27 червня 2017 рокусправа № 335/3781/17(2-а/335/176/2017)
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Кругового О.О.
суддів: Божко Л.А. Лукманової О.М.
за участю секретаря судового засідання: Сонник А.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпро апеляційну скаргу Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя
на постанову Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя від 17 травня 2017 року у справі №335/3781/17 (2а/335/176/2017) за позовом ОСОБА_1 до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
20 березня 2017 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив: визнати протиправними дії відповідача щодо відмови в розрахунку позивачу пенсії за віком на підставі ч. 2 ст. 40 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», зобов'язати відповідача провести перерахунок позивачу пенсії за віком з моменту її призначення (01.03.2017 року) відповідно до ч. 2 ст. 40 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», зобов'язати відповідача провести перерахунок позивачу пенсії за віком з моменту її призначення (01.03.2017 року) відповідно до ч. 2 ст. 40 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих в галузях економіки України за 3 останні роки, що передують року звернення з заявою про призначення пенсії за віком (2014-2016), забезпечити її виплату та виплатити різницю між фактично отриманою та перерахованою пенсією.
Адміністративний позов обґрунтовано тим, що позивач отримував пенсію за вислугу років відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення». Досягнувши загального пенсійного віку, позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення йому пенсії на загальних умовах, відповідно до ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та перерахувати розмір пенсії з урахуванням показника середньої заробітної плати за останні три роки, що передують даті звернення із відповідною заявою. Однак, відповідач відмовив в призначенні пенсії за віком та проведенні перерахунку пенсії із застосування показників середньої заробітної плати по Україні за три останні роки, з огляду на відсутність для цього правових підстав та з огляду на положення ч. 3 ст. 45 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Позивач зазначає, що пенсія за вислугою років - це спеціальний вид пенсії, який Законом України «Про загальне обов'язкове державне пенсійне страхування» не передбачений, тому підстави для застосування ч. 3 ст. 45 вказаного Закону в даному випадку - відсутні.
Постановою Орджонікідзевського районного суду від 17 травня 2017 року адміністративний позов задоволено: визнано протиправними дії відповідача щодо відмови в розрахунку позивачу пенсії за віком на підставі ч. 2 ст. 40 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», зобов'язати відповідача провести перерахунок позивачу пенсії за віком з моменту її призначення (01.03.2017 року) відповідно до ч. 2 ст. 40 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», зобов'язано відповідача провести перерахунок позивачу пенсії за віком з моменту її призначення (01.03.2017 року) відповідно до ч. 2 ст. 40 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих в галузях економіки України за 3 останні роки, що передують року звернення з заявою про призначення пенсії за віком (2014-2016), забезпечити її виплату та виплатити різницю між фактично отриманою та перерахованою пенсією.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції відповідач звернувся з апеляційною скаргою, в якій посилаючись на порушення судом вимог норм матеріального та процесуального права просить оскаржувану постанову суду скасувати та прийняти нову постанову про відмову в задоволенні позову.
Апеляційна скарга обґрунтована тим, що у відповідності до ч. 3 ст. 45 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється на підставі документів, які знаходяться в матеріалах справах, а також додаткових документів. При переведенні з одного виду пенсії на інший перерахунок пенсії має бути здійснений із застосування показника середньої заробітної плати (доходу), який враховується під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії. Відтак, на думку відповідача, при переході з пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби» на пенсію за віком згідно Закону №1058, не може бути здійснений з застосуванням середньої заробітної плати (доходу) за 2014 -2016 роки.
Дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції при прийнятті оскаржуваного судового рішення норм матеріального та процесуального права, суд вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та матеріалами справи підтверджено, що з 17.01.1992 року позивачу було призначено пенсію за вислугою років на підставі ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб», після призначення пенсії позивач продовжував працювати.
Досягнувши пенсійного віку, ОСОБА_1 звернувся до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя із заявою про призначення пенсії за віком.
Відповідач 01 березня 2017 року призначив позивачу пенсію за віком відповідно до ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», при переведенні з пенсії по вислузі років на пенсію за віком позивачу проведено перерахунок пенсії із застосування показника середньої заробітної плати за 2007 рік.
Не погодившись з діями відповідача позивач звернулась до суду з адміністративним позовом у даній справі.
Вирішуючи спір між сторонами та задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції виходив з того, що пенсію позивачу було призначено на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», з заявою про призначення пенсії за віком позивач звернувся на підставі іншого Закону, а саме ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», який передбачає інший порядок та умови призначення пенсії, відтак підстави для відмови позивачу в розрахунку пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в галузі економіки по Україні за три роки, що передують зверненню за перерахунком пенсії у відповідача відсутні.
Суд апеляційної інстанції частково погоджується з висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.
Відповідно до частини першої статті 9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі по тексту Закон № 1058-ІV за рахунок коштів ПФУ в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Згідно з приписами частини другої статті 40 Закону № 1058-IV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується ПФУ за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз 1 + Кз 2 + Кз 3 + ... + Кз n); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Частиною третьою статті 45 Закону № 1058-IV встановлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами ПФУ.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону , із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що частиною третьою статті 45 Закону № 1058-ІV регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеної саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом № 1058-ІV.
Водночас, позивачу було призначено пенсію відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» , який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а за призначенням пенсії відповідно до Закону № 1058-ІV позивач звернувся вперше.
Вказана правова позиція зазначена в постановах Верховного Суду України від 29.11.2016 року (справа №133/476/15-а), від 22.12.2015 року (справа № 2-а/199/138/14), від 31 березня 2015 року (справа № 21-612а14), від 02.12.2015 року (справа №193/1029/14-а).
Крім того, суд зазначає, що після призначення пенсії за вислугу років ОСОБА_2 продовжував працювати та сплачував у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.
Вказане безумовно свідчить на користь права особи при переході вперше на пенсію згідно Закону №1058 на перерахунок розміру пенсії з урахуванням показників середньої заробітної плати (доходу) по Україні за три попередні роки.
При цьому суд зазначає, що відповідно до положень частини другої статті 40 Закону № 1058-IV в редакції що діяла станом на 01 березня 2017 року, тобто на час призначення позивачу пенсії за віком, для обчислення пенсії береться зокрема, розмір заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Однак, задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції помилково зобов'язав відповідача здійснити позивачу перерахунок розміру пенсії за віком з урахування » із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих в галузях економіки України за 3 останні роки, що передують року звернення з заявою про призначення пенсії за віком (2014-2016).
Фактично судом першої інстанції використано редакцію Закону, яка втратила чинність на підставі ЗУ «Про винесення змін до деяких законодавчих актів щодо призначення та індексації пенсії» від 14.05.2013 року №231-ІІV.
З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про необхідність зміни постанови суду першої інстанції, шляхом викладення абзацу третього резолютивної частини рішення в новій редакції.
Керуючись ст.195, ст.196, ст.198, ст.201, ст.205, ст.207 КАС України суд, -
п о с т а н о ви в :
Апеляційну скаргу Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя - задовольнити частково.
Постанову Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя від 17 травня 2017 року у справі 335/3781/17 (2а/335/176/2017) змінити, виклавши абзац третій резолютивної частини в новій редакції.
Зобов'язати Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя з 01 березня 2017 року провести перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до частини 2 статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії та здійснити виплату пенсії з урахуванням вже виплачених сум.
В іншій частині постанову Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя від 17 травня 2017 року у справі 335/3781/17 (2а/335/176/2017) - залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту проголошення але може бути оскаржена в касаційному порядку відповідно до вимог ст. 212 КАС України.
Головуючий: О.О. Круговий
Суддя: Л.А. Божко
Суддя: О.М. Лукманова