсії відповідно до алгоритму, зазначеного у вказаній статті і не може застосовуватись до пенсій, обчислених за положеннями інших законів.
Оскільки позивачу пенсія обчислена відповідно до Закону № 1058, то збільшення до пенсії, передбачене ч. 2 статті 19 Закону № 1788, до цієї пенсії застосовано бути не може.
Посилання позивача з цього приводу на вимоги пункту 6 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону № 1058, за якими до прийняття відповідного закону до пенсій, передбачених цим Законом, установлюються надбавки та здійснюється їх підвищення згідно із Законом № 1788, є безпідставними, оскільки вказане положення стосується надбавок та підвищень, що фактично виплачувалися на день набрання чинності цим Законом, тобто не стосується збільшення пенсії, яке передбачено частиною 2 статті 19 Закону № 1788.
Крім того, з наведених вище положень статей 24, 27, 40 Закону № 1058 вбачається, що пільговий стаж в повному обсязі додається до загального стажу, тобто фактично загальний стаж особи збільшується ще і на пільговий стаж, а в подальшому цей стаж використовується при визначенні розміру пенсії у відповідних формулах. Таким чином, законодавець передбачив врахування пільгового стажу при обчисленні пенсії, проте в іншому алгоритмі обчислення пенсії, ніж це передбачено у Законі № 1788.
З огляду на вказане колегія суддів вважає, що позовні вимоги задоволенню не підлягають, про що вірного висновку дійшов і суд першої інстанції.
Проте останнім в позові відмовлено з тих підстав, що позивач не звертався до відповідача із відповідною заявою про перерахунок пенсії. Колегія суддів вважає такі висновки суду помилковими, оскільки позивачем фактично оскаржуються протиправні на його думку дії органу ПФУ щодо обчислення вже призначеної йому пенсії і він не просить суд здійснити перерахунок пенсії відповідно до статті 42 Закону № 1058 у зв'язку із збільшенням середньої заробітної плати, прожиткового мінімуму чи страхового стажу.
Відповідно п. 1 ч. 1 ст. 201 КАС України підставами для зміни постанови або ухвали суду першої інстанції є правильне по суті вирішення справи чи питання, але із помилковим застосуванням норм матеріального чи процесуального права.
За таких обставин колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно по суті прийняв рішення про відмову у задоволенні позовних вимог, але з помилковим застосуванням норм матеріального права, у зв'язку з чим постанова суду підлягає зміні в частині обґрунтування мотивів прийнятого рішення.
Повний текст складений 20 червня 2017 року.
На підставі викладеного, керуючись ст. 195, 196, 198, 201, 205, 207, 211, 212, 254 КАС України, суд
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 задовольнити частково.
Постанову Павлоградського міськрайнного суду Дніпропетровської області від 4 квітня 2017 року у справі № 185/8471/16-а (2-а/185/38/17) змінити в частині обґрунтування висновків суду.
В іншій частині постанову залишити без змін.
Постанова суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складення в повному обсязі шляхом подання касаційної скарги до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий: С.Ю. Чумак
Суддя: М.М.Гімон
Суддя: І.В. Юрко